vanilka
06.10.09,07:49
ceska firma bude dodavat tovar na Slovensko, obaja su platcovia DPH....v zakone som vycitala, ze zahranicna osoba sa u nas na ucely DPH nemusi registrovat ak sa danova povinnost podla par. 69 (osoby povinne platit dan) presuva na zakaznika....konktretne odsek 6 tohto zakona hovori, ze ak osoba v tuzemsku nadobudne tovar z EU je povinna dan priznat a zaplatit,,,,,z toho mi vychadza ze ceska firma sa u nas registrovat nemusi, pretoze dan prizna a zaplati tuzemsky odberatel a kedze su obaja platcovia tak urobi len samozdanenie....akurat ze som v par. 5 nenasla presny odkaz na dany odsek, je tam spominany par. 69 ale nie ten odsek, tak si nie som ista....

poradi niekto? dakujem
betka
06.10.09,17:55
Vanily, kukni aj sem :) (vždy, keď vidím vanilka, poviem si Vanily:))

§ 5
Na začiatok

(1)Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a ktorá podniká v zahraničí (ďalej len „zahraničná osoba“), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
a) prepravné služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 46,
b) prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,
c) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),
d) zemný plyn a elektrinu a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 (§ 69 ods. 9),
e) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo
f) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.

(2) Daňový úrad Bratislava I je povinný zahraničnú osobu podľa odseku 1 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zahraničná osoba stáva platiteľom; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
vanilka
07.10.09,04:55
vanily? hehe

dik za prispevok....ale aj tak tam nevidim odkaz na odsek 6 par. 69, na ktory sa odvolavam....tym padom neviem ci som uvazovala spravne...
martinez
07.10.09,09:08
Ja by so sa na to pozeral trochu z ineho pohladu:

§ 5
(1)Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a ktorá podniká v zahraničí (ďalej len „zahraničná osoba“), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane.

Ak si pozries v §2,1 co je predmetom dane podla nasho zakona, tak zistis, ze dodanim tovaru z CR do SR slovenskemu platitelovi nie je predmetom dane ceskeho subjektu, ale je predmetom dane slovenskeho subjektu. Cize, cesky subjekt :

a/ nedodava tovar V TUZEMSKU, ale dodava tovar DO TUZEMSKA.. a to je rozdiel.. ten tovar nasledne doda V TUZEMSKU slovensky nadobudatel, ked ho nasledne preda v tuzemsku
b/ neposkytuje sluzbu v tuzemsku
c/ nenadobuda tovar za protihodnotu V TUZEMSKU, lebo ten tovar nadobuda V TUZEMSKU slovensky odberatel.. a nie on... on ho dodava DO TUZEMSKA
d/ nedovaza tovar do tuzemska

Z uvedeneho dovodu je bezpredmetne aplikovat §5 v sucinnosti s §69.... pretoze v tomto pripade cesky subjekt nevykonava na uzemi SR cinnost, ktora je PREDMETOM DANE !!!

Ak by cesky subjekt mal na slovensku nejaky sklad, ktory zasobuje z CR a nasledne z neho dodava dalej tovar slovenskym subjektom, tak vtedy by cesky subjekt nadobudal tovar V TUZEMSKU a museli by sme sa na to dalej pozerat z pohladu §5 v sucinnosti s §69, resp. §11 + §11a

Na zaklade tohto konstatujem, ze cesky subjekt sa neregistruje na Slovensku preto, lebo nevykonava v tuzemsku cinnost, ktora je predmetom dane... a v tomto pripade nema §69 s tym nic spolocne.
vanilka
08.10.09,05:03
Ja by so sa na to pozeral trochu z ineho pohladu:

§ 5
(1)Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a ktorá podniká v zahraničí (ďalej len „zahraničná osoba“), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane.

Ak si pozries v §2,1 co je predmetom dane podla nasho zakona, tak zistis, ze dodanim tovaru z CR do SR slovenskemu platitelovi nie je predmetom dane ceskeho subjektu, ale je predmetom dane slovenskeho subjektu. Cize, cesky subjekt :

a/ nedodava tovar V TUZEMSKU, ale dodava tovar DO TUZEMSKA.. a to je rozdiel.. ten tovar nasledne doda V TUZEMSKU slovensky nadobudatel, ked ho nasledne preda v tuzemsku
b/ neposkytuje sluzbu v tuzemsku
c/ nenadobuda tovar za protihodnotu V TUZEMSKU, lebo ten tovar nadobuda V TUZEMSKU slovensky odberatel.. a nie on... on ho dodava DO TUZEMSKA
d/ nedovaza tovar do tuzemska

Z uvedeneho dovodu je bezpredmetne aplikovat §5 v sucinnosti s §69.... pretoze v tomto pripade cesky subjekt nevykonava na uzemi SR cinnost, ktora je PREDMETOM DANE !!!

Ak by cesky subjekt mal na slovensku nejaky sklad, ktory zasobuje z CR a nasledne z neho dodava dalej tovar slovenskym subjektom, tak vtedy by cesky subjekt nadobudal tovar V TUZEMSKU a museli by sme sa na to dalej pozerat z pohladu §5 v sucinnosti s §69, resp. §11 + §11a

Na zaklade tohto konstatujem, ze cesky subjekt sa neregistruje na Slovensku preto, lebo nevykonava v tuzemsku cinnost, ktora je predmetom dane... a v tomto pripade nema §69 s tym nic spolocne.

dakujem za reakciu, ano, je to prave ten pripad, kedy ceska firma bude mat na Slovensku sklad a z neho bude tovar predavat zakaznikovi, cize bude dodavat tovar do ineho clenskeho statu prostrednictvom toho skladu, pricom nadobudatel tovaru, slovensky odberatel podla par. 69 odsek 6 by mal dan priznat a zaplatit a kedze sa tym padom danova povinnost presunie na zakaznika, ceska firma nie je povinna sa u nas registrovat....akurat v par. 5 sa ten odsek nespomina, tak neviem ci som si to vylozila spravne