sylvia75
06.10.09,09:18
Dobrý deň.Chcela by som požiadať o výživne na mňa teda manželské výživne do rozvodu.Vie mi niekto poradiť ako takú žiadosť napísať?Potrebujem to súrne,viem,že výživne mi súd neschváli no žiadosť podať musím lebo žiadam ÚPSVaR o dávku v hmotnej núdzy.Ďakujem za každú radu.
Flinstone
06.10.09,07:30
Zákon o rodine - Zákon č. 36/2005 Z. z.

Vyživovacia povinnosť medzi manželmi

§ 71

(1) Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť.

(2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.

Príspevok na výživu rozvedeného manžela

§ 72

(1) Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

(2) Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.

(3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.

§ 73

Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.

Zrejme bude potrebné doložiť k žiadosti, že bol podaný návrh na súd na určenie vyživovacej povinnosti. To by vám už na UPSVR mali vedieť poradiť ako tú žiadosť napísať. Prípadne oslovte nejakého právnika, ktorý vám to napíše... a k rozvodu sa vám zíde tiež.
sylvia75
06.10.09,07:33
Ďakujem to som na nete našla,no ja potrebujem vzor žiadsoti ako ju napísať...
Flinstone
06.10.09,07:34
Ďakujem to som na nete našla,no ja potrebujem vzor žiadsoti ako ju napísať...
Neviem, či existuje nejaký vzor, ale doporučoval by som právnika, ktorý Vám môže neskôr pomôcť aj s rozvodom.
sylvia75
06.10.09,07:34
Na ÚPSVaR na odbili,že si to mám vyhľadať na nete a na právnika peniaze bohužiaľ nemám.
Flinstone
06.10.09,07:40
Na ÚPSVaR na odbili,že si to mám vyhľadať na nete a na právnika peniaze bohužiaľ nemám.
http://www.upsvarrs.sk/vyzivne.html

možno by sa niečo z toho dalo po preformulovaní použiť
andrejka255
20.10.09,07:36
dobrý deň všetkým!
ja by som potrebovala rýchlo pomôcť s jedným problémom: dnes za mnou prišla kamarátka s prosbou či neviem ako má postupovať v prípade, keď je už rozvedená a s bývalým manželom majú šťátny neodkúpený byt-môže si manžel aj po rozvode nárokovať na vyplatenie z bytu keď nieje odkúpený a nebolo ani majetkoprávne vysporiadanie nakoľko počula o tom, že si ho môže nárokovať po dobu 2 rokov od rozvodu hoci si dobrovoľne odhlásil trvalý pobyt. prosíme pomoc!!!!
Flinstone
20.10.09,12:07
dobrý deň všetkým!
ja by som potrebovala rýchlo pomôcť s jedným problémom: dnes za mnou prišla kamarátka s prosbou či neviem ako má postupovať v prípade, keď je už rozvedená a s bývalým manželom majú šťátny neodkúpený byt-môže si manžel aj po rozvode nárokovať na vyplatenie z bytu keď nieje odkúpený a nebolo ani majetkoprávne vysporiadanie nakoľko počula o tom, že si ho môže nárokovať po dobu 2 rokov od rozvodu hoci si dobrovoľne odhlásil trvalý pobyt. prosíme pomoc!!!!
byt ak nieje odkúpený nepatrí nikomu z manželov a nieje predmetom BSM. Vo vzťahu k bytu mali len nájomnú zmluvu z ktorej vyplývalo užívacie právo, nie majetkové.
andrejka255
21.10.09,07:51
ďakujem veľmi pekne a ešte by ma zaujímalo - ak by odkúpila ten byt mohol by si jej bývalý manžel nárokovať na vyplatenie polovice z bytu v období do 2 rokov?
crazy23
10.11.09,06:57
dobrý deň mohla by som sa ešte opýtať čo v prípade, ak mama je na invalidnom dôchodku a tým pádom má vlastný príjem či je ešte otec povinný na ňu platiť(vyživovaciu povinnosť).Doteraz bola mama na príspevku v hmotnej núdzi a bez akého koľvek prímu ale teraz sa to zmenilo..či sa dá podať niekde nejaká žiadosť o zrušenie alebo kde sa to dá požiadať ak sa to vôbec dá..ďakujem veľmi pekne...
kaco11
10.11.09,07:17
ďakujem veľmi pekne a ešte by ma zaujímalo - ak by odkúpila ten byt mohol by si jej bývalý manžel nárokovať na vyplatenie polovice z bytu v období do 2 rokov?

Bsm je do troch rokov,ale zahrna sa len majetok nadobudnuty pocas manzelstva. Ak dostane po rozvode na zaklade darovacej zmluvy /napr./ od rodicov peniaze a odkupi byt do OV po rozvode tak nema nan pravo /manzel/
nikto6912345@azet.sk
15.09.11,09:41
Ďakujem to som na nete našla,no ja potrebujem vzor žiadsoti ako ju napísať...
žiadosť o určenie výživného pre manželku ako má vyzerať dakujem
Mária27
15.09.11,13:00