Lindi
06.10.09,09:25
Ahojte poraďáci, prosím Vás o radu:
Realitná kancelária vedie JÚ a je platca DPH. Nie som si istá, či je nasledovný postup správny:
1. FO predajca nehnuteľnosti požiada realitku o sprostredkovanie predaja nehnuteľnosti a zaplatí realitke poplatok - realitka vystaví fa. spolu s DPH (POZD)
2. realitka sprostredkuje kupujúceho, prijme od neho peniaze na svoj bank. účet (PNZD?) a ihneď ich odovzdá ďalej predávajúcemu (VNZD?). Tento príjem a výdaj peňazí netreba zdaňovať DPH-čkou? A stačí tu ako doklad zmluva s predávajúcim a kupujúcim, kde by boli podmienky predaja presne opísané? Ak to správne chápem DPH by sa malo uvádzať v prípade ak by realitka uvedenú nehnuteľnosť kúpila a bola by zapísaná na liste vlastníctva a potom vo svojom mene by ju predala???
3. realitka vystaví predávajúcemu fakúru za províziu sprostredkovaného predaja spolu s DPH (POZD).
Za odpovede vopred ďakujem.
Lindi
06.10.09,10:38
Nikto mi nevie poradiť?
jajko50
06.10.09,10:48
Ahojte poraďáci, prosím Vás o radu:
Realitná kancelária vedie JÚ a je platca DPH. Nie som si istá, či je nasledovný postup správny:
1. FO predajca nehnuteľnosti požiada realitku o sprostredkovanie predaja nehnuteľnosti a zaplatí realitke poplatok - realitka vystaví fa. spolu s DPH (POZD)
2. realitka sprostredkuje kupujúceho, prijme od neho peniaze na svoj bank. účet (PNZD?) a ihneď ich odovzdá ďalej predávajúcemu (VNZD?). Tento príjem a výdaj peňazí netreba zdaňovať DPH-čkou? A stačí tu ako doklad zmluva s predávajúcim a kupujúcim, kde by boli podmienky predaja presne opísané? Ak to správne chápem DPH by sa malo uvádzať v prípade ak by realitka uvedenú nehnuteľnosť kúpila a bola by zapísaná na liste vlastníctva a potom vo svojom mene by ju predala???
3. realitka vystaví predávajúcemu fakúru za províziu sprostredkovaného predaja spolu s DPH (POZD).
Za odpovede vopred ďakujem.


V bode 1. súhlasím
v bode 2. prvá časť ano , tak ako píšeš v druhej časti bodu sa riaď §38 zákona o DPH.
v bode 3. súhlas.

počkaj ešte ak ma niekto upresní.
martinez
06.10.09,11:45
- Ja by som tiez suhlasil.. jednoznacne sa jedna o sprostredkovanie na zaklade mandatnej zmluvy.... a sprostredkovanie dodania nehnutelnosti nie je explicitne uvedenie v §38, cize nemozno ho povazovat za sluzbu oslobodenu od DPH ako je dodanie nehnutelnosti. Faktura realitky by mala preto obsahovat DPH.

- s uctovnymi zapismi v penaznom denniku taktiez suhlasim..
Lindi
07.10.09,06:17
Nerozumiem úplne Vašej odpovedi. V bode 2. realitka nevystavuje faktúru na predaj nehnuteľností, pretože realitka nemá vo vlastníctve túto nehnuteľnosť. Sprostredkuje predaj len na základe zmluvy. Peniaze prebehnú síce cez jeho účet alebo v hotovosti od kupujúceho predávajúcemu. Podľa mňa tu netreba odvádzať DPH na výstupe. Alebo sa mýlim? Faktúru realitka vystavuje až v bode 3. a len na sumu odmeny za sprostredkovanie a za túto odmenu odvádza DPH na výstupe.
Lindi
08.10.09,12:17
Nikto mi neporadí?