macika78
06.10.09,10:35
Chcem sa spýtať, aké máte skuseností s jej pestovaním, a akú má skutočne chuť
macika78
06.10.09,08:37
ešte foto
wabi
08.10.09,07:16
Poznám len z počutia, že jeto veľmi pichľavý kríček až do výšky meter približne. Chuť nie je údajne nič moc. Jej jediná hodnota je vraj ako rarita ktorá zavadzia v záhrade a po čase sa jej budete chcieť zbaviť aby ste si tam nasadil niečo chutnejšie. Otázka je či sa nezakorení prihlboko?:D
wabi
08.10.09,21:45
Ak je to tá - thyaiberry (podľa obrázku sa podobá - mal som 2 roky), tak
potrebuje drôtenku
pôda skôr ľahšia
dá sa množiť potápaním
tvar veľká trošku natiahnutá malina
chuť skôr malina
chuť bola mdlejšia, ale nebola vôbec polievaná.

Nič v zlom ale trochu si si to poplietol. Thyaiberry - je kríženec maliny a ostružiny, zatiaľ čo téma je jasná - kríženec maliny a jahody - chápeš ten rozdiel? Jedná sa o niečo úplne iné! Pochybujem že by to tu niekto poznal a ochutnal. Ja mám len sprostredkované info priamo od človeka ktorý to chutnal v zahraničí ako raritu. Je to človek ktorého názor ako odborníka si vážim, má rád novinky a keď povie že tento kríženec je len rarita ktorá nemá zaujímavú chuť verím, že to tak je.
Paula
10.10.09,18:14
Pochybujem že by to tu niekto poznal a ochutnal. Ja mám len sprostredkované info priamo od človeka ktorý to chutnal v zahraničí ako raritu. Je to človek ktorého názor ako odborníka si vážim, má rád novinky a keď povie že tento kríženec je len rarita ktorá nemá zaujímavú chuť verím, že to tak je.


Zaujímavé. Ja nepochybujem, že by to tu (kde tu?) niekto poznal a ochutnal....ale čo sa týka zaujímavosti chuti, v mojom rebríčku ovocia na samom dne je s ňou bežne dostupný banán. Nemusíte mi veriť, nie som odborník ;). Vlastne som chcela napísať, že kým neochutnám sama, neverím, naše chute a nechute nie sú totožné .
wabi
11.10.09,22:59
Zaujímavé. Ja nepochybujem, že by to tu (kde tu?) niekto poznal a ochutnal....ale čo sa týka zaujímavosti chuti, v mojom rebríčku ovocia na samom dne je s ňou bežne dostupný banán. Nemusíte mi veriť, nie som odborník ;). Vlastne som chcela napísať, že kým neochutnám sama, neverím, naše chute a nechute nie sú totožné .

Robíš dobre, keď ochutnávaš. Ja tiež chutnám všetko a chutí mi veľa a mám rád výrazné a pikantné chute rovnako ako jemné a nežné.
Banán mám rád a asi by som mal problém povedať ktoré ovocie mi chutí najmenej.
Ak som povedal že si myslím že to tu nikto nepozná, tak som vychádzal z faktu, že sa o novinky ovocia zaujímam a tento kríženec sa u nás jednoducho zatiaľ nedal nikde zakúpiť. S toho vyplýva, že ho má naozaj len málo kto. Ak si ho predsa len niekto zakúpil, iste sa mu to podarilo len nedávno a keďže najčastejšie novozakúpené rastliny rodia až najskôr na ďalšiu sezónu, tak mi to tak vychádza, že je veľmi malá pravdepodobnosť, že na slovensku sa nájde niekto kto toto ochutnal a ešte navyše zablúdi na toto fórum, tým som nechcel podceňovať, len jednoducho by ma to príjemne prekvapilo, keby som sa stretol s názorom, že poznám a ochutnal som. To je všetko. Samozrejme ako maniak a zberateľ by som podobného kríženca tiež rád vlastnil, hoci teda si od toho neslubujem nič zvláštne, čím som sa tejto jahodo-maliny ani nikoho s čitateľou nechcel nijako dotknúť.
Zároveň ak má niekto niečo takéto, rád vymením za niektorú podobnú kuriozitu zo svojej záhradky...
Nuž a čo sa týka nechutí, tak ak mi niečo nechutí asi môžem tým čo si daný pokrm vedia vychtnať iba závidieť, ale samozrejme v dobrom a iste by som im ho nechcel znechucovať, len preto že to nechutí práve mne. Hoci ako som už uviedol mám problém prísť na to, čo mi nechutí... Skôr by som povedal, že chutia mi asi všetky potraviny, len teda niektoré mi chutia viac a niektoré trochu menej - možno to je tým pozitívnym prístupom...
Silvernola
12.10.09,02:18
Súhlasím s tým, že malinojahoda je kuriozita. Ale určite to nie je žiaden kríženec, je to samostatný druh Rubus ilecobrasus a pochádza z ďalekého východu. Kedysi dávno som ju chutnala a naozaj "nic moc". Je so síce už viac než 20 rokov, ale si pamätám to sklamanie. Domáci v Chabarovsku to veľmi vychvaľovali, ale mne to nechutilo. Pravdou je, že od nás zo Slovenska si brali sadenice malín, vraj v živote nejedli niečo tak dobré.

pozri tiež:
http://images.google.sk/imgres?imgurl=http://de.academic.ru/pictures/dewiki/82/Rubus_illecebrosus_-_fruit_(aka).jpg&imgrefu
wabi
12.10.09,08:35
Zasa sme pri tých rozdielnych chutiach.:)
Polľa tých obrázkov to asi fakt nie je kríženec a záhradník z Nemecka môjho známeho nesprávne informoval a ja som túto dezinformáciu posúval ďalej niekedy sa to žiaľ stáva. Ospravedlňujem sa.
Podľa obrázkov to ale vypadá byť nejaký druh ostružiny, takže to napokon asi nemá nič ani s jahodou, ani s malinou. Ostružín bude iste po svete obrovské množstvo druhov ale vďaka internetu je teraz aj šírenie noviniek zrýchlené a to je dobre. Niektoré sú pritom fakt dobré a perspektívne. Iné zostanú len kuriozitami, záleží od toho koľko percent ľudí si ich obľúbi. Rozhodne je však každá novinka príjemným spestrením, veď u nás v miernom pásme nemáme veľa druhov ovocia. To v trópoch je omnoho viac možností čo pestovať...
peterslovak
15.10.12,09:27
Tohoto kríženca, alebo čo to je ponúkajú tento rok v Kohaplante stále ako malinojahodu. Súhlasím s Wabim, že skutočne sa to podobá na ostružinu. V tejto téme už dlho nebol žiadny príspevok, preto sa chcem spýtať, že ak niekto má túto rastlinku, aké sú jeho skúsenosti. Ďakujem