homeservice
22.08.05,22:17
Vie niekto pomôcť s týmto problémom?

Advokát poskytol službu fyzickej osobe - nepodnikateľovi, ktorá má trvalý pobyt vo Švajčiarsku a prechodný na Slovensku. Faktúru vystavil s DPH. Švajčiar faktúru reklamoval s tým, že má byť bez DPH a odvolal sa na § 15 odst. 7 a 8 zákona o DPH.
Mala byť faktúra naozaj bez DPH?

Ďakujem za pomoc.
evina
22.08.05,21:38
Vie niekto pomôcť s týmto problémom?

Advokát poskytol službu fyzickej osobe - nepodnikateľovi, ktorá má trvalý pobyt vo Švajčiarsku a prechodný na Slovensku. Faktúru vystavil s DPH. Švajčiar faktúru reklamoval s tým, že má byť bez DPH a odvolal sa na § 15 odst. 7 a 8 zákona o DPH.
Mala byť faktúra naozaj bez DPH?

Ďakujem za pomoc. Paragraf 15 ods. 7 hovorí:
Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8 /kde patria aj právne služby/, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

Nakoľko Švajčiarko podľa mojich vedomostí nie je v EÚ, čiže je tzv. tretím štátom, domnievam sa, že reklamácia Švajčiara je oprávnená.
Bola by som rada, ale keby sa ešte k tomu niekto vyjadril /trochu ma zneisťuje ten jeho prechodný pobyt a kde tá právna služba bola využitá, resp. to by asi trebalo upresniť/.
homeservice
23.08.05,08:11
ďakujem za príspevok, tiež si to takto vysvetľujeme, ale volali sme na daňový úrad, kde nás doplietli s tým, že keď je to fyzická osoba nepodnikateľ, mali by sme mu DPH účtovať. V zákone nie je totiž uvedené, či tá osoba z tretieho štátu musí byť podnikateľ - je tam uvedené zákazník.
martinez
23.08.05,09:54
Môj nazor je taky, ze faktura ma byt bez dph a to :

- bez ohladu na to, kde boli tieto sluzby fyzicky vykonane (miesto podnikania ani prevadzkaren na Slovensku nema a trvale bydlisko ma vo Svajciarsku). Podla §4,ods.8 "sa bydliskom rozumie adresa trvaleho pobytu fyzickej osoby v tuzemsku a u fyzickej osoby, ktora nema trvaly pobyt v tuzemsku, sa bydliskom rozumie trvale miesto jej pobytu v zahranici". Z toho vyplyva, ze je uplne jedno, ci ma ten Svajciar prechodny pobyt na Slovensku, podstatne je, ze ma trvale bydlisko v zahranici a preto miestom dodania predmetnej sluzby Svajciarsko.


- bez ohladu na to, ci je spotrebitel sluzby podnikatel alebo nie. Zakon o DPH pojem zakaznika nedefinuje...§15,ods.7 sice hovori o zakaznikovi, ale nie o zdanitelnej osobe, resp. platitelovi, resp. osobe identifikovanej pre dan v inom clenskom state alebo v tretom state.... z uvedeneho vyplyva, ze zakaznik nemusi byt podnikatelom....
evina
23.08.05,11:44
Som rada, že sa nám to podarilo ujednotiť. O tom, že v zákone uvádzaný zákazník v prípade tretej krajiny nemusí byť podnikateľ som priznám sa nepochybovala z dikcie zákona, neviem ako na to na DÚ prišli. Len som bola mierne neistá, či ten prechodný pobyt sa nemôže považovať za miesto, kde sa zákazník obvykle zdržiava :):)
homeservice
23.08.05,19:25
Ďakujem Vám, veľmi ste mi pomohli.