Dula
06.10.09,13:39
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako správne postupovať:
Firme A sme zaplatili zálohu za dodávku tovaru, tovar nám dodávali postupne, ale z dovodu, že nemáme peniaze na zaplatenie už dodaneho tovaru nechcú dodat další. Problem je v tom, že vyššie uvedenú zálohu nám doteraz neodpočítali v žiadnej faktúre (posledná bola v 03/2009) a môj šef nakázal urobiť zápočet zálohy k starým faktúram, aby sa náš dlh zmenšil.Mám z toho nepríjemný pocit, že to bude malý problém, ked chce ten zápočet urobiť teraz 09/2009. Prosím Vás aký to bude mať vplyv na DPH? Musím urobiť opravný výkaz DPH 1q 2009, ked to mam priradiť k starej faktúre za 3/2009 alebo to len v 3q 2009 odpočítam z výkazu na základe ID.
Vopred ďakujem za každú pomoc.
hnedoočka
06.10.09,12:07
neuvádzaš, kedy ste zaplatili zálohu na materiál.predpokladám,že tiež v 1.Q. dodávateľ ti mal správne vystaviť daňový doklad k zálohe a na ostrej faktúre za dodávku odpočítať základ a DPH.
Ak tak neurobil,zaúčtuj si vyrovnanie zálohy teraz, DPH sa to netýka,ty si ju mala vyčíslenú vo faktúrach.
Ester plus
06.10.09,12:29
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako správne postupovať:
Firme A sme zaplatili zálohu za dodávku tovaru, tovar nám dodávali postupne, ale z dovodu, že nemáme peniaze na zaplatenie už dodaneho tovaru nechcú dodat další. Problem je v tom, že vyššie uvedenú zálohu nám doteraz neodpočítali v žiadnej faktúre (posledná bola v 03/2009) a môj šef nakázal urobiť zápočet zálohy k starým faktúram, aby sa náš dlh zmenšil.Mám z toho nepríjemný pocit, že to bude malý problém, ked chce ten zápočet urobiť teraz 09/2009. Prosím Vás aký to bude mať vplyv na DPH? Musím urobiť opravný výkaz DPH 1q 2009, ked to mam priradiť k starej faktúre za 3/2009 alebo to len v 3q 2009 odpočítam z výkazu na základe ID.
Vopred ďakujem za každú pomoc.

Ak ste im zaplatili zálohu, mali ste dostať faktúru o prijatí zálohovej platby
s rozpisom základu dane a DPH. Ak k vyfakturovaniu dodávky ešte nedošlo, nemôžte si sami započítať túto zálohu so starými faktúrami. Nie je to technicky možné, lebo len dodávateľ môže vyfakturovať plnenie a započítať so zaplatenými zálohami.
zuzanaIII.
06.10.09,12:38
Zápočet nemožno urobiť jednostranne. Existuje § 364 Obchodného zákonníka "Na základe dohody strán možno započítať akékoľvek vzájomné pohľadávky."
Súhlasím s názorom, že na zálohu mala byť vystavená faktúra potvrdzujúca prijatie zálohy. Záloha by mala byť odpočítaná vo faktúre, vystavenej na dodávku tovaru, záleží od zmluvy, alebo dohody kedy záloha bude odpočítaná. Niekedy sa odpočítanie zálohy uskutočňuje až pri poslednej dodávke tovaru, aby bola záruka zaplatenia.
Dula
06.10.09,15:33
K spresneniu: Záloha bola zaplatená ešte 12/2008 a bola aj daňová faktura k zálohe. Mne skor ide o to, že keby sme priradili zápočtom zálohu k fa 3/2009, tak tam firma A neodpočítala DPH zo zálohy od DPH dan.fa a či to na základe zápočtu môžeme opraviť a im poslat doporučene.Moc sa mi to nepozdava, ale šef tlačí s tým zápočtom a ked som mu povedala, ze bude problem s DPH, neveril.
Dula
06.10.09,15:39
Zápočet nemožno urobiť jednostranne. Existuje § 364 Obchodného zákonníka "Na základe dohody strán možno započítať akékoľvek vzájomné pohľadávky."
Súhlasím s názorom, že na zálohu mala byť vystavená faktúra potvrdzujúca prijatie zálohy. Záloha by mala byť odpočítaná vo faktúre, vystavenej na dodávku tovaru, záleží od zmluvy, alebo dohody kedy záloha bude odpočítaná. Niekedy sa odpočítanie zálohy uskutočňuje až pri poslednej dodávke tovaru, aby bola záruka zaplatenia.

Toto je naš prípad, záloha mala byt odpočitaná až poslednou dodavkou,ale skrz platobnej neschopnosti mal byt zápočet zal.fa so starými fakturami riešením vysporiadania
betka
06.10.09,17:44
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako správne postupovať:
Firme A sme zaplatili zálohu za dodávku tovaru, tovar nám dodávali postupne, ale z dovodu, že nemáme peniaze na zaplatenie už dodaneho tovaru nechcú dodat další. Problem je v tom, že vyššie uvedenú zálohu nám doteraz neodpočítali v žiadnej faktúre (posledná bola v 03/2009) a môj šef nakázal urobiť zápočet zálohy k starým faktúram, aby sa náš dlh zmenšil.Mám z toho nepríjemný pocit, že to bude malý problém, ked chce ten zápočet urobiť teraz 09/2009. Prosím Vás aký to bude mať vplyv na DPH? Musím urobiť opravný výkaz DPH 1q 2009, ked to mam priradiť k starej faktúre za 3/2009 alebo to len v 3q 2009 odpočítam z výkazu na základe ID.
Vopred ďakujem za každú pomoc.

Nechcem byť surová, ale.....

Povedala by som dodavatelskej firme:
Prepáčte mi, že som nezdorilá, ale v zmysle par. 19/(4) zákona o DPH, kt. znie: "Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby." Ste mi boli povinný vystaviť FA so 15 dní dňom prijatia platby, vznikla Vám v tomto období daňová povinnosť.

Zápočet sa vzťahuje na Obchodný zákonník: nemáte vystavenú FA k zápočtu......

A ďalšia vec, v tomto som trošku surovec, nenahnevajte sa na mňa, pretože ak nemám na nákup tovaru, tak ho nekupujem. Ak mám na nákup niečoho, tak tento nákup poriadne a včas zaplatím. Kupujem iba to na čo mám. :)
Dula
06.10.09,18:43
Nechcem byť surová, ale.....

Povedala by som dodavatelskej firme:
Prepáčte mi, že som nezdorilá, ale v zmysle par. 19/(4) zákona o DPH, kt. znie: "Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby." Ste mi boli povinný vystaviť FA so 15 dní dňom prijatia platby, vznikla Vám v tomto období daňová povinnosť.

Zápočet sa vzťahuje na Obchodný zákonník: nemáte vystavenú FA k zápočtu......

A ďalšia vec, v tomto som trošku surovec, nenahnevajte sa na mňa, pretože ak nemám na nákup tovaru, tak ho nekupujem. Ak mám na nákup niečoho, tak tento nákup poriadne a včas zaplatím. Kupujem iba to na čo mám. :)


Suhlasim, je to logicke, ale bohužial realita je často ina a ja to neovplyvnim, len zaúčtujem (ak viem,ak neviem opýtam sa skúsenejších)
Dula
06.10.09,19:17
Ale asi sa zle vyjadrujem, tak to skusim prikladom.
12/2008 sme zaplatili ZF na 1900EUR a nasledne sme dostali daňový doklad k uhradenej ZF 1000+190=1900EUR. zaútovane
je to takto 324/211
daňový doklad 343/324A
1-3/2009 boli dalšie daň.faktury na tovar v roznych sumach a nebola z nich odrátaná ZF. 112/321 a 343/321

Teraz máme u nich objednaný další tovar, ktorý nám nechcu dat, lebo nemáme vyplatené faktúry z obdobia 1-3/2009. Kedze momentalne nemáme peniaze, tak šef prikázal urobit zápočet na ZF a neuhradené daň.fa 395/324 a 321/395
Vystaviť zápočet nie je problém, problém je ako to urobiť s DPH.324A/? malo by tam byt 343 ale nemam daňový doklad
Zápočet nie je podla mňa daň.doklad.
Keby sa ZF uplatnila hned v daň.fa 1-3/2009, tak by sme si uplatnili nižšiu DPH za 1.q 2009,keďže chce šef urobiť zápočet až teraz 9/2009, tak si to neviem predstaviť, čo s tou DPH zo ZF?
ondrejvla
06.10.09,19:25
Ale asi sa zle vyjadrujem, tak to skusim prikladom.
12/2008 sme zaplatili ZF na 1900EUR a nasledne sme dostali daňový doklad k uhradenej ZF 1000+190=1900EUR. zaútovane
je to takto 324/211
daňový doklad 343/324A
1-3/2009 boli dalšie daň.faktury na tovar v roznych sumach a nebola z nich odrátaná ZF. 112/321 a 343/321

Teraz máme u nich objednaný další tovar, ktorý nám nechcu dat, lebo nemáme vyplatené faktúry z obdobia 1-3/2009. Kedze momentalne nemáme peniaze, tak šef prikázal urobit zápočet na ZF a neuhradené daň.fa 395/324 a 321/395
Vystaviť zápočet nie je problém, problém je ako to urobiť s DPH.324A/? malo by tam byt 343 ale nemam daňový doklad
Zápočet nie je podla mňa daň.doklad.
Keby sa ZF uplatnila hned v daň.fa 1-3/2009, tak by sme si uplatnili nižšiu DPH za 1.q 2009,keďže chce šef urobiť zápočet až teraz 9/2009, tak si to neviem predstaviť, čo s tou DPH zo ZF?

Nie je mi jasné, prečo účtuješ na poskytnutú zálohu na účte 324? Ty si navyše ten preddavok ešte aj prijala a nie poskytla? To malo byť zaúčtované na účte 314/A, alebo viem, že nič neviem?...
Rozhodne trvaj na tom, aby ti k poskytnutému preddavku ( teda ak nie je podľa účtov prijatý) vystavili daňový doklad, oni by mali podať dodatočné DP DPH a ty si to uznáš dňom, kedy ti daňový doklad prišiel. O účte 343/A účtuješ až v prípade daňového dokladu.
Dula
07.10.09,06:45
Pardon v rychlosti som to poplietla samozrejme že 314
azla
07.10.09,07:10
Ale asi sa zle vyjadrujem, tak to skusim prikladom.
12/2008 sme zaplatili ZF na 1900EUR a nasledne sme dostali daňový doklad k uhradenej ZF 1000+190=1900EUR. zaútovane
je to takto 324/211
daňový doklad 343/324A
1-3/2009 boli dalšie daň.faktury na tovar v roznych sumach a nebola z nich odrátaná ZF. 112/321 a 343/321

Teraz máme u nich objednaný další tovar, ktorý nám nechcu dat, lebo nemáme vyplatené faktúry z obdobia 1-3/2009. Kedze momentalne nemáme peniaze, tak šef prikázal urobit zápočet na ZF a neuhradené daň.fa 395/324 a 321/395
Vystaviť zápočet nie je problém, problém je ako to urobiť s DPH.324A/? malo by tam byt 343 ale nemam daňový doklad
Zápočet nie je podla mňa daň.doklad.

Keby sa ZF uplatnila hned v daň.fa 1-3/2009, tak by sme si uplatnili nižšiu DPH za 1.q 2009,keďže chce šef urobiť zápočet až teraz 9/2009, tak si to neviem predstaviť, čo s tou DPH zo ZF?

Rozumiem o čo Ti ide.
Raz maš odpočítanú Dph z ich vystavenej faktúry k prijatému preddavku
Druhykrát máš odpočítanú Dph z ostrej faktúry (pri ktorých nebola ešte odpočítaná zálohová fa daňová, lebo mala byť odpočítaná neskôr a to neskôr sa nekoná).

Záloha nebola doteraz ani odpočítana , ani vrátená. "Visí a čaká"

Uvažujem, že zaplatená záloha sa bud odpočíta z faktúr (čo sa nestalo)
alebo, ak sa už nepokračuje v dodávkach a záloha "visí", tak má byť vrátená.
Dodávateľ nevráti, lebo má voči Vám ešte pohľadávku.
Ak by sa Vaša záloha započítala s Vašimi záväzkami - má sa za to akoby záloha zanikla a zo strany dodávateľa je dôvod na vystavenie storna zálohovej faktúry daňovej.
Veď nakoniec taký doklad dodávateľovi "urobí to", že odvedenú Dph zo zálohovej faktúry dostane naspäť.

Ale z prispevku mi vyplýva, že v dodávkach sa má pokračovať, avšak za podmienky, že sa uhradia doterajšie záväzky.
V tom prípade zápočet s predavkom a následne z toho vyplývajúci dobropis ku zálohovej fa daňovej nič nerieši.

Predpokladám, že Váš dodávateľ po doterajšej skúsenosti - aj ked vyrovnáte záväzky do nuly - nepristúpi ku ďalšej novej dodávke bez predddávku.

No a sme zase tam, kde sme boli. :D
Dula
07.10.09,08:28
Azla dakujem už som nevedela ako to rozpisat.Ale ak sa dohodneme na započte a vystaveni toho storna daň.dokladu k zálohe, tak mam vyriešený problem. Moc dakujem. Tovar nam už asi nedaju a peniaze nevratia,tak toto by bolo dobre riešenie.