MartinkoK
06.10.09,14:14
prosím poradí mi niekto aké sú podmienky pri uzatvorení dohody o pracovnej činnosti, je niečim limitovaná, odprac.hodiny, mzda, a aké sú odvody?
Ďakujem
drobeceva
06.10.09,12:16
prosím poradí mi niekto aké sú podmienky pri uzatvorení dohody o pracovnej činnosti, je niečim limitovaná, odprac.hodiny, mzda, a aké sú odvody?
Ďakujem
par. 228 a ZP - 10 hodín týždenne, odmena -ľubovoľná - odvody 0,25 % GP a 0,8 % ÚP-zamestnávateľ
Tweety
06.10.09,12:17
prosím poradí mi niekto aké sú podmienky pri uzatvorení dohody o pracovnej činnosti, je niečim limitovaná, odprac.hodiny, mzda, a aké sú odvody?
Ďakujem
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

Nemôžeme tu hovoriť o mzde, ale o odmene, ktorá limitovaná niejak nie je, snáď len u evidovaného na ÚP. Odvody platí len zamestnáv. do SP, Úrazové- 0,8 a Garančné 0,25%.
MartinkoK
07.10.09,05:22
ďakujem moc
Deni
20.10.09,11:34
Dobrý deň?
Chcem sa spýtať, či je potrebné dohodu o prac.činnosti uzatvárať na každý rok novú? Mám s dohodármi uzatvorené dohody o prac.činnosti na dobu neurčitú a dnes mi jedna dohodárka bola povedať, že jej na sociálnom povedali, že na tento rok dohodu už uzatrvorenú nemá, že potrebuje novú.
Je to pravda? Nový rok, nová dohoda aj keď na dobu neurčitú?
Ďakujem
Tweety
20.10.09,11:38
Dobrý deň?
Chcem sa spýtať, či je potrebné dohodu o prac.činnosti uzatvárať na každý rok novú? Mám s dohodármi uzatvorené dohody o prac.činnosti na dobu neurčitú a dnes mi jedna dohodárka bola povedať, že jej na sociálnom povedali, že na tento rok dohodu už uzatrvorenú nemá, že potrebuje novú.
Je to pravda? Nový rok, nová dohoda aj keď na dobu neurčitú?
Ďakujem
Nie,nie je to tak.
§ 228a ZP
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.
(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
Deni
20.10.09,11:44
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
breckova
29.10.09,10:41
Je DOPČ limitovaná výškou keď evidovaný na ÚP už nepoberá podporu?
Tweety
29.10.09,10:45
Je DOPČ limitovaná výškou keď evidovaný na ÚP už nepoberá podporu?
Áno, je.
breckova
30.10.09,04:35
Ďakujem
MartinkoK
04.12.09,06:19
Prosím Vás akú môže mať najvyššiu odmenu pri dohode o pracovnej činnosti človek, ktorý je zároveň evidovaný na UP a poberá podporu v nezamestnanosti.
drobeceva
04.12.09,06:24
Prosím Vás akú môže mať najvyššiu odmenu pri dohode o pracovnej činnosti človek, ktorý je zároveň evidovaný na UP a poberá podporu v nezamestnanosti.
136,38 EUR v hrubom
MartinkoK
04.12.09,06:25
Ďakujem
31Jankal
04.12.09,06:40
Prosím Vás, u nás majú dôchodci napísanú dohodu na dobu určitú a to do 31.12.2009. Nechcem ich znova prihlasovať a odhlasovať a vypisovať nové dohody. Chcela by som im urobiť dodatok k dpc. Ale ako na to? Ako to má vyzerať? Treba tam písať aj nejaké zákony? Co z toho potom vyplýva? Dakujem
31Jankal
04.12.09,09:29
PROSíM PORADTE
drobeceva
04.12.09,09:31
Prosím Vás, u nás majú dôchodci napísanú dohodu na dobu určitú a to do 31.12.2009. Nechcem ich znova prihlasovať a odhlasovať a vypisovať nové dohody. Chcela by som im urobiť dodatok k dpc. Ale ako na to? Ako to má vyzerať? Treba tam písať aj nejaké zákony? Co z toho potom vyplýva? Dakujem
Myslím, že môže byť dodatok k dohode-že dohodu zo dňa .... predlžuješ do.......
31Jankal
04.12.09,09:35
Nie je to nejaké stručné? A meno zamestnanca, zamestnávateľa? Vyplýva z toho niečo pre zamestnávateľa voči zamestnancom? Nejaké výpovedné lehoty atd?
Tweety
04.12.09,09:37
PROSíM PORADTE
§ 54
Dohoda o zmene pracovných podmienok

Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.
drobeceva
04.12.09,09:53
Nie je to nejaké stručné? A meno zamestnanca, zamestnávateľa? Vyplýva z toho niečo pre zamestnávateľa voči zamestnancom? Nejaké výpovedné lehoty atd?
Prepáč, to je jasné, že meno z-ca a ostatné náležitosti tam musia byť. Ja som myslela, že to predlženie stačí jednou vetou. Samozrejme, je to dohoda medzi z-com a z-ľom, obidve strany musia potvrdiť podpisom súhlas.
31Jankal
04.12.09,10:26
Nemáte niečo také napísané od čoho by som sa mohla odraziť? Istotne by to viacerým pomohlo
31Jankal
04.12.09,11:37
Nikto to nemá?
Tamila
04.12.09,12:26
Môže byť niečo podobné:
31Jankal
07.12.09,06:52
Dobrý den Tamila, nedá sa mi otvoriť tá dohoda. Poradte ako ju otvoriť?
Tamila
07.12.09,07:31
Mne sa to otvorí cez OpenOffice.org 2.0
kovex
07.12.09,07:47
Nikto to nemá?



Dobrý deň Janka, pozrite si SS.
31Jankal
07.12.09,07:55
Pozrela som si ale na mail mi prišiel len mail o tom že mám novú ss. A tam som nič nenašla.
veronikasad
07.12.09,08:07
Pozrela som si ale na mail mi prišiel len mail o tom že mám novú ss. A tam som nič nenašla.
Janka, SS si pozrieš na PORADe - vpravo hore máš moje notifikácie ...
Danielle369
07.12.09,08:09
tu máš tlačivko

bola by som zvedavá kto ho vymazal...
kovex
07.12.09,08:11
poslala som vám to už druhý krát na email, nedá sa mi to prilepiť na poradu
31Jankal
07.12.09,08:18
kovex, ja som si to pozerala tam hore ale nie sú tam žiadne prílohy iba ss, a na mail mi zatiaľ nič neprišlo. Tak toto nechápem

dan, ja potrebujem dodatok k DPC.
AMM
07.12.09,18:37
Môže dohodár dostať odmenu napr. 70 EUR + prémie 200 EUR?
susann2
08.12.09,05:16
Môže dohodár dostať odmenu napr. 70 EUR + prémie 200 EUR?
Dohodára môžete platíť len podľa dohodnutých podmienkok v dohode. T.j. podľa dohodnutého rozsahu pracovného času a dohodnutej odmeny za vykonávanú prácu.
Tweety
08.12.09,06:18
Dohodára môžete platíť len podľa dohodnutých podmienkok v dohode. T.j. podľa dohodnutého rozsahu pracovného času a dohodnutej odmeny za vykonávanú prácu.
Ešte doplním odvody, platí len zamestnáv. do SP a to Garančné 0,8% a Úrazové poistenie 0,25%.
AMM
08.12.09,11:10
Dohodára môžete platíť len podľa dohodnutých podmienkok v dohode. T.j. podľa dohodnutého rozsahu pracovného času a dohodnutej odmeny za vykonávanú prácu.

Kto a na základe čoho môže napadnúť, keď dohodár dostane 70 EUR odmenu + 200 EUR prémie? Veď prémie prideľuje zamestnávateľ podľa svojho uváženia, nie?
katka50
08.12.09,11:18
Kto a na základe čoho môže napadnúť, keď dohodár dostane 70 EUR odmenu + 200 EUR prémie? Veď prémie prideľuje zamestnávateľ podľa svojho uváženia, nie?
Nikto, ak je táto výška odmeny uvedená v dohode.
terezamaria
08.12.09,11:19
Môže dohodár dostať odmenu napr. 70 EUR + prémie 200 EUR?
Môže. Základná odmena, teda mzda by mala zodpovedať výške, ktorá je uvedená na Dohode o pracovnej činnosti. Mimoriadnu odmenu si zamestnávateľ odôvodní písomným vyjadrením. Obyčajne sa používa k tomu tlačivo na vyplatenie " mimoriadnej odmeny" za.........Toto tlačivo zostáva priložené k mesačnému mzdovému výkazu.
jolaj
08.12.09,12:11
Bol som zamestnaný v účtarni na HPP do 30.11. Z organizačných dôvodov ma prepustili s 2-mesačným odstupným. Od 1.1.2010 nastupuje opäť do tej istej firmy na dohodu o pracovnej činnosti na 10 hod/týždenne. Mám nárok na odstupné? Nebudem ho musieť vrátiť, kedže nastupujem do tej istej firmy ale na inú prácu /sprostredkovanie obchodu/ ?
katka50
08.12.09,12:40
Bol som zamestnaný v účtarni na HPP do 30.11. Z organizačných dôvodov ma prepustili s 2-mesačným odstupným. Od 1.1.2010 nastupuje opäť do tej istej firmy na dohodu o pracovnej činnosti na 10 hod/týždenne. Mám nárok na odstupné? Nebudem ho musieť vrátiť, kedže nastupujem do tej istej firmy ale na inú prácu /sprostredkovanie obchodu/ ?
Áno, máš nárok na odstupné.
Zákonník práce § 76 ods. 3
(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

Ty nastupuješ na dohodu o prac.činnosti.
terezamaria
08.12.09,13:34
Bol som zamestnaný v účtarni na HPP do 30.11. Z organizačných dôvodov ma prepustili s 2-mesačným odstupným. Od 1.1.2010 nastupuje opäť do tej istej firmy na dohodu o pracovnej činnosti na 10 hod/týždenne. Mám nárok na odstupné? Nebudem ho musieť vrátiť, kedže nastupujem do tej istej firmy ale na inú prácu /sprostredkovanie obchodu/ ?

Dohoda o pracovnej činnosti nemá nič spoločné s Tvojím ukončeným pracovným pomerom výpoveďou, resp. dohodou s výpovedným dôvodom zrejme nadbytočnosti. To odstupné, ktoré si dostal pri skončení pracovného pomeru Ti patrí oprávnene, vrátiť ho nebudeš musieť.
31Jankal
29.01.10,07:37
Chcem sa opýtať, prosím Vás, ked tu máme dohodárov /DVP,DPC/ sú na úrade práce poberajú dávku v hmotnej núdzi alebo nezamestnanecké treba im robiť potvrdenie o príjme alebo ročné zúčtovanie dane, ked u nás zarobia najviac 70€ za mesiac? Dakujem
katka50
29.01.10,07:38
Chcem sa opýtať, prosím Vás, ked tu máme dohodárov /DVP,DPC/ sú na úrade práce poberajú dávku v hmotnej núdzi alebo nezamestnanecké treba im robiť potvrdenie o príjme Áno alebo ročné zúčtovanie dane, ked u nás zarobia najviac 70€ za mesiac? Dakujem
Odpoveď v texte.
31Jankal
29.01.10,08:23
Dakujem za odpoved a čo oni potom s tým papierom?
books
29.01.10,08:31
Dakujem za odpoved a čo oni potom s tým papierom?

Ak majú zrazenú daň(ak nemali podpísané vyhlásenie),tak si môžu podať DP a daň im vrátia.
31Jankal
29.01.10,08:38
1. Má im zamestnávateľ robiť to DP? Je to jeho povinnosťou? Má s tým zamestnávateľ ešte niečo potom spoločné?
2. A ked poberajú dávky v hmotnej núdzi tak o tú zrážkovú dan to budú mať znížené ked im to vrátia?
Dakujem
mzdarka renca
29.01.10,08:45
Chcem sa opýtať, prosím Vás, ked tu máme dohodárov /DVP,DPC/ sú na úrade práce poberajú dávku v hmotnej núdzi alebo nezamestnanecké treba im robiť potvrdenie o príjme alebo ročné zúčtovanie dane, ked u nás zarobia najviac 70€ za mesiac? Dakujem

áno, vydávaš im mesačne potvrdenie o výške príjmu na úrad práce.

ak zarábajú mesačne najviac 70 €, tak si im to zdanila zrážkovou daňou, t.z., že ak chcú takto zaplatenú daň späť, tak si musia podať daňové priznanie typ A a zaplatenú daň im DÚ vráti.
mzdarka renca
29.01.10,08:46
1. Má im zamestnávateľ robiť to DP? Je to jeho povinnosťou? Má s tým zamestnávateľ ešte niečo potom spoločné?
2. A ked poberajú dávky v hmotnej núdzi tak o tú zrážkovú dan to budú mať znížené ked im to vrátia? nie
Dakujem

nie je to tvojou povinnosťou im robiť DP.
31Jankal
02.02.10,06:25
Dobrý den, potrebujem poradiť. U nás pracuje dohodárka, kt. poberá hmotnú núdzu do konca roka mala u nás uzatvorenú DPČ, k 1.1.2010 som jej spravila dodatok k zmene DPČ do 31.1.2010. Ale u nás pokračuje dalej pracovať? Čo jej mám dať dalej?
1. spraviť nový dodatok k dodatku, kt.bol uzatvorený dna 31.12.2009 alebo
2. spraviť jej iba dodatok k DPC zo dna 17.8.2009
3. jej spraviť DVP /pretože u nás nezarobí viac ako 30€ za mesiac, robí 3 dni v mesiaci/ a nemalo by to vplyv na hmotnú núdzu
Dakujem Vám za odpovede
31Jankal
02.02.10,07:08
Má s týmto niekto skúsenosť poradte, poradáci.
Dobrý den, potrebujem poradiť. U nás pracuje dohodárka, kt. poberá hmotnú núdzu do konca roka mala u nás uzatvorenú DPČ, k 1.1.2010 som jej spravila dodatok k zmene DPČ do 31.1.2010. Ale u nás pokračuje dalej pracovať? Čo jej mám dať dalej?
1. spraviť nový dodatok k dodatku, kt.bol uzatvorený dna 31.12.2009 alebo
2. spraviť jej iba dodatok k DPC zo dna 17.8.2009
3. jej spraviť DVP /pretože u nás nezarobí viac ako 30€ za mesiac, robí 3 dni v mesiaci/ a nemalo by to vplyv na hmotnú núdzu
Dakujem Vám za odpovede
kovex
02.02.10,07:18
to záleží akú činnosť vykonáva, ak jednorázovú, volila by som na tie 3 dni DoVP.
Ak oprakujúcu sa činnosť bola by dobrá DoPČ.
Vplyv na hmotnú núdzu bude mať príjem z DoPČ vo výške 75% a príjem z DoVP sa neráta len ak je do výšky dvojnásobku životného minima za 12 mesiacov
31Jankal
02.02.10,07:23
Ešte by som Vás poprosila o odpovede na prvé 2 body. Dakujem
blondy
07.02.10,16:31
Ako správne postupovať v takom prípade, keď má zamestnanec dohodu o pracovnej činnosti na max 10 hodín týždenne, ktoré zamestnávateľ rozvrhne nepravidelne podľa rozpisu prac. času na týždenné alebo dlhšie obdobie vždy mesiac vopred (problém je že sa to nesplnilo, zamestnávatateľ ho na tých 9 dní nepotreboval kvôli zníženiu zákazky...a neoznámil mesiac vopred nakoľko takú situáciu neočakával) a má určenú pevnú mesačnú odmenu na 400€, avšak pracoval len prvých 10 pracovných dní po 2 hodiny a na 9 dní ho zamestnávateľ nepotreboval a zamestnanec ich teda neodpracoval. Vyplatiť celých 400€ alebo môžem len alikvótnu čiastku?
Janurka
07.02.10,17:17
V komentáre k §§ ktoré upravujú dohody o prácach vykonávaných mimo prac. pomeru je uvedené, že: "Na dohody o prácach vykonávaných mimo prac. pomeru nemožno použiť ustanovenia ZP upravujúce práva a povinnosti z prac. pomeru okrem tých, na ktoré právna úprava dohôd o prácach vykonávaných mimo prac. pomeru výslovne odkazuje. Použiť nemožno ani ustanovenie § 142 ods. 3 ZP o náhrade mzdy pri prekážkach v práci na strane zamestnávateľa. Ak teda zamestnávateľ neprideľoval prácu zamestnancovi, s ktorým uzavrel dohodu o prac. činnosti, nie je povinný mu poskytnúť odmenu ani jej náhradu.
suzvedava
12.02.10,07:54
Prosím vie niekto, či je je možné uzavrieť s jednou osobou dve dohody o pracovnej činnosti na 2 rôzne činnosti u jednej organizácie. Nenašla som zatiaľ, že to možné nie je, ale rada by som si to overila.
Timka1
12.02.10,07:56
Áno je to možné, avšak ako si písala na dve rôzne činnosti.
monikago
16.02.10,20:11
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

Nemôžeme tu hovoriť o mzde, ale o odmene, ktorá limitovaná niejak nie je, snáď len u evidovaného na ÚP. Odvody platí len zamestnáv. do SP, Úrazové- 0,8 a Garančné 0,25%.


AHOJTE,
nechcem zakladat novu temu, ale zaujimalo by ma, aky je limit odmeny pri dohode o prac. činnosti a pri dohode o vyk. práce pre zamestnanca evidovaneho na UP, alebo je to rovnaké?
Dakujem
veronikasad
16.02.10,20:20
AHOJTE,
nechcem zakladat novu temu, ale zaujimalo by ma, aky je limit odmeny pri dohode o prac. činnosti a pri dohode o vyk. práce pre zamestnanca evidovaneho na UP, alebo je to rovnaké?
Dakujem
limit je rovnaký - 65 % životného minima. Nie rovnako sa však tento príjem posudzuje, ak poberá dávku v hmotnej núdzi - vtedy je výhodnejšie dohoda o vykonaní práce.
monikago
16.02.10,20:29
limit je rovnaký - 65 % životného minima. Nie rovnako sa však tento príjem posudzuje, ak poberá dávku v hmotnej núdzi - vtedy je výhodnejšie dohoda o vykonaní práce.


dakujem
zuzana
18.02.10,15:22
Chcem sa spýtať ak je niekto evidov.na ÚP a chce pracovať na dohodu, odpracuje 3 dni v mesiaci a dostane odmenu 136,68€ v hrubom, nebude to vadiť ak to zarobí za 3 dni a nie celý mesiac?Poberá aj podporu v nezamestnanosti.
katka50
18.02.10,15:39
Chcem sa spýtať ak je niekto evidov.na ÚP a chce pracovať na dohodu, odpracuje 3 dni v mesiaci a dostane odmenu 136,68€ v hrubom, nebude to vadiť ak to zarobí za 3 dni a nie celý mesiac?Poberá aj podporu v nezamestnanosti.
Opravím Ťa - max. mesačná odmena je 136,38 €. A nie, nebude to vadiť. Pri dohode o vykonaní práce je max. 350 hodín ročne u jedného zamestnávateľa pri Dohode o prac.činnosti je max. 10 hodín týždenne.
Kiki17
06.03.10,17:21
Dobrý večer,

chcela by som sa opýtať, či aj obec musí platiť garančné poistenie z DoPČ?

Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

Kiki
Laguna13
16.03.10,11:42
Chcela by som sa opýtať:
Zamestnankyňa pracovala vo firme ako upratovačka 3 roky. Minulý rok 1.júna "na vlastnú žiadosť" odišla (lebo dotácia štátu skončila). Zaevidovala sa na úrade práce, no podporu nedostávala, lebo v minulých rokoch veľa marodovala. Nedostáva ani soc.dávky. Teraz od marca - po deviatich mesiacoch ju prijali do tej istej firmy, kde predtým pracovala na dohodu o prac.činnosti na neurčitú dobu, s hodinovou mzdou 1,768 €. Za mesiac zarobí maximálne 70,72€. Nemá iný príjem, iba čiastočný invalidný dôchodok.
Otázka znie: Má Úrad práce právo vyradiť ju z evidencie uchádzačov o zamestnanie? Apelujú dohodou u toho istého zamestnávateľa a vadí im, že je na neurčitý čas.
Timka1
16.03.10,11:47
Chcela by som sa opýtať:
Zamestnankyňa pracovala vo firme ako upratovačka 3 roky. Minulý rok 1.júna "na vlastnú žiadosť" odišla (lebo dotácia štátu skončila). Zaevidovala sa na úrade práce, no podporu nedostávala, lebo v minulých rokoch veľa marodovala. Nedostáva ani soc.dávky. Teraz od marca - po deviatich mesiacoch ju prijali do tej istej firmy, kde predtým pracovala na dohodu o prac.činnosti na neurčitú dobu, s hodinovou mzdou 1,768 €. Za mesiac zarobí maximálne 70,72€. Nemá iný príjem, iba čiastočný invalidný dôchodok.
Otázka znie: Má Úrad práce právo vyradiť ju z evidencie uchádzačov o zamestnanie? Apelujú dohodou u toho istého zamestnávateľa a vadí im, že je na neurčitý čas.

nemôžu ju vyradiť z úradu práce pretože má dohodu o pr. činnosti, treba dať pozor na to, aby neprekročila limit max. 10 hodín týždenne,
záleží od toho koľko mesačne dostane ako odmenu, ak suma prevýši 136,38 € čo je limit, tak vtedy ju vyradia z evidencie, do limitu môže byť evidovaná naďalej
a tiež sa môže uzatvoriť na neurčitý čas

čítaj zo Zákonníka práce

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
katka50
16.03.10,11:54
Chcela by som sa opýtať:
Zamestnankyňa pracovala vo firme ako upratovačka 3 roky. Minulý rok 1.júna "na vlastnú žiadosť" odišla (lebo dotácia štátu skončila). Zaevidovala sa na úrade práce, no podporu nedostávala, lebo v minulých rokoch veľa marodovala. Nedostáva ani soc.dávky. Teraz od marca - po deviatich mesiacoch ju prijali do tej istej firmy, kde predtým pracovala na dohodu o prac.činnosti na neurčitú dobu, s hodinovou mzdou 1,768 €. Za mesiac zarobí maximálne 70,72€. Nemá iný príjem, iba čiastočný invalidný dôchodok.
Otázka znie: Má Úrad práce právo vyradiť ju z evidencie uchádzačov o zamestnanie? Apelujú dohodou u toho istého zamestnávateľa a vadí im, že je na neurčitý čas.
Zákon o službách zamestnanosti 5/2004 § 6
(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý
a) nie je zamestnanec podľa § 4 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1339441#p4), ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1339441#n_106070) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1339441#n_114450) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1339441#f_4429446).
Laguna13
16.03.10,12:33
Ďakujem Katke50 i Timke1 za skorú a vyčerpávajúcu odpoveď
laguna13
58vlasta
11.04.10,19:58
Dobrý večer prajem, chcela by som poprosiť o odpoveď na nasledujúcu otázku: Ako invalidný dôchodca pri práci na dohodu robí DP účtovníčka zamestnávateľa a pritom prenájom bytu si musím urobiť sama DP B? Aký je rozdiel medzi prácou na dohodu a dohodou o vykonaní práce?
Timka1
11.04.10,20:15
Dobrý večer prajem, chcela by som poprosiť o odpoveď na nasledujúcu otázku: Ako invalidný dôchodca pri práci na dohodu robí DP účtovníčka zamestnávateľa a pritom prenájom bytu si musím urobiť sama DP B? Aký je rozdiel medzi prácou na dohodu a dohodou o vykonaní práce?

ak mal zamestnanec aj príjmy z prenájmu, podáva DP typ B, nedá sa urobiť RZD, ak tie príjmy boli do sumy 894,60 € nemusí ich zdaňovať a vtedy je možné urobiť RZD, nad túto sumu sa môžu ponížiť o 894,60 a rozdiel dodaniť

rozdiel medzi DOPČ a DoVP je:
- DoPČ - používa sa pri opakujúcej sa činnosti max. 10 hodín týždenne
- DoVP - používa sa pri jednorázovej činnosti max. 350 hodín ročne
58vlasta
15.04.10,08:53
Timka1, ďakujem za odpoveď. Minule, keď som písala otázku, tak sa mi nejak kazil počítač, asi bola preťažená sieť. :-):)
marčelina
15.04.10,10:08
Prajem pekný deň. Chcela by som poprosiť o radu pri DoVP. Dotyčný ma uzavretú DoVP na sumu 150,-€. Samozrejme v hrubom. Ide o jednorazovú prácu. Z tejto sumy sme mu zrazili zrážkovú daň a on sa teraz odvoláva na to, že je to len príležitostný príjem a nepresahuje 5-násobok životného minima a teda je tento príjem od dane oslobodený. Je to tak? Prosím o čo najrýchlejšiu odpoveď. Srdečná vďaka.
Timka1
15.04.10,10:18
Prajem pekný deň. Chcela by som poprosiť o radu pri DoVP. Dotyčný ma uzavretú DoVP na sumu 150,-€. Samozrejme v hrubom. Ide o jednorazovú prácu. Z tejto sumy sme mu zrazili zrážkovú daň a on sa teraz odvoláva na to, že je to len príležitostný príjem a nepresahuje 5-násobok životného minima a teda je tento príjem od dane oslobodený. Je to tak? Prosím o čo najrýchlejšiu odpoveď. Srdečná vďaka.

dohody sú zdaňované preddavkovou alebo zrážkovou daňou, ak by podpísal vyhlásenie na uplatnenie NČ (ak ho nemá podpísané u iného zamestnávateľa) nevyšla by mu žiadna daňová povinnosť

keďže zrejme nemal podpísné vyhlásenie, odmena z dohody sa zdaňuje zrážkovou daňou, pri RZD alebo podaní DP za rok 2010 sa môže rozhodnúť a považovať túto daň za preddavkovú, ak bude mať nízke príjmy do 4025,70 ročná NČ, daň mu vrátia, alebo ju môže považovať za vysporiadanú, tým pádom ju nebude už nikde uvádzať, ostáva štátu

zamestnanec sa zrejme odvoláva na § 9 príjmy oslobodené od dane - zákona o dani z príjmov
h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum ); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,

ale DovP sa na to nevzťahuje

neviem či je ešte niekde zamestnaný alebo nie, ak nie ..... treba ho upozorniť aj na § 46 ZoDP

§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a).....
marčelina
15.04.10,10:25
Timka1 vďaka na stokrát. Som veľmi rada, že na porade sú tak úžasní ľudia. Prajem pekný deň.
Fany
15.04.10,15:36
Zamestnanec je evidovaný na úrade práce, berie podporu. Uzatvorím s ním DoPČ na 10 hod. týždenne. Môžem aj na 30 hod. mesačne?
Bude v poriadku, ak bude pracovať iba vtedy, keď bude pre neho práca? Napr. 2 mesiace bude, ale 3 mesiac nebude vôbec? Ak v treťom mesiaci teda nebude vôbec pracovať, treba aj v tomto prípade vystaviť nejaké potvrdenie na UP?
Ďakujem.
Timka1
15.04.10,15:41
Zamestnanec je evidovaný na úrade práce, berie podporu. Uzatvorím s ním DoPČ na 10 hod. týždenne. Môžem aj na 30 hod. mesačne?
Bude v poriadku, ak bude pracovať iba vtedy, keď bude pre neho práca? Napr. 2 mesiace bude, ale 3 mesiac nebude vôbec? Ak v treťom mesiaci teda nebude vôbec pracovať, treba aj v tomto prípade vystaviť nejaké potvrdenie na UP?
Ďakujem.

na DoPČ môže odpracovať max. 10 hodín týždenne, ale nikde nie je uvedené koľko minimálne, čiže ak nebudete mať preňho prácu môže mať v mesiaci aj nulu.

potvrdenie o príjme musí dokladovať každý mesiac na úrad práce, jeho príjem môže byť max. 136,38 €, ak zarobí viac, vyradia ho z evidencie uchádzačov

taktiež aj kópiu dohody o pracovnej činnosti musí odniesť na úrad práce čím skôr, tuším je to do 3 dní od uzatvorenia dohody
drobeceva
15.04.10,15:44
Zamestnanec je evidovaný na úrade práce, berie podporu. Uzatvorím s ním DoPČ na 10 hod. týždenne. Môžem aj na 30 hod. mesačne?
Bude v poriadku, ak bude pracovať iba vtedy, keď bude pre neho práca? Napr. 2 mesiace bude, ale 3 mesiac nebude vôbec? Ak v treťom mesiaci teda nebude vôbec pracovať, treba aj v tomto prípade vystaviť nejaké potvrdenie na UP?
Ďakujem.
na dohodu o PČ nesmie prekročiť 10 hod. týždenne, áno, môže odrobiť 30 hodín mesačne. Každý mesiac je povinný doniesť na ÚP potvrdenie o príjme. Ak v danom mesiaci neodrobí, donesie nulové, ale doniesť musí. Nesmie prekročiť mesačný príjem 136,38 €.
drobeceva
15.04.10,15:46
na DoPČ môže odpracovať max. 10 hodín týždenne, ale nikde nie je uvedené koľko minimálne, čiže ak nebudete mať preňho prácu môže mať v mesiaci aj nulu.

potvrdenie o príjme musí dokladovať každý mesiac na úrad práce, jeho príjem môže byť max. 136,38 €, ak zarobí viac, vyradia ho z evidencie uchádzačov

taktiež aj kópiu dohody o pracovnej činnosti musí odniesť na úrad práce čím skôr, tuším je to do 3 dní od uzatvorenia dohody
Timka, dovolím si Ťa upozorniť, od 1.3. platí doručiť Dohodu deň pred začatím práce . Ak predloží deň po-môžu ho vyradiť z ÚP.
veronikasad
15.04.10,15:47
Timka, dovolím si Ťa upozorniť, od 1.3. platí doručiť Dohodu deň pred začatím práce . Ak predloží deň po-môžu ho vyradiť z ÚP.
súhlasím a pridám novelu zákona - pozri čl. I. bod 2

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209501&FileName=zz2010-00052-0209501&Rocnik=2010&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=51&Flags=160&IndexFile=zz2010&Text=zákon+o+službách+zamestnanosti+
jacekova
15.04.10,15:47
Zamestnanec je evidovaný na úrade práce, berie podporu. Uzatvorím s ním DoPČ na 10 hod. týždenne. Môžem aj na 30 hod. mesačne?
Bude v poriadku, ak bude pracovať iba vtedy, keď bude pre neho práca? Napr. 2 mesiace bude, ale 3 mesiac nebude vôbec? Ak v treťom mesiaci teda nebude vôbec pracovať, treba aj v tomto prípade vystaviť nejaké potvrdenie na UP?
Ďakujem.


Podľa mojich info,ak je na UP, mali by ste s nim uzatvoriť DOHODU O VYKONANI PRACE a nie dohodu o Pč
Timka1
15.04.10,15:47
Timka, dovolím si Ťa upozorniť, od 1.3. platí doručiť Dohodu deň pred začatím práce . Ak predloží deň po-môžu ho vyradiť z ÚP.

preto som aj napísala tuším, lebo som si nebola istá či sa to nemenilo ... :)
drobeceva
15.04.10,15:51
Podľa mojich info,ak je na UP, mali by ste s nim uzatvoriť DOHODU O VYKONANI PRACE a nie dohodu o Pč
Katka, neviem, myslím, že je to jedno o akú dohodu ide.
veronikasad
15.04.10,15:52
Katka, neviem, myslím, že je to jedno o akú dohodu ide.
nie je to jedno, ak poberá počas evidencie na UP dávky v hmotnej núdzi.
jacekova
15.04.10,15:53
nie je to jedno, ak poberá počas evidencie na UP dávky v hmotnej núdzi.


už mi takto prišli dvaja dohodári, že oni potrebujú dohodu o VP a nie o Pč.
drobeceva
15.04.10,15:55
nie je to jedno, ak poberá počas evidencie na UP dávky v hmotnej núdzi.
no vidíte, dievčence, človek sa stále niečomu priučí:)
Timka1
15.04.10,16:00
už mi takto prišli dvaja dohodári, že oni potrebujú dohodu o VP a nie o Pč.

do príjmu na posúdenie výšky dávky v hmotnej núdzi sa nezapočítava

- príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky 2-násobku životného minima získané za 12 mesiacov

- príjem z DoPČ sa započitáva vo výške 75 %
Fany
16.04.10,07:23
Ak chcem prijať zamestnanca na dohodu na rôzne príležitostné práce podľa potreby, je lepšie spísať DoVP napr. na 5 mesiacov, alebo radšej DoPČ?
Ak nechcem, aby prišiel o nezamestnanecké, platí hranica 136,38 € rovnako na DoVP ako na DoPČ?

K predchádzajúcemu príspevku: Koľko to vlastne vychádza ten 2-násobok ŽM získané za 12 mesiacov, čiže koľko môže zarobiť do roka na DoVP, aby neprišiel o nezamestnanecké a neskôr prípadne o dávky v hmotnej núdzi?

Ešte jedna otázka. Môže aj pri DoVP podpísať vyhlásenie a uplatňovať tak nezdaniteľné minimum, alebo to platí iba pre DoPČ?
Ďakujem.
Lubaba
16.04.10,07:47
nie je to jedno, ak poberá počas evidencie na UP dávky v hmotnej núdzi.

poprosím o kontrolu:

1/ evidovaný na ÚP a poberajúci dávku v hmotnej núdzi cca 62€
2/ čistý príjem z DoPČ napr. 100€ by sa krátil o 75%
3/ takže by dávku v hmotnej núdzi nedostal
4/ výhodnejšia je pre zamestnanca Dohoda o vykonaní práce
5/ na DoVP môže zarobiť za 12 mesiacov dvojnásobok živ. minima /370,38/ a nestráca nárok na dávku v hmotnej núdzi
Lubaba
16.04.10,09:21
Ešte jedna otázka. Môže aj pri DoVP podpísať vyhlásenie a uplatňovať tak nezdaniteľné minimum, alebo to platí iba pre DoPČ?
Ďakujem.[/QUOTE]

pozri príspevok 69
Lubaba
16.04.10,09:24
Ak chcem prijať zamestnanca na dohodu na rôzne príležitostné práce podľa potreby, je lepšie spísať DoVP napr. na 5 mesiacov, alebo radšej DoPČ?
Ak nechcem, aby prišiel o nezamestnanecké, platí hranica 136,38 € rovnako na DoVP ako na DoPČ?

K predchádzajúcemu príspevku: Koľko to vlastne vychádza ten 2-násobok ŽM získané za 12 mesiacov, čiže koľko môže zarobiť do roka na DoVP, aby neprišiel o nezamestnanecké a neskôr prípadne o dávky v hmotnej núdzi?

Ešte jedna otázka. Môže aj pri DoVP podpísať vyhlásenie a uplatňovať tak nezdaniteľné minimum, alebo to platí iba pre DoPČ?
Ďakujem.

pozri príspevok 69
jacekova
16.04.10,14:26
Ešte jedna otázka. Môže aj pri DoVP podpísať vyhlásenie a uplatňovať tak nezdaniteľné minimum, alebo to platí iba pre DoPČ?
Ďakujem.


výhlásenie môže dohodár podpísať aj pri DoVP aj pri DoPč
Fany
19.04.10,05:36
poprosím o kontrolu:

1/ evidovaný na ÚP a poberajúci dávku v hmotnej núdzi cca 62€
2/ čistý príjem z DoPČ napr. 100€ by sa krátil o 75%
3/ takže by dávku v hmotnej núdzi nedostal
4/ výhodnejšia je pre zamestnanca Dohoda o vykonaní práce
5/ na DoVP môže zarobiť za 12 mesiacov dvojnásobok živ. minima /370,38/ a nestráca nárok na dávku v hmotnej núdzi

A ako je to v prípade, že dostáva z ÚP dávku v nezamestnanosti a zarobí na dohodu napr. 100€. Z ÚP dostane plnú dávku, alebo sa mu táto kráti?
Timka1
19.04.10,05:38
A ako je to v prípade, že dostáva z ÚP dávku v nezamestnanosti a zarobí na dohodu napr. 100€. Z ÚP dostane plnú dávku, alebo sa mu táto kráti?

dávka sa mu nekráti o výšku odmeny na dohodu, v tvojom prípade o 100 €, dostane v plnej výške, ak by prekročí limit a to je 136,38 € vtedy mu zaniká nárok na dávku a bude aj vyradený z ÚP
Fany
19.04.10,05:57
Timka, moc si mi pomohla, ďakujem.
gven75
11.01.11,08:28
Ahojte, bola vystavená dohoda o PČ na dobu určitú do 31.1.2011. Môžme ukončiť dohodu aj skôr? napr. nebudeme dohodara už potrebovať, príp. on už nebude chcieť pracovať u nás tak môžme ukončiť dohodu aj skorší dátum? treba ho v takomto prípade len odhlásiť alebo aj niečo spísať, že sme sa dohodli ukončiť dohodu o PČ skôr? ďakujem :)
MIŠO T
11.01.11,08:49
Zdravím Vas, mam taku otazku: som SZČO bez zamestnancov, nakoľko som dlhodobo PNS, uzatvoril som Dohodu o brig.praci študenta/syn/, už je prihlásený všade, Jedná sa mi o to, či náklady na SC vozidlom, /nezaradeným do majetku, platí sa DzMV/ ,na ktoré ho vyšlem, možem zaradiť do nakladov VOZD. ?
Timka1
11.01.11,08:51
Ahojte, bola vystavená dohoda o PČ na dobu určitú do 31.1.2011. Môžme ukončiť dohodu aj skôr? napr. nebudeme dohodara už potrebovať, príp. on už nebude chcieť pracovať u nás tak môžme ukončiť dohodu aj skorší dátum? treba ho v takomto prípade len odhlásiť alebo aj niečo spísať, že sme sa dohodli ukončiť dohodu o PČ skôr? ďakujem :)

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
Ejo
17.01.11,14:10
Dobrý deň. Ja sa len chcem uistiť /za rok 2010/: dohodár mohol mať podpísané vyhlásenie o uplatnení NČ aj keď mal odmenu len napr. 20 Eur mesačne? Doležité je, aby ho nemal podpísané aj u iného zamestnávateľa, však?
ďakujem
Tweety
17.01.11,14:28
Dobrý deň. Ja sa len chcem uistiť /za rok 2010/: dohodár mohol mať podpísané vyhlásenie o uplatnení NČ aj keď mal odmenu len napr. 20 Eur mesačne? Doležité je, aby ho nemal podpísané aj u iného zamestnávateľa, však?
ďakujem
Áno, tak.
Ejo
17.01.11,14:48
Áno, tak.
ďakujem. A od r. 2011 už nie je zrážková daň z dohod, kde nie je podpísané vyhlásenie? Viem, mám sa pohrabať na porade....
Tweety
17.01.11,14:48
ďakujem. A od r. 2011 už nie je zrážková daň z dohod, kde nie je podpísané vyhlásenie? Viem, mám sa pohrabať na porade....
Nie, ZD zo ZČ je zrušená, už ostala len preddavková.
latka
17.01.11,16:46
Dobrý deň, ak je zamestnanec na DPČ platíme len GP?UP do sociálnej poisťovne, ale dostane tento mesiac náhradu za používanie súkr. motor. vozidla a presiahne sumu 165 E, je povinnosť platit zdravotné poistenie...treba ho prihlásiť do zdravotnej poisťovne.? dakujem
Tweety
17.01.11,16:48
Dobrý deň, ak je zamestnanec na DPČ platíme len GP?UP do sociálnej poisťovne, ale dostane tento mesiac náhradu za používanie súkr. motor. vozidla a presiahne sumu 165 E, je povinnosť platit zdravotné poistenie...treba ho prihlásiť do zdravotnej poisťovne.? dakujem
Nie.
latka
17.01.11,19:21
dobrý večer ešte k jednému dohodároví ktorý je registrovaný na UP ma DoPČ za 135 E ak mu dáme náhradu za používanie súkr. motorového vozidla, zahrňa sa mu do príjmu na posúdenie nároku na podporu? Odmena bude celkom cez 200 E
latka
31.01.11,15:19
dobrý večer ešte k jednému dohodároví ktorý je registrovaný na UP ma DoPČ za 135 E ak mu dáme náhradu za používanie súkr. motorového vozidla, zahrňa sa mu do príjmu na posúdenie nároku na podporu? Odmena bude celkom cez 200 E
posúvam prosím,dakujem zaodpoved
Tweety
31.01.11,15:32
dobrý večer ešte k jednému dohodároví ktorý je registrovaný na UP ma DoPČ za 135 E ak mu dáme náhradu za používanie súkr. motorového vozidla, zahrňa sa mu do príjmu na posúdenie nároku na podporu? Odmena bude celkom cez 200 E
Áno.
Maruška54
31.01.11,15:38
Prosím vás potrebovala by som poradiť v nasledovnej veci. Spoločnosť prevádzkuje stávkovú kanceláriu TIPOSU, a plánuje zamestnať niekoho na občasné zastupovanie počas choroby alebo dovolenky zamestnancov. Čo ak bude treba zastupovať trebárs viac dní a presiahne sa limit 10 hodín týždenne. Riešiť to zastupovaním zamestnancami sa veľmi nedá lebo zase by presiahli ročný limit nadčasových hodín.
Tweety
31.01.11,15:43
Prosím vás potrebovala by som poradiť v nasledovnej veci. Spoločnosť prevádzkuje stávkovú kanceláriu TIPOSU, a plánuje zamestnať niekoho na občasné zastupovanie počas choroby alebo dovolenky zamestnancov. Čo ak bude treba zastupovať trebárs viac dní a presiahne sa limit 10 hodín týždenne. Riešiť to zastupovaním zamestnancami sa veľmi nedá lebo zase by presiahli ročný limit nadčasových hodín.
Pri dohode je možné v niektorých týždňoch presiahnuť týžd. limit, len sa nesmie presiahnuť za celú dobu platnosti.
Maruška54
31.01.11,16:40
ďakujem veľmi pekne
mirhu
15.02.11,15:18
par. 228 a ZP - 10 hodín týždenne, odmena -ľubovoľná - odvody 0,25 % GP a 0,8 % ÚP-zamestnávateľ

Ako sa môže stať, že v jednom programe mi vypočíta odvody pri DoPČ ináč, ako v druhom? Neviem si s tým rady, kde môže byť chyba?
veronikasad
15.02.11,15:21
Ako sa môže stať, že v jednom programe mi vypočíta odvody pri DoPČ ináč, ako v druhom? Neviem si s tým rady, kde môže byť chyba?
nie je to zaokruhlovaním ? V jednom máš verziu z roku 2010 ...
mirhu
15.02.11,15:24
nie je to zaokruhlovaním ? V jednom máš verziu z roku 2010 ...

no robí mi rozdiel oproti tomu , čo bolo za 12/2010 a za 01/2011 , skúsim pozrieť, díky
drobeceva
15.02.11,15:24
Ako sa môže stať, že v jednom programe mi vypočíta odvody pri DoPČ ináč, ako v druhom? Neviem si s tým rady, kde môže byť chyba?
mirhu - ako ináč? Čo Ti tam ťahá - aké odvody? Máš zadané, že ide o dohodu?
mirhu
15.02.11,15:27
mirhu - ako ináč? Čo Ti tam ťahá - aké odvody? Máš zadané, že ide o dohodu?

áno, a odvody sú iné za 12/2010 a 01/2011 ( GP a UP za zamestnávateľa ) ak to vyrátam ručne, tak je to OK, ale program vyráta ináč
emge
03.03.11,18:44
Dobrý večer, hľadám odpoveď k dohode o pracovnej činnosti. Zamestnanec je evidovaný na úrade práce. Môže mi podpísať vyhlásenie k dani a tým pádom mu rátam odpočitateľnú položku alebo si daň vysporiada až v ročnom zúčtovaní? Ďakujem.
Anja111
03.03.11,18:49
Dobrý večer, hľadám odpoveď k dohode o pracovnej činnosti. Zamestnanec je evidovaný na úrade práce. Môže mi podpísať vyhlásenie k dani a tým pádom mu rátam odpočitateľnú položku alebo si daň vysporiada až v ročnom zúčtovaní? Ďakujem.
Môže podpísať Vyhlásenie...
emge
03.03.11,19:04
Ďakujem. Už som mala pochybnosti, naša účtovníčka tvrdí, že len študenti a dohodári, ktorí sú zamestnaní, môžu podpísať vyhlásenie.
milagros66
18.04.11,12:35
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať : máme zamestnaných dohodárov o PČ a pri zmene (napr. odmeny, pracoviska, druhu práce atd) píšem dodatky. Môžem vystavovať dodatok na dodatok ? Koľkokrát? Veľmi ďakujem za pomoc.
Tweety
18.04.11,12:39
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať : máme zamestnaných dohodárov o PČ a pri zmene (napr. odmeny, pracoviska, druhu práce atd) píšem dodatky. Môžem vystavovať dodatok na dodatok ? Koľkokrát? Veľmi ďakujem za pomoc.
ZP toto nedefinuje.
milagros66
19.04.11,11:51
Takže môžem "dodatkovať" až..... neviem dokedy ?
Luboslava 101
28.04.11,16:57
Dobrý deň.
Mohol by mi niekto potvrdit,či som to celé dobre pochopila?
Napr. mám niekoho na dohodu o vyk.práce. mesačne mu vyšlo 20eur. zaplatim social.- UP,GP. to mu nestrhávam. potom zaplatím 20% preddavky čo mu budu stiahnuté z 20 eur.takže on dostane 16 eur. sú preddavky povinné? ak nie ako spravit aby mu neboli odvádzané?
Stačí mat len túto dohodu,alebo sú potrebné ešte nejaké tlačiva,potvrdenia. Skratené je potrebné ho mat prihláseného na siacialnej poistovni(platit GP,UP) a platit preddavky(danovému). tak?
Dakujem.
rodina1
28.04.11,17:02
Dobrý deň.
Mohol by mi niekto potvrdit,či som to celé dobre pochopila?
Napr. mám niekoho na dohodu o vyk.práce. mesačne mu vyšlo 20eur. zaplatim social.- UP,GP. to mu nestrhávam. potom zaplatím 20% preddavky čo mu budu stiahnuté z 20 eur.takže on dostane 16 eur. sú preddavky povinné? ak nie ako spravit aby mu neboli odvádzané?
Stačí mat len túto dohodu,alebo sú potrebné ešte nejaké tlačiva,potvrdenia. Skratené je potrebné ho mat prihláseného na siacialnej poistovni(platit GP,UP) a platit preddavky(danovému). tak?
Dakujem.
Správne, GP a ÚP platí zamestnávateľ, teda zamestnancovi to z odmeny nestŕhate.
Čo sa týka dane z príjmu, tá je stále 19% a nie 20% (to je DPH).
Takže, ak má zamestnanec odmenu 20 Eur, 19% z 20 Eur je 3,80 Eur. Na výplatu dostane zamestnanec 20 - 3,80 = 16,20 Eur.
Ak bude mať zamestnanec u vás podpísané Vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky (toto vyhlásenie môže mať však podpísané len u jedného zamestnávateľa), a jeho odmena bude nižšia ako je mesačná nezdaniteľná čiastka, tak jeho daň bude nulová.
Je potrebné, aby bol prihlásený na SP.
Daň odvediete daňovému úradu.
ADA35
02.05.11,11:45
Dobrý den, môžem uzatvoriť DoPč s žiakom strednej školy, ktorý dosiahne 17 rokov v auguste 2011 / pomocný čašník/, alebo musí mať uzatvorenú Dohodu o brigád.práci študenta?
dakujem
VERONIKA6
02.05.11,11:55
Dobrý den, môžem uzatvoriť DoPč s žiakom strednej školy, ktorý dosiahne 17 rokov v auguste 2011 / pomocný čašník/, alebo musí mať uzatvorenú Dohodu o brigád.práci študenta?
dakujem
S mladistvým zamestnancom možno dohody uzatvárať, len ak sa tým neohrozí jeho zdravý vývoj, bezpečnosť, mravnosť alebo výchova na povolanie. Dohody nemožno uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona.
Skús pozrieť aj tu:
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TPrintWithHeader.ascx&MID=228&phContent=~/EDL/ShowArticlePrint.ascx&ArticleId=23699
ADA35
02.05.11,12:47
dakujem za rýchlu odpoved, ten priložený link mi veľmi pomohol
Luboslava 101
04.05.11,15:06
Dobrý deň. Mám jednu otázočku.
Ak mám len jedno dievča na dohodu a zarobí mesačne 100 eur v čistom,tak nemusím odvádzat jej 19% z príjmu,pretože jej príjmi sú nižšie ako nezdaniteňá čiastka.??? A v takomto prípade prehlady ,ktore podávam kvartálne na danový úrad sú nulové? je toto správne?
A má niečo spoločné s týmto vyhlasenie k dani? (alebo ako sa to správne volá)
Ďakujem
Xanti
04.05.11,15:10
Dobrý deň. Mám jednu otázočku.
Ak mám len jedno dievča na dohodu a zarobí mesačne 100 eur v čistom,tak nemusím odvádzat jej 19% z príjmu,pretože jej príjmi sú nižšie ako zdaniteňá čiastka.??? A v takomto prípade prehlady ,ktore podávam kvartálne na danový úrad sú nulové? je toto správne?
Ďakujem
Má to dievča u teba podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov? Ak nie tak daň za ňu musíš odvádzať bezohľadu na to koľko zarobí.

http://www.drsr.sk/NS/data/tlaciva/data/vyhlasenie2011.rtf

viď tlačivo
Lubica.h
05.05.11,08:35
dobrý deň, prosím poradiť, ak mám dohodára DoPČ,a jeden mesiac nerobí vôbec, musím ho odhlásiť zo SP?Ďalší mesiac zasa bude pracovať. ĎAkujem
VERONIKA6
05.05.11,08:40
dobrý deň, prosím poradiť, ak mám dohodára DoPČ,a jeden mesiac nerobí vôbec, musím ho odhlásiť zo SP?Ďalší mesiac zasa bude pracovať. ĎAkujem
Nie je potrebné ho odhlasovať.
Lubica.h
05.05.11,08:46
Ďakujem.
Luboslava 101
05.05.11,16:04
Má to dievča u teba podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov? Ak nie tak daň za ňu musíš odvádzať bezohľadu na to koľko zarobí.
Luboslava 101
05.05.11,16:09
s týmto tlačivom som bola na danovom úrade sa informovat, aby som mala všetko správne.tam mi povedali,že to tlačivo nemá nič spojené s odvádzanim daní. že ak ma malé prijmy tak jednoducho len neodvediem dan.Vraj je to len moje akokeby potvrdenie,že urobím ročné zúčtovanie pre moju pracovníčku. kde je pravda?? :-(
Tweety
05.05.11,16:29
s týmto tlačivom som bola na danovom úrade sa informovat, aby som mala všetko správne.tam mi povedali,že to tlačivo nemá nič spojené s odvádzanim daní. že ak ma malé prijmy tak jednoducho len neodvediem dan.Vraj je to len moje akokeby potvrdenie,že urobím ročné zúčtovanie pre moju pracovníčku. kde je pravda?? :-(
Ak si jej jedinou zamestnáv., podpíše Vyhlásenie k zdaneniu, uplatní si NČ- bude mať nárok na nezdaniteľnú časť dane, ktorú jej budeš pri výplate odmeny uplatňovať., t.j. o túto časť jej ponížiš základ dane.
Luboslava 101
05.05.11,16:37
Teraz je len u mna.Ale ak po prázdninách pojde niekde inde ,može to podpísat dalšiemu zamestnávatelovi?
A prehlady na danovom úrade budu nulové kedže nebudem odvádzat dan?
Tweety
05.05.11,16:51
[QUOTE=Luboslava 101;1735181]Teraz je len u mna.Ale ak po prázdninách pojde niekde inde ,može to podpísat dalšiemu zamestnávatelovi? Áno.
A prehlady na danovom úrade budu nulové kedže nebudem odvádzat dan? ÁNo, prehľad bude teda bez dane. QUOTE]
V texte.
katka 23
11.05.11,16:53
do príjmu na posúdenie výšky dávky v hmotnej núdzi sa nezapočítava

- príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky 2-násobku životného minima získané za 12 mesiacov

- príjem z DoPČ sa započitáva vo výške 75 %

Nechcem uškodiť zamestnancovi , koľko teda môže zarobiť na DoPČ aby neprišiel o dávku?
katka50
11.05.11,16:57
[/COLOR]

Nechcem uškodiť zamestnancovi , koľko teda môže zarobiť na DoPČ aby neprišiel o dávku?
O dávku v nezamestnanosti, alebo o dávku v hmotnej núdzi ?
katka 23
11.05.11,17:03
o dávku v hmotnej núdzi
katka50
11.05.11,17:21
o dávku v hmotnej núdzi

Odmena z Dohody o prac. činnosti sa zaratáva ako príjem a ponižuje dávku v hmotnej núdzi. Aby ho nevyradili z evidencie - jeho mesačná odmena nesmie presiahnuť 136,61 €. Škoda, že ste s ním neuzatvorili Dohodu o vykonaní práce, lebo táto sa sa do výšky 2 násobku život. minima za 12 mesiacov za príjem nepovažuje, čiže sa dávka v hmotnej núdzi nekráti. Dohoda o vykonaní práce sa však uzatvára na jednorázovú činnosť-nie opakujúcu sa.
katka 23
11.05.11,17:33
Práveže som urobila ( alebo neurobila ) chybu. Mal DoVP do 31.03 ale jeho práca je opakujúca sa činnosť tak som mu dala DoPČ od 01.04..Nosil potvrdenia na ÚP všetko bolo OK a teraz mi oznámil že mu znížili dávku. Neviem či mu mám zas dať DoVP ale z pohľadu zamestnávateľa nie, čo robiť?
katka50
11.05.11,17:47
Práveže som urobila ( alebo neurobila ) chybu. Mal DoVP do 31.03 ale jeho práca je opakujúca sa činnosť tak som mu dala DoPČ od 01.04..Nosil potvrdenia na ÚP všetko bolo OK a teraz mi oznámil že mu znížili dávku. Neviem či mu mám zas dať DoVP ale z pohľadu zamestnávateľa nie, čo robiť?

Ak je to opakujúca sa činnosť-urobila si správne. Ak jeho odmena z dohody o vykonaní práce presiahla 2 násobok život.minima /185,38x2=370,76 € / tak aj tak by mal dávku v hmotnej núdzi krátenú.
katka 23
11.05.11,18:02
Výšku odmeny na DoVP som si "strážila " , som začiatočník samouk,veľmi si cením tvoju ochotu a ďakujem.