siti
06.10.09,15:51
pozdravujem,
vedel by mi niekto poradiť ako treba postupovať, keď si na konci roka organizácia v daňovom priznaní nechce uplatniť odpisy, aby by sa vylepšil hospodárdky výsledok? Mám na mysli či to treba nejakým spôsobom oznamovať Daňovému úradu, alebo si podať nejakú žiadosť na to aby sme si ich teda nemuseli uplatniť....
ď.
Lenka1979
06.10.09,13:52
pozdravujem,
vedel by mi niekto poradiť ako treba postupovať, keď si na konci roka organizácia v daňovom priznaní nechce uplatniť odpisy, aby by sa vylepšil hospodárdky výsledok? Mám na mysli či to treba nejakým spôsobom oznamovať Daňovému úradu, alebo si podať nejakú žiadosť na to aby sme si ich teda nemuseli uplatniť....
ď.

Daňovému úradu nič neoznamujete. Upravíte si to v daňovom priznaní mimo účtovníctva.
Tweety
06.10.09,13:54
pozdravujem,
vedel by mi niekto poradiť ako treba postupovať, keď si na konci roka organizácia v daňovom priznaní nechce uplatniť odpisy, aby by sa vylepšil hospodárdky výsledok? Mám na mysli či to treba nejakým spôsobom oznamovať Daňovému úradu, alebo si podať nejakú žiadosť na to aby sme si ich teda nemuseli uplatniť....
ď.
V DP uvediete rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi. Daňové sa dajú prerušiť, ale účtovné nie.
azla
07.10.09,07:02
pozdravujem,
vedel by mi niekto poradiť ako treba postupovať, keď si na konci roka organizácia v daňovom priznaní nechce uplatniť odpisy, aby by sa vylepšil hospodárdky výsledok? Mám na mysli či to treba nejakým spôsobom oznamovať Daňovému úradu, alebo si podať nejakú žiadosť na to aby sme si ich teda nemuseli uplatniť....
ď.

Čo chcete docieliť ? (Krajšiu výsledovku, alebo vyšší základ dane , prípadne nižšiu stratu ?)

Lebo uplatnením, alebo neuplatnením odpisov sa hospodársky výsledok nevylepší.

Účtovné opisy sa v účtovníctve musia zaúčtovať, aby nebol HV skreslený.
Aby účtovníctvo bolo úplne, musia sa zaúčtovať všetky účtovné operácie. Účtovné odpisy sa nemôžu prerušiť.

Daňové odpisy sa môžu prerušiť, toto prerušenie sa uvádza v daňovom priznaní.
Prerušením daňových odpisov sa zvýši základ dane.(nie hospodársky výsledok).
siti
16.10.09,06:21
ááááááno ,potrebujeme vylepšiť hospodársky výsledok
Lenka1979
16.10.09,06:31
ááááááno ,potrebujeme vylepšiť hospodársky výsledok

Ak sa to má týkať odpisov, tak platí to, čo vyššie uviedla azla. Odpismi si HV nevylepšíš.
hena22
16.10.09,06:35
účtovné odpisy nemôžeš pozastaviť ale môžeš si na tento rok upraviť odpisový plán tak, že účtovné odpisy budú nižšie (môžu byť aj podstatne nižšie) ako daňové. Tento odpisový plán môžeš prehodnocovať každý rok. Mali by ste ale mať nejaké argumenty (pre auditora napríklad) prečo to robíte. No a daňové môžeš pozastaviť úplne alebo iba u vybraných položiek, podľa toho čo bude výhodnejšie. Rozdiel vyčísľuješ v daňovom priznaní.