monika306
06.10.09,15:18
Ahojte, chcela som poprosiť skúsenejších poraďákov, či by sa mi niekto nemohol pozrieť na vzor kalkulačného listu (v prílohe), ktorý som urobila, či je v poriadku. Predávam výp. techniku a na každý tovar si stanovím inú cenu. Cenu tvorím tak, že si k obst. cene pripočítam svoju prirážku. Môžem to tak robiť? lebo som dopletená z tvorby cien (tých prepočtov kadejakých podľa nákladov....), ja predávam len tovar, takže nič nevyrábam.
Prosím poraďte, či je postup tvorby ceny správny a či je v poriadku ten kalkulačný list.
Budem Vám veľmi vďačná.
monika306
07.10.09,18:45
Prosím ešte raz o radu. Ďakujem.
aviator
08.10.09,17:33
Čakal som, že odpovie niekto kompetentnejší :-)
Ceny si môžeš dať, aké chceš, čo znesú zákazníci a pustí konkurencia. Použil by som cit pre bizňis miesto tabuliek.
Držím palce.
monika306
08.10.09,18:23
vďaka, to v prílohe je len príklad.
doktor01
08.10.09,19:13
A k čomu to vlastne potrebujete? Tvorba cien je plne v kompetencii predávajúceho (cieľom predávajúceho je zisk=predávať čo najdrahšie a čo najviac). Výška marže je len na Vás.
PS: Osobne si neviem predstaviť vytvárať na všetky tovary kalkulačné listy v obchodných reťazcoch pri neustále sa meniacich cenách. K čomu je to vlastne dobré?
monika306
08.10.09,21:13
no bola som tu na porade upozornená, že musím viesť cenovú evidenciu podľa Zákona o cenách a uchovávať ju 3 roky (SOI).
(1) Predávajúci je povinný viesť a uchovávať evidenciu o cenách tovaru (ďalej len "cenová evidencia") vrátane kalkulácií nákladov a zisku tri roky po predaji tovaru.

(2) Za cenovú evidenciu sa považujú doklady obsahujúce vymedzenie predávaného tovaru, spôsob vytvorenia ceny a výšku ceny tohto tovaru.

(3) Za kalkuláciu nákladov a zisku sa považuje
a) kalkulácia ekonomicky oprávnených nákladov a primeraného zisku podľa § 2 ods. 3 alebo v rozsahu ustanovenom cenovým orgánom podľa § 11 ods. 1, pri tovare, na ktorý sa vzťahuje regulácia cien, a pri tovare predávajúceho podľa § 12 ods. 1,

b) taký prepočet ceny alebo postup jej tvorby, ktorý umožňuje porovnanie s cenou, za ktorú sa tovar predávajúceho ponúkal alebo predával, pri tovare, na ktorý sa nevzťahuje regulácia cien.

:confused:
danushka
08.10.09,21:24
Monika, myslím si, že dôležitejšie a zo zákona povinné je viesť skladovú evidenciu.
Kalkulačné listy sú dôležité napríklad v reštauráciách, na základe ktorých potom vieš vypočítať spotrebu surovín za určité obdobie.
Prečo si zaťažuješ hlavičku práve takouto byrokraciou, máme inej povinnej byrokracie málo?
monika306
09.10.09,07:32
ďakujem za názor, skladovú evidenciu vediem poctivo (dúfam, že dobre), každý príjem a výdaj evidujem na príjemke a výdajke v deň, kedy tovar prijmem alebo vydám. V tejto súvislosti sa ešte chcem opýtať - je povinná Kniha zásob - stačia mi vytlačené skladové karty alebo treba viesť ešte nejakú špeciálnu knihu zásob?
Takže podľa vás je tá evidencia cien zbytočná? Veď tiež je to v zákone....
doktor01
09.10.09,17:21
Monika, myslím si, že dôležitejšie a zo zákona povinné je viesť skladovú evidenciu.
Kalkulačné listy sú dôležité napríklad v reštauráciách, na základe ktorých potom vieš vypočítať spotrebu surovín za určité obdobie.
Prečo si zaťažuješ hlavičku práve takouto byrokraciou, máme inej povinnej byrokracie málo?
Plne súhlasím.
doktor01
13.10.09,19:51
Ja osobne som sa stretol so skladovou evidenciou vedenou len v PC. Z PC nebol problém v prípade kontrol čokoľvek dohľadať aj niekoľko rokov dozadu (či už nákupne ceny alebo predajné ceny tovarov).
Tiež mám skúsenosť zo SOI keď prišli skontrolovať či sme s prechodom na euro nezvýšili predajné ceny. Viem že im postačovali aktuálne ceny a vývoj predajných cien za posledné 3 roky na vybraných tovaroch (zaujímalo ich hlavne či sme dané tovary zlacňovali alebo zdržovali a hlavne kedy). A to v mojom prípade nebol problém dohľadať v PC. Osobne do poručuje staré cenníky nevyhadzovať ale archivovať.
PS/ Osobne môžem len odporučiť vedenie skladového hospodárstva v PC (ideálne je v jednom programe evidovať nákupy a tiež predaje cez RP).
mbabicova
03.06.10,08:20
:)Ahojte chcela by som sa spýtať či tu niekto náhodou nemáte Vzor kalkulačného listu (potrebujem do obchodu) najlepšie by bol aj vyplnený :)
mbabicova
03.06.10,10:53
Ahojte vedel by mi niekto poslať vzor kalkulačného listu :) najlepšie by bolo aj vyplnený...Vopred Ďakujem:)
mbabicova
03.06.10,10:54
:)
danushka
03.06.10,11:23
Ahojte vedel by mi niekto poslať vzor kalkulačného listu :) najlepšie by bolo aj vyplnený...Vopred Ďakujem:)
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=936
12janci12
26.06.10,08:15
My u nás nerobíme žiadne kalkulačné listy, pri 3000 položkách si to neviem predstaviť. Čo je dôležité, je že máme tovar rozdlený do tovarových skupín a na tie máme nakalkulované rabaty. V zásade, čím drahší tovar, tým menší rabat, na úplne lacných aj 100% (ND), potom zohľadňujeme riziko reklamácií, čím vyššie riziko, tým väčší rabat a nakoniec obrátkovosť tovaru, (máme veci že predáme 1 ks za dva roky ale musím to mať na sklade). Na konkurenciu pozeráme len veľmi okrajovo - mám pocit, že dosť podnikateľov to rieši (aspoň v našom odvetví tak, že daú cenu o 3% nižšiu ako konkurencia, a po čase predávajú pod cenu). Čo sa týka prác (aj pri počítačoch musí byť nejaký servis), tak tam robíme poctivé kalulácie na výrobnú a správnu réžiu, vypočítame si hodinovku a znormovali sme si činnosti. Musím priznať, že po podstivom urobení takéto cenníka sme aj značne zmenili ceny a mnoho našich obchodných parterov náš cenník skopírovalo, nakoľko je s tým veľa roboty. Avšak ak nemám cenník skopírovaný od niekoho kto to naozaj vypočítal, alebo si ho nevypočítam sám a dávam ceny len od oka, nevhnutne budem na tejto činnosti stratový.