stanco007
06.10.09,18:22
Moze marodovat clovek pokial je na invalidnom dochodku aj ked nie je zamestnany? Zaujima ma to preto, ze ja marodujem casto s kolenom a dost dlho. Som na inv. dochodku a nepracujem. Ale mam hypoteku. Pokial som bol na pnke a robil som, tak mi to platila tu splatku poistovna. Ako to je teraz? Moze mi vydat lekar potvrdenie o docasnej pracovnej neschopnosti pokial som na inv. dochodku a nepracujem???
Xanti
06.10.09,16:26
Moze marodovat clovek pokial je na invalidnom dochodku aj ked nie je zamestnany? Zaujima ma to preto, ze ja marodujem casto s kolenom a dost dlho. Som na inv. dochodku a nepracujem. Ale mam hypoteku. Pokial som bol na pnke a robil som, tak mi to platila tu splatku poistovna. Ako to je teraz? Moze mi vydat lekar potvrdenie o docasnej pracovnej neschopnosti pokial som na inv. dochodku a nepracujem???
Ano môže Ti vydať lekár potvrdenie o PN. AJ môžeš marodovať ako poberateľ ID, ale pozor.
Na to aby ti SP mohla vyplácať dávky v PN tak musíš platiť dobrovolne nemocenské poistenie do SP ( nájdeš toho tu veľa ), a musíš mať zaplatené aspon 270 dní za posledné 2 roky.
U teba to zrejme znamená, najprv si platiť 9 mesiacov a potom môžeš marodovať a dostávať PN. Lebo SP asi Ti nevezme obdobie platenia kedy za teba platil zamestnávateľ do Vášho soc. systému. Teda na MV SR .
stanco007
06.10.09,16:41
Ano môže Ti vydať lekár potvrdenie o PN. AJ môžeš marodovať ako poberateľ ID, ale pozor.
Na to aby ti SP mohla vyplácať dávky v PN tak musíš platiť dobrovolne nemocenské poistenie do SP ( nájdeš toho tu veľa ), a musíš mať zaplatené aspon 270 dní za posledné 2 roky.
U teba to zrejme znamená, najprv si platiť 9 mesiacov a potom môžeš marodovať a dostávať PN. Lebo SP asi Ti nevezme obdobie platenia kedy za teba platil zamestnávateľ do Vášho soc. systému. Teda na MV SR .
Ty vies hadam vsetko! :)
Dik za radu. Ale mne inv. dochodok vyplaca moj urad voj. urad soc. zabez. Takze asi si musim zhanat info tam. Ale to je ako hladat ihlu v kope sena...:(
stanco007
06.10.09,16:43
Ale zase na druhej strane mas pravdu! Preco by som sa aj ja nemohol dobrovolne pripoistit??? Vsa k na to mam pravo a vlastne si to budem platit min tych 9 mesiacov. Nevies aka je to suma na mesiac???
Xanti
06.10.09,16:47
Ale zase na druhej strane mas pravdu! Preco by som sa aj ja nemohol dobrovolne pripoistit??? Vsa k na to mam pravo a vlastne si to budem platit min tych 9 mesiacov. Nevies aka je to suma na mesiac???
No už ked skončíš tak s MV SR nebudeš mať nič spoločné len ti budú výsluhový ID vyplácať.
Ale toto dobrovolne pripoistenie je v SP, tak ako som Ti písala že má tvoja mng. sa tam prihlásiť. Je to to isté.

Minimálna suma je 13 eur z VZ 295,5 eura... a ak si dáš max. VZ 1084 tak zaplatíš 4,4% mesačne z toho teda 47,69 € mesačne.
Nech si zvolíš akúkoľvek sumu medzi tým tak si vyrátaš koľko to stojí tými 4,4% . :D
stanco007
06.10.09,16:52
No už ked skončíš tak s MV SR nebudeš mať nič spoločné len ti budú výsluhový ID vyplácať.
Ale toto dobrovolne pripoistenie je v SP, tak ako som Ti písala že má tvoja mng. sa tam prihlásiť. Je to to isté.

Minimálna suma je 13 eur z VZ 295,5 eura... a ak si dáš max. VZ 1084 tak zaplatíš 4,4% mesačne z toho teda 47,69 € mesačne.
Nech si zvolíš akúkoľvek sumu medzi tým tak si vyrátaš koľko to stojí tými 4,4% . :D
A potom ako dlho by som pripadne dostaval to pripoistenie? Polroka ako je to pri materskej? A co v takom pripade, ze po polroku by som pn prerusil a o par dni zas obnovil???:D
Xanti
06.10.09,16:53
A potom ako dlho by som pripadne dostaval to pripoistenie? Polroka ako je to pri materskej? A co v takom pripade, ze po polroku by som pn prerusil a o par dni zas obnovil???:DDoba vyplácania PN je 52 týždňov, potom treba zase 26 týždňov platiť aby si mal nárok na dalšiu PN.

To chceš do konca života marodiť? Neblázni. Ináč zo SP chodia kontroly, je tam trošku iný režim ako u Vás ked si marodil :---:D
stanco007
06.10.09,16:59
Doba vyplácania PN je 52 týždňov, potom treba zase 26 týždňov platiť aby si mal nárok na dalšiu PN.

To chceš do konca života marodiť? Neblázni. Ináč zo SP chodia kontroly, je tam trošku iný režim ako u Vás ked si marodil :---:D
Nechcem cely zivot marodit ale mam naozaj vazne problemy s tym kolenom. Komisia mi dala 40%. O 4 roky mam ist ku komisii na lekarsku prehliadku a bude ziadat zvysenie aspon na 50%. Odchadza mi z mesiaca na mesiac... Preto sa zaujimam o to pripoistenie. Musim sa nejak postarat o rodinu aj ked by som chcel este robit, vsak som este velmi mlady.-..:(
Katy a R
06.10.09,17:02
Doba vyplácania PN je 52 týždňov, potom treba zase 26 týždňov platiť aby si mal nárok na dalšiu PN.
..


... no nie je to celkom tak :D:D :D... ak vypíše lekár na 3 dni, tak Sp vypláca dávku tri dni;)
.. najdlhšie môže SP vyplácať dávku počas DPN 52 týždňov (ak teda lekár uzná):)
Xanti
06.10.09,17:03
Nechcem cely zivot marodit ale mam naozaj vazne problemy s tym kolenom. Komisia mi dala 40%. O 4 roky mam ist ku komisii na lekarsku prehliadku a bude ziadat zvysenie aspon na 50%. Odchadza mi z mesiaca na mesiac... Preto sa zaujimam o to pripoistenie. Musim sa nejak postarat o rodinu aj ked by som chcel este robit, vsak som este velmi mlady.-..:(
Držím palec aby si našiel robotu, a vedel sa postarať o rodinu. Dá sa aj taká sedavá nájsť. A určite lepšie je byť dobrovolne nemocensky poistený v SP, keby niečo. :D
Xanti
06.10.09,17:04
... no nie je to celkom tak :D:D :D... ak vypíše lekár na 3 dni, tak Sp vypláca dávku tri dni;)
.. najdlhšie môže SP vyplácať dávku počas DPN 52 týždňov (ak teda lekár uzná):)
Ja súhlasím, a dotyčný pochopil že len materská dovolenka vyplácaná zo SP je 6 mesiacov a PN je max. 52 týždňov. O to šlo :---:D:D:D:D
stanco007
06.10.09,17:05
... no nie je to celkom tak :D:D :D... ak vypíše lekár na 3 dni, tak Sp vypláca dávku tri dni;)
.. najdlhšie môže SP vyplácať dávku počas DPN 52 týždňov (ak teda lekár uzná):)
Vsak to mi je jasne, ze SP nevyplaca 52 tyzdnov ked lekar pacienta vypise na 3 dni:D
Ale ja som s tym kolenom po operaciach marodoval 6, 8 a teraz bude zase 6 mesiacov.... Vsetko pod dohladom lekarov
stanco007
06.10.09,17:08
Ja súhlasím, a dotyčný pochopil že len materská dovolenka vyplácaná zo SP je 6 mesiacov a PN je max. 52 týždňov. O to šlo :---:D:D:D:D
No 6 mesiacov je daleko menej ako 52 tyzdnov-to je cely rok :D
A v akej vyske by to potom vyslo na 1 mesiac pri tej najvyssej moznej splatke pripoistenia? Nechcem vyzerat ako nejaky spekulant ale mam v tychto poctoch bordel a takto si budem vediet vyratat ci by mi to stacilo a v akej vyske sa potom pripoistit
Xanti
06.10.09,17:14
No 6 mesiacov je daleko menej ako 52 tyzdnov-to je cely rok :D
A v akej vyske by to potom vyslo na 1 mesiac pri tej najvyssej moznej splatke pripoistenia? Nechcem vyzerat ako nejaky spekulant ale mam v tychto poctoch bordel a takto si budem vediet vyratat ci by mi to stacilo a v akej vyske sa potom pripoistit
Dávka PN by bola cca 600 eur mesačne pri najvyššom VZ, alebo rátaj prvé tri dni 25% a dalšie dni 55%.
Alebo bajočko presnejšie je to tuna , zadáš sumu a vyráta Ti nárok http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-nemocenskeho.php :---:D
stanco007
06.10.09,17:17
Dávka PN by bola cca 600 eur mesačne pri najvyššom VZ, alebo rátaj prvé tri dni 25% a dalšie dni 55%.
Alebo bajočko presnejšie je to tuna , zadáš sumu a vyráta Ti nárok http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-nemocenskeho.php :---:D
No klobuk dole pred tebou. Si naozaj velmi sikovna a mudra
Xanti
06.10.09,17:18
No klobuk dole pred tebou. Si naozaj velmi sikovna a mudra
Díky,
to neni múdrosť. Keby som bola múdra také info by som mala ked sa ma týkali. Ja som prišla o dávky kvôli mojej nevedomosti pred pár rokmi, preto teraz študujeeeeeeeeem. ;):D:D:D
stanco007
06.10.09,17:21
Díky,
to neni múdrosť. Keby som bola múdra také info by som mala ked sa ma týkali. Ja som prišla o dávky kvôli mojej nevedomosti pred pár rokmi, preto teraz študujeeeeeeeeem. ;):D:D:D
No, to takto byva stale. Ja som si musel tiez nastudovat cely nas zakon aby som sa dopatral k invalidite a veciam okolo toho
Pepa
06.10.09,17:40
Dávka PN by bola cca 600 eur mesačne pri najvyššom VZ, alebo rátaj prvé tri dni 25% a dalšie dni 55%.
Alebo bajočko presnejšie je to tuna , zadáš sumu a vyráta Ti nárok http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-nemocenskeho.php :---:D
Zvýraznené platí pri náhrade príjmu od zamestnávateľa. SP vypláca od prvého dňa 55%.A stačí sa napr. zamestnať na pár dní a ..........
Xanti
06.10.09,17:42
Zvýraznené platí pri náhrade príjmu od zamestnávateľa. SP vypláca od prvého dňa 55%.
A stačí sa napr. zamestnať na pár dní a ..........
Nie, mýliš sa.
Aj pri DNP platí poisťovňa prvé tri dni náhradu 25% , a dalšie dni 55%.
Pepa
06.10.09,17:48
Je to tak:
§ 37
Výška nemocenského


(1) Výška nemocenského zamestnanca je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Výška nemocenského zamestnanca, ktorému dočasná pracovná neschopnosť vznikla v ochrannej lehote, zamestnanca, ktorému zaniklo nemocenské poistenie v období dočasnej pracovnej neschopnosti, povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak, je v období

a) od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do tretieho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57 a
b) od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57.