ela.d
06.10.09,18:35
Mam peknu cca 5 rocnu kuchynu a chcela by som na nej obnovit kuchynsku dosku. Doska je z prednej strany vo farbe dreva, aka je aj kuchyna, no vrch dosky je v sedych odtienoch. Rada by som tu sedu cast dosky nejako ozivila. Nepotrebujem menit celu dosku, je pekna, pevna, neposkodena. Mozno by stacil nejaky nater, lak a pod. ale vobec netusim, ci existuje nejaka farba vhodna na kuchynsku dosku a hlavne ci to nebude skarede, ak by som to natrela napr. farbou v odtieni dreva mojej kuchynskej linky. Tiez som nasla na nete nejake samolepiace folie, ktorymi sa obnovuju kuchynske dvierka, neviete, ci by to bolo vhodne aj na kuchynsku dosku? Ak by to neslo, uvazujem uz aj o vymene celej dosky, no je atypicka s roznymi sirkami, napr. kde mam vstavany sporak ma sirku 90 cm, nad suflikmi a myckou beznych 60cm a nad niektorymi skrinkami ma sirku 40 cm, kde je aj zrezavana do sikma, takze by to musela byt doska na mieru. Ja som kupila kuchynu hotovu aj s doskou, takze nepoznam nikoho, kto robi dosky na mieru. A v konecnom dosledku nepotrebujem vymenu celej dosky, len by som chcela povrchovu upravu v inej farbe ako mam :-) Dakujem za akekolvek napady.
Pendulum
06.10.09,17:40
h
josiph68
06.10.09,18:11
kuchynské dosky sa neopravujú-ich vyhotovenie to nedovoľuje.nová fólia?nezabúdaj,že pracovnú dosku nemôžeš porovnávať s dvierkami.neviem si síce predstaviť,akú to máš linku,respektíve tú "originálnu"dosku.nemal by to byť problém pre stolára,tých možností je viac.trocha problém s rozmermi a prednou,oblou hranou,ale dá sa všetko riešiť.VýMENA.
Chobot
07.10.09,07:15
Mam peknu cca 5 rocnu kuchynu a chcela by som na nej obnovit kuchynsku dosku. Doska je z prednej strany vo farbe dreva, aka je aj kuchyna, no vrch dosky je v sedych odtienoch. Rada by som tu sedu cast dosky nejako ozivila. Nepotrebujem menit celu dosku, je pekna, pevna, neposkodena. Mozno by stacil nejaky nater, lak a pod. ale vobec netusim, ci existuje nejaka farba vhodna na kuchynsku dosku a hlavne ci to nebude skarede, ak by som to natrela napr. farbou v odtieni dreva mojej kuchynskej linky. Tiez som nasla na nete nejake samolepiace folie, ktorymi sa obnovuju kuchynske dvierka, neviete, ci by to bolo vhodne aj na kuchynsku dosku? Ak by to neslo, uvazujem uz aj o vymene celej dosky, no je atypicka s roznymi sirkami, napr. kde mam vstavany sporak ma sirku 90 cm, nad suflikmi a myckou beznych 60cm a nad niektorymi skrinkami ma sirku 40 cm, kde je aj zrezavana do sikma, takze by to musela byt doska na mieru. Ja som kupila kuchynu hotovu aj s doskou, takze nepoznam nikoho, kto robi dosky na mieru. A v konecnom dosledku nepotrebujem vymenu celej dosky, len by som chcela povrchovu upravu v inej farbe ako mam :-) Dakujem za akekolvek napady.

Taktiež nedoporučujem ani náter (oškriabe sa a ťažko nájdeš odolný ekologický náter, aby si na ňom mohla spracúvať potraviny).

Ani fóliu, tá je ešte menej odolná, než nejaký náter.

Ak by si aj dala nejaký epoxydový náter, bude to škoda investície, lebo po krátkom čase aj tak budeš meniť dosku - ten lak sa poškodí (stačí, že ti na neho padne pohár a už tam budeš mať ťukanec).
misoft
07.10.09,09:37
Zmena povrchu pracovnej dosky v kuchyni pomocou rôznych náterov, fólií a iných "vymožeností" je zbytočné plytvanie €. Odporúčam vybrať si v špecializovanom obchode vhodný typ pracovnej dosky, dať si ju zamerať a vyrobiť. Je to omnoho lepšia investícia do novej pracovnej dosky (ako každý výrobok, aj doska spadá pod záruku), ako rôzne "náhradné" riešenia. Po dlhšom čase zistíš, že si vlastne ušetrila.
JTOMA
07.10.09,10:29
Súhlasím s misoftom, dosky na kuchynské linky sa naozaj predávajú v rôznych obchodoch. Ak k tom máš pár rúk, z ktorých nie sú obe ľavé, meter, pílku a šrubovák, zvládneš to vo vlastnej réžii a tak ako potrebuješ. V niektorých obchodoch - nemôžem písať názvy, (lebo nedovolená reklama) Ti ju aj upravia podľa Tvojho nákresu. A nainštalovať ju naozaj nie je problém.......
ela.d
07.10.09,22:01
dakujem velmi pekne za odpovede, ta folia sa ani mne nezadala a nezda sa mi ani pri foliovani dvierok...stolara poznam dobreho, nenapadlo ma opytat sa ho na pracovnu dosku :-) este raz dakujem, urcite dosku vymenim celu
Chobot
08.10.09,23:15
dakujem velmi pekne za odpovede, ta folia sa ani mne nezadala a nezda sa mi ani pri foliovani dvierok...stolara poznam dobreho, nenapadlo ma opytat sa ho na pracovnu dosku :-) este raz dakujem, urcite dosku vymenim celu

Dvierka sa dajú olepovať fóliou, tie nie sú povrchovo tak namáhané ako doska. SAmozrejme, pokiaľ sú hladké bez nejakých reliéfnych vzorov či zárezov.