s.r.o.
06.10.09,20:12
chcem sa spitat aky je rozdiel grafickych kariet Geforce a HD je tam vidiet ten rozdiel co sa tyka toho obrazu ci je jasnejsi alebo krajsi ci je to to iste co sa tyka monitora mam LCD no nie je to HDMI bol by tam urciti rozdiel?
bobino38
07.10.09,04:00
čooo???..polož otázku jasnejšie:-)
Fero11
07.10.09,04:52
Asi myslel geforce (od invidia) a hd radeon (od ATI)
Musis napisat konkretne typy, lebo ATI a invidia robia spustu kariet
A ak myslis ci bude krajsi obraz pri prehravani BR, alebo nejakeho HD streamu, tak je to jedno,len zavisi na tom ci karta vie HD video akcelerovat (pre ATI je dobry cyberlink(pre invidiu neviem, nemam)), ak nie, tak to bude robit za nu CPU
bobino38
07.10.09,05:17
ak to myslel tak, tak je to ozaj jedno, ja mám nVidiu a HD video mi ide perfektne.
Flinstone
07.10.09,05:42
ťažko je radiť, keď nevieme ako to myslel, ale keď si prečítam zadanie, tak sa mi vidí, že polemizuje o niečom o čom nemá ani šajnu. Keď sa konkrétne vyjadrí, dá sa dať konkrétnu odpoveď.
Chobot
07.10.09,06:45
chcem sa spitat aky je rozdiel grafickych kariet Geforce a HD je tam vidiet ten rozdiel co sa tyka toho obrazu ci je jasnejsi alebo krajsi ci je to to iste co sa tyka monitora mam LCD no nie je to HDMI bol by tam urciti rozdiel?

s.r.o, niekedy zavalíš teda otázku..

Neviem, aké máš znalosti ohľadom grafických kariet, ale položil si zle otázku (alebo si ju zle formuloval).

Na trhu sú 2 výrobcovia čipov do grafických kariet a to nVidia (http://www.nvidia.de/page/home.html) a ATI. (http://www.amd.com/uk/Pages/AMDHomePage.aspx) ATI patrí do koncernu AMD (poznáš asi ako značku procesorov). nVidia vyrába čipy GeForce a ATI čipy Radeon.

Tieto čipy potom používajú výrobcovia grafických kariet vo svojich grafických kartách, výrobcovia sú napr. ASUS, MSI, Gainward, Gigabyte, SAPPHIRE. Čipy sú rôznych generácií a na rôznej platforme, čiže aj medzi čipmi (resp. grafickými kartami) od jedného výrobcu sú veľké rozdiely.

Ak niekto kupuje GK, tak najprv si musí určiť jej určenie (len desktop aplikácie, hry) a podľa toho si vybrať low end (to sú tie najlacnejšie), mainstream (tie sú najpredávanejšie, lebo sú najoptimálnejšie výkon/cena) a high end (najvýkonnejšie, ale aj najdrahšie). Dilema môže nastať, ak sa niekto rozhoduje medzi GeForce alebo Radeonom. V podstate neexistuje pravidlo, kedy ktorú, všetky novšie majú päticu PCIe sú kompatibilné s ktoroukoľvek základnou doskou s touto päticou (kľudne môže byť ZD osadená čipsetom od nVidie a pritom tam môžeš dať grafickú kartu s čipom Radeon od ATI).

Takže teraz neviem, či si sa pýtal na rozdiel medzi kartami s čipom od nVidia a ATI, alebo či si chcel vedieť niečo o konkrétnej karte s výstupom HD (majúcej konektor HDMI).

K tomu HD výstupu - čo všetko vieš o rozlíšení obrazu?
xxxpower2
07.10.09,07:04
Tak isto je dobre vediet aky chip mas na MB (zakladnej doske),aky CPu (procesor) a aku RAM....Pretoze darmo budes kupovat dobru GK ,ked tvoj CPU a tvoja RAm tvoj PC nepustia dalej...jednoducho budu brzdit GK...a este dost dolezite vediet aky mas PSU (Zdroj).Aby ti utiahol zostavu a tak....
Fero11
07.10.09,07:09
chcem sa spitat aky je rozdiel grafickych kariet Geforce a HD je tam vidiet ten rozdiel co sa tyka toho obrazu ci je jasnejsi alebo krajsi ci je to to iste co sa tyka monitora mam LCD no nie je to HDMI bol by tam urciti rozdiel?
Ak pouzijem D-SUB (analog) alebo DVI (digital) tak ja osobne rozdiel na LCDecku nevidim (HDMI som neskusal (nemam LCD s HDMI))
Ja mam kartu ATI HD Radeon 4550 stala menej ako 40€ a H264 dokaze perfektne akcelerovat za pomoci cyberlinku. CPU je vtedy 0-1% ak pouzijem iny filter, napr od invidia (napr. intervideo) tak karta neakceleruje, ale prenasa sa to na CPU
mecky
07.10.09,17:50
medzi HDMI a DVI nebude myslim na pohlad ziadny rozdiel, hlavna vyhoda HDMI je ze dokaze prenasat zvuk

horsie je to s d-sub, najmä (ale nielen) pri vyssom rozliseny (fullHD) sa mozu vyskytnut sumy na obraze, a nieje problem prenos cez tento kabel zarusit, vesinou to robia reproduktori k pc ale zazil som ze uz rusil aj HDD. v takomto pridade je obraz nestabilny a viditelne sa chveje, pri pouziti DVI taketo nieco nehrozi

preto ak je moznost tak radsej pouzit pripojenie DVI alebo HDMI
s.r.o.
08.10.09,09:43
caute chcem sa este spitat lebo minule som bol v obchode s pc a rozmislal som kupit graficku kartu sice jednu mam no este zatial uvidim typek v obchode mi vravel ze je jedno aku graficku kartu kupim od nvidia lebo cip sa dava do kazdej jednej ten isty ale je aj to pravda ze dajme tomu nap. Asus je kvalitnejsi od Leadtek alebo je jedno, podla mna Asus by mal byt kvalitnejsi ci nie co je na tom pravda ci je to jedno ?
napr. Asus s timi istimi parametrami ako Leadtek dajme tomu Ge force 9500GT 512RAM,128Bit,DDR2 je tam rozdiel v tej kvalite alebo ani nie?
xxxpower2
08.10.09,10:03
Ano vlastne je....oni vlastne pouziju zaklad od nVidie alebo ATI ale zvysok je uz ich.....a napr MSi karty su pokial viem menej vykonne ako tie iste od Asus,Gigabyte....tie su skor na hry a tak.....rozdieli su najma v chladicoch a tak...a neviem ci nahodou nie aj v pamatiach
s.r.o.
08.10.09,10:47
ja mam Gygabyte 9400GT 512RAM,64Bit lenze momentalne je karta v servise a preto rozmislam kupit novu boh vie kedy mi opravia tu moju tak som rozmislal nad asusom ale silent od 9400GT a vyssie alebo ktore su silent dobre od ktorych vyrobcov ja moc na hry uz ani neviuzivam ale nahodou ked pridu mensi bratranci tak im spustim hry aby sa nenudili tento typ spekulujem kupit bud jeden alebo druhy Asus Slilent Geforce 9400GT RAM512,64Bit,DDR2 / Leadtek Silent Geforce 9500GT RAM512,128Bit,DDR2
ps: a co tak tato hm Asus EN9500GT GF 9500GT CUDA 1GB DDR2 (128bit
Flinstone
08.10.09,11:13
ja mam Gygabyte 9400GT 512RAM,64Bit lenze momentalne je karta v servise a preto rozmislam kupit novu boh vie kedy mi opravia tu moju tak som rozmislal nad asusom ale silent od 9400GT a vyssie alebo ktore su silent dobre od ktorych vyrobcov ja moc na hry uz ani neviuzivam ale nahodou ked pridu mensi bratranci tak im spustim hry aby sa nenudili tento typ spekulujem kupit bud jeden alebo druhy Asus Slilent Geforce 9400GT RAM512,64Bit,DDR2 / Leadtek Silent Geforce 9500GT RAM512,128Bit,DDR2
ps: a co tak tato hm Asus EN9500GT GF 9500GT CUDA 1GB DDR2 (128bit
a čo táto... má osadené pamäte DDR3 ktoré sú o niečo rýchlejšie
http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=11857783
s.r.o.
08.10.09,11:47
to ano ale pokial mas maticnu na ddr2 tak je mi zbytocne takuto kupovat a stych co som napisal ja ktoru by si bral
Flinstone
08.10.09,11:52
DDR2 je typ pamätí na doske. Na grafickej karte môžu byť osadené aj DDR3, lebo sú priamo na nej a nemajú nič spoločné so základnou doskou. Túto pamäť využíva iba grafická karta. Na jej osadenie do základnej dosky je podstatné len to aby tam mala slot PCI express, aby ju bolo kam strčiť.
Mal by si to mať, lebo aj tá Gigabyte 9400GT je pre pci-express
s.r.o.
08.10.09,11:57
to mam len ktoru by si mi odporucil?
Flinstone
08.10.09,12:01
to mam len ktoru by si mi odporucil?
tá ktorú som uviedol je kompromis cena/výkon, ale môžeš aj lacnejšiu. Ak na nej budú pamäte DDR3 nemusíš sa báť, že nezapasuje.
s.r.o.
08.10.09,12:08
takze jednoznacne odporucas aby som sa pozeral po tych DD3 dajme tomu Zotac Geforce 9500GT 512RAM,128Bit,DDR3 je vykonnejsia ako ta ista zostava len ta ramka bude 1GHZ DDR2 ? inac brat ma tiez DD3 Geforce 8600GT
Flinstone
08.10.09,12:11
ak je ten istý GPU (grafický procesor) s rovnakým taktom, rovnako veľká pamäť ale jedna je DDR2 druhá DDR3 tak tá druhá pôjde rýchlejšie, lebo DDR3 sú modernejšie pamäte na vyššej frekvencii
mecky
08.10.09,18:56
za dobru cenu sa da dnes kupit ati 4670, napr tato pasivna
http://www.alza.sk/sapphire-hd-4670-ultimate-d116337.htm
vykonovo je daleko nad 9400/9500GT
milanbb55
08.10.09,20:02
.a napr MSi karty su pokial viem menej vykonne ako tie iste od Asus,Gigabyte....
toto nemusí byť pravda, nakoľko vždy je výkonostný rozdiel len v použití pamätí (napr. davnejšie sapphire experimentovala s ddr4 pri 2600XT), rýchlosti jadra, a rýchlosti pamätí. Je na výrobcovi aký takt jednotlivých komponentov navrhne, rozdiel môže byť v chladiči a v príslušenstve, poprípade v modifikovanej PCB.

to s.r.o.: napíš do akej sumy si ochotný ísť, a nezabudni napísať aký máš procesor, pamäte, a základnú dosku, poprípade veľkosť monitora , rovnako či chceš hrať hry, či ti ide aj o hlučnosť grafiky a podla toho sa dá vybrať vhodná grafická karta :)