adriana126
07.10.09,08:46
Ak podnikateľ kúpil auto na IČO a teraz sa rozhodol, že mu je výhodnejšie využívať amortizáciu na auto a nie ho vkladať do majetku, môže tak urobiť, ak má auto evidované na FO? Ako je to potom s daňou z motorových vozidiel? ďakujem za pomoc
Mária.K.
07.10.09,09:11
Ak podnikateľ kúpil auto na IČO a teraz sa rozhodol, že mu je výhodnejšie využívať amortizáciu na auto a nie ho vkladať do majetku, môže tak urobiť, ak má auto evidované na FO? Môže. Ako je to potom s daňou z motorových vozidiel? ďakujem za pomoc.
Daň z motorových vozidiel sa platí, ak sa auto využíva na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov. Z tohto pohľadu nie je dôležité, či je auto vložené do majetku alebo nie.
adriana126
07.10.09,09:24
ďakuejm za radu
skaspa
07.10.09,10:29
Ak podnikateľ kúpil auto na IČO a teraz sa rozhodol, že mu je výhodnejšie využívať amortizáciu na auto a nie ho vkladať do majetku, môže tak urobiť, ak má auto evidované na FO? Ako je to potom s daňou z motorových vozidiel? ďakujem za pomoc

je výhodnejšie využívať amortizáciu a nie ho vkladať do majetku?
veď amortizácia je postupné znižovanie hodnoty majetku, teda odpisy;
je mu lepšie auto odpisovať a nemať ho vložené v majetku? myslíš v obchodnom majetku FO živnostníka? ak auto nezaradíš do obchodného majetku, nemáš čo amortizovať

ako chceš odpisovať niečo, čo nemáš zahrnuté v obchodnom majektu?
adriana126
07.10.09,10:42
Zle som to sformulovala, auto by bolo v majetku, ale neodpisoval by ho, ale by používal pri najazdených kilometroch amortizáciu auta, čiže v roku 2008 to bolo 6,20 Sk/km.
babi2
07.10.09,10:55
Zle som to sformulovala, auto by bolo v majetku, ale neodpisoval by ho, ale by používal pri najazdených kilometroch amortizáciu auta, čiže v roku 2008 to bolo 6,20 Sk/km.
Paušálne náhrady, tzv.kilometrovné náhrady sa využívajú ak nie je auto v majetku firmy,
adriana126
07.10.09,11:07
Čiže, ak má zapísané auto na IČO, nedá sa využiť paušálna náhrada podľa počtu najazdených kilometrov, musíme auto zaradiť do majetku?
Mária.K.
07.10.09,11:10
Zle som to sformulovala, auto by bolo v majetku, ale neodpisoval by ho, ale by používal pri najazdených kilometroch amortizáciu auta, čiže v roku 2008 to bolo 6,20 Sk/km.
Na správne formulovanie otázky si treba dať pozor. Nesprávne zadanou otázkou dostanete neadekvátnu odpoveď.
skaspa
07.10.09,14:38
Zle som to sformulovala, auto by bolo v majetku, ale neodpisoval by ho, ale by používal pri najazdených kilometroch amortizáciu auta, čiže v roku 2008 to bolo 6,20 Sk/km.
ak je auto v majetku (v obchodnom majetku podnikateľa zaradené na karte majetku) odpisy môže prerušiť, čiže auto nemusí odpisovať, ale nemá nárok na 6,20 Sk/km - pozri § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov: ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu


Čiže, ak má zapísané auto na IČO, nedá sa využiť paušálna náhrada podľa počtu najazdených kilometrov, musíme auto zaradiť do majetku?
dôležité a smerodajné je to, či má auto zaradené v obchodnom majetku ako podnikateľ alebo nie

ty si zrejme chceš uplatňovať 0,183 Eur/km (od 1.1.2009) lebo táto suma po prejdených km bude vyššia ako odpisy; túto sumu si môžeš (aj keď názory na to, či treba auto prepísať z FO podnikateľa na FO nepodnikateľa tedo z IČO na rodné číslo sa rôznia) podľa mňa uplatňovať aj keď je auto na IČO ak ho vyradíš z obchodného majetku; z daňového hľadiska je dôležité, či máš toto auto na karte majetku; ak tam nie je nemáš nárok na odpisy, ak na karte majetku (teda v obchodnom majetku) je, tak máš nárok na odpisy;
ak si chcete uplatňovať 0,183 Eur/km , tak auto z obchodného majetku vyraďte a uplatňujte si ich;
predpokladám, že to máte dobre zrátané, lebo tým, že auto vyradíte z obchodného majetku, nebudete si môcť uplatňovať v daňových výdavkoch podnikateľa nielen odpisy, ale ani iné výdavky súvisiace s prevádzkou auta napr. výdavky na opravy, poistenie,.... a ak ste platiteľmi DPH tak ani napr. DPH z nakúpených pohonných hmôt...
mondes
08.10.09,07:13
Zdravím Vás, chcela by som sa v rámci tejto témy opýtať, čo všetko sa dá odpísať, ak je auto zaradené v obchodnom majetku, a čo ak nie je, resp. čo je výhodnejšie. Lebo ak som správne pochopila, amortizáciu si nemôžem uplatniť, ak mám auto zaradené v obchodnom majetku. Je to tak?

Vďaka.
babi2
08.10.09,07:40
ekovm
22.10.09,12:46
Chcela by som sa spýtať, môžem odpísať auto kúpené na firmu, zaradené do majetku, ale zahlásené na Daň z motorového vozidla po 2 mesiacoch užívania / zábudlivosť majiteĺa/?
babi2
22.10.09,12:56
Chcela by som sa spýtať, môžem odpísať auto kúpené na firmu, zaradené do majetku, ale zahlásené na Daň z motorového vozidla po 2 mesiacoch užívania / zábudlivosť majiteĺa/?
Odpisovať môžeš ako keby bolo prihlásené v lehote, to že bolo prihlásené po lehote bude mať "len" za
následok zrejme pokutu od DÚ
Lianka
22.10.09,12:57
V principe odpisy a dan z motor. vozidla upravuju dva nezavisle predpisy. T. j. odpisy nie su podmienene zaplatenim dane z MV.

Na odpis ma narok, ak je automobil zaradeny v majetku k 31.12.

Osobne by som opravila datum prihlasenia na DU (oznamovacia povinnost), aj ked to bude pravdepodobne s pokutou.
Muška
22.10.09,13:10
Chcela by som sa spýtať, môžem odpísať auto kúpené na firmu, zaradené do majetku, ale zahlásené na Daň z motorového vozidla po 2 mesiacoch užívania / zábudlivosť majiteĺa/?
to je s.r.o. ???
ekovm
22.10.09,13:13
je to právnická kancelária
Muška
22.10.09,13:16
je to právnická kancelária
..tak potom nič :)...len sme v téme JÚ, tak som Ti chcela poradiť, ale ak je to PO, tak sa nedá ;)

P.S.
teraz čítam....."právnická kancelária", dúfam, že tým myslíš , že je PO.......alebo je FO???
ekovm
26.10.09,07:57
Je to advokát. Nemá IČO. Ja neviem ako je zaradený.
Lianka
26.10.09,10:46
Je to advokát. Nemá IČO. Ja neviem ako je zaradený.

Hm, ja zas mam advokata, co ma ICO, ale nema DIC. Nezda sa mi to v poriadku, ved co uvediem na danove priznanie :eek:. Pobera prijmy z § 6, je danovnikom, podla mna by mal mat ten "moj" DIC.
ekovm
26.10.09,11:34
Tento ani DIC nemá. Na faktúre nič nie je uvedené.
Muška
26.10.09,18:31
Hm, ja zas mam advokata, co ma ICO, ale nema DIC. Nezda sa mi to v poriadku, ved co uvediem na danove priznanie :eek:. Pobera prijmy z § 6, je danovnikom, podla mna by mal mat ten "moj" DIC.
Lianka, určite mu DU vygenerovalo DIČ - ak už podával DP, len sa pravdepodobne neregistroval na DU, alebo si iba nebol pre kartičku :D
Muška
26.10.09,18:40
Chcela by som sa spýtať, môžem odpísať auto kúpené na firmu, zaradené do majetku, ale zahlásené na Daň z motorového vozidla po 2 mesiacoch užívania / zábudlivosť majiteĺa/?

"hrubo vyznačené" ma zmiatlo.

Takže auto bolo kúpené na FO - advokáta /pravdepodobne/, veď ďalej píšeš, že nemá dokonca ani IČO.
Či...???

Ak auto zakúpené na FO, tak dňom zaradenia do OM čiže nemusí to byť dňom zakúpenia, tzn.
auto zakúpené 1.8.2009, 15.10.2009 sa "spamätal SZČO"....no tak vložím auto do obchodného majetku v taký deň, aby som bola "v lehote" na oznámenie na DÚ.
Napr.
15.10.2009 pošlem oznámenie na DÚ , že som od 20.9.2009 začala auto používať na podnikanie.

Auto vložím dňa 20.9.2009 do podnikania.

Samozrejme , že nemám nárok na prevádzku vozidla od 1.8. do 19.9.2009