Mikapa
07.10.09,08:54
Dobrý deň. Stretla som sa s takýmto problémom. Na RD som nastúpila ešte v r.2007, v 02/2009 boli sme zapísať dieťa do MŠ/ štátnej /. Kedže jeho zdrav.stav neumožnil jeho nástup v septembri nastúpil až v októbri 2009. Takže aj môj nástup do zamestnania sa preložil na október 2009. Chcela by som sa opýtať , či budem musieť vrátiť za september 2009 RP, kedže na rozhodnuti o prijati do škôlky je 09/2009 aj keď som bola doma s dieťaťom ? Pozná zákon niečo také ako adaptačný proces dieťaťa pri nástupe do MŠ? A tiež či počas tohto obdobia keď si malý zvyká na MŠ a ja čerpem riadnu dovolenku zo zamestnania mám nárok na RP? Asi nie , iba prispevok na starostlivosť o dieťa.
brčko
07.10.09,13:44
fcvNa rozhodnutí o prijatí dieťaťa do škôlky máš predpokladám, že ho príjímajú od 2.9.09 a nie od 1.9.09. Ak teda od 2.9.09, tak je to OK, lebo 1.9.09 si ešte splnala podmienky na nárok na RP a stačí jeden den a máš nárok na RP za celý mesiac. Dalej ak vôbec nenanštevuje dieťa škôlku (ak by napr. išlo aj o oktober), tak myslím môžeš požiadať riaditelku o prerušenie dochádzky, no podmienky prerušenia neovládam. Dcera mala prerušenú dochádzku až do 3.12. a aj doklad o tom som potrebovala a na základe toho som poberala RP až do 3-och rokov = do decembra vrátane.

RP si začala poberať ešte pred 1.1.09, tak s čerpaním dovolenky nie je problém, aj keby ti ukončili v zamestnaní čerpanie RD pred 2.9.09.

Zákon veru nerozlišuje medzi adaptačným pobytom a pobytom na celý den. Ak je dieťa prijaté do škôlky, tak automaticky nesplna rodič podmienku riadnej starostlivosti o dieťa podla zákona o RP. Ak teda nejde o dieťa s dlhod.nepr.zdr.stavom alebo rodičia nie sú zťp.