marika2830
07.10.09,09:25
Prajem dobry den,bola by som citala som toho uz vela ale nikde som nenasla priklad na mna.Mam 27 rokov,jednu dcerku (7 rokov)a uz 3,5 roka som na polovicnom invalidnom dochodku a od ukoncenia prvej materskej som nepracovala.Chcela by som sa opytat ak by som si trebars od zajtra zacala platit dobrov.nem.poistenie a este tento mesias by som otehotnele mala by som narok na vyssie materske?Mam si ho platit a kolko asi? Dakujem
Xanti
07.10.09,07:39
Prajem dobry den,bola by som citala som toho uz vela ale nikde som nenasla priklad na mna.Mam 27 rokov,jednu dcerku (7 rokov)a uz 3,5 roka som na polovicnom invalidnom dochodku a od ukoncenia prvej materskej som nepracovala.Chcela by som sa opytat ak by som si trebars od zajtra zacala platit dobrov.nem.poistenie a este tento mesias by som otehotnele mala by som narok na vyssie materske?Mam si ho platit a kolko asi? Dakujem
Ak sa prihlásiš ako dobrovolne poistená osoba nemocenského poistenia na SP, a budeš si platiť toto poistenie najmenej 270 dní, tak budeš mať nárok na materské. Ak by si otehotnela hned, nemusela by si stihnúť do pôrodu platiť tých 270 dní, takže odporúčam poistiť sa a počkať s otehotnením cca dva mesiace.

Výška platby závisí od výšky vymeriavacieho základu. Minimálny VZ je 295,50 € a maximálny cca 1084 €. A výška platby je 4,4% z určeného VZ.

Ak by si si zvolila VZ napr. 1000 eur, tak mesačne by si platila 44 € a výška tvojej materskej by bola cca 550 €.
marika2830
07.10.09,10:14
este sa chcem opytat,ci je mozne zaplatit dobrov. nem. poist. aj spatne dozadu aspon 1-2 mesiace?
Xanti
07.10.09,10:18
este sa chcem opytat,ci je mozne zaplatit dobrov. nem. poist. aj spatne dozadu aspon 1-2 mesiace?
Nieeeee,
nedá sa spätne do zadu.
Pokiaľ si už tehotná, tak Ti prihlásenie sa na dobrovolné poistenie nepomôže.
marika2830
09.10.09,04:55
Nie este nie som.(hoci by som velmi chcela)A co je na tom pravdy ,ze v januari planuju zrusit dobrov.nem.poist.???(vraj preto lebo to kazdy vyuziva)A mam narok na matersku aj bez neho, ked som 1/2 invalidnom dochodku?a som nezamestnana?
ivka70
09.10.09,05:10
Nie este nie som.(hoci by som velmi chcela)A co je na tom pravdy ,ze v januari planuju zrusit dobrov.nem.poist.???(vraj preto lebo to kazdy vyuziva)A mam narok na matersku aj bez neho, ked som 1/2 invalidnom dochodku?a som nezamestnana?

Pokial nebudes mat zaplatenych 270 dni nemocenskeho poistenia pred odchodom na matersku, narok na matersku ti nevznikne.
Ak si nezamestnana, nikto za teba odvodxy neplati, teda jedine, co pomoze, je dobrovolne platenie.

Ak nemas narok na materske, dostanes rodicovsky prispevok od dna narodenia dietata.