Danah12
07.10.09,10:07
Ahojte poraďáci,
zamestnancovi začala ZSC 10.7. bol vyslaný do Francúzka. Bola mu poskytnutá záloha v Eurách. Logicky ma nárok na diety v Eurach ale 10.8. bol vyslaný do Ameriky v rámci jednej služobnej cesty a tu už by mal mať nárok na doláre, ale akým kurzom mám pri vyučtovaní ZSC tento nárok prepočítať.
Som sa dočítala, že na prepočet stravného sa použije kurz platný k prvému dňu, kedy služobná cesta začala . Takže kurz 1.7 alebo 1.8., kedže v Amerike bol až od 10.8.?
Tento kurz teda použijem na prepočet stravného, ale aký kurz mám potom použiť na prepočet vreckového?
Alebo mám postupovať podľa zákona o účtovníctve a použiť kurz predchádzajúci dňu vyúčtovanie ZSC?
Celkové vyúčtovanie mu bude vyplatené v Eurách.
Ďakujem
Chobot
07.10.09,11:10
Ahojte poraďáci,
zamestnancovi začala ZSC 10.7. bol vyslaný do Francúzka. Bola mu poskytnutá záloha v Eurách. Logicky ma nárok na diety v Eurach ale 10.8. bol vyslaný do Ameriky v rámci jednej služobnej cesty a tu už by mal mať nárok na doláre, ale akým kurzom mám pri vyučtovaní ZSC tento nárok prepočítať.
Som sa dočítala, že na prepočet stravného sa použije kurz platný k prvému dňu, kedy služobná cesta začala . Takže kurz 1.7 alebo 1.8., kedže v Amerike bol až od 10.8.?
Tento kurz teda použijem na prepočet stravného, ale aký kurz mám potom použiť na prepočet vreckového?
Alebo mám postupovať podľa zákona o účtovníctve a použiť kurz predchádzajúci dňu vyúčtovanie ZSC?
Celkové vyúčtovanie mu bude vyplatené v Eurách.
Ďakujem

Pri tvojej otázke je dôležité vedieť, či išlo o jednu pracovnú cestu (ktorá trvala od 10.7. až do návratu na SK), alebo o 2 samostatné, t.j. prvá od 10.7. do 10.8. a druhá od 10.8. do návratu na SK.

Ak išlo o jednu PC s viacerými cieľovými krajinami (z hľadiska vyúčtovania by som radšej takto určil tú PC, ak je možnosť alternatívy), tak na prepočet náhrad sa použije kurz z 1.7. Vychádzam pri tom u ustanovenia § 36 ods. 6 zákona o cest. náhradách:

6)...Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.

Ide teda o to, že jeho nárok, ktorý je v USD prepočítaš na EUR kurzom dňa 1.7. a to nielen stravné, ale aj vreckové, lebo podľa začiatku vety to platí pre všetky náhrady "Pri vyúčtovaní náhrad", nielen pre stravné.

Ak by išlo o 2 PC, tak platí to isté, akurát ten kurz bude dňa 1.8. a zároveň treba urobiť 2 vyúčtovania.
Danah12
07.10.09,11:29
Ide o jednu služobnú cestu. Neviem, ale či tam hrá nejakú úlohu to, že vždy po mesiaci ide na výkend domov na Slovensko?
Chobot
07.10.09,11:38
Ide o jednu služobnú cestu. Neviem, ale či tam hrá nejakú úlohu to, že vždy po mesiaci ide na výkend domov na Slovensko?

To záleží na vás, ako to posudzujete. Môže sa to brať ako prerušenie PC, ale aj ako ukončenie prvej a nástup na druhú cestu.
lutka
09.10.09,08:05
Ahojte, ja by som len chcela vedieť aké kurzy mám použiť pri vyúčtovaní zahr.prac.cesty. Ja používam:
preddavok zamestnancovi: kurz KB, keď vyplatím preddavok v ten istý deň ako nakúpim, použijem kurz KB, ak vyplatím nasledovný deň, použijem kurz ECB?
vyúčtovanie : kurz predchádzajúceho dňa z ECB?
doplatok alebo nedoplatok : tiež kurz z prdchádzajúceho dňa z ECB?
Prosím je to tak správne?
Vopred ďakujem.
SILVIA54
16.10.09,09:59
Ahojte,aj mna by zaujimalo ako to vlastne je s tými kurzami na zahraničné pracovné cesty.Ja používam: preddavok(ak mám v pokladni)tak deň predchádzajúci dňu nástupu na pracovnú cestu,teda kurz ECB.Vyúčtovanie - ak nieje ani preplatok ani nedoplatok tak použijem ten istý kurz,tak isto aj keď mi zamestnanec vráti a keď mu vraciam ja,tak použijem kurz ECB z toho dňa.Len sa mi zdá podľa príspevkov ktoré som doteraz prečítala,že to vyúčtovanie robím asi zle.