lex2
07.10.09,10:13
Dobry den, planujem otvorit rychle obcerstvenie v style miestnost, kde sa bude predavat a aj niekolko stolov na posedenie. momentalne som na UP a ziadam dotaciu na zacatie podnikania. mozete mi poradit, co vsetko mi bude treba vybavit? Myslim to z uradnej strany nie ze prenajom, dodavatelia ...., ale ked vybavim zivnost, kde co vsetko treba registrovat, prihlasit (zdravotna, odvody, hygiena, DPH....)??? chcem zapisat aj auto do majetku, ako to je s odpisovanim? a ked potrebujem zamestnanca - co ako vybavit, kde o prihlasit. vdaka za kazdu odpoved
Danielle369
07.10.09,08:32
lex..daj si hore do vyhladávača otvorenie prevádzky a tam všetko komplet nájdeš
warrior
07.10.09,09:13
ach, strastiplná cesta.....držím prsty
bolacka
07.10.09,10:56
minimalne nahladit prevadzku na prislusnom obecnom urade,

zavolat uja hygienika-co bude asi to najhorsie podla reakcii ludi ktori taketo prevadzky otvarali

musis mat nejaku miestnost kde budes mat odlozene zasoby, co predpokladam ze bude hygienik kontrolovat tiez

ohladom zivnosti treba ist na zivnostensky urad-tam ti uz vysvetlia co vsetko prvy rok bude za teba platit stat a po roku si budes vsetko platit sam (socialku a zdravotnu-vyska zavisi od zarobku )

zalezi od miestnosti kde to bues mat, ci bude prenajata alebo vlastna-ak prenajata, prenajom si mozes dat do nakladov, tak isto vsetky tie vecicky co potrebujes na prevadzku..

odvody budu ked budes podavat danove priznanie, najlepsie ohladom odvodom napisat do temy uctovnictva-na to som prikratka

toto su info s ktorymi nemam skusenost, ale ktore som odsledovala na porade, preto vazne je najlepsie dat do vyhladavania klucove slova ako napriklad - restauracia, bufet, odvody, ako zacat a podzriet aspon desat stranok dozadu v sekcii podnikanie pripadne zaciatky podnikania a verim tomu ze najdes to co potrebujes a este omnoho viac

Pekny den
Pepe73Lopez
07.10.09,13:23
...., ale ked vybavim zivnost, kde co vsetko treba registrovat, prihlasit (zdravotna, odvody, hygiena, DPH....)???

Nie že by som tu bol dlho, ale odpovedou si aspon opakujem ci som uz urobil vsetko, lebo prechádzam týmto procesom a je sanca, že ma niekto doplní alebo opraví, takže:

Píšeš "...vybavím živnosť", asi si teda rozhodnutý ísť podľa 455/1991, tam nájdeš rozsah údajov potrebných na nahlásenie na ŽÚ (§45);

Pre účely dotácie z ÚP:
- splniť podmienky na pridelenie dotácie
- nezam. min. 3 mes.;
- zúčastniť sa školenia;
- doložiť vlastnícke právo k "miestnosti", ktorú spomínaš - tú nahlásiť aj na ŽÚ (§45, ods. (2), písm. f))
- vypracovať Podnikateľský zámer;
- vypísať žiadosť o udelenie dotácie;
- zúčastniť sa obhajoby PZ + malého preskúšania :---;
- počkať na peniaze;

medzitým:
- splniť náležitosti, ktoré má mať prevádzka (v závislosti na účele):
- povolenie/posudok z RÚVZ;
- reklamačný poriadok;
- opatrenia vyplývajúce zo zákona na ochranu nefajčiarov (výveska);
- podľa druhu zmluvy (nájomná či vlastníctvo nehnut.) vyplývajú povinnosti zo zákona na ochranu pred požiarmi (tuším), hasičák a vypracované požiarne smernice (už presne neviem rozsah povinností);
- navštíviť DÚ za účelom spresnenia údajov (Podnikateľský účet, súkromný účet), nie všetko sa mohlo udiať prostredníctvom JKM na ŽÚ (závisí na budúcej voľbe o použití účtov)
- Nahlásiť na MsÚ otvorenie prevádzky, odovzdať kópie časti dokumentov, (napr. povolenie hyg., ŽL) + otváracie hodiny + prihlásiť sa na platenie odpadu
- ERP, hm... tu postupovať podľa 289/2008 §3 a z neho vyplývajúce odkazy
- ak áno, v prípade realizácie evidencie tržieb cez ERP nahlásiť na DÚ + kniha
- Zvoliť sústavu účtovníctva JÚ, DÚ, vyplýva z 513/91 or 431/2002, začať viesť knihy podľa toho ako bude nastavené účtovníctvo...

Do 8 dní od začatia navštíviť pobočku ZP - tam uvidíš čo sa bude diať :)


...that's all folks. Ako som písal, Tí čo sa v tom vyznajú lepšie než ja možno nejaké veci usmernia (čo pomôže aj mne... čiže aj ja dík) :)
lex2
07.10.09,17:21
Dakujem vsetkym za rady
lex2
08.10.09,11:27
este otazocka, kedze to bude na volnu zivnost, mozu sa tam predavat napr. salaty? alebo to musia byt cisto polotovary. inac predaj bagiet sa moc nelisi od salatov aj to aj to sa pripravuje priamo, alebo?
lex2
08.10.09,11:36
a potrebujem este jedneho zamestnanca, riesit to cez UP, alebo priamo. je nejaka moznost dostat dotaciu na nezamestnaneho?