simonka1
07.10.09,11:14
Prosím niekoho skúsenejšieho o jednu radu. Čítala som už veľa o trojstrannom obchode, ale svoj prípad stále neviem zaradiť. Raz som sa pokúšala už na porade získať nejaké info, ale moc som nepochodila. Takže ešte raz - prišiel mi tovar, faktúra je vystavená z Nemecka, na faktúre je uvedené, že tovar je dopravený originál z Kórey.Dodacie podmienky DDU. Tovar je dopravený loďou z Kórey do Nemecka a z Nemecka na SR vlakom. Ja platím za tovar clo aj DPH, ktorú si následne odpočítam. Teraz potrebujem vedieť či ide o trojstranný obchod a aké povinnosti musím splniť?
adabirk
07.10.09,09:36
- podľa môjho názoru neide o trojstranný obchod (§ 45 zákona o DPH) - tovar by musel byť prepravený iba medzi ČŠ.
simonka1
07.10.09,10:09
No ale prečo teda ja platím clo a DPH, keď faktúra je z Nemecka? A po ďalšie - trojstranný obchod je čisto iba medzi štátmi EU?
zuzanaIII.
07.10.09,10:30
Z tvojho príspevku, ale nie je jasné, kde prebieha colné konanie. Dedukujem, že na Slovensku, keď platíš clo aj DPH. Pravdepodobne nemecká firma dokazuje pri dovoze na colnici v Nemecku, že tovar ďalej pokračuje do EU na Slovensko. Vaša firma je konečný príjemca, čo znamená, že tovar musí precliť a tým pádom zaplatiť clo aj DPH z JCD-čka vystaveného u nás.
adabirk
07.10.09,10:36
kalkulka
07.10.09,10:37
No, nejedná sa o nadobudnutie tovaru v zmysle §11 ale o dovoz tovaru v zmysle §48. Jedná sa o dovoz z tretích krajín. Nie je to žiaden trojstranný obchod. Museli by to byť 3 krajiny zúčastnené na obchode. Tieto krajiny by museli byť členmi EÚ a to Kórea nie je.
simonka1
07.10.09,10:37
Ano, preclenie sa robí u nás, ale iba na základe toho, že na faktúre je napísané, že tovar je originál z Kórey? Iba na základe toho nerobím samozdanenie? Lebo inak by som ho robila, keby tam nebolo uvedené, že tovar ide z tertích krajín.
kalkulka
07.10.09,10:41
Dodávateľom tovaru je nejaký subjekt z Kórey?
simonka1
07.10.09,10:43
A nepotrebujem ja žiadne iné doklady o tovare? Napr. kópiu faktúry z Kórey, alebo čosi iné? stačí, že je to napísané na faktúre?
simonka1
07.10.09,10:44
Ano - dodavateľ je Kórea.
zuzanaIII.
07.10.09,10:45
A zisťovala si si, či tovar už nebol preclený v Nemecku?
simonka1
07.10.09,10:53
Nóó, tak to som nezisťovala, ale keďže sú tam dodacie podmienky DDU tak preclievame my. DDu znamená, že prepravné hradí dodávateľ ale clo, dane a iné polatky platí kupujúci.
kalkulka
07.10.09,10:58
Potrebuješ originál fa z Kórey, veď ako ti preclia tovar na colnici? A ty čo dáš do účťaku? Potrebuješ naúčtovať dovoz tovaru. Musíš vystaviť dovozné JCD na ktorom ti vymerajú DPH a možno aj clo, ak nemáš licenciu na tovoz takéhoto tovaru.
simonka1
07.10.09,11:38
No práve to mi nejde do hlavy, že ja mám faktúru iba z Nemecka, t.j. ako keby bol tovar z EU, ale nemám faktúru od prvého dodávateľa z Korey, no a to dovozné JCD robí za nás colnica, tak neviem či oni majú aj nejakú inú faktúru.
kalkulka
07.10.09,12:10
akú fa máš z Nemecka, za čo?
simonka1
07.10.09,12:43
No veď za ten tovar. Vystavená bez DPH.
simonka1
07.10.09,13:14
:mee: To mi ozaj nikto z tejto porady nevie pomôcť rozmotať môj problém??? Nikto sa nestretol s takýmto prípadom???
kalkulka
07.10.09,13:35
to mi je čudné. Ak idete vyclievať vy a JCD bude znieť na Vás ako dovozcov, tak by si mala mať originál fa za tovar z Kórey a nie z Nemecka. Predpokladám, že z Nemecka by si mohla mať možno fa za nejakú prepravu tovaru a túto priložíš k fa z Kórey, kde by mal byť vyfakturovaný tovar a takto sa dostane hodnota tovaru a prepravy do JCD a vymerajú vám DPH a clo pri dovoze. Ináč si neviem predstaviť prečo by ste to mali vybavovať na colnici vy? Ak by bol tento tovar zdanený v Nemeckom prístave, tak si to viem predstaviť iba tak, že Kórejca je identifikovaný ako platca DPH v Nemecku a predal Vám tovar na území Nemecka a preto aj vystavil fa akože z Nemecka. Prosím ťa, aké IČ DPH máš na tej nemeckej fa? A kto je uvedený ako dodávateľ tovaru na nej?
simonka1
07.10.09,14:26
Ja osobne si tiež myslím, že vystavená faktúra od dodávateľa by mala byť z Kórey, tak mám vystavované všetky ostatné dovozy, ale títo majú zrejme pobočku v Nemecku a tam sa zvýši cena za tovar a vyfaktúrujú nám to nemci za drahšie. Myslím, že nemci nemajú s tovarom žiadne náklady, len si prihodia cenu a zarábajú na tom.
No a na faktúre je dodávateľ nemecko aj s IČDPH je Nemecko.
kalkulka
07.10.09,16:23
no počkaj, ale je to ten istý Kórejčan, ktorý má pobočku v Nemecku?
kalkulka
07.10.09,16:24
Ak je to takto, tak potom ide o nadobudnutie tovaru z EÚ a fa podlieha samozdaneniu. Zrejme sú v Nemecku registrovaný za platcu DPH.
kalkulka
07.10.09,16:24
ale tým pádom Vám by mala colnica odpadnúť. Dovozca, by mali byť oni a preclievať v Nemecku.
simonka1
08.10.09,06:32
Je to presne tak, v Korey je matka firma, dcéra je v Nemecku a aj inde v EU, matka posiela tovar ako prvá, ale papiere ja mám z Nemecka a včera mi originály doniesol človek z dcéry v Maďarsku a bol tam priložený certifikát, že tovar je originál z Korey. Ja som už z toho taká pomotaná, že fakt neviem, čo ďalej. A k tomu všetkému neexistujú žiadne papierové dohody, ani nič. A na colnici mi povedali, že tak sa to bežne robí, že preclievame my.
fasia
08.10.09,08:29
Ja mám podobný problém. Klienti chystajú takýto obchod. Holandská firma - identifikovaná pre daň v Holandsku vystaví faktúru na počítače Slovenskej firme. Počítače budú ale prepravené priamo od predajcu - z číny rovno na Slovensko. Tiež nás čaká preclievanie a platba dph na colnici? teda ako dovoz tovaru?
simonka1
08.10.09,09:00
No vyzerá, že ano, aj keď ten tovar, teda neviem ako u Vás, ale u nás nejde celkom priamo z Korey na Slovensko, pretože na SR žiadna loď nedopláva a tovar ide loďou, takže ono sa to iba povie, že ide priamo, ale nejde, takže mňa mýli práve to, že ten náš tovar ide do Nemecka a až potom k nám. Budete preclievať na SR.