junior2
07.10.09,10:24
Ako je to s uctovanim ubytovania v hoteli v pripade pracovnej cesty? Pokial chcem sumu uhradenu zamestnancom zauctovat ako cestovnu nahradu na 512, musi byt faktura za ubytovanie napisana na firmu a musi obsahovat aj ICO, DIC, ICDPH? Co ak je napisana na zamestnanca?
Dakujem za rady
Lenka1979
07.10.09,08:30
Ako je to s uctovanim ubytovania v hoteli v pripade pracovnej cesty? Pokial chcem sumu uhradenu zamestnancom zauctovat ako cestovnu nahradu na 512, musi byt faktura za ubytovanie napisana na firmu a musi obsahovat aj ICO, DIC, ICDPH? Co ak je napisana na zamestnanca?
Dakujem za rady

Musí byť FA vystavená na firmu, nie na zamestnanca!!! A samozrejme musí obsahovať všetky náležitosti podľa zákona o DPH ak si ho chcete odpočítať, čiže IČO, DIČ, IČ DPH...
junior2
07.10.09,08:36
takto, DPH si urcite nechceme odpocitavat, pretoze to uz som zistila ze sa nemoze. Ide mi skor o to, ci to mozem zauctovat na 512 a teda ako danovy vydavok v pripade, ze je FA napisana na firmu ale nie je tam ICO, DIC... alebo je napisana na zamestnanca.
Pripadne mi zamestnanec nosi faktury,kde je uvedene jeho meno a pod tym nazov a sidlo firmy, ale to je vsetko...
Jana2004
07.10.09,08:39
Prečo by som nemohla odrátať DPH, keď je to napísané na firmu?
junior2
07.10.09,08:49
pretoze je to zdanitelne plnenie poskytnute zamestnancovi a je to sucast vyuctovania cestovneho. Nejde teda o zdanitelne plnenie prijate zamestnavatelom. takze cestovna nahrada je cena ubytovania vratane DPH. Vraj to bolo uverejnene v metodickom pokyne MFSR.
Chobot
07.10.09,08:52
takto, DPH si urcite nechceme odpocitavat, pretoze to uz som zistila ze sa nemoze. Ide mi skor o to, ci to mozem zauctovat na 512 a teda ako danovy vydavok v pripade, ze je FA napisana na firmu ale nie je tam ICO, DIC... alebo je napisana na zamestnanca.
Pripadne mi zamestnanec nosi faktury,kde je uvedene jeho meno a pod tym nazov a sidlo firmy, ale to je vsetko...

Môže to byť napísané aj na meno zamestnanca. Faktúra za ubytovanie bude prílohou vyúčtovania pracovnej cesty, z čoho bude jasné, že ten zamestnanec bol na PC v mene firmy. Vtedy to ide na účet 512.
Jana2004
07.10.09,09:33
pretoze je to zdanitelne plnenie poskytnute zamestnancovi a je to sucast vyuctovania cestovneho. Nejde teda o zdanitelne plnenie prijate zamestnavatelom. takze cestovna nahrada je cena ubytovania vratane DPH. Vraj to bolo uverejnene v metodickom pokyne MFSR.

Nejdem sa hádať, len predostriem moj názor :): Veď ale zamestnanec bol na služobnej ceste na základe pokynu zamestnávateľa, to je to isté, ako keby som orgumentovala, že z pohonných hmôt nemôžem odrátať DPH lebo auto použil zamestnanec. Ja ubytovanie nedávam na 512 ale 518 a DPH uplatňujem.
Tweety
07.10.09,09:36
Nejdem sa hádať, len predostriem moj názor :): Veď ale zamestnanec bol na služobnej ceste na základe pokynu zamestnávateľa, to je to isté, ako keby som orgumentovala, že z pohonných hmôt nemôžem odrátať DPH lebo auto použil zamestnanec. Ja ubytovanie nedávam na 512 ale 518 a DPH uplatňujem.
Ubytovanie počas trvania PC je súčasťou jej vyúčtovania a súčasťou zaúčtovania celého CP na účte 512AE bez nároku na odpočet dph.
Ubytovaný bol zamestnanec, nie firma a len tá je platiteľom dph.
Lenka1979
07.10.09,09:40
Čo ak zamestnanec dostal peniaze na zaplatenie ubytovania, neplatil zo svojho (neúčtujem na 512, nie je súčasťou CP).
Vystavia mu faktúru na firmu s tým,že k nej priložím súpis ubytovaných zamestnancov/zamestnanca, účtujem na 518, uplatním DPH, ak som platiteľ a služba bola realizovaná v tuzemsku.

Alebo to chápem zle?:rolleyes:
junior2
07.10.09,09:50
Môže to byť napísané aj na meno zamestnanca. Faktúra za ubytovanie bude prílohou vyúčtovania pracovnej cesty, z čoho bude jasné, že ten zamestnanec bol na PC v mene firmy. Vtedy to ide na účet 512.

ak je to tak, v tom pripade sa mi vela uctovania ulahci. Akurat ze som sa stretla s inym nazorom a teraz som ostala na pochybach...
dufulus
15.01.10,16:04
a keď mám faktúru na ubytovanie v penzióne - 1 osoba, 1 noc ... nemám to k žiadnej pracovnej ceste (cestovnému príkazu) pridané, čiže sa ho netýka ... môžem to dať na 518tku a tiež si z toho uplatniť DPHčku
(robím účto externe tak zatiaľ neviem o čo išlo - predpokladám ubytovanie konateľa niekde) :)