zuzla3
23.08.05,08:34
Dobrý deň,
vedeli by ste mi niekto prosím poradiť? Vediem JÚ v občiasnkom združení, ktoré nevykonáva podnikateľakú činnosť. a došlo k takémuto prípadu - vyplatili sme za pretek rozhodcom (zo zahraničia) odmeny......niekto mi navrhol že to mám vyplatiť ako honorár, aby som nemusela odvádzať poistenie, alebo odvádzať daň z príjmu. teda nie ako "dohodárov". len netuším čo to znamená účtovať ako honorár a tiež čo k tomu potrebujem, nejakú zmluvu alebo čo to znamená....nikdy som sa predtým s ničím takým nestretla.....

ďakujem
zuzla3
25.08.05,11:04
prosím prosím o radu
Pavol_Kr
26.08.05,11:46
Dobrý deň,
vedeli by ste mi niekto prosím poradiť? Vediem JÚ v občiasnkom združení, ktoré nevykonáva podnikateľakú činnosť. a došlo k takémuto prípadu - vyplatili sme za pretek rozhodcom (zo zahraničia) odmeny......niekto mi navrhol že to mám vyplatiť ako honorár, aby som nemusela odvádzať poistenie, alebo odvádzať daň z príjmu. teda nie ako "dohodárov". len netuším čo to znamená účtovať ako honorár a tiež čo k tomu potrebujem, nejakú zmluvu alebo čo to znamená....nikdy som sa predtým s ničím takým nestretla.....

ďakujem
Zuzla bežne by som postupoval ako vyplatenie hohoráru. V tomto prípade nemusíš odvádzať odvody ani platiť daň. účtuje sa to potom v JU ako služba. Treba dať pozor či sa do nieakej organyzácie ešte neodvádzaju nieaké percenta napr. SMOSA, LITA a p. je ich asi 7 na Slovensku. Problém je s tým keď je dotyčný zo zahraničia. Poradil by som DR odelenie pre styk s verejnosťou. Asi by som to skôr riešil ako DVP a zrazil daň a odviedol do SP úrazový fond. Je to jednoduchšie a nemusíš si zisťovať dalšie veci.
zuzla3
30.08.05,07:12
Ďakujem.....


no jedna sa o veci zo zaciatku roka tiez a to spatne urobit ako dvp neviem....alebo da sa to? no a druha vec je ze klub (teda vedenie zdruzenia) to nechce tak riesit aby museli nieco vyplacat SP a odvadzat dane.....vraj to ine kluby riesia cestakmi co si neviem predstavit ako napasovat sumu.....

no mam v tom hokej....aj tak dakujem, ak by ste niekto vedeli co mam s tym robit budem vam vdacna
Pavol_Kr
30.08.05,09:59
Cesťáky určite nie. Cesťáky sa dajú jedine pre zamestnancov a to tiež a minimálne 5 hodinovým úväzkom podľa môjho názoru, lebo zákon o cestovných náhradách hovorí, že cesta musí trvať aspoň 5 hodín. Jedine že by ste takéto niečo mali ošetrené vo vnútorných predpisoch a v stanovách, alebo veciach súvisiacich.
Honorár potom teda formou zmluvy ktorá musí obsahovať inicialie, popis práce a aj termín vyplatenia. Len neviem ako je to s tými fondmi či sa na toto niečo vzťahuje LITA, SMOZA atd. Je ich na Slovensku asi 7 tak treba zistiť či áno alebo nie.
zuzla3
31.08.05,08:04
myslis akoze tymto "spolocnostiam" treba odvadzat nejake percento ze kvazi "dielo" kedze sa jedna o honorar? teda podla naplne cinnosti asi to budem musiet posudit, ze? no pekny gulas, nikdy som nic podobne neriesila.....ok to si musim zistit.....tiez si neviem predstavit ako to urobit ako cestak....velmi pekne ti dakujem.....som sa posunula o dost dalej v tomto probleme.....ak by ta este nieco v tejto suvislosti napadlo, urcite to ocenim.

pekny den
Pavol_Kr
31.08.05,09:08
Áno. Neviem presne či aj taká to činnosť spadá pod autorské práva - diela. Toto je jediný problém ktorý treba ako sa hovorí presnoriť.
Prajem príjemný deň.
zuzla3
02.09.05,06:21
dakujem najviac...


tiez pekny den