adriana126
07.10.09,12:19
Manžel platí výživné na deti z prvého manželstva. Na rozhodnutie okresného súdu sme podali odvolanie. Krajský súd stanovil platenie výživného v inej výške a do záveru rozhodnutia uviedol, že dlžné výživné vracia na nové konanie okresného súdu, malo by v tom prípade byť nové pojednávanie. Vyšlo nám, že sme v preplatku, môže súd stanoviť vrátenie dlžnej čiastky, alebo pri výživnom platí, že spotrebované výživné sa nevracia. Mám ešte jednu otázku, deti s nami nekomunikujú, akou formou môžme zistiť, či už ukončili strednú školu a či sa nechystajú na vysokú? Ak by sme to žiadali cez súd trvalo by to veľmi dlho.
Xanti
07.10.09,10:21
Ak majú vek na to aby mohli skončiť SŠ tak treba požiadať súd o zrušenie platenia výživného. Ak budú chodiť dalej do školy tak sa to na súde dozviete.

A spotrebované výživné sa nevracia, bohužial.

Ani matka detí nekomunikuje?
ivka70
07.10.09,10:27
Spotrebovane vyzivne sa nevracia - ak to bolo vyzivne maloletym detom.
Dospele deti ho vratit musia.
adriana126
07.10.09,10:36
Kedy máme požiadať súd, jeden bude končiť v máji maturitou, ak požiadame v máji tak najskôr sa to dozvieme asi až v decembri. Máme sudkyňu, že keď sme podali návrh na zníženie výživného z dôvodu, že som na materskej dovolenke a máme ďalšiu vyživovaciu povinnosť, tak sme mali pojednávanie po 13 mesiacoch od podania a výsledok bol, že sme platili o 1.000,- Sk viac, ako keď som ešte pracovala. Tým, že sme mali príjem nižší, platili sme výživné v dvoch splátkach a matka detí nám dala exekúciu, lebo sme mali platiť do 15. dňa, ale máme hypotéku, tak to bolo dosť ťažké, čiže s matkou nekomunikujeme my. Jedno dieťa je maloleté a druhé je dospelé, ale ešte študuje na strednej škole.
Flinstone
07.10.09,11:52
Skúste písomne (doporučene) vyzvať to dieťa ktoré končí strednú školu, aby vám predložilo potvrdenie o pokračovaní štúdia, s tým, že ak nepredloží, máte za to, že nepokračuje v štúdiu a podáte na súd návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti a súčaste zastavíte výplatu výživného. Prípadný preplatok na výživnom ak sa jedná o dospelé dieťa je vám povinné vrátiť. Spotrebované výživné nieje povinnosť vrátiť len ak sa jedná o maloleté dieťa.
adriana126
07.10.09,11:57
Môžme zastaviť platenie výživného skôr, ako dostaneme odpoveď zo súdu? Nebudeme mať potom znova problém s exekúciou, že neplatíme?
Flinstone
07.10.09,12:04
Môžme zastaviť platenie výživného skôr, ako dostaneme odpoveď zo súdu? Nebudeme mať potom znova problém s exekúciou, že neplatíme?
návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti, ktorý som podal, prešlo 15 mesiacov, kým bol na svete právoplatný rozsudok, ktorý zrušil vyživovaciu povinnosť. Ak by došlo k tomu, že dieťa podá návrh na exekúciu, môžte podať námietku proti exekúcii s tým, že podľa vašej vedomosti dieťa nepokračuje v štúdiu a vaša vyživovacia povinnosť má trvať do času, kým dieťa nieje schopné sa živiť samo. Priložíte kópiu návrhu na súd na zrušenie vyživovacej povinnosti. Ukončením štúdia je pripravené na to aby sa dieťa mohlo živiť samo, či tak robí alebo nie, tu nieje podstatné. V každom prípade námietka má za následok, že vec skončí na súde a ten rozhoduje vo veci.
adriana126
07.10.09,12:10
ďakujem za pomoc
ivka70
07.10.09,12:12
návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti, ktorý som podal, prešlo 15 mesiacov, kým bol na svete právoplatný rozsudok, ktorý zrušil vyživovaciu povinnosť. Ak by došlo k tomu, že dieťa podá návrh na exekúciu, môžte podať námietku proti exekúcii s tým, že podľa vašej vedomosti dieťa nepokračuje v štúdiu a vaša vyživovacia povinnosť má trvať do času, kým dieťa nieje schopné sa živiť samo. Priložíte kópiu návrhu na súd na zrušenie vyživovacej povinnosti. Ukončením štúdia je pripravené na to aby sa dieťa mohlo živiť samo, či tak robí alebo nie, tu nieje podstatné. V každom prípade námietka má za následok, že vec skončí na súde a ten rozhoduje vo veci.

Mylis sa a velmi, je to podstatne.
Az ked dieta dokazatelne zarobi vlastnou pracou peniaze na svoje zivobitie, konci vyzivovacia povinnost.
Samotna skutocnost, ze ma ukoncene studium este neznamena, ze je schopne sa samo zivit.
ziadny sud nezrusi vyzivne iba na zaklade ukoncenej maturity.
Flinstone
07.10.09,12:16
Mylis sa a velmi, je to podstatne.
Az ked dieta dokazatelne zarobi vlastnou pracou peniaze na svoje zivobitie, konci vyzivovacia povinnost.
Samotna skutocnost, ze ma ukoncene studium este neznamena, ze je schopne sa samo zivit.
ziadny sud nezrusi vyzivne iba na zaklade ukoncenej maturity.
keď myslíš... zákon hovorí o schopnosti živiť sa, nie o tom že sa dieťa živí samo. Inak by samotný zákon bol proti riadnej a mravnej výchove dieťaťa ak by takýmto spôsobom podporoval povaľačov.
ivka70
07.10.09,12:20
keď myslíš... zákon hovorí o schopnosti živiť sa, nie o tom že sa dieťa živí samo. Inak by samotný zákon bol proti riadnej a mravnej výchove dieťaťa ak by takýmto spôsobom podporoval povaľačov.

To viem urcite, pozri si napr tu - cast zanik vyzivovacej povinnosti:

http://tribunal.kapitula.sk/2007-2/vyzivovacia.htm
Xanti
07.10.09,12:28
To viem urcite, pozri si napr tu - cast zanik vyzivovacej povinnosti:

http://tribunal.kapitula.sk/2007-2/vyzivovacia.htm
Naozaj zaujímavý článoček hodný podrobného prelúskania.

Naozaj zdá sa, že zákon podporuje lenivosť detí, lebo nie sú motivované sa zamestnať. Kedže príjem od povinného rodiča majú istý. :(

Ale myslím si , že súd jednotlivé prípady posudzuje individuálne a nedá sa zovšeobecniť.
Flinstone
07.10.09,12:36
napriek tomu si myslím, že zákon hovorí o schopnosti...
citujem:
§ 62 zák. o rodine

(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

nehovorí sa o tom, že sa živí samo... Schopnosť živiť sa bude posudzovať súd. 100 právnikov 100 názorov, ale v zákone je to jednoznačne.
ivka70
07.10.09,12:52
Pozri sa, ani rodic, ktory ma dieta "pridelene" ho den po maturite nevyhodi na ulicu, dokonca pri posudzovani naroku na socialne davky sa dieta posudzuje samostatne az od 25 rokov.
Dovtedy sa do jeho prijmu pocita aj prijem rodica a aj vyzivne.

Nie vzdy je problem dietata, ze si nemoze najst hned po maturite pracu. A zit z niecoho musi, jeho vyziva ani v tom pripade nemoze byt len zalezitostou jedneho z rodicov.
willma
07.10.09,16:15
Pozri sa, ani rodic, ktory ma dieta "pridelene" ho den po maturite nevyhodi na ulicu, dokonca pri posudzovani naroku na socialne davky sa dieta posudzuje samostatne az od 25 rokov.
Dovtedy sa do jeho prijmu pocita aj prijem rodica a aj vyzivne.

Nie vzdy je problem dietata, ze si nemoze najst hned po maturite pracu. A zit z niecoho musi, jeho vyziva ani v tom pripade nemoze byt len zalezitostou jedneho z rodicov.
Musím oponovať: Vlastná skúsenosť- bohužiaľ, tým že dieťa ukončilo školu a zaevidovalo sa na úrade práce strácam ja ako matka prídavky na dieťa, som povinná ho naďalej živiť, pokiaľ žije so mnou v spoločnej domácnosti a nárok na výživné mi zaniká. A od štátu nemá nárok ani na cent jednak ešte nikde nepracoval- takže podpora v nezamestnanosti nehrozí a nejaké dávky v hmotnej núdzi tiež nula bodov, lebo ja aký taký príjem mám a podmienku na priznanie príspevku v hmotnej núdzi nespĺňame. Takže suma sumárum, štát a druhý z rodičov sa už jednoducho nestará a nemusí starať.