niky32123
07.10.09,17:58
Dobrý podvečer, potrebujem poradiť v ktorom zákone sa píše o tom, že ma majú rodičia živiť, teda starať sa o mňa do 25 rokov ak s nimi bývam. Ďakujem veľmi pekne...
veronikasad
07.10.09,16:08
Dobrý podvečer, potrebujem poradiť v ktorom zákone sa píše o tom, že ma majú rodičia živiť, teda starať sa o mňa do 25 rokov ak s nimi bývam. Ďakujem veľmi pekne...
§ 4 odst. 1 písm. c Zákona o pomoci v hmotnej núdzi - ale nie že ťa majú živiť, ale si spoločne posudzovaná osoba pre dávky v hmotnej núdzi.

Si študentom - alebo prečo sa neživíš sám - nepracuješ ?
niky32123
07.10.09,16:13
No ono to je takto... som nezamestnaná mám 22... na úrade práce som sa bola pýtať, či môžem chodiť na aktivačné alebo niečo také, pani mi povedala, že nie lebo rodičia majú dosť na to aby ma živili... že aj tak im to nejaký zákon káže že sa majú o mňa do 25 rokov starať, ak s nimi bývam... že vlastne preto, nič nedostávam a nemám na nič nárok...
Flinstone
07.10.09,16:19
No ono to je takto... som nezamestnaná mám 22... na úrade práce som sa bola pýtať, či môžem chodiť na aktivačné alebo niečo také, pani mi povedala, že nie lebo rodičia majú dosť na to aby ma živili... že aj tak im to nejaký zákon káže že sa majú o mňa do 25 rokov starať, ak s nimi bývam... že vlastne preto, nič nedostávam a nemám na nič nárok...
zmente si trvaly pobyt, napr. k starym rodičom, strykovi alebo čojaviem a keďže to už nebude pobyt u rodičov, tak nárok bude aj na príspevok na bývanie, dávky...
veronikasad
07.10.09,16:21
No ono to je takto... som nezamestnaná mám 22... na úrade práce som sa bola pýtať, či môžem chodiť na aktivačné alebo niečo také, pani mi povedala, že nie lebo rodičia majú dosť na to aby ma živili... že aj tak im to nejaký zákon káže že sa majú o mňa do 25 rokov starať, ak s nimi bývam... že vlastne preto, nič nedostávam a nemám na nič nárok...
podmienky poskytovania dávok v hmotnej núdzi nájdeš v tomto linku

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B6286CB7FB0B017AC1257115004E3F63?OpenDocument

neskúšala si namiesto aktivačných prác absolventskú prax ?

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?id=173
Stanislav 1975
07.10.09,16:24
No ono to je takto... som nezamestnaná mám 22... na úrade práce som sa bola pýtať, či môžem chodiť na aktivačné alebo niečo také, pani mi povedala, že nie lebo rodičia majú dosť na to aby ma živili... že aj tak im to nejaký zákon káže že sa majú o mňa do 25 rokov starať, ak s nimi bývam... že vlastne preto, nič nedostávam a nemám na nič nárok...

Nikinka, ja viem,že budeš na mňa nadávať teraz ale musím ti to povedať-nehanbíš sa takto rozmýšľať, málo ti rodičia dali za celé detstvo?Panebože ,však si 22 ročná zdravá,mladá žena a práve ty by si sa mala snažiť aby si rodičia oddýchli a nie ešte od nich čakať aby ťa živili...:mee:
Prepáč mi to...,ale musel som to napísať...
niky32123
07.10.09,16:28
absolventskú prax som začala teraz 1.10. na štyri mesiace... ide mi proste o to, že teraz mám napr. problém taký, že potrebujem peniaze na MHD a nemám žiadne. rodičia mi odmietajú dať, že sa mám starať samá o seba a platiť im za byt. ja by som im rada dala peniaze ale bohužiaľ nemám aké. no a prvé peniaze z abs.praxe mi prídu až 19.11. a to je ešte ďaleko. preto ma začalo zaujímať to, či sú rodičia povinní o mňa starať sa alebo nie. čo by ste mi poradili?
veronikasad
07.10.09,16:28
Nikinka, ja viem,že budeš na mňa nadávať teraz ale musím ti to povedať-nehanbíš sa takto rozmýšľať, málo ti rodičia dali za celé detstvo?Panebože ,však si 22 ročná zdravá,mladá žena a práve ty by si sa mala snažiť aby si rodičia oddýchli a nie ešte od nich čakať aby ťa živili...:mee:
Prepáč mi to...,ale musel som to napísať...
Stanko, nepochopil si výklad zákona o dávkach v hmotnej núdzi. Prvý príspevok nie je napísaný najvhodnejšou formou. Myslím, že Nika to nežiada od rodičov, "odbili" ju na Úrade práce a tak hľadá spôsob ako to zmeniť.
Stanislav 1975
07.10.09,16:30
Stanko, nepochopil si výklad zákona o dávkach v hmotnej núdzi. Prvý príspevok nie je napísaný najvhodnejšou formou. Myslím, že Nika to nežiada od rodičov, "odbili" ju na Úrade práce a tak hľadá spôsob ako to zmeniť.

žiada od rodičov-pozri si aj predchádzajuci príspevok nikinkin..
Stanislav 1975
07.10.09,16:31
absolventskú prax som začala teraz 1.10. na štyri mesiace... ide mi proste o to, že teraz mám napr. problém taký, že potrebujem peniaze na MHD a nemám žiadne. rodičia mi odmietajú dať, že sa mám starať samá o seba a platiť im za byt. ja by som im rada dala peniaze ale bohužiaľ nemám aké. no a prvé peniaze z abs.praxe mi prídu až 19.11. a to je ešte ďaleko. preto ma začalo zaujímať to, či sú rodičia povinní o mňa starať sa alebo nie. čo by ste mi poradili?

Veronika, jasné ako delo,že žiada od rodičov...-si to prečítaj...
veronikasad
07.10.09,16:32
absolventskú prax som začala teraz 1.10. na štyri mesiace... ide mi proste o to, že teraz mám napr. problém taký, že potrebujem peniaze na MHD a nemám žiadne. rodičia mi odmietajú dať, že sa mám starať samá o seba a platiť im za byt. ja by som im rada dala peniaze ale bohužiaľ nemám aké. no a prvé peniaze z abs.praxe mi prídu až 19.11. a to je ešte ďaleko. preto ma začalo zaujímať to, či sú rodičia povinní o mňa starať sa alebo nie. čo by ste mi poradili?
Poprosiť rodičov, aby ti požičali - ak dostaneš z abs.praxe - vrátiš.Môžno ťa chceli len "nakopnúť", že si už dosť "veľká", aby si sa začala o seba starať sama. Aj keď verím, že nájsť si nejaké pracovné miesto v tejto dobe nie je ľahké.
veronikasad
07.10.09,16:35
Veronika, jasné ako delo,že žiada od rodičov...-si to prečítaj...
dobre žiada - možno nie najvhodnejšou formou. Ale ak potrebuje na abs.prax cestovať a nemá za čo - ako rodič by si nepomohol svojmu dieťaťu ?
niky32123
07.10.09,16:36
no proste ja ľudia ja by som rodičom dala aj celú výplatu keby nejaká bola... ale chcú po mne 70 € mesačne za to že bývam u nich, jem, sprchujem sa, spím... a ak tých 70 € nemám, stále vravia, že ak sa mi to zdá veľa tak môžem sa odsťahovať... v tom je problém...
Stanislav 1975
07.10.09,16:38
dobre žiada - možno nie najvhodnejšou formou. Ale ak potrebuje na abs.prax cestovať a nemá za čo - ako rodič by si nepomohol svojmu dieťaťu ?

Veronika,panebože-ja keď som mal 17 rokov tak som chodil umývať okná na autách,predával som noviny atď atď-ak som niečo chcel si kúpiť navyše-možno aj preto reagujem takto prchko,lebo ja som bol inak vychovaný...
veronikasad
07.10.09,16:39
no proste ja ľudia ja by som rodičom dala aj celú výplatu keby nejaká bola... ale chcú po mne 70 € mesačne za to že bývam u nich, jem, sprchujem sa, spím... a ak tých 70 € nemám, stále vravia, že ak sa mi to zdá veľa tak môžem sa odsťahovať... v tom je problém...
Niky, prvý krok si už urobila, verím že tá abs.prax ti pomôže trošku sa zorientovať v práci a možno si ťa tam potom aj nechajú, ak sa osvedčíš. Budúcnosť máš vo svojich rukách.
Určite ťa rodičia nechcú vyhodiť z domu, len prinútiť, aby si sa začala vážne obzerať po nejakom pravidelnom príjme.
Stanislav 1975
07.10.09,16:40
no proste ja ľudia ja by som rodičom dala aj celú výplatu keby nejaká bola... ale chcú po mne 70 € mesačne za to že bývam u nich, jem, sprchujem sa, spím... a ak tých 70 € nemám, stále vravia, že ak sa mi to zdá veľa tak môžem sa odsťahovať... v tom je problém...

niki,keby si mala 17 ale máš 22-ja neviem,ale ani rodičia nemožu ťahať všetko finančne sami-však voda a všetko stojí kopu peňazí...
veronikasad
07.10.09,16:41
Veronika,panebože-ja keď som mal 17 rokov tak som chodil umývať okná na autách,predával som noviny atď atď-ak som niečo chcel si kúpiť navyše-možno aj preto reagujem takto prchko,lebo ja som bol inak vychovaný...
Stanko, klídek, vtedy bola iná doba. Aj ja robím od 17 rokov a moje dcéry nemali ani dnes problém zohnať si prácu po skončení školy ...
DanielaSL
07.10.09,16:42
Veronika ,ale je vždy možnosť nájsť si prácu v zahraničí. A ja som toho názoru, že kto chce, ten si prácu vždy nájde..akurát nesmie mať veľké oči a čakať hneď kopec peňazí. Nechcem sa chváliť..ale moje deti nikdy nečakali pomoc od nás. Hneď po škole si našli prácu a osamostatnili sa. Syn mal jeden čas také maniere v prvom ročníku vysokej školy a začal mi splietať niečo o medziročníku. Tak som mu povedala...v pohode.... 5 rokov financujem školu tvoju ja, zbytok si budeš sám. A boli skúšky v termíne. Ja si myslím, že je to o výchove . Dieťa má po skončení školy cítiť potrebu osamostatniť sa. Žiaľ je veľa mladých ľudí, čo sú stále ešte aj v 40 - ke pri rodičoch a nechajú sa nimi živiť.
niky32123
07.10.09,16:42
Veronika,panebože-ja keď som mal 17 rokov tak som chodil umývať okná na autách,predával som noviny atď atď-ak som niečo chcel si kúpiť navyše-možno aj preto reagujem takto prchko,lebo ja som bol inak vychovaný...

prosím ťa nechci vedieť, čo som ja musela do teraz robiť aby som mala na bývanie a to som im dávala aj často viac ako po mne chceli... len posledné 2-3 mesiace to už robiť nemôžem kvôli zdravotnému stavu...
niky32123
07.10.09,16:45
ja viem, že sa dá ísť do zahraničia, ale aj na to treba mať peniaze... mohla som už ísť, ale rodičia povedali, najprv si zarob na cestu a potom niekam choď... a keby ste prišli domov a mali zbalený malý ruksak tak vám nie je všetko jedno...
DanielaSL
07.10.09,16:45
no proste ja ľudia ja by som rodičom dala aj celú výplatu keby nejaká bola... ale chcú po mne 70 € mesačne za to že bývam u nich, jem, sprchujem sa, spím... a ak tých 70 € nemám, stále vravia, že ak sa mi to zdá veľa tak môžem sa odsťahovať... v tom je problém...

Niky skús odísť, zaplať si podnájom...stravu a potom sa ťa opýtam, že či je veľa 70 Eur. Veď ty sama máš cítiť potrebu, že si chceš zarobiť a všemožnými spôsobmi zohnať prácu. Prečo nejdeš napríklad do zahraničia, keď tu sa nevieš zamestnať?
Apropo ...máš vôbec tušenie, koľko stojí réžia jednej domácnosti?
veronikasad
07.10.09,16:45
Veronika ,ale je vždy možnosť nájsť si prácu v zahraničí. A ja som toho názoru, že kto chce, ten si prácu vždy nájde..akurát nesmie mať veľké oči a čakať hneď kopec peňazí. Nechcem sa chváliť..ale moje deti nikdy nečakali pomoc od nás. Hneď po škole si našli prácu a osamostatnili sa. Syn mal jeden čas také maniere v prvom ročníku vysokej školy a začal mi splietať niečo o medziročníku. Tak som mu povedala...v pohode.... 5 rokov financujem školu tvoju ja, zbytok si budeš sám. A boli skúšky v termíne. Ja si myslím, že je to o výchove . Dieťa má po skončení školy cítiť potrebu osamostatniť sa. Žiaľ je veľa mladých ľudí, čo sú stále ešte aj v 40 - ke pri rodičoch a nechajú sa nimi živiť.
Daniela, súhlasím s tebou. Myslím, že Niky už prvý krok urobila (absolventská prax), tak ju nesúďme. A rodičia by jej mali na ten autobus požičať - a ona čestne vrátiť ...
niky32123
07.10.09,16:49
Niky skús odísť, zaplať si podnájom...stravu a potom sa ťa opýtam, že či je veľa 70 Eur. Veď ty sama máš cítiť potrebu, že si chceš zarobiť a všemožnými spôsobmi zohnať prácu. Prečo nejdeš napríklad do zahraničia, keď tu sa nevieš zamestnať?
Apropo ...máš vôbec tušenie, koľko stojí réžia jednej domácnosti?

ja viem, že to nie je veľa, ale keď nie je žiadny príjem tak to veľa je... keby som mala nejakú robotu tak im dám všetky peniaze čo mám... dala by som im aj 200 €, ale keď nie je príjem tak to jednoducho nie je z čoho dať
DanielaSL
07.10.09,16:51
ja viem, že to nie je veľa, ale keď nie je žiadny príjem tak to veľa je... keby som mala nejakú robotu tak im dám všetky peniaze čo mám... dala by som im aj 200 €, ale keď nie je príjem tak to jednoducho nie je z čoho dať

Niky a prečo nejdeš do sveta alebo aspoň do iného mesta?
Jednak by si sa sama živila, niečo možno ušetrila a získala dobrý pocit , že to dokážeš aj sama a nie si nikomu na obtiaž.
niky32123
07.10.09,16:54
Niky a prečo nejdeš do sveta alebo aspoň do iného mesta?
Jednak by si sa sama živila, niečo možno ušetrila a získala dobrý pocit , že to dokážeš aj sama a nie si nikomu na obtiaž.

za aké peniaze pôjdem do iného mesta, a čím sa tam budem živiť aby som sa uživila? ja si nechám poradiť od starších, skúsenejších...
Stanislav 1975
07.10.09,16:54
ja viem, že to nie je veľa, ale keď nie je žiadny príjem tak to veľa je... keby som mala nejakú robotu tak im dám všetky peniaze čo mám... dala by som im aj 200 €, ale keď nie je príjem tak to jednoducho nie je z čoho dať

Neboj niki, ty sa postavíš na vlastné nohy-ty to dokážeš...
To čo som ti sem napísal neber v zlom...:o:o
Stanislav 1975
07.10.09,16:55
za aké peniaze pôjdem do iného mesta, a čím sa tam budem živiť aby som sa uživila? ja si nechám poradiť od starších, skúsenejších...

Ja neviem a brigáda nieje žiadna tam u vás,alebo ničo také?
veronikasad
07.10.09,16:56
za aké peniaze pôjdem do iného mesta, a čím sa tam budem živiť aby som sa uživila? ja si nechám poradiť od starších, skúsenejších...
Niky, aké máš vzdelanie ? Možno niečo vymyslíme ...
evina
07.10.09,16:58
za aké peniaze pôjdem do iného mesta, a čím sa tam budem živiť aby som sa uživila? ja si nechám poradiť od starších, skúsenejších...

Nviem, ako v Tvojom meste, ale napríklad v Bratislae v Tescu a iných supermarketoch chodia robiť študenti a pod. aj cez víkend...Skús...Skús si nájsť aj iné takéto jednorázové akcie....
,Možno sa mýlim, ale možno nie- rodičia Ťa možno chceli usmerniť k tomu, aby si sa snažila a snažila hľadať a nie iba sa sťažovať.....resp. považovať za samozrejmé žiadať od rodičov...
P.s. Moja dcéra, keď je už vo veľkej núdzi :D tak sa mi ponúka pomáhať s účtovníctvom alebo si požiačia odo mňa, ovšem musí vedieť splácať....
Stanislav 1975
07.10.09,17:00
Nviem, ako v Tvojom meste, ale napríklad v Bratislae v Tescu a iných supermarketoch chodia robiť študenti a pod. aj cez víkend...Skús...Skús si nájsť aj iné takéto jednorázové akcie....
,Možno sa mýlim, ale možno nie- rodičia Ťa možno chceli usmerniť k tomu, aby si sa snažila a snažila hľadať a nie iba sa sťažovať.....resp. považovať za samozrejmé žiadať od rodičov...
P.s. Moja dcéra, keď je už vo veľkej núdzi :D tak sa mi ponúka pomáhať s účtovníctvom alebo si požiačia odo mňa, ovšem musí vedieť splácať....

A ja ti nemožem prísť pomocť ukladať a zoraďovať bločky???:D:D:D
niky32123
07.10.09,17:01
Neboj niki, ty sa postavíš na vlastné nohy-ty to dokážeš...
To čo som ti sem napísal neber v zlom...:o:o

ja to beriem v pohode... ale keby si skoro rok šlapal chodník len aby si dal rodičom za byt a mal niečo pre seba, tak umývanie okien by bola úľava. rodičia si zvykli dostávať aj 150 € mesačne, ale ako som písala, kvôli zdraviu som s tým musela skončiť. a som aj rada. a teraz je dosť ťažké nájsť si nejakú brigádu, kde by ma vzali. mám síce skončenú obchodnú akadémiu ale ver, že mi nerobilo problém robiť aj vo výrobe za pásom. teraz som rada, že mám aspoň abs. prax len najhoršie je že rodičia chcú peniaze už za tri mesiace a ja nemám žiadne a potrebujem aj na autobus. všetky vaše rady beriem, či sú zlé alebo dobré... a ďakujem
Stanislav 1975
07.10.09,17:09
ja to beriem v pohode... ale keby si skoro rok šlapal chodník len aby si dal rodičom za byt a mal niečo pre seba, tak umývanie okien by bola úľava. rodičia si zvykli dostávať aj 150 € mesačne, ale ako som písala, kvôli zdraviu som s tým musela skončiť. a som aj rada. a teraz je dosť ťažké nájsť si nejakú brigádu, kde by ma vzali. mám síce skončenú obchodnú akadémiu ale ver, že mi nerobilo problém robiť aj vo výrobe za pásom. teraz som rada, že mám aspoň abs. prax len najhoršie je že rodičia chcú peniaze už za tri mesiace a ja nemám žiadne a potrebujem aj na autobus. všetky vaše rady beriem, či sú zlé alebo dobré... a ďakujem

Niki,teraz nechápem:confused::confused::confused:,čo si skoro rok robila?
veronikasad
07.10.09,17:09
Niky, budem mimotemy

Píšeš pod svojim nickom ? Predchádzajúce príspevky pod týmto nickom si písala ty ?
ivka70
07.10.09,17:24
Niky, ide o zakon upravujuci vyzivovaciu povinnost - aj vyzivovaciu povinnost rodicov k detom.

Tu je velmi dobry link, uz som ho sem davala:

http://tribunal.kapitula.sk/2007-2/vyzivovacia.htm

A tych 25 rokov je hranica, dokedy ta z hladiska socialnych davok posudzuju spolu s rodicmi.

Ta vyzivovacia povinnst sa da dotiahnut az do absurdna - mozes poziadat sud o vyzivne od tvojich rodicov, ale to asi az tam tahat nechces.
Ale na vysvetlenie preco su povinni ta zivit az do casu, kedy si sama zacnes na seba zarabat, je ten clanok velmi dobry.
evina
07.10.09,17:35
A ja ti nemožem prísť pomocť ukladať a zoraďovať bločky???:D:D:D

Veru zišlo by sa, len neviem, či by si "nenápadne" dostal takú taxu ako moja dcéra :D ...a ona už veru aj nahadzuje faktúry do PC...
Jana2004
07.10.09,17:42
Niki, neviem, akú situáciu máš doma. Ale ja ako rodič by som určite nebola nadšená živiť "dieťa", ktoré si zničilo zdravotný stav šliapaním chodníka. Možno v tom je príčina, prečo od Teba rodičia pýtajú peniaze za bývanie. Neverím, že by Ťa na ten chodník poslali oni. A keďže sa museli zmieriť s faktom, že ich dcéra vyštudovala obchodnú akadémiu a radšej miesto slušnej práce šliape chodník, nediv sa ich postoju. A samozrejme ani ich správaniu. Ja by som Ťa vyhodila hneď, ako by som sa to dozvedela. Sorry.
Stanislav 1975
07.10.09,17:43
Veru zišlo by sa, len neviem, či by si "nenápadne" dostal takú taxu ako moja dcéra :D ...a ona už veru aj nahadzuje faktúry do PC...

To viem už aj ja- Alfa to istí...:D:D:D a viem už aj robiť cesťáky...:rolleyes:
Stanislav 1975
07.10.09,17:46
Niki, neviem, akú situáciu máš doma. Ale ja ako rodič by som určite nebola nadšená živiť "dieťa", ktoré si zničilo zdravotný stav šliapaním chodníka. Možno v tom je príčina, prečo od Teba rodičia pýtajú peniaze za bývanie. Neverím, že by Ťa na ten chodník poslali oni. A keďže sa museli zmieriť s faktom, že ich dcéra vyštudovala obchodnú akadémiu a radšej miesto slušnej práce šliape chodník, nediv sa ich postoju. A samozrejme ani ich správaniu. Ja by som Ťa vyhodila hneď, ako by som sa to dozvedela. Sorry.

Neviem,ja by som ju asi nevyhodil, neviem veru...
Flinstone
07.10.09,17:48
Niky, ide o zakon upravujuci vyzivovaciu povinnost - aj vyzivovaciu povinnost rodicov k detom.

Tu je velmi dobry link, uz som ho sem davala:

http://tribunal.kapitula.sk/2007-2/vyzivovacia.htm

A tych 25 rokov je hranica, dokedy ta z hladiska socialnych davok posudzuju spolu s rodicmi.

Ta vyzivovacia povinnst sa da dotiahnut az do absurdna - mozes poziadat sud o vyzivne od tvojich rodicov, ale to asi az tam tahat nechces.
Ale na vysvetlenie preco su povinni ta zivit az do casu, kedy si sama zacnes na seba zarabat, je ten clanok velmi dobry.
v hlavičke stránky sa píše: Informácie a články z kánonického a konfesného práva
Podľa všetkého to písal nejaký farár a nie sudca alebo niekto relevantný. Tiež sa nejedná o judikatúru, takže na ten výklad by som sa nespoliehal.
Hlavne neviem o aký zákon autor opiera vetu:"Môže však nastať situácia, kedy rodičia nemôžu plniť vyživovaciu povinnosť. Vtedy má dieťa právny nárok na výživné od ostatných príbuzných, napr. od prarodičov."
Hádam o nejaké cirkevné právo. Ale so zákonom o rodine to veľa spoločného nemá. Podobne to bude aj s jeho vysvetlením o skončení vyživovacej povinnosti.
ivka70
07.10.09,17:56
v hlavičke stránky sa píše: Informácie a články z kánonického a konfesného práva
Podľa všetkého to písal nejaký farár a nie sudca alebo niekto relevantný. Tiež sa nejedná o judikatúru, takže na ten výklad by som sa nespoliehal.
Hlavne neviem o aký zákon autor opiera vetu:"Môže však nastať situácia, kedy rodičia nemôžu plniť vyživovaciu povinnosť. Vtedy má dieťa právny nárok na výživné od ostatných príbuzných, napr. od prarodičov."
Hádam o nejaké cirkevné právo. Ale so zákonom o rodine to veľa spoločného nemá. Podobne to bude aj s jeho vysvetlením o skončení vyživovacej povinnosti.


Vies, nemusi sa ti to pacit, nemusis s tym suhlasit, ale na internete najdes aj kopec dalsich stranok, kde je vyzivovacia povinnost vysvetlena uplne rovnako. Staci posurfovat.
Tento je spracovany komplexne - to je jediny dovod, preco som ho sem hodila.
Stanislav 1975
07.10.09,17:59
Vies, nemusi sa ti to pacit, nemusis s tym suhlasit, ale na internete najdes aj kopec dalsich stranok, kde je vyzivovacia povinnost vysvetlena uplne rovnako. Staci posurfovat.
Tento je spracovany komplexne - to je jediny dovod, preco som ho sem hodila.

Ivka a ako by to bolo,keď niekto nechce robiť? Tak ja teraz prestanem robiť a pojdem za rodičmi nech si plnia vyživovaciu povinnosť?Musí to byť nejako oddelené-kto nemože a kto nechce robiť...
Flinstone
07.10.09,18:05
Vies, nemusi sa ti to pacit, nemusis s tym suhlasit, ale na internete najdes aj kopec dalsich stranok, kde je vyzivovacia povinnost vysvetlena uplne rovnako. Staci posurfovat.
Tento je spracovany komplexne - to je jediny dovod, preco som ho sem hodila.
no keď si to prvýkrat hodila, hľadal som nejakú judikatúru, nič som nenašiel, ale výklad zákona, ktorý urobil onen farár je v rozpore s rečou zákona, ktorý vykladá. Možno vychádzal z pochybných zdrojov. Veď takto by sa dieťa do smrti nemuselo zamestnať a malo nárok na výživné. Uznáš že je to blbosť.
Citovaná časť jeho výkladu zákona, kde prenáša vyživovaciu povinnosť aj na prarodičov len poporuje moje tvrdenia, že nevychádza zo zákona o rodine, ale z bohviečoho a spochybňuje to právnu dôveryhodnosť článku.
ivka70
07.10.09,18:31
no keď si to prvýkrat hodila, hľadal som nejakú judikatúru, nič som nenašiel, ale výklad zákona, ktorý urobil onen farár je v rozpore s rečou zákona, ktorý vykladá. Možno vychádzal z pochybných zdrojov. Veď takto by sa dieťa do smrti nemuselo zamestnať a malo nárok na výživné. Uznáš že je to blbosť.
Citovaná časť jeho výkladu zákona, kde prenáša vyživovaciu povinnosť aj na prarodičov len poporuje moje tvrdenia, že nevychádza zo zákona o rodine, ale z bohviečoho a spochybňuje to právnu dôveryhodnosť článku.

Tak asi si hladal dost slabo:

http://www.baby-web.sk/Clanky/a194-Vyzivovacia-povinnost-medzi-rodicmi-a-detmi.aspx?s=83

http://ozene.zoznam.sk/cl/100276/246188/Vyzivovacia-povinnost-medzi-rodicmi-a-detmi

http://www.vop.gov.sk/vyzivne-na-studentku

tu mas tu vyzivovaciu povinnost dalsich pribuznych tiez:

www.obcianskaporadna.sk/docs/materialy/vyzivovacie%20povinnosti.doc (http://www.obcianskaporadna.sk/docs/materialy/vyzivovacie%20povinnosti.doc)
Flinstone
07.10.09,18:59
Tak asi si hladal dost slabo:

http://www.baby-web.sk/Clanky/a194-Vyzivovacia-povinnost-medzi-rodicmi-a-detmi.aspx?s=83

http://ozene.zoznam.sk/cl/100276/246188/Vyzivovacia-povinnost-medzi-rodicmi-a-detmi

tieto dva články sú rovnaké, zrejme vychádzajú z rovnakého zdroja, avšak sú tam aj nepresné citácie, napr. :"Ak príde k zrušeniu alebo zníženiu tohto výživného za minulé obdobie, spotrebované výživné sa nevracia." Toto platí len u maloletých. Dospelé dieťa je povinné preplatok vrátiť.
O vyživovacej povinnosti hovoria to čo tvrdím od začiatku:"Zákon o rodine stanovuje, že vyživovacia povinnosť rodičov voči deťom trvá dovtedy, kým deti nie sú samy schopné sa živiť. " o tom že kým sa nezamestná a nedostane výplatu ako na tej černokňažníckej stránke nieje ani zmienka.

http://www.vop.gov.sk/vyzivne-na-studentku

tu mas tu vyzivovaciu povinnost dalsich pribuznych tiez:

www.obcianskaporadna.sk/docs/materialy/vyzivovacie%20povinnosti.doc (http://www.obcianskaporadna.sk/docs/materialy/vyzivovacie%20povinnosti.doc)
ale nič sa tam nehovorí o nejakej povinnosti prababičky ako v onom článku. čiže možno vedia mávať monštranciou, ale právo im veľa nehovorí.


odpovede v texte.
Ja som nehľadal nejaké články, ale judikatúru...
ivka70
08.10.09,05:08
odpovede v texte.
Ja som nehľadal nejaké články, ale judikatúru...

Chcela som ti tym naznacit, ze to nie je jediny zdroj, ktory vysvetluje v zakone citovanu schopnost same sa zivit ako schopnost hradit si svoje potreby svojimi zarobenymi peniazmi.

That´s it, that´s all :).
Flinstone
08.10.09,05:16
Chcela som ti tym naznacit, ze to nie je jediny zdroj, ktory vysvetluje v zakone citovanu schopnost same sa zivit ako schopnost hradit si svoje potreby svojimi zarobenymi peniazmi.

That´s it, that´s all :).
takto to vysvetľoval len farár... ostatní hovoria len o schopnosti sa živiť:cool:
toť vsjo
misoft
08.10.09,21:59
Pokiaľ dieťa (25 ročné) má zdravé ruky a nohy (nechýbajú mu), ukončil prípravu na zamestnanie (školy má za sebou), tak tu už končí tvoja vyživovacia povinnosť. To, že nie je schopné si nájsť prácu, alebo nechce pracovať, to už je jeho problém, tvoj problém trval do 25-ho roku jeho veku a šmitec!
Danila
09.10.09,10:50
Niky, budem mimotemy

Píšeš pod svojim nickom ? Predchádzajúce príspevky pod týmto nickom si písala ty ?Veronika, tento nick tu už prezentoval dôchodkyňu, účtovníčku, nezamestnanú, aj šľapajúcu nezamestnanú. Len dúfam, že sa nejedná o odnož ŠÚ na prieskum nálad počas hospodárskej krízy.;)
veronikasad
09.10.09,10:54
Veronika, tento nick tu už prezentoval dôchodkyňu, účtovníčku, nezamestnanú, aj šľapajúcu nezamestnanú. Len dúfam, že sa nejedná o odnož ŠÚ na prieskum nálad počas hospodárskej krízy.;)
Zvyknem si prečítať aj predch. príspevky, práve preto som túto otázku zadala. Po nej sa už viac neozvala ...
willma
09.10.09,15:44
fajn, po nahliadnutí do príspevkov od niky, mám stále neodbytnejší pocit, že si tu niekto riadne robí vrtuľu a zneužíva ochotu poraďákov a navrch sa nadmieru baví, ako sa tu potom doťahujú a dohadujú, len aby jej čo najlepšie odpovedali.:mad::mad::mad:
Iqwak
14.12.09,00:21
fajn, po nahliadnutí do príspevkov od niky, mám stále neodbytnejší pocit, že si tu niekto riadne robí vrtuľu a zneužíva ochotu poraďákov a navrch sa nadmieru baví, ako sa tu potom doťahujú a dohadujú, len aby jej čo najlepšie odpovedali.:mad::mad::mad:

Ked tak citam celu temu tak pisat o "ochote poradakov" je velmi smiesne. Dievca chcelo radu, namieto toho dostala len odpovede typu "hladaj si pracu", "nevymyslaj" a pod., bez urazky ale takuto "radu" by jej dalo aj 12 rocne dieta na ulici (maximalne jedna osoba sa tu snazila a dala linky na stranky a zakony).
Treba si uvedomit ze taketo diskusne fora su zamerane hlavne na pomoc a to nie len pre danu osobu ale aj pre nahodnych citatelov ktori maju podobny problem. Napr. moja kamaratka (17r) ma podobny problem, s tym rozdielom ze bola v mladosti fyzicky tyrana (trestne oznamenie nepodala, UPSVAR nic neriesil, uplna neochota aj ked uznali ze dieta ma pravdu) a doteraz maju nezhody v rodine, na neochotnej socialke jej len povedali aby si pockala kym bude mat 18r a odide z domu, nic viac, preto som tu pre nu hladal nejaku pomoc (ci ma narok dostat od nich nieco ak sa odstahuje) ale nebyt tej jednej osoby tak by som sa tu pomoci asi nedockal, predpokladam ze keby zalozim novu temu tak dostanem podobne rady aby nevymyslala (ci nie?).
Nedalo mi to nenapisat toto, pretoze ak chcete radit tak najskor dajte ozajstnu radu (alebo aspon odpoved) a potom pridajte Vas osobny nazor, tak pomozete aj inym a zaroven aj poviete co ste chceli.
willma
14.12.09,05:52
Iqwak najprv si skús prečítať všetky príspevky, v ktorých zadávateľka žiadala o pomoc a potom posudzuj, či to niekto zneužíva alebo žiada o pomoc len aby reč nestála, alebo je naozaj vo vážnych problémoch. A len tak pre príklad : V novembri 2007 sa prezentovala ako podnikateľka, ale už v januári 2008 práve ukončila obchodnú akadémiu , o pár dní neskôr sa prezentovala ako budúca mamička na materskej a ešte v tom istom mesiaci stihla byť skorodôchodkyňa s troma deťmi narodená v roku 1955. Tak mi teda povedz, komu sme to vlastne radili a či si tu naozaj nerobila len dobrý deň z ochoty poraďákov.
frederyka
14.12.09,07:02
Iqwak najprv si skús prečítať všetky príspevky, v ktorých zadávateľka žiadala o pomoc a potom posudzuj, či to niekto zneužíva alebo žiada o pomoc len aby reč nestála, alebo je naozaj vo vážnych problémoch. A len tak pre príklad : V novembri 2007 sa prezentovala ako podnikateľka, ale už v januári 2008 práve ukončila obchodnú akadémiu , o pár dní neskôr sa prezentovala ako budúca mamička na materskej a ešte v tom istom mesiaci stihla byť skorodôchodkyňa s troma deťmi narodená v roku 1955. Tak mi teda povedz, komu sme to vlastne radili a či si tu naozaj nerobila len dobrý deň z ochoty poraďákov.
Iqwak má pravdu.
Prečo podľa teba nemôže študentka počas štúdia podnikať, nedajbože otehotnieť? nenapadlo vas že zadávateľka môže zadať otazku v mene svojej maminy? mimotemy
willma
14.12.09,08:47
Iqwak má pravdu.
Prečo podľa teba nemôže študentka počas štúdia podnikať, nedajbože otehotnieť? nenapadlo vas že zadávateľka môže zadať otazku v mene svojej maminy? mimotemy fajn tak budem pokračovať, v roku 2008 má 20 rokov, ale o rok neskôr už 22 . Naozaj si treba prečítať všetko čo tu popísala. a okrem iného nikde sa ani slovkom nezmienila, že by mala súrodencov a za ďalšie pochybujem, že by písala za maminu, keď s ňou podľa jej písomných vyjadrení má taký vzťah aký má.( čiže nie dobrý)