mendo933
07.10.09,19:25
Mam v plane dostat pozemok do roviny. Potrebujem z jednej strany a zo zadu spravit mur aby som mohol dosipat zeminu.vyska muru je v rozmedzi 42-80cm,na jednom mieste je vyska cca.130cm. Robil uz niekto takyto mur? Potrebujem vediet ake pouzit armovanie a hrubku betonu aby sa mi to nezvalilo.
Material bude : betonovy zaklad+salovanie a nasledne vyliatie
prikladam kresleny obrazok pre lepsiu predstavu
ciners
07.10.09,19:41
Zavisi od zeminy, tazko splechnut. Ale taka rada
http://www.asc.sk/produkty/index.php?page=uholnikovy-mur
tu si kukni tu geometriu tvaru L (klikni na2.obrazok vpravo), kde tu nozicku L-ka zasypas zemou a ta druha strana je to,co potom vidis ako pekny mur. Ked tu nozicku L-ka zasypes,tak tlak zeminy zabranuje,aby sa ti murik prekotil.
Vodorovny tlak zeminy na 1,3m vysku bude maly, mozes dat to Lko hrubky 150mm. Vystuz: tu ani nejde o profili, 10ny po 20cm musia bohate stacit,ale tam su konstrukcne zasady,ktore ti takto cez net neviem napisat. Zaklad-spodna nozicka Lka treba previazat so stienkou-zvisla palicka v pismene L. V ss ti poslem nakres,ako asi na to,ak to pojde poslat.
mendo933
08.10.09,03:55
dakujem budem cakat

pozeral som ten link, niekde som uz taketo stlpy videl ako prefabrikaty. zasalovat to nebude az tak jednoduche. Pri cca 80m dlhom mure sa robi aj dilatacia aby mi nepraskal?
ciners
08.10.09,06:52
jj,dilatuj cca po 3m
ciners
08.10.09,06:55
Tusim sa mi tam podarilo tu prilohu dat :)
mendo933
08.10.09,18:17
Dakujem velmi pekne.
Eeste by ma zaujimalo aky mam spravit vykop, ako hlbkoko. Ostatne je jasne a vystizne
ciners
08.10.09,18:44
ja by som dal tak 50cm, aj ked ta nezamrzna hlbka by sa patrila, ale pri plotoch a takychto murikoch pochybujem, ze to niekto dava do nezamrznej hlbky
mendo933
09.10.09,12:44
Uz mam dovezeny netriedeny strk tak spravim zhutnene lôzko, a mozem ist este nizsie cca 15cm
este som sa zamislal ako tam dam tu vystuz. Kedze je tam akesi oko , cez to oko natahat priecne roxori 10ky do kazdeho rohu toho oka a zviazat to s ostatnymi vystuzami po 20cm ? Alebo vyliat spodok L-ka tych 750mm na sirku a vysku 150mm, zavedne beton napichat tam vystuz, potom zasalovat a spravit kolme steny? + tu dilataciu kazdye 3m cim mam spravit?

dik
chandler
09.10.09,13:42
no ja by som to urcite nechal obornikom na tvojom mieste.
ale ak to velmi chces robit sam tak to musis mat naviazane predtym ako budes betonovat.
ciners
09.10.09,20:31
Mendo,ked nalejes beton,tak to zelezo tam uz nepichnes. Najprv zelezo nozicky L-ka, to bude trcat a potom dobetonovat zvislu palicku L-ka. Ale radsej si zavolaj niekoho,kto to uz robil.
mendo933
10.10.09,06:42
Ved ja si uz dako poradim, lebo v okoli neviem koho by so oslovil. Vsetci co robili nieco podobne a aj vo svahu tak L-ka nerobili len cca 30cm hrube betonove steny s hrubimi roxormi ,len napixanimi, ziadne kotvy a pod. a klasickymi zakladmi. Toto riesenie je podla mna lacnejsie a ekonomickejsie
mendo933
13.10.09,16:21
to Ciners:
Pri pozerani projektu stropu, mam obdobne stlpy medzi dekou a vencom pomurnice (su z hrubsich roxorov a na vrchu zahnute). Tam su ale zviazane zo 4roch prutov systemom tak ako v prilozenom subore. Neviem ci som to dobre pochopil na plot staci z tych dvoch prutov kazdych 20cm,alebo tak ako na prilozenom obrazku?
ciners
13.10.09,18:04
Neviem, ci sa dobre chapeme,ak nie,tak ma oprav,ok? Tuna v stlpiku mas 4pruty t.j. 2x2 a je to strmienkom zviazane, to su tie stvorceky,co vidis zvrchu na tom tvojom obrazku,co si prilozil. V tom plote si predstav,ze to bude vela vela stlpikov vedla seba, tak tam pojde cca kazdych 20cm tie,co som ti nakreslil a zviaze sa to pozdlznimy prutami kolmo na tie nakreslene cize v smere plotu, to stacia osmicky po 25cm. Ak som to napisal nezrozumitelne,tak daj vediet :)
ciners
13.10.09,18:28
A hore ich mozes pozahinat,ako mas na tom projekte,ja som to kreslil len schematicky. pripadne tam mozes vrch ukoncit tak,ze z fi 6 alebo 8 nazohynas take Ucka a tie ptilozis a pridratujes k tym prutom smerom obratene U. fi6 a 8 sa da rucne ohybat.
mendo933
13.10.09,18:49
Ak to ma byt kazdych 20cm 2 pruty 10ky previazane pozdlzne 8-kou (tak ako bolo v tvojom nakrese) tak sa chapeme dobre. Ten stlp co som nakreslil 2x2 spojeny zo strmienkami som tu hodil preto lebo som bol akosi v pomykove, kedze ma zmiatol projekt stropu, kde je v stlpoch obdobne poohybana vystuz, len tam su asi ovela vatsie tlaky.

Aj to ukotvenie na vrchu ma napadlo aby mi pri vylievani neroztlacalo pruty do salungov

diky moc za vsetky rady