martina1g
07.10.09,20:19
Naša firma( s.r.o.) kupila auta bez odpočtu DPH, dali sme namontovať alarm, môžem si uplatniť odpočet DPH, alebo to nie je možné.Ďakujem
veronikasad
07.10.09,20:22
Naša firma( s.r.o.) kupila auta bez odpočtu DPH, dali sme namontovať alarm, môžem si uplatniť odpočet DPH, alebo to nie je možné.Ďakujem
nie, pozri § 49 odst. 7 Zákona o DPH

7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
benefin
15.10.09,21:17
ahojte. ak sme kupili autoradio do firemneho auta, nemame narok na odpocet dph, ale ide do nakladov v celej sume aj s dph? je to tak spravne? prosim ubezpecte ma.
Lianka
15.10.09,21:23
Ano, spravne.

§ 19, ods. 3

k) daň z pridanej hodnoty

...
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)
Zakon o dani z prijmov
JM1968
21.10.09,12:36
Dobrý deň, presunula som sa sem z inej témy :
Prečítala som si čo som našla k danej téme...už prosím len o odsúhlasenie skúsenejších, či som pochopila správne...Takže ojazdené úžitkové vozidlo kúpené v MR v auguste 042/321, samozdanenie DPH urobím teraz za 3Q(aj si odpočítame DPH), preklad do slov.,opravy vozidla, emisná,recyklačný fond na 042,343/211 a keď pridelil DI evidenčné číslo a zapísal firmu ako držiteľa 2.9., 022/042 zaradila som do užívania a nahlásila s dátumom 2.9.na daňový úrad. Daň sa bude platiť od septembra a odpisovať sa bude nákupná cena+opravy a ost.náklady súvisiace s obstaraním.
A ešte čo sa týka kurzu HUF, dočítala som sa, že na výpočet mám brať do úvahy kurz z predchádzajúceho dňa, ale auditorka mi povedala, že to neplatí, lebo ten kurz okolo 14hod.vyhlásia a na stránke nbs.sk-štatistika-....je už ten kurz správny. Tak som zase dopletená.
Budem veľmi vďačná za každú radu, lebo sa blíži termín dph.
babi2
21.10.09,12:44
ahojte. ak sme kupili autoradio do firemneho auta, nemame narok na odpocet dph, ale ide do nakladov v celej sume aj s dph? je to tak spravne? prosim ubezpecte ma.

Ano hodnota autorádia ide celá do nákladov aj s DPH

Zákon o DPH § 49 (7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
zuzana
11.12.09,10:13
Ak kúpim anténu do firemného úžitkového vozidla môžem odpočítať DPH?,na aký účet zaúčtujem kúpu antény?
zuzana
11.12.09,10:35
Nejedná sa o osobný automobil M1 ale o úžitkové vozidlo.Podľa mňa netýka sa §49 len osobného automobilu?
Jana Acsová
11.12.09,12:51
A ešte čo sa týka kurzu HUF, dočítala som sa, že na výpočet mám brať do úvahy kurz z predchádzajúceho dňa, ale auditorka mi povedala, že to neplatí, lebo ten kurz okolo 14hod.vyhlásia a na stránke nbs.sk-štatistika-....je už ten kurz správny. Tak som zase dopletená.No dopletene je to aj napísané. Nevšímajte, čo kde je, ako sa to dopĺńa, ale čo hľadáte.

Ak je v zákone napísané, že sa použite kurz predchádzajúceho dňa tak hľadajte kurz z tohto dňa. T.j. ak vznikne daňová povinnosť, alebo účtovný prípad napríklad 2. októbra, hľadajte kurz z 1. októbra. Aj na stránke NBS aj ECB sa uvádza dátum, ku ktorému sa kurz priradí. Hľadajte ten z predchádzajúceho dňa. Ten bude na stránke banky aktuálne nastavený aj nasledujúci deň doobeda, ale neskôr poobede už nie. To neznamená, že ho nevieme určiť. Je to len vec zobrazovania aktuálneho kurzu na stránke prispôsobené jeho vyhlasovaniu.
Jana Acsová
11.12.09,12:54
Ak kúpim anténu do firemného úžitkového vozidla môžem odpočítať DPH?,na aký účet zaúčtujem kúpu antény?Môžete po splnení súvisiacich podmienok, napríklad že nie ste koeficientár, auto budete používať na svoje zdaňované činnosti atď.
Jajina
15.12.09,09:58
Prosím poradte mi, ako postupovať ?

FO - SZČO má v majetku 2 osobné autá - obe daňovo odpísané.
Jedno OSA chce preradiť do osobného užívania.

Musí si ho sebe ako súkr.osobe predať za finančnú hodnotu ale ho môže previesť na seba aj zadarmo?

Predať ho ako SZČO sám sebe hlboko nízko pod trhovú cenu auta, by asi DÚ dodanil?
Zoltán Kovács
15.12.09,10:01
Prosím poradte mi, ako postupovať ?

FO - SZČO má v majetku 2 osobné autá - obe daňovo odpísané.
Jedno OSA chce preradiť do osobného užívania.

Musí si ho sebe ako súkr.osobe predať za finančnú hodnotu ale ho môže previesť na seba aj zadarmo?

Predať ho ako SZČO sám sebe hlboko nízko pod trhovú cenu auta, by asi DÚ dodanil?

Sám sebe nie je možné ani predať. Len jednoducho vyradiť, a na DI prepísať z IČO na RČ. A samozrejme na DÚ oznámiť zánik daňovej povinnosti.
Manual
15.12.09,10:03
Prosím poradte mi, ako postupovať ?

FO - SZČO má v majetku 2 osobné autá - obe daňovo odpísané.
Jedno OSA chce preradiť do osobného užívania.

Musí si ho sebe ako súkr.osobe predať za finančnú hodnotu ale ho môže previesť na seba aj zadarmo?

Predať ho ako SZČO sám sebe hlboko nízko pod trhovú cenu auta, by asi DÚ dodanil?
SZCO a občan je v tomto prípade tá istá osoba, sám sebe nemôže nič predať.
Auto vyradí na karte DHM z majetku firmy a preradí si ho do osobného užívania a to je všetko.
marjankaj
15.12.09,10:20
SZCO a občan je v tomto prípade tá istá osoba, sám sebe nemôže nič predať.
Auto vyradí na karte DHM z majetku firmy a preradí si ho do osobného užívania a to je všetko.

A do 30 dní oznámiť na DÚ zánik daňovej povinnosti ako píše Zoli. Inak sa vystavuje tomu, že bude musieť naďalej platiť "cestnú daň" podávať DP z mot. vozidiel, alebo sa vystavuje pokute za nesplnenie oznamovacej povinnosti.
lubenaj
08.01.10,19:33
Dobry,

konateľ s.ro. si kupil auto M1, kde nema nárok naodpočet DPH zároveň si v hotovosti si kúpil náhradné pneumatiky s diskami, vyvažovacie závažie, nosič strešný, ťažné zariadenie s montážou cca v hodnote 900 EUR.
Môže si dať odpočet DPH alebo celá cena ide na 042 aj s DPH?
v zákone som nenašla tieto položky ako príslušenstvo.
Okrem toho si kupil neskôr koberčeky - tu pravdepodobne neni nárok na odpočet DPH.

Dakujem za odpovede
xmatisova
13.10.10,09:14
Dobrý deň, mohli by ste mi povedať ako je to teraz s DPH k príslušenstvu auta M1?
Tweety
13.10.10,09:16
Dobrý deň, mohli by ste mi povedať ako je to teraz s DPH k príslušenstvu auta M1?
Ak je MV obstarané tento rok, je nárok na odpočet aj z vozidla,aj z príslušenstva. Samozrejme, ak sú prísl. doklady od platiteľa a ním ste aj vy.
Zita5
13.10.10,09:37
Dobrý deň, mohli by ste mi povedať ako je to teraz s DPH k príslušenstvu auta M1?

Metodický pokyn DRSR
k odpočítaniu dane pri kúpe a nájme osobných automobilov patriacich do
kategórie M1 podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty
v znení neskorších predpisov
Zákonom č. 563/2009 Z. z., o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení
zákonov sa článkom IV mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty
v znení neskorších predpisov (ďalej „novela zákona o DPH“ ) s účinnosťou od 1.1.2010.
Novelou zákona o DPH sa vypustil zákaz odpočítania dane z pridanej hodnoty pri kúpe
a nájme osobných automobilov patriacich do kategórie M1. Dôvodom je zrovnoprávnenie
možnosti odpočítania dane pri automobiloch patriacich do kategórie M1 s možnosťou
odpočítania dane pri kúpe a nájme automobilov patriacich do kategórie N1. Novelou zákona o
DPH bolo s účinnosťou od 1.1.2010 vypustené v § 49 ods. 7 písm. a) a b) a v § 49 zákona o
DPH boli vypustené odseky 8 a 9.

Uvedené znamená, že od 1.1.2010 platiteľ dane, pri kúpe
a nájme osobného automobilu zaradeného do kategórie M1 a pri kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže, môže si po splnení podmienok stanovených v § 49 -51 zákona o DPH uplatniť odpočítanie dane.

Citované z MP
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_osaut0210.pdf

Treba si pozrieť aj zákon o DPH
xmatisova
13.10.10,11:50
Ďakujem veľmi pekne za radu. Zákon som si pozrela, vedela som, že bola zmena, ale chcela som v tom mať jasno:)
dara
24.11.10,20:09
Chcem sa informovať či som pochopila správne. SRO kúpila osobné vozidlo pre podnikateľské účely, dph formou samozdanenia. Je možné odpočítať DPH na nákup zabezpečovacieho zariadenia, pneumatík atď?