ondro123
07.10.09,21:32
Dobry den,

podnikam 1. rok pricom si platim iba preddavky do ZP vo vyske 41.37€ mesacne. Moj predmet podnikania je taky, ze zivnost potrebujem len jednorazovo na vystavenie faktury na konci projektu ktory trva niekolko mesiacov.

Otazka : oplati sa mi zivnost prerusit v dobe "necinnosti" a byt dobrovolne nezamestnanou osobou - aby som platil mensie odvody.

V pripade ze zarobim dost, budem musiet platit nejake peniaze nad ramec preddavkov do ZP pri rocnom zuctovani ? Ak ano, oplati sa mi prerusit zivnost po dokonceni projektu aby som platil len za tie mesiace kedy som bol aktivny ?

Dakujem za odpoved :)
ondrejvla
07.10.09,19:42
Dobry den,

podnikam 1. rok pricom si platim iba preddavky do ZP vo vyske 41.37€ mesacne. Moj predmet podnikania je taky, ze zivnost potrebujem len jednorazovo na vystavenie faktury na konci projektu ktory trva niekolko mesiacov.

Otazka : oplati sa mi zivnost prerusit v dobe "necinnosti" a byt dobrovolne nezamestnanou osobou - aby som platil mensie odvody.
Odpoveď: aj ako dobrovoľne nezamestnaná osoba budeš musieť platiť preddavky do ZP.

V pripade ze zarobim dost, budem musiet platit nejake peniaze nad ramec preddavkov do ZP pri rocnom zuctovani ? Ak ano, oplati sa mi prerusit zivnost po dokonceni projektu aby som platil len za tie mesiace kedy som bol aktivny ?
Odpoveď: čo je to dosť? budeš platiť nad rámec podľa výšky príjmu, budeš platiť aj za "neaktívne" mesiace, lebo budeš dobrovoľne nezamestnaný.

Dakujem za odpoved :)

Odpoveď v texte.
ondro123
07.10.09,20:05
Ahoj,

dik za odpoved. Myslel som ze ako dobr. nezam. platim mensie odvody do ZP. Len na upresnenie mojej situacie :

Povedzme ze za rok "cinnosti" vystavim len jednu jedinu fakturu na 10.000€ (co je vlastne moj celorocny prijem). Oplati sa mi viac:

(A) byt iba 1 mesiac SZCO a zvysnych 11 mesiacov dobr. nezamestnany ?

alebo

(B) byt celych 12 mesiacov SZCO ?

alebo to nehra pri rocnom zuctovani ZP rolu ?
Andyke
07.10.09,20:23
Z titulu SZČO pri RZZP budeš platiť zo základu dane :2,14 = vymer.základ

a z vymer.základu 14 % platíš zdravotné poistenie. Nie je rozhodujúce či vysoký príjem dosiahneš za 2 týždne alebo za celý rok.
veronikasad
08.10.09,06:03
Ahoj,

dik za odpoved. Myslel som ze ako dobr. nezam. platim mensie odvody do ZP. Len na upresnenie mojej situacie :

Povedzme ze za rok "cinnosti" vystavim len jednu jedinu fakturu na 10.000€ (co je vlastne moj celorocny prijem). Oplati sa mi viac:

(A) byt iba 1 mesiac SZCO a zvysnych 11 mesiacov dobr. nezamestnany ?

alebo

(B) byt celych 12 mesiacov SZCO ?

alebo to nehra pri rocnom zuctovani ZP rolu ?
Ondro, pozri § 2 živnostenského zákona. Nie je dôležité, ako máš dohodnutý spôsob fakturácie. Ak živnosť prerušíš a prácu budeš naďalej vykonávať, pôjde o neoprávnené podnikanie, za čo ti hrozí pokuta.

Živnosť
§ 2
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2009-a.html#hore)

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.