Peter 79
07.10.09,21:33
BYT:
82 m2, plná pálená tehla 50cm, nezateplený, zdola vyhrievaný zhora plafón škváro-betón + povala a klasická A-čkova strecha škridla.
Každá izba minim. jedna vonkajšia stena, z toho 2izby rohové.
Tepelné straty sú cca. 7kW, zatiaľ 2 osoby v domácnosti, odberné miesta kuchyňa (umyvadlo), kúpľka (umyvadlo, vaňa a možno aj sprch. kút) sú to susedné miestnosti.
Plánujeme kondenzačný kotol na správne nadimenzované radiátory.
Po čítaní príspevkov na fóre sa neviem rozhodnúť medzi 3 možnosťami:


1.,
-závesný kotol s prietokovým ohrevom
-maximálny výkon pre TÚV 26kW, pre ÚK 23,6kW
-minimálny výkon je 3kW
-max. prietok TÚV pre nepretržitý odber 12,9l/min.


2.,
-závesný kotol so zabudovaným 45l. zásobníkom TÚV
-maxim. výkon pre TÚV 26kW, pre ÚK 23,6kW
-minim. výkon je 3kW
-max. prietok TÚV pre nepretržitý odber 13,3l/min.


3.,
-závesný kotol s tepelným výkonom 1,9 - 12,0kW + 50l. alebo 80l. nepriamoohrievaný zásobník TÚV (tu by som tiež potreboval poradiť nejaký kvalitný nie smaltovaný zásobník TÚV s 1 el.špirálou pre prípad problému s plynom)





Značky kotlov som radšej nepísal aby nevznikla diskusia o značkách...
Ak mi vie niekto poradiť vhodný spôsob pre náš 3izbový byt prip. konkrétnu zostavu budem Vám vďačný.
kero64
08.10.09,06:31
V prvom rade si ujasnime, máš byt alebo dom? Z toho, čo si napísal, tak skôr dom. Ja sa už touto činnosťou nezaoberám, ale vyjadrím sa aspoň k tvojim návrhom.
1.,
-závesný kotol s prietokovým ohrevom
-maximálny výkon pre TÚV 26kW, pre ÚK 23,6kW
-minimálny výkon je 3kW
-max. prietok TÚV pre nepretržitý odber 12,9l/min.
Tento prípad by som využil vtedy, ak je možnosť mať kotol zavesený buď v kuchyni alebo v kúpeľni. Ideálne je, ak majú tieto miestnosti aj spoločnú stenu. Krátke rozvody teplej vody a takmer žiadne straty.

2.,
-závesný kotol so zabudovaným 45l. zásobníkom TÚV
-maxim. výkon pre TÚV 26kW, pre ÚK 23,6kW
-minim. výkon je 3kW
-max. prietok TÚV pre nepretržitý odber 13,3l/min.
Tu je to skoro rovnaké, iba by som si vyberal kotol, ktorý má samostatný ohrev vody, aby ti v lete zbytočne nehrial celý kotol.

3.,
-závesný kotol s tepelným výkonom 1,9 - 12,0kW + 50l. alebo 80l. nepriamoohrievaný zásobník TÚV (tu by som tiež potreboval poradiť nejaký kvalitný nie smaltovaný zásobník TÚV s 1 el.špirálou pre prípad problému s plynom)

V tomto prípade je už jedno, kde ten kotol máš. Rozvody musíš ťahať po celom dome, tak je ideálne ho dať tam, kde by nezavadzal a kde sa dá dobre napojiť do komína. No a bojler opäť niekam, odkiaľ budú čo najkratšie rozvody. Voda v trubkách ochladne a než teplá dotečie, chvíľu to trvá. Dá sa to rôzne ošetriť, izolácie, nútený obeh atď.
Ideálne je, ak máš pivnicu priamo pod kúpeľňou a kuchyňou. V takých prípadoch sme to riešili tak, že sme tam zapojili stacionárny kotol a vedľa stacionárny bojler. Fungovali nezávisle od seba a neprekážali. Možností je veľa, len sa treba rozhodnúť.
Peter 79
08.10.09,11:52
Je to 4bytovka, ten kotol bude určite v kúpelke-spoločna stena s kuchyňou, v tejto stene sa nachádza aj komín.

V bode 3 uvažujem o závesnom zásobniku TÚV nad kotlom ale aký zásobnik nemem ani ponatia....

Napr. ktorý kotol ma samostatný ohrev vody???
petmar
09.10.09,16:50
Mňa zarazilo, prečo uvažuješ o kotli s výkonom 23,6 kW pre ÚK, keď sú tam tepelné straty 7 kW. Predimenzovaný kotol má veľké straty a rýchlejšie sa kazí. Okrem toho ak nemusím nekupoval by som kotol nad 20 kW - pozri zákon 17/2006 Zz- kotly nad 20 kW budú musieť byť pravidelne kontrolované oprávnenou firmou, čo nebude lacné ani príjemné.
Peter 79
10.10.09,14:34
Tak mi poradte nejaky konkretny vhodný kotol pre naš byt?
Ja už fakt neviem čo a kde mam pozerať.
kero64
11.10.09,07:30