lusyl
23.08.05,09:01
Nasej zamstnankyni - slobodnej mamine, ktora zije u svojej matky (podotykam, ze zamestnankyna ma 26 rokov, takze podla zakona o hmotnej nudzi by sa matkin prijem nemal posudzovat - dufam, ze sa nemylim..) uznali malu matersku cca 5.500 Sk. S otcom dietata sa na vyzivnom nedohodli, bude to musiet ist sudnou cestou, cize moze trvat aj par mesiacov, kym od neho nieco dostane. Ma narok na neaku davku v hmotnej nudzi? Zivotne minimum na matku s dietatom je cca. 8.000 Sk, ak sa mozem spolahnut na informaciu od mojej kolegini.. Ked sa jej sudnou cestou podari ziskat spat vyzivne min. 2.500 Sk bude musiet tieto davky v plnej vyske vratit? A ak jej uznaju mensie vyzivne, len ten rozdiel? Za odpovede vopred velmi pekne dakujem!!
karpis
23.08.05,08:08
Moja dcéra podobný prípad dostáva len rodičovský príspevok a rodinné prídavky na nič iné nemá nárok. Má 27 býva u matky a 1 dieťa. Nárok je len na predĺžené materské o niekoľko týždňov už presne neviem koľko a nič viac.
kvet
23.08.05,08:11
Podmienky poskytovania pomoci v hmotnej núdzi upravuje zákon č. 599/2003 Z.z. Pri posudzovaní nároku na dávku v hmotnej núdzi a príspevky k dávke v HN (zdôrazňujem, nie na posúdenie, či je občan v hmotnej núdzi) sa nevychádza zo súm životného minima, ale zo súm uvedených v citovanom zákone.
Takže, k otázke:
- v prvom rade musí začať konanie o určenie výživného na maloleté dieťa (ak by konanie nezačala, úrad by nepriznal dávku z dôvodu neuplatnenia zákonných nárokov), stačí podať návrh a úrad môže začať poskytovať dávku a príspevky preddavkovo s tým, že po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia súdu, dávka a príspevky sa zúčtujú
- v okruhu spoločne posudzovaných osôb sa bude započítavať ona + jej dieťa
- do príjmu sa jej započíta 75 % z materského, čo je zo sumy cca 5.500,- Sk 4.125,- Sk, PnD sa do príjmu nezapočítava
- z otázky dedukujem, že dieťa má menej ako 31 týždňov veku, preto, pri osobnej, celodennej a riadnej starostlivosti osamelého rodiča o dieťa do 31 týždňov veku má táto osoba nárok aj na ochranný príspevok
- predpokladám, že nie je vlastníčka, ani nájomkyňa rodinného domu alebo bytu, takže nárok na príspevok na bývanie nebude mať
- sumy dávky a príspevkov uvádzam platné od 1.9.2005:

- dávka .............................2500 Sk
- príspevok na ZS ................ 100 Sk
- ochranný príspevok ...........1700 Sk
SPOLU: 4300 Sk

mínus príjem 4125 Sk

dávka a príspevky cca 175 Sk
samozrejme, výška mesačnej dávky bude závisieť od sumy materského !!!
Tomi
04.10.05,04:55
Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Môj brat je ženatý má 3 malolaté deti, manželka je nezamestnaná, nepoberá žiadny príjem ani soc. dávky. Brat má príjem cca 9 000,- Sk masačne. Má narok na na príspevok v hmotenj núdzi.

Ďakujem.
kvet
04.10.05,06:02
Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Môj brat je ženatý má 3 malolaté deti, manželka je nezamestnaná, nepoberá žiadny príjem ani soc. dávky. Brat má príjem cca 9 000,- Sk masačne. Má narok na na príspevok v hmotenj núdzi.

Ďakujem.
Na túto otázku nie je možné dať jednoznačnú odpoveď. Výška dávky v hmotnej núdzi a príspevkov sa určí ako rozdiel medzi sumou nárokov a príjmom. Za príjem sa považuje 75 % z príjmu zo závislej činnosti, tzn. v tomto prípade cca. 6750 Sk. Dávka v hmotnej núdzi pre dvojicu s troma deťmi je 3700 Sk. Na a ďalej sa k dávke pripočítavanú nároky na príspevky, napr. príspevok na zdravotnú starostlivosť, t.j. 50 Sk x 5 osôb = 250 Sk, príspevok na bývanie ak niekto z týchto osôb je vlastníkom alebo nájomcom bytu, rodinného domu a uhrádzajú náklady spojené s bývaním, t.j. 1920 Sk, aktivačný príspevok ak sa niekto z týchto osôb aktivizuje - študuje popri zamestnaní, rekvalifikuje sa ..., t.j. suma 1700 Sk, alebo ochranný príspevok.

Z dôvodu nedostatočných informácií je táto odpoveď len orientačná.
ajobs
04.10.05,12:05
Jednoducho povedané, ak nemá nárok na aktivačný alebo ochranný príspevok (tie sú vo výške 1700 Sk a môže sa poberať len 1 z nich), potom mu nepatrí dávka v hmotnej núdzi ( suma 6750 Sk je viac ako súčet 3700 Sk+250 Sk+1920 Sk). Ak má nárok na horecitované príspevky, potom je výška dávky v hmotnej núdzi závislá od výšky celkového aktivačného (alebo ochranného) príspevku.
Tomi
05.10.05,04:35
Ďakujem veľmi pekne.
Kitike
30.01.07,12:21
Do okruhu príjmu spoločne posudzovaných osôb pre dávku v hmotnej núdzi sa započítava aj dôchodok starej mamy ktorá žije s nami v spoločnej domácnosti? Ďakujem
lucia77
07.03.07,20:38
rada by som poprosila o radu, teta sa od januara stara o babku ZTP, priznali jej prispevok za opatrovanie 2700 skk:mad: babka ma dochodok 8000 skk, byvaju spolu v byte, ktoreho vlastnikom je teta, nema teta narok na prispevok na byvanie?
dakujem
ajobs
07.03.07,21:25
rada by som poprosila o radu, teta sa od januara stara o babku ZTP, priznali jej prispevok za opatrovanie 2700 skk:mad: babka ma dochodok 8000 skk, byvaju spolu v byte, ktoreho vlastnikom je teta, nema teta narok na prispevok na byvanie?
dakujem

Aký má teta príjem okrem príspevku za opatrovanie ?
lucia77
09.03.07,19:21
teta nema ziaden iny prijem
lucia77
28.03.07,20:04
poradite nam? dakujem lucia
Dana 22
05.05.07,08:26
Lucia podľa mňa má teta nárok na pomoc v hmotnej núdz.
Tieto dve osoby sa pre posúdenie príjmu k priznaniu hmotnej núdze posudzujú samostatne. Tete zvlast, babka zvlast.
Teta ma prijem 2 700 Sk a teda ma nizsi prijem ako je 4980 Sk( suma ŽM pre 1 osobu) a v zmysle zákona 599/2003 je povačžovaná za osobu žijúcu v hmotnej núdzi a preto jej prináležia nasledovné dávky:
- príspevk na zdravotnú starostlivosť 60 Sk
- príspevok na bývanie 1 640 SK
- ochranný príspevok( z dôvodu starostlivosti o ZTPO 1 900 Sk
- dávka v hmotnej núdzi 1 460 S
-----------------------------------------------------------------------
Spolu? 5 060 Sk
Príjem 2 700 x 0,75 2 025 SK
-----------------------------------------------------------------------
Pomoc v hmotnej núdzi pre tetu je: 3 035 Sk
Teta si môže podat žiadot na UPSVaR o pomoc v hmotnej núdzi
Dana 22
lucia77
23.05.07,19:17
dakujem za odpoved pojdeme to vybavovat, dufam ze uspesne
zuzume
12.11.07,12:04
Dobry den chcela by som sa spytat ci mame narok na prispevok v hmotnej nudzi ja som na rodicovskej dovolenke a manzel je zivnostnik jeho zaklad dane za rok 2006 bol 77580,- mame jedno dieta.
Dokladuju sa aj vydaje? za byvanie platime 5300,-
Dakujem
zuzume
12.11.07,13:13
nikto mi neporadi??
marcelaStanakova
07.02.08,11:15
Započítava sa dávka v hmotnej núdzi do príjmu v DP? A rodinné prídavky?