Katarína Hanková
08.10.09,12:38
Môžete mi niekto s týmto poradiť? V prípade, že zamestnanec prejde dobrovoľne na živnosť ( vodič kamiónu-nemá vlastný kamión ) a prípadná kontrola zo strany Išpektorátu práce by to neuznala, dostali by sme najakú pokutu alebo "dodaňovali" by nám príjem z jeho živnosti?-Myslím tým, či by sme spätne podľa jeho príjmu museli doplatiť daň z príjmu a odvody ako keby bol zamestnaný? Ak áno, akým spôsobom sa to počíta, keď si vyfakturuje mesačne 1000 EUR, teda za rok 12000 EUR - uplatňuje 40%-né paušálne výdavky.
A dá sa o niečo v zákonoch oprieť, keby sme to chceli obhájiť, že aj keď má jeho práca niektoré znaky závislej práce, prešiel na živnosť dobrovolne?
Ďakujem
Xanti
08.10.09,10:41
Prenajíma si od vás kamion? Platí za nájom?
Ak by platil, tak by to podla mňa nebola závislá práca. Horšie je ak mu ho vy poskytujete.
veronikasad
08.10.09,10:44
Môžete mi niekto s týmto poradiť? V prípade, že zamestnanec prejde dobrovoľne na živnosť ( vodič kamiónu-nemá vlastný kamión ) a prípadná kontrola zo strany Išpektorátu práce by to neuznala, dostali by sme najakú pokutu alebo "dodaňovali" by nám príjem z jeho živnosti?-Myslím tým, či by sme spätne podľa jeho príjmu museli doplatiť daň z príjmu a odvody ako keby bol zamestnaný? Ak áno, akým spôsobom sa to počíta, keď si vyfakturuje mesačne 1000 EUR, teda za rok 12000 EUR - uplatňuje 40%-né paušálne výdavky.
A dá sa o niečo v zákonoch oprieť, keby sme to chceli obhájiť, že aj keď má jeho práca niektoré znaky závislej práce, prešiel na živnosť dobrovolne?
Ďakujem
pokial by IP posúdil "zamestnávanie kamionistu na živnosť" ako závislú prácu, firma dostane pokutu za nelegálnu prácu. Ten by mohol prácu posúdiť ako závislú činnosť - či má právo spätne žiadať evidenciu v SP a ZP so spätným zaplatením odvodov - neviem. To, že živnostník prijal takúto prácu dobrovolne, nie je podstatné.
Zatial som sa nestretla s prípadom, že by uplatnenie daňových výdavkov v takomto prípade spochybnil daňový úrad
Katarína Hanková
08.10.09,11:05
Kamión mu budeme prenajímať. Aj ja som si myslela, že by sa o tento prenájom dalo oprieť.
akina
08.10.09,11:13
Ja si myslím, že ak živnostník má uvedenú v ŽL činnosť: poskytovanie služby vedenia cudzieho motorového vozidla, tak ani IP nemôže posudzovať túto činnosť ako závislú prácu. V tomto prípade si ale nemôže požičiavať kamión, lebo nerobí vlastnú prepravu ( k tomu musí mať koncesnú listinu ), ale len služby vodiča a túto službu aj fakturuje.Je preto dôležité vedieť, akú živnosť má dotyčný uvedenú v živnostenskom oprávnení.
veronikasad
08.10.09,11:16
Ja si myslím, že ak živnostník má uvedenú v ŽL činnosť: poskytovanie služby vedenia cudzieho motorového vozidla, tak ani IP nemôže posudzovať túto činnosť ako závislú prácu. V tomto prípade si ale nemôže požičiavať kamión, lebo nerobí vlastnú prepravu ( k tomu musí mať koncesnú listinu ), ale len služby vodiča a túto službu aj fakturuje.Je preto dôležité vedieť, akú živnosť má dotyčný uvedenú v živnostenskom oprávnení.
taký predmet podnikania nájdem v živn.zákone ?
Cez prenájom mot.vozidla je to OK
akina
08.10.09,11:22
Je to voľná živnosť, je v zozname odporúčaných označení voľných živností ( vydalo MV SR ).
Len nerozumiem, prečo sa tu spomína prenájom MV?
Zita5
08.10.09,11:46
Pôsobnosť Zákonníka práce
§ 1
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.


Tu prikladám ešte jeden link - teda vyjadrenie :

http://www.porada.sk/688337-post3.html a z tohto vyberám ...
Z uvedeného vyplýva, že musí ísť o činnosť:
samostatnú; takouto činnosťou nie je činnosť, ktorá je organizovaná a priamo riadená osobou, pre ktorú je vykonávaná,
vykonávanú vlastným menom; takouto činnosťou nie je činnosť vykonávaná zamestnancom v mene inej osoby -- zamestnávateľa,
vykonávanú na vlastnú zodpovednosť: takouto činnosťou nie je činnosť, pri ktorej zamestnanec nenesie najmä majetkoprávne dôsledky vyplývajúce z vykonávanej činnosti voči tretím osobám.



Takže som toho názoru , že ak daný živnostník , ktorý sa "dobrovoľne stal živnostníkom " by na prenajatom kamióne vykonával služby aj pre iných zákazníkov a nie len pre daného terajšieho zamestnávateľa , by to bolo v poriadku . Ale keďže by služby vykonával len pre jedného a toho istého zákazníka / v tejto dobe zamestnávateľa a prenájomcu vozidla / tak tam by som si nebola taká istá , že by si tam nič inšpekcia nevšimla .

Okrem iného , už sa stali prípady , kedy Inšpektorát práce posúdil SZČO ako závislú činnosť a museli podoplácať fondy a daň z príjmu a naopak živnostníkovi vyhodili všetky náklady .Len neviem kde tie príspevky sú . Ja osobne skúsenosť s tým nemám , ale čo počujem , deje sa aj také . Takže nemôžeme sa tváriť , že je všetko v poriadku .
Z iného uhla pohľadu , ak teda zamestnanec sa chce dobrovlne stať živnostníkom , dúfam že mu firma vysvetlila veci ohľadne prevádzky tak veľkého vozidla ako je kamión . Berie si na seba príliš veľké sústo zodpovednosti spojené s poplatkami ......havarijnej poistky,zákonnej poistky , cestnej dane a iné .......bolo mu to všetko riadne vysvetlené resp.má o tom info zo strany prenajímateľa?Ale to je už mimo témy , len som trošku na strane živnostníka, či vie do čoho ide.

Na záver ešte tieto linky :

http://www.porada.sk/1149556-post26.html
http://www.porada.sk/1149559-post27.html
http://www.porada.sk/1149566-post28.html
akina
08.10.09,14:09
Som toho názoru, že ak vykonáva prepravu tovaru na prenajatom kamióne pre iných zákazníkov, musí mať koncesnú listinu na cestnú motorovú dopravu / dopravu im potom ale aj fakturuje /. Zatiaľ ale nepoznám predmet činnosti "vodiča", ktorý ma uvedený na živ.oprávnení a ani to, čo konkrétne faktúruje bývalému zamestnávateľovi, čo je dôležité z hľadiska posúdenia rozsahu vykonávanej živnosti, resp. skrytej závislej činnosti.
Ak robí len "vodiča" pre bývalého zamestnávateľa, musí mať voľnú živnosť, uvedenú v príspevku č. 5, žiadne auto nemôže mať prenajaté, lebo on nemá auto, len poskytuje inému, čiže bývalému zamestnávateľovi, službu "vedenie motor.vozidla.. " a len túto službu môže faktúrovať.
Vtedy by nešlo o závislú činnosť, lebo ŽZ umožňuje podnikanie aj v poskytovaní tejto služby.
Pokiaľ ale robí prepravu tovaru na prenajatom aute, aj ju fakturuje a nemá konces.listinu, išlo by o neoprávnené podnikanie.
Zita5
08.10.09,14:44
Som toho názoru, že ak vykonáva prepravu tovaru na prenajatom kamióne pre iných zákazníkov, musí mať koncesnú listinu na cestnú motorovú dopravu / dopravu im potom ale aj fakturuje /. Zatiaľ ale nepoznám predmet činnosti "vodiča", ktorý ma uvedený na živ.oprávnení a ani to, čo konkrétne faktúruje bývalému zamestnávateľovi, čo je dôležité z hľadiska posúdenia rozsahu vykonávanej živnosti, resp. skrytej závislej činnosti.
Ak robí len "vodiča" pre bývalého zamestnávateľa, musí mať voľnú živnosť, uvedenú v príspevku č. 5, žiadne auto nemôže mať prenajaté, lebo on nemá auto, len poskytuje inému, čiže bývalému zamestnávateľovi, službu "vedenie motor.vozidla.. " a len túto službu môže faktúrovať.
Vtedy by nešlo o závislú činnosť, lebo ŽZ umožňuje podnikanie aj v poskytovaní tejto služby.
Pokiaľ ale robí prepravu tovaru na prenajatom aute, aj ju fakturuje a nemá konces.listinu, išlo by o neoprávnené podnikanie.

Zo zadania som pochopila , že zamestnanec ešte len uvažuje o zriadení živnostenského oprávnenia .Zatiaľ živnosť nemá , čiže ani sa nedozvieme aký predmet živnosti má uvedený v ŽL.Inak súhlasím, že potrebuje koncesiu .
akina
08.10.09,14:50
Ja som to brala ako "hotovú vec".Už som asi preťažená.Pekný večer.
vulxy
08.10.09,15:27
Môžete mi niekto s týmto poradiť? V prípade, že zamestnanec prejde dobrovoľne na živnosť ( vodič kamiónu-nemá vlastný kamión ) a prípadná kontrola zo strany Išpektorátu práce by to neuznala, dostali by sme najakú pokutu alebo "dodaňovali" by nám príjem z jeho živnosti?-Myslím tým, či by sme spätne podľa jeho príjmu museli doplatiť daň z príjmu a odvody ako keby bol zamestnaný? Ak áno, akým spôsobom sa to počíta, keď si vyfakturuje mesačne 1000 EUR, teda za rok 12000 EUR - uplatňuje 40%-né paušálne výdavky.
A dá sa o niečo v zákonoch oprieť, keby sme to chceli obhájiť, že aj keď má jeho práca niektoré znaky závislej práce, prešiel na živnosť dobrovolne?
Ďakujem

mimotemy ja len ze to musi bit odvazny clovek ten tvoj zamestnanec,robit vodica kamionu na zivnost....:confused:
Katarína Hanková
09.10.09,06:33
Ten zamestnanec v minulosti mal živnosť - POMOCNÉ SLUŽBY V DOPRAVE V ROZSAHU VOĽNÝCH ŽIVNOSTÍ. - Pozastavil si ju a teraz by si ju chcel obnoviť. Mal by nám teda fakturovať iba prepravy a auto by si nemal prenajímat?
akina
09.10.09,07:12
Ten zamestnanec v minulosti mal živnosť - POMOCNÉ SLUŽBY V DOPRAVE V ROZSAHU VOĽNÝCH ŽIVNOSTÍ. - Pozastavil si ju a teraz by si ju chcel obnoviť. Mal by nám teda fakturovať iba prepravy a auto by si nemal prenajímat?
Táto živnosť mu nepostačuje, musí mať novú živnosť - voľnú živnosť uvedenú v prípspevku č. 5, žiadne auto nemôže mať prenajaté, faktúrovať bude len služby vodiča.
Ak by chcel faktúrovať prepravu tovaru ( je jedno či na vlastnom, či prenajatom aute ), musel by mať koncesnú listinu. Všetko je to rozpísané v predchádzajúcich príspevkoch.
Kolenčík
14.12.09,11:05
Mal by som otázku s ktorou sa dosť často stretávam. Stavebná firma zamestnáva zamestnancov v pracovnom pomere, niektorí majú aj živnosti. Môžu títo zamestnanci pracovať u zamestnávateľa okrem zamestnania aj na živnosť? Vysvetlím. Zamestnanci pracujú na stavbe, ale niektorí po pracovnom čase vykonávajú činnosť napr. vodičov, prevážajú materiál, striedajú sa na stavbe ako strážnici a pod. Je to ako práca nadčas resp. iná činnosť nesúvisiaca s ich PZ. Môžu túto činnosť fakturovať zamestnávateľovi resp. ako je to so zdanením príjmu, či musia mať napr. dohodu a pod. Ďakujem pekne
Kolenčík
05.01.10,14:45
Prosím poraďte ak ste sa už s tým stretli. Ďakujem
Lianka
05.01.10,15:45
Vysvetlím. Zamestnanci pracujú na stavbe, ale niektorí po pracovnom čase vykonávajú činnosť napr. vodičov, prevážajú materiál, striedajú sa na stavbe ako strážnici a pod. Je to ako práca nadčas resp. iná činnosť nesúvisiaca s ich PZ. Môžu túto činnosť fakturovať zamestnávateľovi resp. ako je to so zdanením príjmu, či musia mať napr. dohodu a pod. Ďakujem pekne

V kazdom pripade to vyzera byt zavisla cinnost, t. j. musi byt vykonavana v pracovnom pomere.

Celkom nerozumiem, preco tieto cinnosti nemaju uvedene v pracovnej zmluve. Zamestnanec nie je povinny vykonavat cinnosti, ktore nema v pracovnej zmluve a naopak, zamestanavatel pri kontrole moze mat s tymto problem. Problem moze byt napr. pri pracovnom uraze, kontrole z Inspektoratu pracu a pri inych prilezitostiach.