Benko
08.10.09,18:15
Ahoj, ešte raz, prosím vás zamestnankyňa slobodná matka išla na materskú 9.3.2009. Kedy jej končí materská?
A ešte prosím, ak jej skončí materská, tak RD je automaticky, alebo musí o ňu požiadať?
Ďakujem pekne.
ivka70
08.10.09,16:26
Poskytovanie dávky,

poskytované za kalendárne dni
od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak pôrod nastal skôr, odo dňa pôrodu
spravidla 28. týždňov od vzniku nároku
aj po uplynutí 28. týždňa od vzniku nároku, najdlhšie 37. týždňov od vzniku nároku na materské, ak poistenkyňa porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará, alebo ak je osamelá

O uvolnenie na rodicovsku dovolenku ma poziadat zamestnavatela - pisomne.

A este pozor, slobodna matka nemusi byt aj osamelou :)
Katy a R
08.10.09,16:48
To, že sa jedná o osamelú matku treba aj do toho 28. týždňa oznámiť na SP - čestné prehlásenie a žiadosť o materské do 37. týždňa (inak to nevedia a dávku zastavia). poslala si :confused:
O rodičovský príspevok treba požiadať na UPSVaR.
brčko
08.10.09,18:39
Neviem, či ta to zaujíma z pohladu mzdárky alebo z pohladu mamičky. Ale predpokladám asi z oboch.
Osamelý zamestnanec z pohladu nároku na čerpanie materskej dovolenky v rozsahu 37týždnov je definovaný v § 40 ods.1 a 2 Zákonník práce.

§ 40 Zákonník práce
1) Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená aelbo rozvedená žena.
2) Za osamelého zamestnanca sa považuje aj osamelý muž alebo žena z iných vážnych dôvodov.

Z pohladu nároku na materské definícia v zákone o sociálnom poistení chýba.

Podla mna, najlepšie by možno bolo, ak mamička pri požiadaní o rodičovskú dovolenku priloží kopiu rodného listu dieťaťa (aby bola preukázaná doba, na ktorú má nárok na RD, t.j. do 3-och rokov) a bolo by fajn priložiť kopiu potvrdenia zo soc.poistovne o dobe poberania materského, ktoré si mamička aj tak musí vybaviť, lebo ho potrebuje ako prílohu k žiadosti o rodič.príspevok. Tam bude uvedená aj doba poberania materského. No to len z pohladu mamičky, mzdárka to samozrejme od nej vyžadovať nemôže. Ale ako mzdárka by som od mamičky požadovala čestné prehlásenie, že je osamelá podla definície § 40 ZP ods.a alebo b.

V zákonníku práce § 166 ods.2 sa síce hovorí, že o čerpanie RD musí zamestnanec požiadať, no nehovorí sa, že písomne. Aj ked papier nepustí, takže je to lepšie pre obe strany.
Benko
09.10.09,15:22
Ďakujem vám všetkým za rady. Zaujíma ma to z pohľadu mzdárky a hlavne, aby som zamestnanca neobrala o peniaze a tiež aby som si nevyrobila nejakú tú pokutičku. Požiadavku na materskú som jej nedávala, ale spojím sa s ňou, či si to ona žiadala. V prípade, že nepožiadala, dá sa to ešte požiadať?
Ešte raz srdečná vďaka.
Katy a R
09.10.09,15:34
Ďakujem vám všetkým za rady. Zaujíma ma to z pohľadu mzdárky a hlavne, aby som zamestnanca neobrala o peniaze a tiež aby som si nevyrobila nejakú tú pokutičku. Požiadavku na materskú som jej nedávala, ale spojím sa s ňou, či si to ona žiadala. V prípade, že nepožiadala, dá sa to ešte požiadať?
Ešte raz srdečná vďaka.

.. myslíš poberanie materského do 37. týždňa:confused: treba pred tým 28. týždňom... ak nedala, tak z toho nebude nič..:mee:
.. sama to musí urobiť (čestné prehlásenie na SP)
anka06
18.07.11,11:00
ahojte, skoncila mi materska tento mesiac jul, co mam dalej robit? mam sa niekde hlasit? od juna 2011 som si zacala platit dobrovolne v plnej vyske,,chceli by sme aj babo? mam sa zamestnat alebo ako to chodi,,prosim poradte som v tom uplny laik...dakujem