zlatica.turisova
08.10.09,21:00
Ahojte poraďáci!
Potrebovala by som odpoveď na túto otázku.
Podala som si žiadosť o invalidný dôchodok. V soc. poisťovni v Rožňave mi ho neuznali, odvolala som sa, bola som znovu na komisií v Košiciach, kde podporili stanovisko z Rožňavy. NA okresnom súde mi to tiež neuznali-ospravedlnila som sa - a napriek tomu mi poslali rozhodnutie o neuznaní inv. dôchodku.
Odvolala som sa a je ticho. Vraj je to na Najvyššom súde v Bratislave. Odvolanie som doručila na Krajský sud v Banskej Bystrici ešte asi 2.12. 2008. Do dnešného dňa mi neprišlo nič. Moja otázka:
Do akej doby od doručenia odvolania by sa malo začať znovu nejaké pojednávanie? Je to pravda, že do jedného roka?
Mária27
09.10.09,04:03
V občianskom súdnom poriadku sú doby určené len pre maloleté deti. Posudzovanie prieťahov v konaní je vždy individuálne.
Treba napísať sťažnosť na prieťahy v konaní predsedovi príslušného súdu, ktorý by mal odpovedať a zjednať nápravu. Nechať im nejaký čas a ak ani potom nevytýčia pojednávanie, môže sa podať sťažnosť na Ústavný súd.
zlatica.turisova
09.10.09,09:35
Ďakujem za odpoveď, pokúsim sa napísať sťažnosť na prieťahy v súdnom konaní. Poobzerám sa ako to treba napísať. Ďakujem šete raz. Zlata
Jozef.Markos
10.10.09,08:00
V tomto pripade doporučujem dat sa zastupovat advokatom. Nerozumiem co s tym ma okresny súd, pretože v týcto pripadoch je prvostupnový krajsky súd.
Xanti
11.10.09,09:38
Ahojte poraďáci!
Potrebovala by som odpoveď na túto otázku.
Podala som si žiadosť o invalidný dôchodok. V soc. poisťovni v Rožňave mi ho neuznali, odvolala som sa, bola som znovu na komisií v Košiciach, kde podporili stanovisko z Rožňavy. NA okresnom súde mi to tiež neuznali-ospravedlnila som sa - a napriek tomu mi poslali rozhodnutie o neuznaní inv. dôchodku.
Odvolala som sa a je ticho. Vraj je to na Najvyššom súde v Bratislave. Odvolanie som doručila na Krajský sud v Banskej Bystrici ešte asi 2.12. 2008. Do dnešného dňa mi neprišlo nič. Moja otázka:
Do akej doby od doručenia odvolania by sa malo začať znovu nejaké pojednávanie? Je to pravda, že do jedného roka?
Zlatica,
ak sa naozaj cítiš zle. A máš výsledky horšie ako si mala v čase ked si žiadala o ID, tak ja by som na tvojom mieste nečakala.
Ale nanovo podala žiadosť o ID s novými výsledkami. Nech ma prehodnotia nanovo. Ak by Ti schválili ID tak k tej novej žiadosti, a ak by si vyhrala ten súdny spor tak by Ti doplatili spätne ID, k dátumu podania prvej žiadosti.
zlatica.turisova
11.10.09,10:03
Ďakujem za informáciu a ospravedlňujem sa za nesprávny výraz. Naozaj jedná sa o Krajský a nie okresný sud.
ďakujem Zlata
zlatica.turisova
11.10.09,10:12
Ďakujem za radu, ale ja mám informáciu, že dva návrhy na dôchodok nemôžu existovať. Môže byť spísaný, ale bude sa riešiť len vtedy, ak sa niekto vyjadrí k pôvodnému návrhu.Neviem, či som to napísala správne, ale tak mi to vysvetlili.
Zlatica
Xanti
11.10.09,10:16
Ďakujem za radu, ale ja mám informáciu, že dva návrhy na dôchodok nemôžu existovať. Môže byť spísaný, ale bude sa riešiť len vtedy, ak sa niekto vyjadrí k pôvodnému návrhu.Neviem, či som to napísala správne, ale tak mi to vysvetlili.
Zlatica
Osobne som nič také nenašla ani na stránkach SP a ani inde. Tak ak je to tak, tak potom pomôže hádam len ombusman a dobrý právnik.
Skús zavolať tam kde si doručovala odvolanie, či vôbec evidujú tvoje odvolanie, a kam ho presunuli. Ono občas sa stane, že sa stratia papiere a ty čakáš, a čakáš a lehoty dávno uplynuli.
Mária27
11.10.09,12:44
Môžeš sa informovať o stave tvojho spisu, môžeš nahlidať do spisu, robiť si výpisy, môžeš podať sťažnosť na krajskom súde - ak ti odpovedia alebo odpíšu, že je to na najvyššom súde, podáš sťažnosť tam. Súd však posudzuje rozhodnutie sociálnej poisťovne len v čase zamietnutia návrhu.
Nechápem, čo znamená "ospravedlnila som sa" (a napriek tomu mi poslali rozhodnutie o neuznaní inv. dôchodku). V čom si sa ospravedlňovala?

Keď máš podanú žiadosť o invalidný dôchodok a nepriznali ti ho pre nižší pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť ako 40 %, žiadaj o posúdenie znova. O ďalšom postupe sa informuj priamo v sociálke.

§ 71 zák o soc. poistení
(10) Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav na účely invalidity sa posúdi opätovne, ak sa predpokladá zmena vo vývoji zdravotného stavu a zmena schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.