monika-s
23.08.05,12:12
Prosím, prosím, nemáte niekto skúsenosť?

Zamestnanec je na PN (prvých 10 dní). Zamestnávateľ bol na kontrole doma a zistil že menovaný nie je doma.

Môže byť toto dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru?

Ak áno, kde to vyhľadám?
Yvvetta
23.08.05,10:18
Tým, že porušil liečebný režim, neporušil pracovný poriadok. Ja som skôr za názor, že NIE, že nie je to dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru
janka37
23.08.05,10:24
Zamestnanec nemá nárok na výplatu nemocenského odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu.
Okamžité skončenie pracovného pomeru je možné, ak zamestnanec závažne porušil pracovnú disciplínu. Je to na zváženie, či sa dá porušenie liečebného režimu považovať za závažné porušenie pracovnej disciplíny. Podľa môjho názoru je to prisilné. V každom prípade nezaškodí doručiť mu oznámenie o porušení pracovnej disciplíny s upozornením, že opakované porušenie môže byť dôvodom na rozviazanie pracovného pomeru.
petra:-)
23.08.05,10:28
Dôvody na výpoveď danú zamestnávateľom sú uvedené v § 63 a dôvody na okamžité skončenie v § 68 Zákonníka práce. Podľa môjho názoru porušenie liečebného poriadku nie je dôvod na okamžité rozviazanie pracovného pomeru. Ak zamestnávateľ zistil porušenie liečebného režimu postupuje podľa § 5 ods.1 písm c) Zákona 462/2003 o náhr.príjmu pri dočasnej PN (Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec ak porušil liečebný režim určený lekárom, odo dňa porušenia liečebného režimu)
zuska
23.08.05,10:28
no...ak zamestnanec sedel niekde v čakárni u doktora a čakal na kontrolu alebo dáke vyšetrenie...je predsa o tom záznam v zdravotnej karte...príp. potvrdenie od lekára...tak sa nieto čoho obávať. V prípade, ak sú povolené (písomne) vychádzky od lekára, tak v uvedené hodiny nemusí sedieť doma. Inak podla môjho názoru je to porušenie, lebo ak som chorá a som na PN, to znamená, že nemôžem chodiť do práce a tým pádom ani po nákupoch. PN si netreba zamieňať s dovolenkou...
Stina
23.08.05,11:09
Je to pravda, ak je PN mal by byť doma s výnumkou návštevy u lekára. Ale v prípade, že dotyčný "žije sám" bude mu tolerovaný aj čas na nevyhnutný nákup základných potrieb.
anitram
23.08.05,12:04
ja by som mala k tejto teme jednu otazku.

Ked som PN a byvam v inom meste ako mam uvedene trvale bydlisko uz dlhsie ako tri roky (ale nemozem sa tam prihlasit), zamestnavatel bude robit kontrolu v mieste trvaleho bydliska a ja tam nebudem?? Moze mi odmietnut zaplatit PN?? Alebo mozem niekde uviest, ze sa zdrzujem tam a tam a potom zamestnavatel musi urobit kontrolu tam, kde som mu to uviedla??

Ako postupovat v takomto pripade.

dakujem za odpovede
petra:-)
23.08.05,12:10
U lekára pri vypisovaní tlačiva PN treba uviesť okrem adresy trvalého pobytu aj adresu, kde sa bude pacient zdržiavať počas PN. Na tlačive PN je na to samostatná kolónka.
Hanina
23.08.05,12:20
Ja si myslím, že na PN nemusí byť udaný trvalý pobyt , ale miesto kde sa bude
dotyčný/á zdržiavať. Zamestnavateľ by sa mal držať adresy na PN.
tonkat
21.09.05,07:39
Zamestnávateľ (spoločník) našiel zamestnanca, ktorý je na PN v krčme - náhodou. Môžeme mu na základe toho napísať oznámenie o porušení liečebného režimu aj s dôsledkami podľa par. 5, zák o náhr. príjmu?
Tweety
21.09.05,07:43
Zamestnávateľ (spoločník) našiel zamestnanca, ktorý je na PN v krčme - náhodou. Môžeme mu na základe toho napísať oznámenie o porušení liečebného režimu aj s dôsledkami podľa par. 5, zák o náhr. príjmu?Nebol si ten chorý iba zapiť lieky?
Mária M
tonkat
21.09.05,07:51
Nebol si ten chorý iba zapiť lieky?
Mária M
Žeby? To ma nenapadlo. Ale vážne, ešte prosím jednu odpoveď, ktorý § ZP hovorí o tom, že porušenie liečebného poriadku je porušením pracovnej disciplíny? Vďaka.
tonkat
21.09.05,08:07
Prosím, pozrite moje prísp. č. 12 a 10. Je to súrne!!!!!!!!! Vďaka za ochotu.
Tweety
21.09.05,08:08
Žeby? To ma nenapadlo. Ale vážne, ešte prosím jednu odpoveď, ktorý § ZP hovorí o tom, že porušenie liečebného poriadku je porušením pracovnej disciplíny? Vďaka.V ZP som nenašla §, ktorý by to riešil, našla som iba § 63 odst.5, ak chce zamestnávateľ dať výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k tomu.

Mária M
petra:-)
21.09.05,08:12
Ja som našla § 81 Základné povinnosti zamestnanca - písm d) v období, v ktorom má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej PN, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom
Bionda
21.09.05,08:17
Dievčatá v Národnom poistení máte dokonca také stanovisko SP, že ak udáte, že ste ich nepočuli, lebo ste spali, budú žiadať správu, či naozaj ste mali naordinované lieky také, že ste tak tvrdo spali!!!
tonkat
21.09.05,08:20
Vďaka všetkým, ale čo s tou krčmou? Môžeme mu napísať to porušenie, aj keď to nebola dopredu plánovaná kontrola?
Tweety
21.09.05,08:24
Ja som našla § 81 Základné povinnosti zamestnanca - písm d) v období, v ktorom má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej PN, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekáromNedalo, mi to, že naši zákonodarci by boli na taký prípad zabudli, keď už platíme 10 dní PN a ono sa našiel na to §. Je to tak- je to porušenie pracovnej disciplíny.
Mária M
Erika-ežka
21.09.05,08:35
Prosím, prosím, nemáte niekto skúsenosť?

Zamestnanec je na PN (prvých 10 dní). Zamestnávateľ bol na kontrole doma a zistil že menovaný nie je doma.

Môže byť toto dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru?

Ak áno, kde to vyhľadám?
Zákon č. 462/2003 Z.z. o náhrade príjmu pri dočasnej prac. neschopnosti vymenúva prípady, kedy zamestanec nemá nárok na náhradu príjmu pri dočasnej prac. neschopnosti:
v ustanovení par. 5 pod písmenom c) je uvedené aj porušenie liečebného režimu určeného lekárom. Zamestnanec je totiž podľa zákona povinný v období, v ktorom má nárok na náhradu príjmu, dodržiavať režim určený lekárom. Zamestnávateľ má na druhej strane právo vykonať kontrolu, či dočasne práceneschopný zamestnanec dodržiava liečebný režim. Kontrolu dodržiavania liečebného režimu vykonáva zamestnávateľ V OBIDLí ZAMESTNANCA S JEHO SÚHLASOM alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava. Toto miesto je uvedené v potvrdení o dočasnej pracovnej neschopnosti. Od okamihu porušenia liečebného režimu mu zaniká nárok na náhradu príjmu pri dočasnej prac. neschopnosti. "1000 RIEŠENÍ 3/2005 str. 54"
Evanka
21.09.05,09:12
Prosím, prosím, nemáte niekto skúsenosť?

Zamestnanec je na PN (prvých 10 dní). Zamestnávateľ bol na kontrole doma a zistil že menovaný nie je doma.

Môže byť toto dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru?

Ak áno, kde to vyhľadám?V zmysle Zákonníka práce porušenie liečebného režimu znamená porušenie pracovnej disciplíny, z čoho vyplýva aj možnosť zamestnávateľa dať zamestnancovi výpoveď. S tým sa viaže aj povinnosť zamestnávateľa písomne upozorniť zamestnanca na možnosť výpovede v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s menej závažným porušením pracovnej disciplíny.

Háčik je asi v tom, že iba v málo prípadoch sa však porušenie dokáže (spal, bol na akútnom ošetrení u zubára,...).

Prípadné porušenie liečebného režimu dočasne práceneschopným zamestnancom počas obdobia poberania náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti dokumentuje zamestnávateľ pre potreby Sociálnej poisťovne na II. a II. a) diele tlačiva Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti.
elenka
21.09.05,09:26
Ak by ste mali pracovný poriadok, v ňom obyčajne býva zakotvené, čo sa považuje za hrubé porušenie pracovnej disciplíny - a možno tam nájdete i porušenie liečebného režimu.
Inak ZP nekonkretizuje hrubé porušenie pracovnej disciplíny.
Myslím, že máte šancu ho postihnúť iba nevyplatením náhrady mzdy za prvých 10 dní PN.
brm
25.11.05,06:35
tak sa teda pripojím aj ja...chlap sa v piatok ožral, dostal nakladačku od cigánov, v nedeľu ho viezli polomrtveho dakde na pohotovosť...v pondelok poslal PN, kde úraz nebol vyznačený, len diagnóza 2503....zamestnávateľ/spoločník majiteľ/ ho vo štvrtok poobede o piatej našiel v "intenzívne sa liečiť" v miestnej krčme...tak sa teraz pýtam: ak nemá nárok na náhradu príjmu pri PN, nemá žiaden príjem...je to absencia? je to neplatené voľno? je to dovolenka? je to PN? ak sú to prvé dva prípady, treba ho odhlasovať zo sociálky... ako ste to riešili?...momochodom, zaujímalo by ma čo je to za diagnózu tá 2503...
Evanka
25.11.05,09:30
tak sa teda pripojím aj ja...chlap sa v piatok ožral, dostal nakladačku od cigánov, v nedeľu ho viezli polomrtveho dakde na pohotovosť...v pondelok poslal PN, kde úraz nebol vyznačený, len diagnóza 2503....zamestnávateľ/spoločník majiteľ/ ho vo štvrtok poobede o piatej našiel v "intenzívne sa liečiť" v miestnej krčme...tak sa teraz pýtam: ak nemá nárok na náhradu príjmu pri PN, nemá žiaden príjem...je to absencia? je to neplatené voľno? je to dovolenka? je to PN? ak sú to prvé dva prípady, treba ho odhlasovať zo sociálky... ako ste to riešili?...momochodom, zaujímalo by ma čo je to za diagnózu tá 2503... Podľa mňa je to PN. Je však otázne aké dávky bude dostávať a aký postih to pre neho bude mať. Od znížena dávok až po nulové, prípadne rozviazanie PP. Ide však o dokazovanie porušenia liečebného režimu, čo býva dosť ošemetné a zdĺhave.
Evaman
25.11.05,09:38
Aj ja by som povedala, že je to PN. Raz má na to potvrdenie , tak sa to musí aj tak evidovať. Či v dobe PN porušuje alebo neporušuje liečebný režim je už záležitosť iná.Tak ako píše Evanka ide o dokázanie tohto porušenia liečebného režimu s následným riešením.
brm
25.11.05,10:45
prečo by mal byť problém s dokazovaní porušovania liečebného poriadku? chlapa čapli v krčme...sú na to svedkovia, je zápis...a určite nezapíjal pirulky...
Evanka
25.11.05,10:56
prečo by mal byť problém s dokazovaní porušovania liečebného poriadku? chlapa čapli v krčme...sú na to svedkovia, je zápis...a určite nezapíjal pirulky... Skúsenosti s dokazovaním sú ošemetné. Prajem však úspešné zavŕšenie prípadu a potrestanie vinníka. Určite treba čím viac dôkazového materiálu. Viem, že dodatočne si navymýšľajú takí "pacienti" aj nemožné.
brm
25.11.05,11:21
Skúsenosti s dokazovaním sú ošemetné. Prajem však úspešné zavŕšenie prípadu a potrestanie vinníka. Určite treba čím viac dôkazového materiálu. Viem, že dodatočne si navymýšľajú takí "pacienti" aj nemožné.
trkvas mal smolu...pri vedľajšom stole slopali jeho kolegovia čo už mali padla...tak rovno museli podpisovať zápis ako svedkovia...že mali čapnuté aj oni, to už je druhá vec...
Evaman
25.11.05,12:09
No veď práve , nikdy nevieš , čo takého "svedka " môže napadnúť , nedaj bože to zájde až na súd a pár tých svedkov odvolá svoje svedectvo a uvedie , že v tom čase , kedy to podpisovali boli tzv. "pod parou " , čo je samozrejme ich vec , ke%dže boli po pracovnej dobe. Vzápetí svedok uvedie, že konal pod nátlakom a , že z dôvodu "opilosti" , keďže bol v krčme si nepamätá čo podpisoval , či tam dotyčná osoba uznaná PN tam bola alebo nie.. A ty dokazuj .. Samozrejme , že som to trošku zveličila ale aj také niečo sa môže stať ale prajem ti aby si to vyriešila k vašej spokojnosti.
Tweety
25.11.05,12:11
:cool: :cool:
trkvas mal smolu...pri vedľajšom stole slopali jeho kolegovia čo už mali padla...tak rovno museli podpisovať zápis ako svedkovia...že mali čapnuté aj oni, to už je druhá vec...
Tomu sa hovorí smola.
ajobs
25.11.05,12:20
Myslím si, že po nástupe z PN inkriminovaného zamestnanca všetko vyrieši dohoda oboch strán - najlepšia by bola asi taká, ktorá smeruje k rozviazaniu pracovného pomeru:) :cool:
brm
25.11.05,12:44
hm...v januári sa ožral zlomil si ruku...maródil do veľkej noci...potom furt odmietal robiť, lebo ho bolela ruka...medzitým dvakrát došiel o doklady, raz o kľúče...totál magor...skúsim to uhrať na čerpanie dovolenky a odchod...aj pre neho to bude tak lepšie...ak dostane do zápočtu paragraf s okamžitým vyhadzovom už si neškrtne, šašo...v piatok ho zrúbali cigáni a odmietol to hlásiť na políciu...ktovie v čom lieta
Tweety
25.11.05,12:54
[quote=karkulka]hm...v januári sa ožral zlomil si ruku...maródil do veľkej noci...potom furt odmietal robiť, lebo ho bolela ruka.
No, ani ja by som nerobila, keby ma bolela ruka.:p :rolleyes: :cool:
ajobs
25.11.05,12:57
hm...v januári sa ožral zlomil si ruku...maródil do veľkej noci...potom furt odmietal robiť, lebo ho bolela ruka...medzitým dvakrát došiel o doklady, raz o kľúče...totál magor...skúsim to uhrať na čerpanie dovolenky a odchod...aj pre neho to bude tak lepšie...ak dostane do zápočtu paragraf s okamžitým vyhadzovom už si neškrtne, šašo...v piatok ho zrúbali cigáni a odmietol to hlásiť na políciu...ktovie v čom lieta

Ja som si myslel, že takí ľudia už na Slovensku ani nie sú.:eek: :D :D
brm
25.11.05,13:54
vidím, že sa dobre bavíte...ja by som sa bavila tiež, keby to nebolo vo firme môjho muža...minule robil prepadovku na prevádzke a z osmich chlapov šiesti nafúkali....od 0,5 promile do 1,5...keď zváračovi dvihneš kuklu, zistíš že má zapálenú cigaretľu...tu už sranda končí ...ide o život...moj život:D
Evaman
25.11.05,14:19
Ja by som urobila pracovný poriadok alebo smernicu , v ktorej by som definovala , čo všetko je porušenie pracovnej disciplíny a aké dôsledky z toho môžem potom vyvodiť a dala by som im to všetkým podpísať.Potom kontrola , zápis , kontrola, zápis.. A myslím , že ich to nedoržiavanie veľmi skoro prejde..
brm
25.11.05,15:45
to všetko poznám...ale skús v galante zohnať dobrého rozumného inteligentného robotníka...vďaka ťamťungu a ostatným žralokom v okolí všetko čo mohlo zdrhlo tam...alebo sa vozia do vw v blave...na malé prevádzky pomaly nemáš čo prijať...ožrana vyhodím a ako náhrada mi príde feťák...nevybereš si...
Mmartina
01.12.05,10:22
Som na PN. Počas mojej práceneschopnosti došlo k zmene organizačnej štruktúry v našej firme a moje miesto sa zrušilo.
Teraz chodí môj zamestnávateľ ku mne domov na kontroly liečebného režimu (dosť intenzívne) zrejme so zámerom, aby mi skončili PN a následne dal výpoveď.
Má právo zamestnávateľ na túto kontrolu?
Po akú dobu?
Čo ak by si len vymyslel že som nebola doma - je to hodnoverné vo vzťahu k sociálke?
juliska
01.12.05,10:30
Myslím, že má na to právo počas prvých 11 dní PN, keď vypláca PN on, potom už je to vecou sociálky.
bendži
01.12.05,10:32
Len drobná oprava... zamestnávateľ vypláca PN len prvých 10 dní... ale súhlasim, že kontroly môže vykonávať len v tomto čase
Mmartina
01.12.05,12:16
Medzitým som našla na stránke www.obcan.sk toto:
Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či dočasne práceneschopný zamestnanec dodržiava liečebný režim. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu dodržiavania liečebného režimu v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.
- to na základe akého zákona??

V zmysle Zákonníka práce porušenie liečebného režimu znamená porušenie pracovnej disciplíny, z čoho vyplýva aj možnosť zamestnávateľa dať zamestnancovi výpoveď. S tým sa viaže aj povinnosť zamestnávateľa písomne upozorniť zamestnanca na možnosť výpovede v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s menej závažným porušením pracovnej disciplíny.

- v akom paragrafe???
Tweety
01.12.05,12:31
Medzitým som našla na stránke www.obcan.sk (http://www.obcan.sk) toto:
Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či dočasne práceneschopný zamestnanec dodržiava liečebný režim. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu dodržiavania liečebného režimu v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.
- to na základe akého zákona??
V zmysle Zákonníka práce porušenie liečebného režimu znamená porušenie pracovnej disciplíny, z čoho vyplýva aj možnosť zamestnávateľa dať zamestnancovi výpoveď. S tým sa viaže aj povinnosť zamestnávateľa písomne upozorniť zamestnanca na možnosť výpovede v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s menej závažným porušením pracovnej disciplíny.
- v akom paragrafe???
Porušil §81-Základné povinnosti zamestnanca, konkrétne bod d.:o :eek:
marek32
01.12.05,12:37
§ 9 ods.4 zákona č. 462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca hovorí:
Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či dočasne práceneschopný zamestnanec dodržiava liečebný režim. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu dodržiavania liečebného režimu v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.

Zákonník práce
§ 63 ods. 1 písm. e) :

Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
Mmartina
01.12.05,16:39
Marek32:kontrolu počas celej dočasnej praceneschopnosti alebo len počas 10dní ako to hovorí bendži a ostatní?
Mmartina
01.12.05,16:41
Ešte niečo:
Má zamestnávateľ urobiť zápis z takejto kontroly?
ajobs
01.12.05,16:46
Marek32:kontrolu počas celej dočasnej praceneschopnosti alebo len počas 10dní ako to hovorí bendži a ostatní?

Počas prvých 10 dní zamestnávateľ, počas zvyšnej doby PN Sociálna poisťovňa.
ajobs
01.12.05,16:47
Ešte niečo:
Má zamestnávateľ urobiť zápis z takejto kontroly?

Ak chce, aby bolo vykonanie a výsledok kontroly preukázateľné aj v prípadnom súdnom spore, tak určite musí urobiť zápis.
dana9
07.03.06,10:21
Ešte k téme porušenia liečebného poriadku, nemá náhodou niekto k dispozícii vzor, ako by mal / mohol vyzerať zápis zamestnávateľa z kontroly u zamestnanca, ktorá dopadla pozitívne (teda ako pre koho:confused: ) zistením , že zamestnanec porušil l. režim? Veľmi by mi to pomohlo, dopredu ďakujem.

Samozrejme počítam s tým, že dodatočne ho budem musieť vyzvať na predloženie prípadných ospravedlňujúcich dôvodod, napr. návšteva u lekára a pod.


dana
Bubasis
11.05.06,18:11
Tiež by ma to zaujímalo...a nejako nikto neposlal vzor tak sa už asi ani nedočkame. :( Ale tiež mi nie je jasné, že zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu dodržiavania liečebného režimu v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom....tak tomu už vobec nerozumiem...to má byť písomný súhlas a akože pri kontrole mu to dám podpísať? No mi to vychádza tak, že zrejme nie keď mi prinesie papiere od péénky...a kéď ho nedajboďolo nezastihnem doma - čo je pravdepodobné, tak si s tým papierom môžem tak akurát odkráčať...:rolleyes:
ajobs
12.05.06,08:31
Tiež by ma to zaujímalo...a nejako nikto neposlal vzor tak sa už asi ani nedočkame. :( Ale tiež mi nie je jasné, že zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu dodržiavania liečebného režimu v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom....tak tomu už vobec nerozumiem...to má byť písomný súhlas a akože pri kontrole mu to dám podpísať? No mi to vychádza tak, že zrejme nie keď mi prinesie papiere od péénky...a kéď ho nedajboďolo nezastihnem doma - čo je pravdepodobné, tak si s tým papierom môžem tak akurát odkráčať...:rolleyes:

Mám skúsenosti, že vykonať efektívne kontrolu dodržania liečebného režimu prakticky nie je možné.:eek: :( :o
Bubasis
26.05.06,06:39
Dík za odpoveď, aj keď to asi nedoriešim...vtedy sme kontrolu vykonali pre klud zamestnávateľa a "našťastie" pre mňa bol zamestnanec doma :oS tými péenkami sa mi ale pretrhlo vrece, a chcela by som vediet, ci stále platí, že so zamestnancom, ktorý je na PN môžem rozviazať pracovný pomer v skúšobnej dobe...neplatí tam ochranná doba, však? alebo sa mýlim...príspevky, ktoré som našla k tejto problematike sú staršieho dáta, takže by ma zaujímalo, či sa náhodou niečo nezmenilo...
Vopred ďakujem, dufam za skorú dopoveď, lebo mi dosť horia termíny ...aaahojte
jana32
26.05.06,06:45
V skúšobnej dobe je možné rozviazať zo zamestnancom pracovný pomer kedykoľvek - bez udania dôvodu a ani prípadná PN nie je výnimka. takže prac.pomer rozviazať môžeš, nič sa tu nemenilo.
willma
26.05.06,07:32

vidím, že sa dobre bavíte...ja by som sa bavila tiež, keby to nebolo vo firme môjho muža...minule robil prepadovku na prevádzke a z osmich chlapov šiesti nafúkali....od 0,5 promile do 1,5...keď zváračovi dvihneš kuklu, zistíš že má zapálenú cigaretľu...tu už sranda končí ...ide o život...moj život:D
Síce s krížkom po funuse ale mám otázočku: a ten zvárač má IQ húpacieho koňa??? a ešte u Vás aj pracuje??? Bez milosti výpoveď- hrubé porušenie pracovnej disciplíny, porušenie predpisov BOZP a PO, tr. čin všeobecného ohrozenia, odobratie zváračského oprávnenia a ja ešte neviem čo by som mu ešte pridala (okrem vypísaného vyššie jednu dobrú po ... ) U mňa by si už jednoducho neškrtol (keby som bola zamestnávateľ, ale som len bezpečák a technik PO) aj tak by som mu poriadne podkúrila.

ivetaM
11.09.06,06:49
prosim Vas neviete mi povedat ci este stale plati ze zamestnavatel moze vykonat kontrolu zamestnanca ktory je na PN. mame totiz podozrenie ze ju nedodrziava a este som chcela ci mozeme prenho vyvodit nejaky postih ked nam PN-ku dorucil az v piatok tzn na 5 den ktory nebol v praci? prosim poradte. Dakujem
Tweety
11.09.06,06:55
prosim Vas neviete mi povedat ci este stale plati ze zamestnavatel moze vykonat kontrolu zamestnanca ktory je na PN. mame totiz podozrenie ze ju nedodrziava a este som chcela ci mozeme prenho vyvodit nejaky postih ked nam PN-ku dorucil az v piatok tzn na 5 den ktory nebol v praci? prosim poradte. DakujemKontrolu podľa ZP môže vykonať, ten postih určite nie, nie je na to oznámenie PN žiaden termín, takže prichádza do úvahy len upozornenie.
nikulik
11.09.06,08:51
Ano, suhlasím s majkou, a dokonca už môže aj sociálna poisťovna prvých 10 dní, ktoré prepláca zamestnávateľ, skontrolovať zamestnanca.
ivetaM
11.09.06,09:20
este sa opytam v pripade ze zistime kontrolou ze sa zamestnanec nezdrziava doma mozeme z toho prenho nieco vyvodit? a ako sa vlastne robi kontrala zamestnanvatelom??
Tweety
11.09.06,09:35
este sa opytam v pripade ze zistime kontrolou ze sa zamestnanec nezdrziava doma mozeme z toho prenho nieco vyvodit? a ako sa vlastne robi kontrala zamestnanvatelom?? Dodržiavanie liečebného režimu počas DPN je jeho základnou povinnosťou podľa §81 ZP.
dana9
11.09.06,09:55
este sa opytam v pripade ze zistime kontrolou ze sa zamestnanec nezdrziava doma mozeme z toho prenho nieco vyvodit? a ako sa vlastne robi kontrala zamestnanvatelom??


Nemôžete si však z titulu kontroly "vynútiť" vstup do obydlia. Teda, ak ZC na zvonenie napr.otvorí dvere, ale odmietne vás vpustiť dovnútra, na takéto konanie má právo a nie je to možné považovať, resp. z toho vyvodiť porušovanie liečebného režimu.

Ak ho nenájdete doma, resp. neotvorí, spíšte o tom zápis., dajte mu to na vyjadrenie. Možno bol u lekára, mal vychádzky alebo bral lieky eky s uspávacím účinkom, treba to ale zdokladovať.

Ak to nezdokladuje, tak je to porušenie prac. disciplíny.

dana:)
filka
21.09.06,13:56
Nemá prosím niekto vzor spomínaného zápisu z kontroly?a nejakého poverenia vedúceho zamestnanca na túto činnosť?
DanielaSL
21.09.06,14:15
Len by som chcela doplniť, od 1.8.2006 zamestnávateľ môže už len skontrolovať, či sa zamestnanec zdržiava v mieste bydliska. Či dodržiava liečebný režim, to môže skontrolovať len Soc.poisťovňa.
filka
21.09.06,18:05
Daniela,vies mi prosim povedat,v ktorom zakone to vyslo?
Dakujem.
ajobs
21.09.06,18:28
Daniela,vies mi prosim povedat,v ktorom zakone to vyslo?
Dakujem.

§ 155, ods.5 zákona o sociálnom poistení ( v znení novely č.310/2006 Z.z. ).
print
23.10.06,13:46
prosim Vas neviete mi povedat ci este stale plati ze zamestnavatel moze vykonat kontrolu zamestnanca ktory je na PN. mame totiz podozrenie ze ju nedodrziava a este som chcela ci mozeme prenho vyvodit nejaky postih ked nam PN-ku dorucil az v piatok tzn na 5 den ktory nebol v praci? prosim poradte. Dakujem

Ano, zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu podľa platného znenia zakona č. 462/2003 Z.z. o náhradách pri PN - kde §9 v odst.4 hovorí:

§ 9 - Spoločné ustanovenia
(4) Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu podľa prvej vety v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.

Toto je však iba kontrola toho, či sa zdržiava na mieste, ktoré je napísané v PN-ke. Teda nie toho či dodržiava liečebný režim. Zamestnávateľ je v zmysle §155 Zákona o soc. poistení (461/2003) nespôsobilý na posúdenie dodržiavania ličebného režimu.
Tu by bolo ale vhodné vymyslieť tlačivo, ktoré by sa použilo pri kontrole.

S tym postihom je to komplikovanejšie. Najlepšie je dať do pracovného poriadku kapitolu, kde bude zakotvený termín doručenie PN resp. oznámenia o PN (aspon telefonicky). Sem je vhodné vložiť tiež príp. sankcie.
monči
06.01.07,19:01
Prosím o radu. Počas prvých desiatich dní PN zamestnávateľ urobil kontrolu, samozrejme už na druhý ani tretí deň zamestnanec nebol na adrese, máme aj zápis o kontrole. Akým spôsobom môžem krátiť DPN (v akej výške)? Stačí priložiť len zápis ku kráteniu?
Danila
06.01.07,19:40
Prosím o radu. Počas prvých desiatich dní PN zamestnávateľ urobil kontrolu, samozrejme už na druhý ani tretí deň zamestnanec nebol na adrese, máme aj zápis o kontrole. Akým spôsobom môžem krátiť DPN (v akej výške)? Stačí priložiť len zápis ku kráteniu?Nárok na náhradu príjmu zamestnanec stratil dňom porušenia liečebného režimu.
Džudi
06.01.07,19:55
A má zamestnávateľ právo kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu, na školení nám kedysi povedali, že nie. Ale nemala som taký prípad a tak len zo zaujmavosti sa pýtam, či mám oporu v zákone ?
Danila
06.01.07,20:00
A má zamestnávateľ právo kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu, na školení nám kedysi povedali, že nie. Ale nemala som taký prípad a tak len zo zaujmavosti sa pýtam, či mám oporu v zákone ?Zamestnávateľ predsa platí prvých 10 dní. Má teda právo kontroly dodržiavania liečebného režimu. Celkom určite.
Džudi
06.01.07,20:11
Tiež si to myslím, vďaka.
Calinka
06.01.07,20:37
Zamestnávateľ predsa platí prvých 10 dní. Má teda právo kontroly dodržiavania liečebného režimu. Celkom určite.

Má na to právo a môže o vykonanie kontroly požiadať aj Sociálnu poisťovňu.
monči
07.01.07,09:00
ďakujem krásne za odpoveď!!
mbvomex
02.05.07,07:00
Zamestnanec počas pracovnej neschopnosti porušil liečebný poriadok. Vedenie firmy sa rozhodlo, že náhrada príjmu nebude zaplatená. Ako máme postupovať, resp. aký zápis máme vykonať, ak by menovaný sa obrátil na Inšpektorát práce a vymáhal náhradu príjmu? Hana
MOLLY
04.05.07,17:28
Ahojte poraďáci,

chcem sa Vás opýtať, či ste niekto počuli o tom, že vraj prvých desať dní, keď je zamestnanec na PN,ktorú mu prepláca vlastne zamestnávateľ,ho môže kontrolovať či je ozaj doma aj sociálna poisťovňa? Je to pre mňa dosť dôležité, tak prosím, kto o tom počul, odpovedzte mi.

ĎAKUJEEEEEEEEEEEM.
Paula
04.05.07,17:31
S takou informáciou som sa nestretla. Môžeš nám uviesť zdroj, z ktorého máš informáciu ty?
MOLLY
04.05.07,17:34
Dnes mi to oznámila moja svokra, ktorá robí mzdovú účtovníčku. Že vraj zo vyšlo v nejakom zákone, narýchlo mi nevedela povedať v ktorom, ale ja to tak súrne v čo najkratšom čase potrebujem zistiť, že ma nenapadlo, nič iné, len sa obrátiť na pomoc na poradu.
MOLLY
04.05.07,17:48
Všetkým Vám veľmi pekne ĎAKUJEM, ani neviete ako veľmo ste mi pomohli. Prajem krásny víkend.
ajobs
05.05.07,11:37
Je to v tomto paragrafe - zeleným

§ 155
Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca



(1) Dodržiavanie liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca, ktorý určil ošetrujúci lekár, organizuje posudkový lekár a kontroluje určený zamestnanec Sociálnej poisťovne.

(2) Posudkový lekár a určený zamestnanec podľa odseku 1 sú povinní najmä

a) v súčinnosti s ošetrujúcim lekárom vykonávať výber dočasne práceneschopných poistencov, u ktorých sa má uskutočniť kontrola so zreteľom na diagnostické a terapeutické postupy, choroby a úrazy, na dĺžku trvania dočasnej pracovnej neschopnosti a iné závažné skutočnosti,
b) informovať dočasne práceneschopného poistenca o jeho právach a povinnostiach v súvislosti s nemocenskými dávkami a v súvislosti s uznaním dočasnej pracovnej neschopnosti,
c) uviesť na potvrdení o dočasnej pracovnej neschopnosti, kedy a kde vykonali kontrolu, a údaje potvrdiť svojím podpisom,
d) oznámiť ošetrujúcemu lekárovi porušenie liečebného režimu,
e) preukázať dočasne práceneschopnému poistencovi oprávnenie na vykonanie kontroly.

(3) Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca sa môže vykonať na podnet

a) posudkového lekára,
b) ošetrujúceho lekára,
c) zamestnávateľa,
d) inej fyzickej osoby alebo právnickej osoby.

(4) Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca sa vykonáva v byte dočasne práceneschopného poistenca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne práceneschopný poistenec zdržuje.

(5) Posudkový lekár sociálneho poistenia príslušnej pobočky organizuje a určený zamestnanec Sociálnej poisťovne vykonáva kontrolu dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca podľaodsekov 1 až 4 od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.
slabachvila
23.08.07,06:40
a je teda dake tlacivo - zapis, z tej kontroly zamestnavatela pocas prvych 10 dni? ak nie je, tak co by malo obsahovat. dík
Danila
23.08.07,06:43
a je teda dake tlacivo - zapis, z tej kontroly zamestnavatela pocas prvych 10 dni? ak nie je, tak co by malo obsahovat. díkZápis by mal obsahovať dátum, čas, miesto, kde si uskutočnila kontrolu. Prerokuješ ho so zamestnancom. V prípade, že nevie hodnoverne preukázať, kde sa v čase kontroly zdržiaval / u lekára, v lekárni/ a nemal povolenú vychádzku, tak mu od toho dňa nevyplatíš PN z dôvodu porušenia liečebného režimu.
mimi111
17.10.07,14:12
Dobry den precitala som vsetky odkazy, a mam tiez problem, zamestnanec je dočasne praceneschopny , a po 6 dni sme isli na kontrolu, lebo ho videli v krcme po dobu PN-ky, zasli sme k nemu domov, bol doma, mal vypite dalo sa aj vidiet na nom, chceli sme vykonat dychovu skusku , odmietol , s tym ze pisomne sa priznal ze pozil alkohol, mam o tom aj zaznam..cize otazka..mozeme mu dat oznamenie o poruseni liecebneho rezimu , a oznamit mu ze mu nevyplatime 10 dni docasnej prac. neschopnosti??
dakujem ;)
Chobot
17.10.07,14:40
Dobry den precitala som vsetky odkazy, a mam tiez problem, zamestnanec je dočasne praceneschopny , a po 6 dni sme isli na kontrolu, lebo ho videli v krcme po dobu PN-ky, zasli sme k nemu domov, bol doma, mal vypite dalo sa aj vidiet na nom, chceli sme vykonat dychovu skusku , odmietol , s tym ze pisomne sa priznal ze pozil alkohol, mam o tom aj zaznam..cize otazka..mozeme mu dat oznamenie o poruseni liecebneho rezimu , a oznamit mu ze mu nevyplatime 10 dni docasnej prac. neschopnosti??
dakujem ;)

Ako zamestnávateľ nemáte oprávnenie vykonávať kontrolu liečebného režimu, to môže len SP. Pozri túto diskusiu:

http://www.porada.sk/t62952-kontrola-zamestnanca-na-pn.html
ajobs
17.10.07,21:52
Dobry den precitala som vsetky odkazy, a mam tiez problem, zamestnanec je dočasne praceneschopny , a po 6 dni sme isli na kontrolu, lebo ho videli v krcme po dobu PN-ky, zasli sme k nemu domov, bol doma, mal vypite dalo sa aj vidiet na nom, chceli sme vykonat dychovu skusku , odmietol , s tym ze pisomne sa priznal ze pozil alkohol, mam o tom aj zaznam..cize otazka..mozeme mu dat oznamenie o poruseni liecebneho rezimu , a oznamit mu ze mu nevyplatime 10 dni docasnej prac. neschopnosti??
dakujem ;)

Pozri aj môj príspevok č.76 - tam je citovaný príslušný § 155 zákona o sociálnom poistení.
Terezap
23.10.07,11:02
Prepáčte, možno budem mimo témy, ale mám na Vás jednu otázočku ohľadom kontroly zo Soc. poisťovne. Som SZČO a keby som bola na PN, môžem sa v nejakom prípade nezdržiavať doma? Konkrétne mi ide o toto: mám malého prváka, ktorého nemôžem pustiť samého do školy. Manžel pracuje od 6.00 hod. do 17.00 hod - ten tiež nepripadá do úvahy, babky nám bývajú zopár kilometrov od nás - tiež nie je riešenie. Prípadná kontrola by mi uznala zavedenie a odvedenie dieťaťa zo školy, že v tom čase sa doma nezdržiavam, alebo si mám radšej dať len predpísať lieky a PN nechať tak? Ďakujem
Chobot
23.10.07,11:17
Prepáčte, možno budem mimo témy, ale mám na Vás jednu otázočku ohľadom kontroly zo Soc. poisťovne. Som SZČO a keby som bola na PN, môžem sa v nejakom prípade nezdržiavať doma? Konkrétne mi ide o toto: mám malého prváka, ktorého nemôžem pustiť samého do školy. Manžel pracuje od 6.00 hod. do 17.00 hod - ten tiež nepripadá do úvahy, babky nám bývajú zopár kilometrov od nás - tiež nie je riešenie. Prípadná kontrola by mi uznala zavedenie a odvedenie dieťaťa zo školy, že v tom čase sa doma nezdržiavam, alebo si mám radšej dať len predpísať lieky a PN nechať tak? Ďakujem

Keď si na PN, tak máš dodržiavať liečebný režim a byť doma (okrem predpísaných vychádzok). Potom by si si mohla počas liečebného režimu okrem odvedenia dieťaťa do školy rovno vybehnúť aj nakúpiť, prípadne len skočiť s kamarátkou na kávu a zbehnúť ešte do čistiarne (:rolleyes: to už preháňam, samozrejme).

Ale podstata je liečiť sa. Keby si mala zlomenú nohu a bola by si na PN, tiež by si odviedla syna do školy? Manžel predsa môže čerpať OČR pre takéto prípady.
ajobs
23.10.07,16:21
Keď si na PN, tak máš dodržiavať liečebný režim a byť doma (okrem predpísaných vychádzok). Potom by si si mohla počas liečebného režimu okrem odvedenia dieťaťa do školy rovno vybehnúť aj nakúpiť, prípadne len skočiť s kamarátkou na kávu a zbehnúť ešte do čistiarne (:rolleyes: to už preháňam, samozrejme).

Ale podstata je liečiť sa. Keby si mala zlomenú nohu a bola by si na PN, tiež by si odviedla syna do školy? Manžel predsa môže čerpať OČR pre takéto prípady.

Súhlasím s Chobotom, ale musím uviesť praktický dopad slovného spojenia - dodržiavanie liečebného režimu - SP a ňou kontrolujúci zamestnanec nemá efektívne nástroje na zistenie a dokázanie porušenia dodržiavania liečebného režimu.
spiel
26.03.08,13:54
http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Dobry den. Chcela by som sa opýtať na zamestnanca, ktorý je na PN - ke, nemá určené vychádzky od lekára a počas PN - ky prišiel do firmy povybavovať si súkromné záležitosti. Zamestnávateľ mu nechce pre porušenie liečebného režimu vyplatiť náhradu príjmu. Zamestnanec je zachytený na kamere a aj zamestnávateľovi priznal, ze tam bol a su aj svedkovia. Ako to mam urobiť v pripade kontroly, aby som mala vsetko v poriadku? A co sa tyka Soc. poistovne. Mam tam iba vypisat, ze z dôvodu porusenia liecebneho rezimu mu nebola vyplatena nahrada prijmu?
Dakujem
Tweety
26.03.08,13:59
http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Dobry den. Chcela by som sa opýtať na zamestnanca, ktorý je na PN - ke, nemá určené vychádzky od lekára a počas PN - ky prišiel do firmy povybavovať si súkromné záležitosti. Zamestnávateľ mu nechce pre porušenie liečebného režimu vyplatiť náhradu príjmu. Zamestnanec je zachytený na kamere a aj zamestnávateľovi priznal, ze tam bol a su aj svedkovia. Ako to mam urobiť v pripade kontroly, aby som mala vsetko v poriadku? A co sa tyka Soc. poistovne. Mam tam iba vypisat, ze z dôvodu porusenia liecebneho rezimu mu nebola vyplatena nahrada prijmu?
Dakujem
Určite je potrebné spísať zápis o tejto skutočnosti- porušeniu liečebného režimu.
spiel
26.03.08,14:04
Dakujem.
Chobot
26.03.08,14:25
http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Dobry den. Chcela by som sa opýtať na zamestnanca, ktorý je na PN - ke, nemá určené vychádzky od lekára a počas PN - ky prišiel do firmy povybavovať si súkromné záležitosti. Zamestnávateľ mu nechce pre porušenie liečebného režimu vyplatiť náhradu príjmu. Zamestnanec je zachytený na kamere a aj zamestnávateľovi priznal, ze tam bol a su aj svedkovia. Ako to mam urobiť v pripade kontroly, aby som mala vsetko v poriadku? A co sa tyka Soc. poistovne. Mam tam iba vypisat, ze z dôvodu porusenia liecebneho rezimu mu nebola vyplatena nahrada prijmu?
Dakujem

Pozri si aj tieto témy, nájdeš tam veľa užitočných informácií:

http://www.porada.sk/t62952-p3-kontrola-zamestnanca-na-pn.html

http://www.porada.sk/t12145-p3-porusenie-liecebneho-rezimu.html
Fany
17.06.08,20:45
chcem sa spýtať:
Zamestnanec je na PN. Zamestnávateľ ho prišiel domov skontrolovať. On doma bol, ale pílil drevo, mal rozrobený krov. Pritom maródi s boľavým ramenom. Je toto porušenie liečebného poriadku? Môže byť toto považované za porušenie pracovnej disciplíny?
Marta V
19.06.08,11:44
Prosím Vás, kto menuje v organizácii pracovníka určeného na kontrolu dodržiavania liečebného režimu?
drobeceva
19.06.08,12:07
Prosím Vás, kto menuje v organizácii pracovníka určeného na kontrolu dodržiavania liečebného režimu?
V našej org. chodí na kontroly OBP-ák a zástupca zamestnancov.
Marta V
19.06.08,12:09
Ďakujem za skorú odpoveď
neliak
23.06.08,06:51
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať - máme zamestnankyňu, ktorá je na PN. Zamestnávateľ ju však našiel na futbalovom zápase - kde prvý krát jej iba ústne dohovoril, avšak ona bez problémov išla na ďalší.
Môže jej v tomto prípade zobrať náhradu PN od prvého porušenia? Ako to najlepšie zdokumentovať - svedkov tam bolo dosť, kedže to bol futbalový zápas. Dnes je už 17. deň na PN - je nejaká doba, ktorá obmedzuje, do kedy to zamestnávateľ musí začať riešiť?
ajobs
23.06.08,12:31
chcem sa spýtať:
Zamestnanec je na PN. Zamestnávateľ ho prišiel domov skontrolovať. On doma bol, ale pílil drevo, mal rozrobený krov. Pritom maródi s boľavým ramenom. Je toto porušenie liečebného poriadku? Môže byť toto považované za porušenie pracovnej disciplíny?


Zamestnávateľ nemôže kontrolovať poistenca na PN (viď § 155, ods.5 zákona o sociálnom poistení ). Zamestnávteľ môže dať iba podnet na kontrolu Sociálnej poisťovni, a tá vyšle svojho zamestnanca na kontrolu. Čiže zamestnávateľ nemá oprávnenie posúdiť, či došlo k porušeniu liečebného režimu - nemá na to ani odborný personál.
ajobs
23.06.08,12:32
V našej org. chodí na kontroly OBP-ák a zástupca zamestnancov.


Viď príspevok č.94.
ajobs
23.06.08,12:32
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať - máme zamestnankyňu, ktorá je na PN. Zamestnávateľ ju však našiel na futbalovom zápase - kde prvý krát jej iba ústne dohovoril, avšak ona bez problémov išla na ďalší.
Môže jej v tomto prípade zobrať náhradu PN od prvého porušenia? Ako to najlepšie zdokumentovať - svedkov tam bolo dosť, kedže to bol futbalový zápas. Dnes je už 17. deň na PN - je nejaká doba, ktorá obmedzuje, do kedy to zamestnávateľ musí začať riešiť?


Viď príspevok č.94.
drobeceva
26.06.08,06:31
V našej org. chodí na kontroly OBP-ák a zástupca zamestnancov.
Nemáme právo ísť skontrolovať z-ca, ak prvých 10 dní - náhradu príjmu mu platí organizácia?
Tweety
26.06.08,06:36
Nemáme právo ísť skontrolovať z-ca, ak prvých 10 dní - náhradu príjmu mu platí organizácia?
Spomínaný §155 Zákona o SP.
(5) Posudkový lekár sociálneho poistenia príslušnej pobočky organizuje a určený zamestnanec Sociálnej poisťovne vykonáva kontrolu dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca podľaodsekov 1 až 4 od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.
Cicuš
26.06.08,06:53
Chcela by som sa informovať - náš zamestnanec doniesol DPN na jeden deň - môže to tak byť ? zdá sa mi to divné !
Tweety
26.06.08,06:56
Chcela by som sa informovať - náš zamestnanec doniesol DPN na jeden deň - môže to tak byť ? zdá sa mi to divné !
Nemá iba jednodňové ošetrenie?
Chobot
26.06.08,08:13
Chcela by som sa informovať - náš zamestnanec doniesol DPN na jeden deň - môže to tak byť ? zdá sa mi to divné !

A prečo by nemohla byť jednodňová práceneschopnosť? Je to síce nezvyčajné, ale nikde tonie je zakázané. A pozri si aj otázku od Tweety.
Kazu
26.06.08,09:01
Zamestnávateľ nemôže kontrolovať poistenca na PN (viď § 155, ods.5 zákona o sociálnom poistení ). Zamestnávteľ môže dať iba podnet na kontrolu Sociálnej poisťovni, a tá vyšle svojho zamestnanca na kontrolu. Čiže zamestnávateľ nemá oprávnenie posúdiť, či došlo k porušeniu liečebného režimu- nemá na to ani odborný personál.

Hlavne, že má oprávnenie na platenie :D:D:D
ajobs
26.06.08,21:53
Nemáme právo ísť skontrolovať z-ca, ak prvých 10 dní - náhradu príjmu mu platí organizácia?


Nie, sorry, takéto oprávnenie zamestnávateľ nemá.
drobeceva
25.07.08,10:28
Zamestnávateľ nemôže kontrolovať poistenca na PN (viď § 155, ods.5 zákona o sociálnom poistení ). Zamestnávteľ môže dať iba podnet na kontrolu Sociálnej poisťovni, a tá vyšle svojho zamestnanca na kontrolu. Čiže zamestnávateľ nemá oprávnenie posúdiť, či došlo k porušeniu liečebného režimu - nemá na to ani odborný personál.
Minule sme tu riešili polemiku, či môže, alebo nie z-ľ kontrolovať práceneschopného zamestnanca. Písala som, že za prvých 10 dní áno. Zmiatli ste mi to, že môže iba SP.
Teraz som sa vrátila zo SP, kde som dala preveriť prácenesch.z-cov, u ktorých máme podozrenie, že chodia na fušky. Spýtali sa ma, že prečo za 10 dní, čo platime im nejdeme na kontrolu my. Takže jednoznačné stanovisko SP: 10 dní má nárok z-ľ, potom požiadať SP. Pri porušení /za 10 dní/ nahlásiť na SP.
ajobs
25.07.08,21:38
Minule sme tu riešili polemiku, či môže, alebo nie z-ľ kontrolovať práceneschopného zamestnanca. Písala som, že za prvých 10 dní áno. Zmiatli ste mi to, že môže iba SP.
Teraz som sa vrátila zo SP, kde som dala preveriť prácenesch.z-cov, u ktorých máme podozrenie, že chodia na fušky. Spýtali sa ma, že prečo za 10 dní, čo platime im nejdeme na kontrolu my. Takže jednoznačné stanovisko SP: 10 dní má nárok z-ľ, potom požiadať SP. Pri porušení /za 10 dní/ nahlásiť na SP.

No myslím, že zamestnankyne SP nečítajú dôsledne zákony - a dokonca ani ten, ktorý vo svojej činnosti majú používať najčastejšie, teda zákon o sociálnom poistení. Áno, pred 1.8.2006 platila právna úprava, podľa ktorej kontrolu dodržiavania liečebného režimu u zamestnanca vykonával zamestnávateľ. Avšak na žiadosť zamestnávateľov, že nemajú právne účinné prostriedky na výkon tejto činnosti sa do novely platnej od 1.8.2006 dostalo ustanovenie, že výkon tejto činnosti je v réžii SP už od 1. dňa trvania pracovnej neschopnosti zamestnanca, teda v paragrafovom znení to vyzerá tak, že, citujem: "
§ 155
Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca
......
......

(5) Posudkový lekár sociálneho poistenia príslušnej pobočky organizuje a určený zamestnanec Sociálnej poisťovne vykonáva kontrolu dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca podľa odsekov 1 až 4 od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.

Myslím, že to, čo píšeš, iba tety na SP povedali, neopreli sa o žiadnu konkrétnu právnu úpravu. A samozrejme toto tvrdenie nepodopreli žiadnym písomným dokumentom.
JankaO
25.07.08,22:14
No myslím, že zamestnankyne SP nečítajú dôsledne zákony - a dokonca ani ten, ktorý vo svojej činnosti majú používať najčastejšie, teda zákon o sociálnom poistení. Áno, pred 1.8.2006 platila právna úprava, podľa ktorej kontrolu dodržiavania liečebného režimu u zamestnanca vykonával zamestnávateľ. Avšak na žiadosť zamestnávateľov, že nemajú právne účinné prostriedky na výkon tejto činnosti sa do novely platnej od 1.8.2006 dostalo ustanovenie, že výkon tejto činnosti je v réžii SP už od 1. dňa trvania pracovnej neschopnosti zamestnanca, teda v paragrafovom znení to vyzerá tak, že, citujem: "
§ 155
Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca
......
......

(5) Posudkový lekár sociálneho poistenia príslušnej pobočky organizuje a určený zamestnanec Sociálnej poisťovne vykonáva kontrolu dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca podľa odsekov 1 až 4 od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.

Myslím, že to, čo píšeš, iba tety na SP povedali, neopreli sa o žiadnu konkrétnu právnu úpravu. A samozrejme toto tvrdenie nepodopreli žiadnym písomným dokumentom.

Tety na SP ale mali pravdu. Podľa zákona č. 462/2003 o náhrade príjmu pri DPN, zamestnávateľ má právo kontroly. Konkrétne o tom hovorí § 9 odst. 4 (4) Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu podľa prvej vety v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.
ajobs
25.07.08,22:24
Tety na SP ale mali pravdu. Podľa zákona č. 462/2003 o náhrade príjmu pri DPN, zamestnávateľ má právo kontroly. Konkrétne o tom hovorí § 9 odst. 4 (4) Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu podľa prvej vety v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.


....no z toho len vyplýva, aký nekompatibilný je náš právny systém v tejto oblasti. Toto ustanovenie bolo navrhnuté na zrušenie k 31.7.2006, avšak vidím, že tam zostalo. Keďže zákon o soc. poistení vo vyššie citovanom paragrafe hovorí, že túto kontrolu vykonáva SP od 1. dňa trvania pracovnej neschopnosti, a dokonca aj SP má v interných dokumentoch postupy, ako to má prebiehať a ako je to potrebné dokumentovať, potom je jasné, že kontrolať PN zamestnanca môže podľa toho, čo si vyššie napísala (a čo nepochybne, keďže to nebolo zrušené platí), aj zamestnávateľ POČAS celej PN zamestnanca. Tak trocha malé Kocúrkovo....
JankaO
25.07.08,22:27
....no z toho len vyplýva, aký nekompatibilný je náš právny systém v tejto oblasti. Toto ustanovenie bolo navrhnuté na zrušenie k 31.7.2006, avšak vidím, že tam zostalo. Keďže zákon o soc. poistení vo vyššie citovanom paragrafe hovorí, že túto kontrolu vykonáva SP od 1. dňa trvania pracovnej neschopnosti, a dokonca aj SP má v interných dokumentoch postupy, ako to má prebiehať a ako je to potrebné dokumentovať, potom je jasné, že kontrolať PN zamestnanca môže podľa toho, čo si vyššie napísala (a čo nepochybne, keďže to nebolo zrušené platí), aj zamestnávateľ POČAS celej PN zamestnanca. Tak trocha malé Kocúrkovo....

Nemyslím, že počas celej PN, nakoľko je to náhrada príjmu počas DPN a to je prvých 10 dní, nemôže sa tento zákon aplikovať aj na dobu poberania nemocenských dávok. Súhlasím, že prvých 10 dní majú v kompetencii kontrolovať dva subjekty.
ajobs
25.07.08,22:35
Nemyslím, že počas celej PN, nakoľko je to náhrada príjmu počas DPN a to je prvých 10 dní, nemôže sa tento zákon aplikovať aj na dobu poberania nemocenských dávok. Súhlasím, že prvých 10 dní majú v kompetencii kontrolovať dva subjekty.

Však práve, v tomto paragrafe sa nepíše, že počas poberania náhrady pri DPN, ale počas práceneschopnosti. Čiže celej PN. A v zákone o soc. poistení je zasa to, že to môže robiť SP - počas celej PN. Čiže dvaja kohúti na jednom smetisku.
Je však mimoriadne náročné efektívne zdokumentovať dodržiavanie liečebného režimu zo strany zamestnávateľa - to, že zamestnanec sa nezdržiava počas PN (aj počas prvých 10 dní) v mieste bydliska ešte neznamená, že porušil liečebný režim. Ak nemá zamestnávateľ odborne (teda medicínsky) vyškolený personál, nie je schopný takéto niečo preukázať zamestnancovi. Preto bol ten presun kompetencií na SP od 1.8.2006.
JankaO
25.07.08,22:45
Však práve, v tomto paragrafe sa nepíše, že počas poberania náhrady pri DPN, ale počas práceneschopnosti. Čiže celej PN. A v zákone o soc. poistení je zasa to, že to môže robiť SP - počas celej PN. Čiže dvaja kohúti na jednom smetisku.
Je však mimoriadne náročné efektívne zdokumentovať dodržiavanie liečebného režimu zo strany zamestnávateľa - to, že zamestnanec sa nezdržiava počas PN (aj počas prvých 10 dní) v mieste bydliska ešte neznamená, že porušil liečebný režim. Ak nemá zamestnávateľ odborne (teda medicínsky) vyškolený personál, nie je schopný takéto niečo preukázať zamestnancovi. Preto bol ten presun kompetencií na SP od 1.8.2006.

Súhlasím, že preukázať porušenie liečebného režimu je zo stany zamestnávateľa problematické. Pôvodná otázka ale bola, že zamestnanec chodí počas PN na "fušky". A tu sa dá použiť § 5 odst. 1 písm. d.
§ 5

(1) Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec
.....................
d) ak sa nezdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti bez súhlasu lekára, odo dňa zistenia tejto skutočnosti.
sign
09.10.08,00:35
Situacia: Zamestnanec "konci" a odvcera sa objavil na PN. Zda sa mi to podozrive a tak som niekolko hodin studoval poradu, zakony a zvysok Internetu (akokeby som nemal ine starosti). Ale mam zopar otazok:


Ako ma zamestnavatel zistit, aky ma liecebny rezim (napr. ci MA/NEMA vychadzky)? /Totiz podla mna nema vyznam davat podnet na Socpoist, vzdy moze povedat ze bol na vychadzke, ak ich ma povolene./
Co robit ak uviedol adresu panelaku (v ktorom nema pobyt) a neuviedol poschodie/meno? Prezvonit cely dom? :) /je lahke sa spytat, ale na papier to uz nedostanem a upozornovat na kontroly dopredu nechcem/
V pripade absencie prislusneho interneho predpisu, pravo kontroly zamestnavatelom (Z. o nahrade prijmu pri DPN) nesuvisi s porusenim zakladnych povinnosti zamestnanca (ZP), len s kratenim nahrady prijmu - a este aj to sa tazko dokazuje, spravne?
Co ak vzniknu audio/video zaznamy, ze bol (napr.) v kaviarni, daju sa vobec pouzit a ako dokazeme ze bol dany datum a cas?
Je pravda, ze prakticky lekar moze "vypisat" len na isty obmedzeny pocet dni (na viac dni treba specialistu)?
Aka je sanca, ze SP pride na kontrolu ked jej dam podnet? Co ak denne zistim, ze nie je tam kde ma byt a SP bude necinna? Ak by totiz zistila, ze nedodrziava liecebny rezim, nebolo by treba dalej platit "spekulanta". Kedze vsak nedosla, doplaca na to zamestnavatel. Ako sa ucinne branit necinnosti uradnikov? /Nehovorim, ze sa flakaju, ale AJ JA chcem za tazko zarobene peniaze adekvatne sluzby, namiesto aby chodili ku konkurencii :-D/

Tesim sa na akekolvek odpovede :)
Infarkt
09.10.08,06:25
Situacia: Zamestnanec "konci" a odvcera sa objavil na PN. Zda sa mi to podozrive a tak som niekolko hodin studoval poradu, zakony a zvysok Internetu (akokeby som nemal ine starosti). Ale mam zopar otazok:

Ako ma zamestnavatel zistit, aky ma liecebny rezim (napr. ci MA/NEMA vychadzky)? /Totiz podla mna nema vyznam davat podnet na Socpoist, vzdy moze povedat ze bol na vychadzke, ak ich ma povolene./
Co robit ak uviedol adresu panelaku (v ktorom nema pobyt) a neuviedol poschodie/meno? Prezvonit cely dom? :) /je lahke sa spytat, ale na papier to uz nedostanem a upozornovat na kontroly dopredu nechcem/
V pripade absencie prislusneho interneho predpisu, pravo kontroly zamestnavatelom (Z. o nahrade prijmu pri DPN) nesuvisi s porusenim zakladnych povinnosti zamestnanca (ZP), len s kratenim nahrady prijmu - a este aj to sa tazko dokazuje, spravne?
Co ak vzniknu audio/video zaznamy, ze bol (napr.) v kaviarni, daju sa vobec pouzit a ako dokazeme ze bol dany datum a cas?
Je pravda, ze prakticky lekar moze "vypisat" len na isty obmedzeny pocet dni (na viac dni treba specialistu)?
Aka je sanca, ze SP pride na kontrolu ked jej dam podnet? Co ak denne zistim, ze nie je tam kde ma byt a SP bude necinna? Ak by totiz zistila, ze nedodrziava liecebny rezim, nebolo by treba dalej platit "spekulanta". Kedze vsak nedosla, doplaca na to zamestnavatel. Ako sa ucinne branit necinnosti uradnikov? /Nehovorim, ze sa flakaju, ale AJ JA chcem za tazko zarobene peniaze adekvatne sluzby, namiesto aby chodili ku konkurencii :-D/
Tesim sa na akekolvek odpovede :)

1. Ak má vychádzky, tak ich má vyznačené na tlačive PN, ktoré v 1 exemplári by si mal mať aj ty...

2. Stačí, že uviedol adresu, poschodie nemusí...adresa nemusí byť zhodná s trvalým pobytom...

3. Porušenie liečebného režimu a porušenie základných povinností zamestnanca sú 2 rôzne veci ošetrené legislatívou...ale rieši to aj Zákonník práce a nedodržanie liečebného režimu je porušením základných povinností zamestnanca v zmysle ZP...

4. Dôkazový materiál (audio-video) je uznaný len v prípade získania takých záznamov v zmysle legislatívy...

5. To záleží od konkrétnej diagnózy, ale také pravidlo neexistuje, lebo všeobecný lekár má špecializovanú diagnózu potvrdenú lekárskym vyšetrením špecialistu a založené v zdravotnej dokumentácii pacienta...

6. Šanca je vždy 1:1. K (ne)dodržiavaniu liečebného režimu sa vždy vyjadruje SP...

Čo som vedel, to máš napísané, prípadne ma opravte ;)
Jara
09.10.08,06:34
Pokiaľ viem vychádzky sú vyznačené len na tlačive ktoré má zamestnanec doma. Tam je na druhej strane na to rubrika kde je napísaný čas od - do. Na tlačive pre zamestnavateľa to neni. Teda len lekár môže povedať kedy ma vychádzku na možno telefonicky dotaz.
sign
09.10.08,07:59
1. Ak má vychádzky, tak ich má vyznačené na tlačive PN, ktoré v 1 exemplári by si mal mať aj ty...

Nemam v mojom exemplari nic, ale ako napisal niekto dalsi, musim checknut zrejme tu jeho kopiu. Ak mi ju neukaze mam smolu? Alebo mam narok poznat lieceby rezim? A moze mi liecebny rezim povedat lekar?


2. Stačí, že uviedol adresu, poschodie nemusí...adresa nemusí byť zhodná s trvalým pobytom...

Formular pise: Presne adresa....vratane poschodia. Mozem ziadat zamestnanca, aby doplnil pisomne tuto informaciu, alebo ho s tym musim poslat k lekarovi? (vyplnal lekar)


3. Porušenie liečebného režimu a porušenie základných povinností zamestnanca sú 2 rôzne veci ošetrené legislatívou...ale rieši to aj Zákonník práce a nedodržanie liečebného režimu je porušením základných povinností zamestnanca v zmysle ZP...

To co si napisal si vnutorne odporuje. Najprv pises ze porusenie LR nie je porusenie zakladnych povinnosti, potom pises ze porusenie LR je. Ktore tvrdenie je teda pravdive? Podla mna ze porusenie LR je porusenim zakladnych povinnosti (podla ZP). Zistuje to vsak socpoist.


4. Dôkazový materiál (audio-video) je uznaný len v prípade získania takých záznamov v zmysle legislatívy...

Prepac, ale Tvoja odpoved sa mi nezda prilis konkretna (a to, ze akekolvek konanie obcana/pravneho subjektu musi byt v sulade s legislativou, vsetci predsa vieme :-)). Ale aj tak dakujem za nu. Uz som preveril u pravnika "ako na to".


5. To záleží od konkrétnej diagnózy, ale také pravidlo neexistuje, lebo všeobecný lekár má špecializovanú diagnózu potvrdenú lekárskym vyšetrením špecialistu a založené v zdravotnej dokumentácii pacienta...

Asi som zle polozil otazku. Kolko moze dat PN prakticky lekar bez podkladov od specialistov? Kludne aj rok? Urcite musi existovat nejake maximum. A mozem ja vyziadat o reviziu mnou najatym lekarom (napr. sa mi zda, ze diagnoza je stanovena nespravne, lebo mam podozrenie, ze "pacient sa dohodol s lekarom")? Za akych podmienok?


6. Šanca je vždy 1:1. K (ne)dodržiavaniu liečebného režimu sa vždy vyjadruje SP...

Podla mna je statistika ina a zaujimalo ma to hlavne kvoli skusenostiam ostatnych. Ak nemas skusenost, tak sa Ti naozaj moze javit sanca 50%, ale to je odhat bez vstupnych udajov. Zaujima ma trochu presnejsie cislo - z praxe (napr. "dali sme podnet 3x, prisli 1x" alebo podobne).


Čo som vedel, to máš napísané, prípadne ma opravte ;)

Velmi pekne dakujem za ochotu a rady!
Infarkt
09.10.08,14:57
Čo ja pamätám, tak vychádzky boli písane na prednej strane a boli aj na kópii, ktorú má zamestnávateľ...
Lekár ti vlastne v zmysle legislatívy nemôže vyzradiť nič čo sa týka zdravia, alebo liečebného režimu pacienta-zamestnanca.
V prípade poschodia by to mal dopísať lekár a nie pacient...
Porušenie liečebného režimu je porušením základných povinností zamestnanca...ja som si to všimol neskoršie a preto som ten príspevok doplnil, takže sorry...stáva sa ;). A presne tak, porušenie LR zisťuje a hodnotí SP...ktorej stanovisko potrebuješ, keby si to chcel použiť na rozviazanie pracovného pomeru...
Myslím, že nikde nie je stanovené tabuľkovo koľko a kto a na ktorú diagnózu...je to veľmi individuálne, niekto má napríklad aj iné zdravotné komplikácie, alebo alergie, alebo nálezy, atď, atď, atď...ktoré môžu ovplyvniť dĺžku PN.
Ja osobne skúsenosť z SP v tomto smere nemám, ale kopec ľudí v mojom okolí má a zatiaľ to vychádza 10:7 :o
sign
09.10.08,17:42
Ahoj Infarkt,

dakujem Ti za vycerpavajuce doplnujuce odpovede, som velmi poteseny ako zrozumitelne si ich napisal :)

Pochvalim sa aspon, co som zistil v Socpoist u tety, co ma na starosti prislusnu PN:

1. Ak ide o viac-bytovy dom, musi sa upresnit poschodie a cislo/meno bytu (pokial tam nie je meno zamestnanca). V opacnom pripade kontrola Socpoist uplatni sankcie. (Chapem ich, nie su predsa detektivi.)

2. Do PN moze zapisovat tieto udaje IBA lekar.

Zamestnanec bol nasledne o uvedenom informovany a po doruceni PNiek "na dopracovanie" aj znacne ...eh... rozladeny :) Ale vsak ja som to nevymyslel! ;-)
Infarkt
10.10.08,05:49
Snažil som sa ... :D

Čo viem, poradím...

mimotemy Ináč, k tomu poschodiu a číslu/menu bytu...Konkrétna vec priamo z môjho života...ja som bol PN. Bol som asi 2 mesiace chorý, ale tak, že fakt som bol aj doma ;). Na PN som nemal uvedené poschodie, ani číslo bytu.

Idem asi na druhú kontrolu a doktorka na mňa začala vrieskať, že tam má hlásenie zo SP, že ma nenašli doma a mám sa k tomu vyjadriť...
Bývam v paneláku a zvonček mám samo označené aj svojim menom (bez čísla poschodia, alebo bytu) a vlastne aj schránku, lebo je prístupná od zvončekov...ale problémik je, že asi polovici nášho paneláku tie zvončeky nefungujú...a ja zrovna patrím do tej polovice :D
Dvere bytu nemám označené menom a číslom bytu...číslo bytu vlastne nemá v našom paneláku nikto na dverách :D , meno sem-tam niekto ;).
Pracovníci SP sa vyjadrili, že sa nedozvonili (od vchodu logicky), nenašli také meno na dverách (logicky), takže súdim, že sa nejako dostali do vchodu...
Tak som sa doktorke vyjadril, že keď mi SP dokáže zákonnú povinnosť označiť menom dvere svojho bytu, alebo fakt, že ja zodpovedám za poruchy na zvončekoch (máme x-krát hlásené poruchy na zvončekoch u správcu), v tom prípade budem znášať dôsledky svojho "protiprávneho konania" :D.

A mal som kľud, SP nič nekrátila, ja som sa vyvrieskal na doktorku (už mám inú), vyliečil som sa a pomaličky sa trápim v tejto republike ďalej :D mimotemy
sign
10.10.08,07:03
Tak som sa doktorke vyjadril, že keď mi SP dokáže zákonnú povinnosť označiť menom dvere svojho bytu, alebo fakt, že ja zodpovedám za poruchy na zvončekoch (máme x-krát hlásené poruchy na zvončekoch u správcu), v tom prípade budem znášať dôsledky svojho "protiprávneho konania" :D

No, SP od Teba ziada uviest okrem adresy kde sa budes zdrziavat minimalne to poschodie a to si Ty neuviedol. Je pravda ze to neziada zakonom, ale ze by to neziadala, tvrdit nemozes :)
kublik
25.11.08,12:29
Chcela by som vedieť, keď počas NPPDPN bol zamestnanec v práci na školení a mal kontrolu, je toto porušenie liečebného režimu. V práci tvrdia, že keď bol chorý, nemal chodiť a že mu to neuznajú.
Ak niekto môžte, poráďte!!!
Infarkt
25.11.08,12:49
Chcela by som vedieť, keď počas NPPDPN bol zamestnanec v práci na školení a mal kontrolu, je toto porušenie liečebného režimu. V práci tvrdia, že keď bol chorý, nemal chodiť a že mu to neuznajú.
Ak niekto môžte, poráďte!!!

Jednoznačne, keď som na DPN, tak nemôžem chodiť napríklad na školenia :confused: :confused: :confused:
Samozrejme, je to porušenie liečebného režimu...
dalilada
08.12.08,17:44
Prečítala som si všetky príspevky, príslušné zákony, ale predsa by som poprosila o opoveď na nasledovné. Máme zamestnankyňu, ktorá je už vyše roka na marodke, resp. OČR, marodka, nová marodka od iného lekára, čerpanie dovolenky, OČR, marodka...možno som niečo vynechala, ale podstatné je, že neodpracovala ani jeden deň. Počas toho obdobia si stihla urobiť autoškolu, vodí každý deň dieťa z a do školy 10 km od miesta bydliska, kolegovia ju stretávajú v meste a pod... Už máme toho plné zuby. Keďže momentálne už čerpá nemocenské, bolo by potrebné požiadať SP o kontrolu, príde mi to však neefektívne, pretože zákon schválnosti funguje a ona práve vtedy bude doma. Dnes ju zamestnávateľ z auta zdiaľky videl pred svojím pracoviskom a zistil, že tam vysedávala 4 hodiny - na čo sú svedkovia. Nechce však riešiť zápismi a podpismi svedkov - stále sa tak zbytočne vyrába dusná atmosféra. Je možné jej poslať oznámenie o porušení prac. disciplíny i keď nie je možné posudzovať dodržiavanie liečebného režimu zamestnávateľom ( i keď posúdiť, že vysedávanie na pracovisku od 14,00 do 18,00, nie je dodržiavaním liečebného režimu asi nie je problém)? Tie predpisy ohľadom PN a kontroly sú veľmi divne postavené.
dalilada
08.12.08,19:14
Prečítala som si všetky príspevky, príslušné zákony, ale predsa by som poprosila o opoveď na nasledovné. Máme zamestnankyňu, ktorá je už vyše roka na marodke, resp. OČR, marodka, nová marodka od iného lekára, čerpanie dovolenky, OČR, marodka...možno som niečo vynechala, ale podstatné je, že neodpracovala ani jeden deň. Počas toho obdobia si stihla urobiť autoškolu, vodí každý deň dieťa z a do školy 10 km od miesta bydliska, kolegovia ju stretávajú v meste a pod... Už máme toho plné zuby. Keďže momentálne už čerpá nemocenské, bolo by potrebné požiadať SP o kontrolu, príde mi to však neefektívne, pretože zákon schválnosti funguje a ona práve vtedy bude doma. Dnes ju zamestnávateľ z auta zdiaľky videl pred svojím pracoviskom a zistil, že tam vysedávala 4 hodiny - na čo sú svedkovia. Nechce však riešiť zápismi a podpismi svedkov - stále sa tak zbytočne vyrába dusná atmosféra. Je možné jej poslať oznámenie o porušení prac. disciplíny i keď nie je možné posudzovať dodržiavanie liečebného režimu zamestnávateľom ( i keď posúdiť, že vysedávanie na pracovisku od 14,00 do 18,00, nie je dodržiavaním liečebného režimu asi nie je problém)? Tie predpisy ohľadom PN a kontroly sú veľmi divne postavené.
Skúsi niekto opovedať, čo s tým?
dalilada
09.12.08,12:31
???
Infarkt
09.12.08,15:13
Skúsi niekto opovedať, čo s tým?

Na začiatok trochu mimotemy To nie je jediná vec, čo je DIVNÉ na Slovensku :D mimotemy

A teraz k veci :
Zamestnávateľ fakt neposudzuje dodržiavanie liečebného režimu, a nie je to porušenie pracovnej disciplíny v zmysle ZP...stále to je porušenie liečebného režimu.

Obráť sa emailom na Sociálnu poisťovňu a uvidíš ich reakciu...
dalilada
11.12.08,13:45
Pripínam svoju otázku a odpoveď zo Sociálnej poisťovne.

Dobrý deň,
posielame Vám odpoveď na Vašu otázku:
Prečítala som si príslušné zákony, ale predsa by som poprosila o opoveď na nasledovné. Máme zamestnankyňu, ktorá je už vyše roka na marodke, resp. OČR, marodka, nová marodka od iného lekára, čerpanie dovolenky, OČR, marodka...možno som niečo vynechala, ale podstatné je, že neodpracovala ani jeden deň. Počas toho obdobia si stihla urobiť autoškolu, vodí každý deň dieťa z a do školy 10 km od miesta bydliska, kolegovia ju stretávajú v meste a pod... Ak by sme požiadali SP o vykonanie kontroly, nie je zaručené, že práve v tom čase sa nebude zdržiavť doma. A na druhej strane aj keby bola, stále nie je problém si zariadiť potvrdenie od lekára na ten čas. Dnes ju zamestnávateľ z auta zdiaľky videl pred svojím pracoviskom a zistil, že tam vysedávala 4 hodiny - na čo sú svedkovia. Vieme, že nie je možné posudzovať dodržiavanie liečebného režimu zamestnávateľom ( i keď posúdiť, že vysedávanie na pracovisku od 14,00 do 18,00, nie je dodržiavaním liečebného režimu asi nie je problém). Zamestnankyňa je aj dobrovoľne nemocensky poistená. Aké zákonné možnosti má zamestnávateľ, resp. ako sa taká situácia rieši z pohľadu sociálnej poisťovne?
Ďakujem za odpoveď.
s pozdravom


Odpoveď:
Dobrý deň,


zamestnanec, ktorý poberá nemocenskú dávku, je povinný počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom. Pri podozrení, že zamestnanec nedodržiava liečebný režim, môže zamestnávateľ pobočke Sociálnej poisťovni dať podnet na vykonanie kontroly. Dodržiavanie liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca, ktorý určil ošetrujúci lekár, organizuje posudkový lekár a kontroluje určený zamestnanec Sociálnej poisťovne. Posudkový lekár príslušnej pobočky organizuje a určený zamestnanec Sociálnej poisťovne vykonáva kontrolu dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti. Kontrola posudzovania spôsobilosti na prácu sa vykonáva v lehotách určených posudkovým lekárom, ak ide o dočasnú pracovnú neschopnosť posudzovanej fyzickej osoby, vykonáva sa najmenej raz za štyri týždne trvania dočasnej pracovnej neschopnosti.

Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca sa môže vykonať na podnet: posudkového lekára, ošetrujúceho lekára, zamestnávateľa, inej fyzickej osoby alebo právnickej osoby. Akým spôsobom požiadate o vykonanie kontroly liečebného režimu príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne záleží len na Vás (napr. písomne, telefonicky a aj anonymne.)

Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca sa vykonáva v byte dočasne práceneschopného poistenca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne práceneschopný poistenec zdržuje.

Pri preukázanom porušení liečebného režimu dočasne práceneschopným poistencom, poistenec nemá nárok na výplatu nemocenského odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu.

S pozdravom


Vaša Sociálna poisťovňa

Takže nič nové som sa nedozvedela. Ale musím uznať, že odpoveď som tak skoro nečakala.
wagner
11.12.08,17:21
No neviem čo si vlastne od soc.poisťovne čakala. Odpovedali Ti v súlade so zákonom. Neviem či vôbec poberá nejaké nemocenské dávky, ale aj tak, prečo si ju už dávno nenahlásila na soc.poisťovňu, že porušuje liečebný režim? Tak sa tu nesťažuj a nahlás ju. Môžeš to poslať aj emailom, ak sa nemýlim. Napíš menovaná sa vtedy zdržovala tam od toľkej do toľkej a máme za to, že porušuje liečebný režim. A kontrola jej príde. Či ju nachytajú alebo nie, to záleží od jej šťastia. Ak nič nepoberá, tak má všetkých vieš kde. Nemajú jej čo zobrať a akurát ju upozornia. A tým sa to skončí. Alebo sa mýlim?:eek:
dada 1
03.02.09,09:07
My sme dali podnet na SP na dodržiavanie liečebného režimu do 10 dní, kontrola zistila, že zamestnanec nebol doma bol predvolaný na SP tam povedal, že nepočul zvonec dostal pokutu ktorú zaplatil SP a nám doručili záver: neporušil liečebný režim

Ďalšiemu sme boli na kontrole o 15.40 samozrejme nebol doma, o dva dni doniesol papier že bol u lekára, ktorý robí do 14.00
Po konzultácii s lekárkou sme zistili že tam bol o 10.00, môžeme mu zastaviť vyplácanie dávok.
bv_alexandra
10.06.09,08:57
Prosím Vás ZC, je PN od 08.6. aj napriek tomu že ešte 08.06. bol u nás na fi v podnapitom stave. Dnes doniesol PN/osobne/. RIaditeľ mi nariadil vykonať kontrolu u neho.
Mám otázku:
Jeho trvalý pobyt je Trnava, kedže mi len teraz osobne doniesol PN je jasné že ja tam bude skôr ako on. Bude to porušenie liečebného režimu?
Viem že na adrese tvalého pobytu sa nezdržiava, ale viem aj adresu na ktorej sa zdržiava, ale v PN ju uvedenú nemá.
Tak teraz neviem na ktorú adresu môžem vykonať kontrolu.
Môže lekár vystaviť PN zo spätným dátumom, nedá sa to nejakým spôsobom napadnúť?
V pondelok ten zamestnanec bol ráno od 08:00 do 09:00 v robote a potom odišiel a poslal po inom ZC výpoveď, ktorá je však neplatná. Náš riaditeľ mu volal nech sa vráti späť na fi že jeho výpoved je neplatná, a že chce s ním osobne doriešit veci.
On prišiel o druhej, a bolo na nom jasne vidieť že je opitý. Svedkovia na to že tu bol su len Ja Riaditeľ, a 1pracovníčka, ktorá je žiaľ jeho partnerka.
Poraďte mi čo stým. PLS
bv_alexandra
10.06.09,10:43
Keďže som tu na porade nenašla tlačivo na vyslanie zamestnanca na výkon kontorly, vytvorila som vlastné a prikladám aj pre ostatných. Dúfam, že pomôže.:);)
bv_alexandra
10.06.09,12:03
Prosím Vás ZC, je PN od 08.6. aj napriek tomu že ešte 08.06. bol u nás na fi v podnapitom stave. Dnes doniesol PN/osobne/. RIaditeľ mi nariadil vykonať kontrolu u neho.
Mám otázku:
Jeho trvalý pobyt je Trnava, kedže mi len teraz osobne doniesol PN je jasné že ja tam bude skôr ako on. Bude to porušenie liečebného režimu?
Viem že na adrese tvalého pobytu sa nezdržiava, ale viem aj adresu na ktorej sa zdržiava, ale v PN ju uvedenú nemá.
Tak teraz neviem na ktorú adresu môžem vykonať kontrolu.
Môže lekár vystaviť PN zo spätným dátumom, nedá sa to nejakým spôsobom napadnúť?
V pondelok ten zamestnanec bol ráno od 08:00 do 09:00 v robote a potom odišiel a poslal po inom ZC výpoveď, ktorá je však neplatná. Náš riaditeľ mu volal nech sa vráti späť na fi že jeho výpoved je neplatná, a že chce s ním osobne doriešit veci.
On prišiel o druhej, a bolo na nom jasne vidieť že je opitý. Svedkovia na to že tu bol su len Ja Riaditeľ, a 1pracovníčka, ktorá je žiaľ jeho partnerka.
Poraďte mi čo stým. PLS
Posúvam:)
bv_alexandra
10.06.09,14:45
posúvam....
veronikasad
10.06.09,14:52
Prosím Vás ZC, je PN od 08.6. aj napriek tomu že ešte 08.06. bol u nás na fi v podnapitom stave. Dnes doniesol PN/osobne/. RIaditeľ mi nariadil vykonať kontrolu u neho.
Mám otázku:
Jeho trvalý pobyt je Trnava, kedže mi len teraz osobne doniesol PN je jasné že ja tam bude skôr ako on. Bude to porušenie liečebného režimu?
Viem že na adrese tvalého pobytu sa nezdržiava, ale viem aj adresu na ktorej sa zdržiava, ale v PN ju uvedenú nemá.
Tak teraz neviem na ktorú adresu môžem vykonať kontrolu.
Môže lekár vystaviť PN zo spätným dátumom, nedá sa to nejakým spôsobom napadnúť?
V pondelok ten zamestnanec bol ráno od 08:00 do 09:00 v robote a potom odišiel a poslal po inom ZC výpoveď, ktorá je však neplatná. Náš riaditeľ mu volal nech sa vráti späť na fi že jeho výpoved je neplatná, a že chce s ním osobne doriešit veci.
On prišiel o druhej, a bolo na nom jasne vidieť že je opitý. Svedkovia na to že tu bol su len Ja Riaditeľ, a 1pracovníčka, ktorá je žiaľ jeho partnerka.
Poraďte mi čo stým. PLS
Kontrolu dodržiavania liečebného režimu aj počas prvých 10 dní PN-ky robí sociálna poisťovňa - tam treba nahlásiť podozrenie na porušenie liečebného režimu, určite ho skontroluju aj viackrát /môžeš uviesť, že na adrese uvedenej v PN-ke sa nezdržiava/.
Zamestnávatel nemôže spochybniť výpoveď zamestnanca, nemusí uvádzať dôvod. Výpovedná doba je dvojmesačná a začína plynúť prvým dňom nasl. mesiaca. Ale váš zamestnanec chcel zrejme skončiť pracovný pomer dohodou, s čím zamestnávatel nemusí súhlasiť.
bv_alexandra
10.06.09,17:25
Kontrolu dodržiavania liečebného režimu aj počas prvých 10 dní PN-ky robí sociálna poisťovňa - tam treba nahlásiť podozrenie na porušenie liečebného režimu, určite ho skontroluju aj viackrát /môžeš uviesť, že na adrese uvedenej v PN-ke sa nezdržiava/.
Zamestnávatel nemôže spochybniť výpoveď zamestnanca, nemusí uvádzať dôvod. Výpovedná doba je dvojmesačná a začína plynúť prvým dňom nasl. mesiaca. Ale váš zamestnanec chcel zrejme skončiť pracovný pomer dohodou, s čím zamestnávatel nemusí súhlasiť.
K tej kontrole, tu na porade som čítala že kontrolu môže vykonať aj ZĽ v prvých 10 dňoch PN - je to mylná informácia?:eek:
K tmavo vyfarebenému:
ZC dal výpoved, ktorá za prvé nie je kompletná a nie je presne vymedzený dôvod výpovede. Je uvedený len par 69, a nie je presne vymedzené písmeno, teda táto výpoveď podľa ZP je neplatná
§ 61
Výpoveď
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.
a za druhé ak aj zamestnanec dal výpoveď za nevyplatenie mzdy, tiež táto výpoveď nie je platná, pretože ešte neprešla 15dnová lehota od výplatného termínu
Takže čo sa týka tej výpovede je určite neplatná, a jeho PP nadalej trvá.
Prosím Vás čo s tou kontrolou ZC počas Pn? Môže ZL vykonať túto kontrolu alebo nie. Normálne som zaskočená.
Ďakujem za postrehy a rady:)
mzdarka renca
10.06.09,23:45
Zamestnávateľ má právo na kontrolu zamestnanca po dobu prvých 10 dní DPN v zmysle Zákona o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov č.462/2003 § 9 odst. 4.

Spoločné ustanovenia
§ 9

(1) Nárok na náhradu príjmu sa uplatňuje u zamestnávateľa predložením potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti vystaveného podľa osobitného predpisu.3)

(2) Zamestnanec je povinný preukázať zamestnávateľovi skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, výšku a zánik nároku na náhradu príjmu.

(3) Zamestnanec je povinný v období, v ktorom má nárok na náhradu príjmu, dodržiavať liečebný režim určený lekárom.10)

(4) Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu podľa prvej vety v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.
mzdarka renca
10.06.09,23:52
Nika, čo sa týka výpovede, ktorú podal zamestnanec, si neuviedla v zmysle ktorého § ZP bola výpoveď podaná.
Prosím, doplň informáciu.
bv_alexandra
11.06.09,05:55
Nika, čo sa týka výpovede, ktorú podal zamestnanec, si neuviedla v zmysle ktorého § ZP bola výpoveď podaná.
Prosím, doplň informáciu.
Uviedol iba par. 69.:rolleyes:
bv_alexandra
11.06.09,06:45
Zamestnávateľ má právo na kontrolu zamestnanca po dobu prvých 10 dní DPN v zmysle Zákona o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov č.462/2003 § 9 odst. 4.

Spoločné ustanovenia
§ 9

(1) Nárok na náhradu príjmu sa uplatňuje u zamestnávateľa predložením potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti vystaveného podľa osobitného predpisu.3)

(2) Zamestnanec je povinný preukázať zamestnávateľovi skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, výšku a zánik nároku na náhradu príjmu.

(3) Zamestnanec je povinný v období, v ktorom má nárok na náhradu príjmu, dodržiavať liečebný režim určený lekárom.10)

(4) Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu podľa prvej vety v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.
NO takže ak môžem vykonať túto kontrolu mám ešte otázku.
Ak dotyčný nebude doma:
1.Pozastavím mu dnešným dňom vyplatenie DPN?
2.Musím mu poslať poštou papier aby sa vyjadril k tomu?
3. Oznamujem to aj SP?
mzdarka renca
11.06.09,07:02
NO takže ak môžem vykonať túto kontrolu mám ešte otázku.
Ak dotyčný nebude doma:
1.Pozastavím mu dnešným dňom vyplatenie DPN? áno, od tohoto dňa mu nebudeš vypácať náhradu príjmu pri DPN
2.Musím mu poslať poštou papier aby sa vyjadril k tomu? nie, pošleš mu len oznámenie o výsledku kontroly
3. Oznamujem to aj SP? samozrejme, to by som urobila ako prvé. zavolaj si na SP, ako postupovať, nakoľko praktickú skúsenosť s takýmto prípadom nemám
Ešte by som to oznámila aj lekárovi.
bv_alexandra
11.06.09,07:05
Ešte by som to oznámila aj lekárovi.
Renč a vdaka, ;)
Snažím sa dovolať do SP, ale kedže dnes nie je deň pre klientov, tak akosi ani telefóny nefungujú:rolleyes:
bv_alexandra
11.06.09,07:07
Ešte by som to oznámila aj lekárovi.
Čo oznámiť lekárovi a akým spôsobom?
mzdarka renca
11.06.09,07:12
Renč a vdaka, ;)
Snažím sa dovolať do SP, ale kedže dnes nie je deň pre klientov, tak akosi ani telefóny nefungujú:rolleyes:
Volaj na ústredňu, oni ťa už niekam prepnú. A lekárovi by som zaslala len kópiu.
skitn
13.06.09,10:32
máme taký problém, že zamestnankyňa je v rade školy, a budú voľby, Je dlhodobo PN. Môže sa zúčastni volieb počas pN. Nie je to hodinová záležitosť, kedy by bola akože na vychádzke. Môže ju riaditeľ napadnúť, lebo bude na voľbách , čo tam robí, ked je PN? Môže ju vopred vyzvať, aby na tento deň, prerušila PN? Čo ak niekto oznámi, sociálnej poisťovni, kde sa práve nachádza, môže z toho mať problémy? pROSíM, viem, že je to naraz veľa otázok, ale voľby sú blízko,aby som nespravila nejakú chybu. Ďakujem
VERONIKA6
13.06.09,13:51
máme taký problém, že zamestnankyňa je v rade školy, a budú voľby, Je dlhodobo PN. Môže sa zúčastni volieb počas pN. Nie je to hodinová záležitosť, kedy by bola akože na vychádzke. Môže ju riaditeľ napadnúť, lebo bude na voľbách , čo tam robí, ked je PN? Môže ju vopred vyzvať, aby na tento deň, prerušila PN? Čo ak niekto oznámi, sociálnej poisťovni, kde sa práve nachádza, môže z toho mať problémy? pROSíM, viem, že je to naraz veľa otázok, ale voľby sú blízko,aby som nespravila nejakú chybu. Ďakujem
Otázka je zadaná v dvoch témach. V tejto téme je opísané, že pracovníčka sa zúčastnila volieb, dúfam, že je to myslené ako členka volebnej komisie. V tom prípade porušila liečebný režim a keď do komisie šla ako práceneschopná, že je to na jej vlastnú zodpovednosť. Ona si v prípade udania nejakej dobrej osoby, bude znášať následky.
dada 1
23.06.09,06:08
Ja mám skúsenosť s porušením liečebného režimu takúto: Náš zamestnanec bol na PN volala som na SP a žiadala som o skontrolovanie zamestnanca, SP urobila kontrolu bol doma, zamestnávateľ urobil na druhy deň kontrolu zam. nebol doma. O dva dni doniesol papier od lekára, že tam bol po tel. overení u jeho lekárky potvrdila že tam bol v doobedňajších hodinách, kontrola u zamestnanca bola o 15,40hod.Zamestnancovi sme nevyplatili náhradu príjmu odo dňa porušenia liečebného režimu, čo som označila aj na PN a odniesla na SP s čím SP nesúhlasila že len oni sa môžu vyjadriť či porušil liečebný režim alebo nie. Zamestnávateľ nie je oprávnený kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu. Napísala som na SP na ústredie, ich odpoveď: náhrada príjmu nepatrí do vecnej pôsobnosti SP preto Vám odporúčame obrátiť sa na Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny. Tak som napísala na MPSVaR a ich jednoznačná odpoveď bola že zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti.Tak sa vyznajte z toho.
Chobot
23.06.09,07:24
Ja mám skúsenosť s porušením liečebného režimu takúto: Náš zamestnanec bol na PN volala som na SP a žiadala som o skontrolovanie zamestnanca, SP urobila kontrolu bol doma, zamestnávateľ urobil na druhy deň kontrolu zam. nebol doma. O dva dni doniesol papier od lekára, že tam bol po tel. overení u jeho lekárky potvrdila že tam bol v doobedňajších hodinách, kontrola u zamestnanca bola o 15,40hod.Zamestnancovi sme nevyplatili náhradu príjmu odo dňa porušenia liečebného režimu, čo som označila aj na PN a odniesla na SP s čím SP nesúhlasila že len oni sa môžu vyjadriť či porušil liečebný režim alebo nie. Zamestnávateľ nie je oprávnený kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu. Napísala som na SP na ústredie, ich odpoveď: náhrada príjmu nepatrí do vecnej pôsobnosti SP preto Vám odporúčame obrátiť sa na Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny. Tak som napísala na MPSVaR a ich jednoznačná odpoveď bola že zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti.Tak sa vyznajte z toho.

No veď to je jasné - každý má z toho hokej a je to jedno veľké Kocúrkovo. Čo inštitúcia - to iný názor a stanovisko.
Tweety
23.06.09,07:51
Ja mám skúsenosť s porušením liečebného režimu takúto: Náš zamestnanec bol na PN volala som na SP a žiadala som o skontrolovanie zamestnanca, SP urobila kontrolu bol doma, zamestnávateľ urobil na druhy deň kontrolu zam. nebol doma. O dva dni doniesol papier od lekára, že tam bol po tel. overení u jeho lekárky potvrdila že tam bol v doobedňajších hodinách, kontrola u zamestnanca bola o 15,40hod.Zamestnancovi sme nevyplatili náhradu príjmu odo dňa porušenia liečebného režimu, čo som označila aj na PN a odniesla na SP s čím SP nesúhlasila že len oni sa môžu vyjadriť či porušil liečebný režim alebo nie. Zamestnávateľ nie je oprávnený kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu. Napísala som na SP na ústredie, ich odpoveď: náhrada príjmu nepatrí do vecnej pôsobnosti SP preto Vám odporúčame obrátiť sa na Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny. Tak som napísala na MPSVaR a ich jednoznačná odpoveď bola že zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti.Tak sa vyznajte z toho.
Náhradu príjmu počas DPN vypláca zamestnáv., takže má právo kontroly, a v prípade porušenia liečebného režimu na nevyplatenie náhrad.
Chobot
23.06.09,08:01
Náhradu príjmu počas DPN vypláca zamestnáv., takže má právo kontroly, a v prípade porušenia liečebného režimu na nevyplatenie náhrad.

Lenže oficiálne to nevyplýva zo žiadneho predpisu. Tých prvých 10 dní presunuli na zamestnávateľov, ale pozabudli dotiahnuť aj s tým súvisiace veci - kontrola a krátenie. V zákone je riešené len kontrola zo strany SP, zamestnávateľom tú právomoc nedali, aj keď povinnosť platiť nemocenské na nich presunuli.

Podľa mňa, keby sa zamestnanec obrátil na súd, tak mu zamestnávateľ bude musieť vyplatiť nemocenské, lebo na krátenie nemal zákonné právo. Je to paradox, ale bohužiaľ....
Tweety
23.06.09,08:05
Lenže oficiálne to nevyplýva zo žiadneho predpisu. Tých prvých 10 dní presunuli na zamestnávateľov, ale pozabudli dotiahnuť aj s tým súvisiace veci - kontrola a krátenie. V zákone je riešené len kontrola zo strany SP, zamestnávateľom tú právomoc nedali, aj keď povinnosť platiť nemocenské na nich presunuli.

Podľa mňa, keby sa zamestnanec obrátil na súd, tak mu zamestnávateľ bude musieť vyplatiť nemocenské, lebo na krátenie nemal zákonné právo. Je to paradox, ale bohužiaľ....
Mne sa marí, že toto je uvedené v Zákone, ktorý hovorí o náhrade príjmu, len teraz narýchlo neviem určiť jeho názov.
Stefan2005
23.06.09,08:15
Mne sa marí, že toto je uvedené v Zákone, ktorý hovorí o náhrade príjmu, len teraz narýchlo neviem určiť jeho názov.

dobre sa ti marí :).

"Od 1. 8. 2006, na základe zmeny v § 9 ods. 4 zákona o náhrade príjmu zákonom č. 310/2006 Z. z., sa ustanovuje právo zamestnávateľa vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Túto kontrolu má právo zamestnávateľ vykonať v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava. Ak zamestnávateľ takouto kontrolou zistí, že dočasne práceneschopný zamestnanec sa nezdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti bez súhlasu lekára, zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca vylučuje zamestnancovi nárok na náhradu príjmu. V takomto prípade nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec odo dňa zistenia tejto skutočnosti, a to do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najneskôr do uplynutia 10. kalendárneho dňa trvania dočasnej pracovnej neschopnosti. "

zdroj: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=7829&LngID=0
Tweety
23.06.09,08:19
dobre sa ti marí :).

"Od 1. 8. 2006, na základe zmeny v § 9 ods. 4 zákona o náhrade príjmu zákonom č. 310/2006 Z. z., sa ustanovuje právo zamestnávateľa vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Túto kontrolu má právo zamestnávateľ vykonať v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava. Ak zamestnávateľ takouto kontrolou zistí, že dočasne práceneschopný zamestnanec sa nezdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti bez súhlasu lekára, zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca vylučuje zamestnancovi nárok na náhradu príjmu. V takomto prípade nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec odo dňa zistenia tejto skutočnosti, a to do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najneskôr do uplynutia 10. kalendárneho dňa trvania dočasnej pracovnej neschopnosti. "

zdroj: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=7829&LngID=0
Takže je to predsa Zákon o náhrade príjmu, som rada, že som sa nemýlila, hoci už mzdy nerobím.:)
dada 1
23.06.09,08:41
Je to veľká sranda sledovať tieto výklady zákonov a zákony mne SP aby som pochopila vytlačila ich výklad zákonov a tam je že od 1.8.2006 zamestnávateľ nie je oprávnený kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu určeného lekárom,v prípade podozrenia z plr treba upozorniť posudkového lekára SP.
Stefan2005
23.06.09,08:48
Je to veľká sranda sledovať tieto výklady zákonov a zákony mne SP aby som pochopila vytlačila ich výklad zákonov a tam je že od 1.8.2006 zamestnávateľ nie je oprávnený kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu určeného lekárom,v prípade podozrenia z plr treba upozorniť posudkového lekára SP.

... "vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti" a "kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu určeného lekárom" nie je to isté...
Ing. Pavol Zúber
28.06.10,09:55
Môže mať zamestnanec na PN dve adresy kde sa bude počas PN zdržiavať?
VERONIKA6
28.06.10,10:33
Na potvrdení o dočasnej PN je adresa trvalého pobytu a v druhej kolonke je adresa, kde sa bude poistenec zdržiavať v čase DPN, vrátane poschodia.
miskob
11.10.10,13:18
Dobrý deň, prosila by som o radu, ako má postupovať zamestnávateľ pri výplate náhrady príjmu pri PN, v prípade zavinenia PN inou osobou, môže sa náhrada príjmu vyplatiť
rodina1
11.10.10,13:45
Dobrý deň, prosila by som o radu, ako má postupovať zamestnávateľ pri výplate náhrady príjmu pri PN, v prípade zavinenia PN inou osobou, môže sa náhrada príjmu vyplatiť
Máš asi na mysli, že osoba A bola zranená osobou B. Osoba A je u vás zamestnaná a na základe zranenia jej bola vystavená DPN. Osoba A odovzdala doklad o PN vám, ako zamestnávateľovi.
Podľa mňa, to, že osoba A bola zranená osobou B nemá vplyv na vyplatenie náhrady príjmu pri DPN. Vy, vyplatíte PN v dĺžke 10 dní, ak potom PN trvá, postúpite na SP.
ivka70
11.10.10,13:47
Dobrý deň, prosila by som o radu, ako má postupovať zamestnávateľ pri výplate náhrady príjmu pri PN, v prípade zavinenia PN inou osobou, môže sa náhrada príjmu vyplatiť

Moj nazor je, ze pokial je vystavena PN, zamestnavatrel ju musi vyplatit.
Ak PN bola zavinena inou osobou a prebieha napr. zaloba, tak si nahradu "skody", teda vyplatenu PN uplatni v tomto konani.
Ii1
20.07.12,07:42
Potrebujem poradiť som na PN zavolali ma do SP a tam mi oznámili že prišlo na mna udanie že som bol mimo vychádzky mimo svojho domu a šoféroval som motorové vozidlo. Ako dôkaz boli zaslané fotky. Ja som oponoval tým že to bolo počas vychádzky. A že to nie je dôkaz lebo čas na akom koľvek fotoaparáte či videu sa dá nastaviť dopredu na akýkolvek len chcete. Tam mi bolo oznámené že to je zjavný dôkaz porušenia liečebného režimu, že ja vôbec počas PN nemôžem viesť motorovévozidlo a chcú mi pozastaviť vyplácanie maródky.
veronikasad
20.07.12,07:44
Potrebujem poradiť som na PN zavolali ma do SP a tam mi oznámili že prišlo na mna udanie že som bol mimo vychádzky mimo svojho domu a šoféroval som motorové vozidlo. Ako dôkaz boli zaslané fotky. Ja som oponoval tým že to bolo počas vychádzky. A že to nie je dôkaz lebo čas na akom koľvek fotoaparáte či videu sa dá nastaviť dopredu na akýkolvek len chcete. Tam mi bolo oznámené že to je zjavný dôkaz porušenia liečebného režimu, že ja vôbec počas PN nemôžem viesť motorovévozidlo a chcú mi pozastaviť vyplácanie maródky.
No asi záleží od diagnozy a liekov, ktoré užívaš, či môžeš viesť motorové vozidlo ...
Ii1
20.07.12,15:51
Jedná sa síce o viacnásobnú zlomeninu predkolenia ľavej nohy, ale úraz sa stal pred cca pred 10 mesiacmi . Ostali mi problémi s členkom, nemôžem ho ohýbať len do určitej mieri a že koleno ohnem len do asi110st. . Mna to však pri vedení vozidla nijako neobmedzuje aby som nezvládol bezpečnú jazdu. A myslím že až také silné lieky neužívam aby to ovplivnilo moje schopnosti pri vedení vozidla. Ináč pred tým som informoval o tom že vediem vozidlo môjho ošetrujúceho lekára,obvodného lekára a aj posudkového lekára , ale nikto voči tomu nenamietal kým neprišlo na mňa toto udanie ktoré je mimochodom od mojej ex(žije s policajtom a znepríjemňujú mi život od už 4roky) a to kvôli tomu aby mi zamedzila stretávať sa z dcérou. Ja mám dojem že sa len v SP niekto niečoho bojí a nechce proti ním ísť.