ady23
09.10.09,10:46
Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať, mám obchod a dovážam tovar prevažne z okolitých krajín, ako Čechy, Maďarsko,Rakúsko, začala som s podnikaním len v júny a mam trošku nejasnosti. Niekde tu na porade v starších príspevkoch som sa dočítala, ako neplatca DPH, že keď za kalendárny rok presiahnem nákup tovaru zo zahraničia vo výške 420 000,-Sk bez DPH, musím sa zaregistrovať pre daň. Chcem sa opýtať či je to naozaj tak ? Kde by som mohla nájsť uvedený zákon? a čo vlastne z toho pre mňa vyplýva. Ďakujem za odpoveď.
babi2
09.10.09,10:50
Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať, mám obchod a dovážam tovar prevažne z okolitých krajín, ako Čechy, Maďarsko,Rakúsko, začala som s podnikaním len v júny a mam trošku nejasnosti. Niekde tu na porade v starších príspevkoch som sa dočítala, ako neplatca DPH, že keď za kalendárny rok presiahnem nákup tovaru zo zahraničia vo výške 420 000,-Sk bez DPH, musím sa zaregistrovať pre daň. Chcem sa opýtať či je to naozaj tak ? Kde by som mohla nájsť uvedený zákon? a čo vlastne z toho pre mňa vyplýva. Ďakujem za odpoveď.
Zákon o DPH
§ 7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň
tuta
09.10.09,10:58
Troška poopravím, jedná sa o zákon 222/2004 o dani z pridanej hodnoty a jeho aktuálne znenie:
§ 7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku
13 941,45 eura.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941,45 eura.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
babi2
09.10.09,11:10
Samozrejme, je to zákon o DPH, ďakujem za upozornenie, opravila som
danushka
09.10.09,11:14
Samozrejme, je to zákon o DPH, ďakujem za upozornenie, opravila som

Akosi sa stále nevieme preladiť na tie juráše;), nevadí - veď po prepočte konverzným kurzom by sa zadávateľka tak či onak dopracovala k tejto sume.
ady23
16.10.09,15:26
Troška poopravím, jedná sa o zákon 222/2004 o dani z pridanej hodnoty a jeho aktuálne znenie:
§ 7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku
13 941,45 eura.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941,45 eura.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
dakujem Vám za odpoveď, možno k tomu hlúpa otázka, ale registrovať pre daň znamená, že sa zo mňa stane platca DPH ? alebo co z toho pre mna vyplýva. Ďakujem.
adabirk
16.10.09,16:59
- ak sa registrujete ako zdaniteľná osoba v zmysle § 7 zákona o DPH, nestávate sa platiteľom dane z pridanej hodnoty - budete nakupovať tovar z ČŠ bez DPH a na Slovensku ich zdaníte 19 % sadzbou DPH, pričom nárok na odpočítanie dane vám nevznikne,
- podľa môjho názoru, ak sa zaoberáte obchodnou činnosťou (a plánujete aj naďalej nakupovať tovar z ČŠ od platiteľov), pre vás by bolo výhodnejšie sa registrovať za riadneho platiteľa DPH v zmysle § 4 zákona o DPH, nakupovať budete tak isto bez DPH, na Slovensku nákup zdaníte 19 % sadzbou dane, ale budete mať zároveň nárok na odpočítanie dane, čiže v konečnom dôsledku nakúpený tovar budete mať bez DPH,
- samozrejme keď sa však stanete platiteľom DPH už budete musieť tovar predávať s DPH, ktorú vám však zákazníci zaplatia,
- podľa mňa ten § 7 zákona o DPH sa týka len takých "jednorázových" nákupov spoločností, ktoré sa nezaoberajú obchodom, napr. nemocnice a pod.
- opakujem je to môj názor, rozhodnúť sa musíte vy,
- ak sa však rozhodnete, že sa za platiteľa DPH nezaregistrujete a pred plánovaným nákupom v zahraničí budete vedieť, že hranicu danú zákonom prekročíte musíte sa registrovať v zmysle § 7 zákona vopred,

- skúste si ešte pozrieť metodický pokyn DR SR:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/dph_reg.rtf
Renikee
14.01.10,18:08
Otázočka... Hodnota tovaru bez dane - znamená, že zrátam len sumy bez DPH na zahraničnej faktúre a táto suma nesmie presiahnuť 13941,45 eur. Lebo v podstate mám zaplatené viac, ale bez DPH je to pod touto hranicou, tak sa chcem uistiť. Vďaka
marina8
14.01.10,18:17
Otázočka... Hodnota tovaru bez dane - znamená, že zrátam len sumy bez DPH na zahraničnej faktúre a táto suma nesmie presiahnuť 13941,45 eur. Lebo v podstate mám zaplatené viac, ale bez DPH je to pod touto hranicou, tak sa chcem uistiť. Vďaka

ano
takze pred dalsim nakupom sa uz treba registrovat ci uz podla par. 7 alebo podla par. 4
Renikee
15.01.10,07:23
Marina8, ta hodnota mi nepresiahla za rok 2009 tú hranicu. TAkže sa nemusím registrovať, iba keby som počas tohto roka mala presiahnuť tak sa už musím, nie? Lebo je tam že počas kalendárneho roku.
janasl
01.03.10,09:10
Tento §7 sa týka dovozu zo štátov EU.
Ak ale nie sme platcovia DPH a jednorazovo nakúpime stroje z chorvátska, ktoré zatiaľ nie je členom EU? Vzniká nám nejaká povinnosť pri takomto dovoze ohľadom DPH, prípadne nejakej registrácie?
Iwett
13.03.10,12:45
Dobrý deň, zaplatená DPH daňovému úradu podľa § 7 je daňovým výdavkom? Ďakujem.