miriam.1
23.08.05,12:31
Vie mi niekto poradiť, či môže zamestnanec poberať daňóvý bonus naďalej ak sa v priebehu roka rozviedol a už nežije v spoločnej domácnosti? Jeho bývalá manželka nepoberá daňový bonus , lebo je na materskej dovolenke. Ďakujem .
Stina
23.08.05,10:41
Myslím, že daňový bonus si môže daňovník uplatniť na každé vyživované dieťa, ktoré s ním žije v spoločnej domácnosti (§ 33 Zákona o dani z príjmov).
jued
23.08.05,10:41
Podľa môjho názoru môžeš Vilkovi naďalej vyplácať daňový bónus. Ahoj
kvet
23.08.05,10:43
Jednou z podmienok pre uplatnenie a následné poberanie daňového bonusu je, že daňovník žije v spoločnej domácnosti s nezaopatreným dieťaťom. Čo je spoločná domácnosť upravuje § 115 Občianskeho zákonníka.
V otázke uvádzaš, že daňovník už nežije v spoločnej domácnosti s nezaopatreným dieťaťom a preto k prvému dňu kalendárneho mesiaca, po mesiaci v ktorom rozsudok nadobudol právoplatnosť, daňovaník stráca nárok na daňový bonus.
poruba
23.08.05,11:28
Kvet, s tým zákonom máš síce pravdu, ale nefunguje to až tak úplne. Já mám v robote kolegu, ktorý má s priateľkou syna. Žije s ňou v jednej domácnosti, ale oficiálne ma trvalé bydlisko úplne niekde inde, dokonca aj v inom meste. A ani len prechodné si u nej nedal. A daňový bonus mu priznali a nebol v tom žiadny problém.
Denda
23.08.05,11:34
Kvet, s tým zákonom máš síce pravdu, ale nefunguje to až tak úplne. Já mám v robote kolegu, ktorý má s priateľkou syna. Žije s ňou v jednej domácnosti, ale oficiálne ma trvalé bydlisko úplne niekde inde, dokonca aj v inom meste. A ani len prechodné si u nej nedal. A daňový bonus mu priznali a nebol v tom žiadny problém.Veď presne o tom Kvet hovorí. Podmienka je spoločná domácnosť s nezaopatreným dieťaťom a nie trvalý pobyt alebo prechodný.
Alebo potom neviem čo si tým myslel?http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
kvet
23.08.05,11:43
Áno rozumiem. Pojem spoločná domácnosť nie je totožná s trvalým, resp. prechodným pobytom. Podľa Občianskeho zákonníka domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby. Teda, aby išlo o spoločnú domácnosť musí ísť o:
a) spolužitie dspoň dvoch alebo viacerých osôb
b) ktoré spoločne uhrádzajú náklady do tejto domácnosti.
Pre úplnosť treba uviesť, že u maloletých detí sa príslušnosť k domácnosti určuje dohodou rodičov alebo rozhodnutím súdu.
Koniec koncov, je to na daňovníkovi, on si predsa vo vyhlásení uvedie, že žije s nezaopatreným dieťaťom v spoločnej domácnosti.
miriam.1
23.08.05,11:57
Veľmi ste mi pomohli. Všetkým Vám pekne ďakujem.
avalik
15.02.14,22:07
Nurka, dodrzuj etiketu porady - otazky sa nedavaju do odpovedi a komentarov!
nurka
15.02.14,22:14
ok. pardon. nechcela som zadavat novu otazku, tak preto som vyuzila tuto
avalik
15.02.14,22:17
dole na stranke si klikni na etiketu .... pri zadavani otazky je tiez upozornenie
nurka
15.02.14,22:20
tak vdaka za upozornenie. uz som zadala suvisiacu otazku.