Monica838
09.10.09,16:55
Ahojte,
prosím vás, mohol by mi niekto poradiť:
naša spoločnosť ide mimoriadne kúpiť od nášho OP tovar, ktorý je mimo našu hlavnú obchodnú činnosť, ale tento OP nám dlhuje a týmto spôsobom chce svoj dlh znížiť. Tento tovar obratom predávame do zahraničia, neskladujeme ho, lebo nie je našou hlavnou činnosťou.
Neviem si poradiť ako mám zaúčtovať došlú faktúru a ako mám účtovať vyšlú faktúru. Cez 504/604 by som to nechcela, lebo je to mimoriadny predaj a nákup.

Prosím o radu :)
Ďakujem
Lianka
09.10.09,15:13
Ja teda neviem, ale s pojmom "mimoriadny nakup" som sa este nestretla. Podla mna nie je podstatne, ako ten nakup charakterizujes. Podla toho, co pises, ten predmet(y) bude mat jednoznacne charakter tovaru, t. j. nezmeni svoju podobu. Neviem si teda predstavit ine uctovanie ako cez 504 a 604. Tovar by som "prehnala cez sklad", nakolko ak tomu dobre rozumiem, vy ho fyzicky dostanete a nasledne za kratku dobu predate odberatelovi.
Mária.K.
09.10.09,16:04
Ahojte,
prosím vás, mohol by mi niekto poradiť:
naša spoločnosť ide mimoriadne kúpiť od nášho OP tovar, ktorý je mimo našu hlavnú obchodnú činnosť, ale tento OP nám dlhuje a týmto spôsobom chce svoj dlh znížiť. Tento tovar obratom predávame do zahraničia, neskladujeme ho, lebo nie je našou hlavnou činnosťou.
Neviem si poradiť ako mám zaúčtovať došlú faktúru a ako mám účtovať vyšlú faktúru. Cez 504/604 by som to nechcela, lebo je to mimoriadny predaj a nákup.

Prosím o radu :)
Ďakujem
Javí sa mi to tak, že ten tovar beriete len z dôvodu, aby ste uspokojili svoju pohľadávku. Svojim spôsobom je dodávka tovaru od vášho OP určitá forma úhrady pohľadávky. Uvažujem správne? Napriek tejto skutočnosti sa o dodávke a predaji tovaru bude účtovať ako o každom inom tovare, o ktorom účtujete. Ak si to chcete účtovne odlíšiť, treba zvoliť vhodnú analytiku.
Ester plus
12.10.09,06:04
Ahojte,
prosím vás, mohol by mi niekto poradiť:
naša spoločnosť ide mimoriadne kúpiť od nášho OP tovar, ktorý je mimo našu hlavnú obchodnú činnosť, ale tento OP nám dlhuje a týmto spôsobom chce svoj dlh znížiť. Tento tovar obratom predávame do zahraničia, neskladujeme ho, lebo nie je našou hlavnou činnosťou.
Neviem si poradiť ako mám zaúčtovať došlú faktúru a ako mám účtovať vyšlú faktúru. Cez 504/604 by som to nechcela, lebo je to mimoriadny predaj a nákup.

Prosím o radu :)
Ďakujem

Nákup tovaru 504/321. Predaj do zahraničia 311/604. Ak máte voči OP starú pohľadávku, tak by ste ju mali započítať so záväzkom 321/311.
ucetni_fantozzi
12.10.09,06:25
napada mi, ci v tomto pripade monika nenaraza na otazku zivnostenskeho opravnenia, aj ked "nakup tovaru za ucelom jeho dalsieho predaja v rozsahu volnej zivnosti" ma vo svojom opravneni hadam kazdy podnikatelsky subjekt...

takze ak to nie je v rozpore s zivnostenskym opravnenim, tak je to riadny tok tovaru. a ak to nie je vasa bezna cinnost a nevediete skladovu evidenciu, urcite by som zvolil metodu skladu B - tovar priamo do spotreby (ucet 504)
Monica838
12.10.09,08:10
Ďakujem pekne za rady.
Áno, máte pravdu, bude to forma tovaru, ale bude to niečo s čím my bežne neobchodujeme a presne tak, nakúpime ho len preto, aby náš OP aspoň nejako znížil svoj dlh, ktorý má voči nám.
Ešte raz ďakujem.