radek666
09.10.09,19:11
Potreboval by som poradiť ako "previazať" sadrokarton v podkroví so zvislou priečkou murovanou tak aby v styku sadrokartonu so stenou to nepraskalo. Omietky na zvislých murovaných stenách už sú porobené teraz robia sadrokartony. Chcem sa vyhnúť nejakému akrylu a podobným tmelom lebo po premalovaní je vidno že tam je akryl. Máte nejaké skúsanosti alebosa tomu praskaniu nevyhnem.

Ďakujem za postrehy.
220870
09.10.09,18:03
Pokiaľ sú dodržané všetky montážne a stavebné postupy tak nič nepraskne.
radek666
09.10.09,18:18
Pokiaľ sú dodržané všetky montážne a stavebné postupy tak nič nepraskne.

niesom od fochu ale majstri čo mi to robia tak dali na stenu obvodový profil na ten proskrutkovali SDK ktorý dorazili k stene. Nastyku so stenou vyrezali trocha SDK do "véčka" že to potom zatmelia. je to tak správne akebo tam má íst nejaká sieťka ???
Brčo
09.10.09,18:25
Ja som daval na všetky spoje a vnutorne rohy sklotextilnú pásku a drží to,nepraská.Je to trošku piplačka,ale stojí to za to.Prepáskoval som dokonca aj všetky rohy na izbách(bývam v paneláku) a drží to aj tam.Už sú to 4 roky...
radek666
09.10.09,18:37
Ja som daval na všetky spoje a vnutorne rohy sklotextilnú pásku a drží to,nepraská.Je to trošku piplačka,ale stojí to za to.Prepáskoval som dokonca aj všetky rohy na izbách(bývam v paneláku) a drží to aj tam.Už sú to 4 roky...

no ale ked murované steny sú už začistené feinputzom tak tam už sklotextilku asi nedám. to by som porušil zase to zapucované a to by bolo ešte horšie.
220870
09.10.09,19:02
SDK stropné tabule sa v styku zo stenou nevybrusujú do tvaru V.Do tvaru V sa vybrusujú( vyrezávajú ) len jednotlivé tabule medzi sebou, aj to len v prípade ak nemajú zapustenú hranu zrezanú hranu z výroby . http://www.gipsol.sk/sadrokartony-rigips/
Brčo
09.10.09,19:32
Ja osobne vždy zrežem hrany od steny a pretmelým s rigipsom.Nechám zaschnúť a dám pásku a znovu rigips.Prebrúsiť a znova pretmeliť,koľko je treba.
220870
09.10.09,19:42
Nemá sa to tak robiť.
Brčo
09.10.09,19:56
Nemá sa to tak robiť.
Prečo?
AndrejG
09.10.09,21:17
Ja som kladol strasny doraz aby to bolo spravene tak, aby to nepraskalo...a odkedy som sa nastahoval, som na stropy ani nepozrel. Iba raz, som zrovna o tom cital na nejakom fore, tak som isiel kontrolovat a vsimol som si na jednom mieste ze je to popraskane...a vies co? Vobec ma to netrapilo...odvtedy som nad tym nerozmyslal, az teraz zasa. :) Vela veci si prestanes vsimat, ked uz byvas...samozrejme nehovorim, ze je ok, ked je cely strop plny ciar, ale take zle to urcite nebude.
ski555
10.10.09,15:54
no vidím ďaľšie skrutkovanie sdk do obvodových profilov,nakopať ich.Obvodový profil slúži na konštrukciu z cd profilov a vždy sa ku stene hneď k UD profilu dáva aj CD profil a na ten sa skrutkuje SDK.Načo potom je konštrukcia vraj nezávislá ak je to spojené s obvodovými profilmy?
220870
10.10.09,17:08
Ja som kladol strasny doraz aby to bolo spravene tak, aby to nepraskalo...a odkedy som sa nastahoval, som na stropy ani nepozrel. Iba raz, som zrovna o tom cital na nejakom fore, tak som isiel kontrolovat a vsimol som si na jednom mieste ze je to popraskane...a vies co? Vobec ma to netrapilo...odvtedy som nad tym nerozmyslal, az teraz zasa. :) Vela veci si prestanes vsimat, ked uz byvas...samozrejme nehovorim, ze je ok, ked je cely strop plny ciar, ale take zle to urcite nebude.
Súhlasím.Najmä SDK lúbi praskať.Väčšinou je to preto že sa konštrukcia namontuje na mokrý alebo poddimenzovaný krov .To že vznikne nejakých pár trhliniek nič neznamená.Horšie by bolo ak by sa narušila parozábrana.
entonyl
17.10.09,09:09
Sadrokartón a omietka /murivo/ sú dva rozličné materiály ktoré majú inú teplotnú rozťažnosť a preto v ich styku dochádza k praskaniu.Aj akrylový tmel má ti inú ale najviac príbuznú rozťažnosť ako sádrokartón a dá sapremaľovať preto sa používa ale aj on popraská.Určitú pružnosť krovu prenesie správne urobená nosná konštrukcia pod sadrokartón.Pod u profil sa osad=i papierová páska,ku ktorej sa čo najbližšie osadí SDK ,pretmelí a vybrúsi a páska prečnievajúce sa pod SDK sa oreže a namaľuje.Páska zamedzí pevnému spojeniu medzi omietkou a SDK a tým aj viditeľným trhlinám.