Keiko
23.08.05,12:45
Prosím Vás, na aký pracovný čas môže pracovať invalid (porucha sluchu do 40%) na hlavný pracovný pomer alebo skrátený prac. pomer?
Pepa
23.08.05,11:05
Porucha sluchu do 40% - to sa mi javí, že bol prehodnotený SP a nepoberá ID.
Môže pracovať aj na HPP aj na skrátený prac. pomer. Zarobiť môže, koľko chce.
Aj keby poberal ID, môže robiť a zarobiť koľko "vládze".
Jana Motyčková
23.08.05,11:07
Nemá obmedzený pracovný čas ani zárobok.
Jankaaa
23.08.05,11:31
Ak čo ak je takýto invalid zároveň aj star.dôchodcom. Vtedy tam už hranica je, však? Nevie mi niekto povedať, koľko môže takýto dôchodca zarobiť? Je držiteľom ZŤP.
Pepa
23.08.05,11:41
Ak čo ak je takýto invalid zároveň aj star.dôchodcom. Vtedy tam už hranica je, však? Nevie mi niekto povedať, koľko môže takýto dôchodca zarobiť? Je držiteľom ZŤP.
Ak je starobným dôchodcom nevidím dôvod, prečo by mal byť jeho príjem obmedzený.
Jankaaa
25.08.05,08:24
Ak je starobným dôchodcom nevidím dôvod, prečo by mal byť jeho príjem obmedzený. Ja v tom tiež nevidím dôvod, ale on za mmou prišiel s tým, že pani na sociálke ho upozornila, že nesmie prekročiť určitú hranicu príjmu, ale nevedel mi povedať akú. Všade som to hľadala, ale žiadne obmedzenie príjmu som nikde nenašla.
Maňaska
25.08.05,08:28
Môže zarobiť koľko chce, a nemusí mať, ruky, nohy ani mozog
Jankaaa
25.08.05,08:32
Môže zarobiť koľko chce, a nemusí mať, ruky, nohy ani mozog :) To je dobré. Ruky, nohy má a verím že aj mozog.:)
Pepa
25.08.05,08:50
Ja v tom tiež nevidím dôvod, ale on za mmou prišiel s tým, že pani na sociálke ho upozornila, že nesmie prekročiť určitú hranicu príjmu, ale nevedel mi povedať akú. Všade som to hľadala, ale žiadne obmedzenie príjmu som nikde nenašla.Treba sa ho spýtať na akej "sociálke". Ak to bol ÚPSVaR, tak tu sa poskytujú také informácie, že človeku rozum postojí:mee:. Z informácie- je ŤZP- predpokladám, že by to mohol byť tento "úrad".
Pepa
25.08.05,09:05
Janka, tvoj súhlas zrejme znamená, že to bol vyššie uvedený úrad. Ja zvyknem - ak mám "dobrú" náladu - zavolať dotyčnej a popýtať sa na jej múdru radu - to by si počula to koktanie - ja sa na tom bombovo zabávam a v kútiku duše dúfam, že som možno pomohla iným, ktorým už "možno" také rady neposkytne a nenasadí im zbytočne "chrobáka do hlavy".
Jankaaa
25.08.05,09:12
Najlepšie na tom je, že si to ani nepriznajú. Zo začiatku sú strašne múdre a až potom nastane to koktanie o ktorom si písala.
Pepa
25.08.05,09:13
Janka, ale pozor - ak má priznaný nejaký kompenzačný príspevok, raz ročne /myslím v septembri/ sa preveruje príjem za uplynulý rok. Ak ho presiahne, tak kompenzačný príspevok nedostane. Možno sa informácia o príjme týkala "tejto veci" a dotyčný neporozumel "o čo a prečo".
Pepa
25.08.05,09:16
A čo sa týka výšky príjmu pre "túto vec", ono je to nejako tak že - počet osôb /napr. on + manželka/ ich životné minimum x2x2. Určite sa to odvíja od životného minima a nejakých násobkov, ale tento zákon nepoznám, takže ruku do ohňa za to nedám.
Jankaaa
25.08.05,09:20
Čo je to kompenzačný príspevok? Nemyslím, že by išlo o to, pretože on má dosť vysoký dôchodok/okolo 14.000,-/ a manželka tiež. Žiadne nezaopatrené deti nemá. Nevieš mi povedať, kde sa o tom kompenzačnou príspevku píše? A načo,začo sa vlastne poskytuje?
Pepa
25.08.05,09:26
Pokiaľ má tak vysoký dôchodok, podľa môjho skromného odhadu asi kompenzačný príspevok nedostáva.
Kompenzačný príspevok sa priznáva ŤZP na napr. opotrebovanie šatstva - 500,- Sk, alebo tzv. "benzínové" a pod. Vypláca ho ÚPSVaR takže bude to zrejme v zákone z dielne príslušného ministerstva /možno zákon o sociálnej pomoci, alebo taký-nejaký/.
Jankaaa
25.08.05,09:29
Vďaka, už aj idem pozrieť, či tam niečo nájdem.
Pepa
25.08.05,09:30
Áno, je to zákon o sociálnej pomoci - v § 64 nájdeš uvedené peňažné príspevky na kompenzáciu zvýšených výdavkov.
Jankaaa
25.08.05,09:37
Už som si to pozrela, vďaka. Z toho mi vychádza, že som tej pracovníčke výnimočne krivdila.
Stina
25.08.05,09:42
Či poberá alebo nepoberá ID , môže pracovať koľko len chce. Nie je ničím obmedzený , aj keď má zníženú schopnosť
Pepa
25.08.05,09:46
Už som si to pozrela, vďaka. Z toho mi vychádza, že som tej pracovníčke výnimočne krivdila.
Janka, naozaj "výnimočne" - stretla som sa /nedávno/ s informáciami napr. 2-násobok odpočítateľnej položky na zdravotne postihnuté dieťa a pod. Takže to "výnimočne" je na mieste.
ZuzanaP
26.08.05,04:10
Máme viacerých invalidov v pracovnom pomere, ak boli prehodnotení, môžu zarobiť koľko chcú, to sa tu spomínalo.
Ale jeden z nich prišiel s tým, že my sme mu nechali pracovný pomer, tak ako keď ešte nebol invalid. A on na to: to mi potom môžu povedať na sociálke, že keď môžem robiť toľko, koľko robím podľa zmluvy, tak potom nie som chorý a invalidku mi môžu zobrať.

Toľko názor invalida, ktorý môže zarobiť koľko chce a odrobiť koľko chce.
Maňaska
26.08.05,04:17
Máme viacerých invalidov v pracovnom pomere, ak boli prehodnotení, môžu zarobiť koľko chcú, to sa tu spomínalo.
Ale jeden z nich prišiel s tým, že my sme mu nechali pracovný pomer, tak ako keď ešte nebol invalid. A on na to: to mi potom môžu povedať na sociálke, že keď môžem robiť toľko, koľko robím podľa zmluvy, tak potom nie som chorý a invalidku mi môžu zobrať.

Toľko názor invalida, ktorý môže zarobiť koľko chce a odrobiť koľko chce.
To mu môžu povedať - ak je pravda, že môže robiť toľko, ako ostatní.
ZuzanaP
26.08.05,05:37
Ja si osobne myslím, že najlepšie by bolo dať mu skrátený úväzok, potom by SP nemala nič namietať. Aj keď zákon povoľuje, pracovať koľko chce.
dada 1
30.08.05,12:13
Ideme zamestnať invalidného dôchodcu je hluchonemý,nemáte s tým niekto skúsenosti musí byť chránená dielňa máme stolársku dielňu. Môže pracovať aj 8 hod. keď ešte nemá prehodnotený dôchodok.
mela
28.06.06,03:17
Ak má invalid uznaných 70% môže pracovať v riadnom pracovnom pomere bez obmedzenia príjmu?
Jana Motyčková
28.06.06,06:34
Áno .