Lilly34
10.10.09,09:06
Prosím Vás. Pri 5xx ke účtovaní dokladáte aký doklad. Napríklad faktúru účtujeme keď príde 5xx / 321. Tu dokladáte čo? Krycí líst? Pri úhrade platobný poukaz? Ďakujem.
judita1971
10.10.09,08:44
Ja to robím tak ako píšeš pri dodávateľských faktúrach : Krycí list - zaúčtovanie vzniku záväzku, platobný poukaz - úhrada záväzku.
Lilly34
10.10.09,09:04
A potom ku faktúre, ktorú ja zakladám zvlášť, nie ku výpisu neide nič? Ty zakladaš faktúry k výpisu?
Paula
10.10.09,09:09
Čo je myslené pod "platobný poukaz"? Ak príkaz k úhrade, potom ten ešte nie je dôkazom o úhrade záväzku. Dôkazom je príslušný debet na našom bankovom výpise, resp.doklad o vklade na účet príjemcu v jeho banke (ako súčasť nášho VPD) , resp. príjmový pokl. doklad vystavený dodávateľom (ako súčasť nášho VPD).
Nuž, každý robíme po svojom, ja nevidím význam prikladania plat. príkazu k faktúre ako dôkazu o úhrade.
Lilly34
10.10.09,09:09
Prosím ešte mi poraďte: Na položku 633013 môžem naúčtovať upgrade ASC agendy na rok 2010? Treba nehmotný majetok nejak prijať do majedku? A od koľko eur? Ď.
adi11
10.10.09,11:06
Prosím ešte mi poraďte: Na položku 633013 môžem naúčtovať upgrade ASC agendy na rok 2010? Treba nehmotný majetok nejak prijať do majedku? A od koľko eur? Ď.
Nehmotný majetok učtuješ na položku 633013, keď jeho hodnota nepresahuje 2400 Eur, a eviduješ v operatívnej evidencii ako drobný hmotný majetok od sumy, ktorú máš určenú v smernici.
judita1971
10.10.09,16:47
Čo je myslené pod "platobný poukaz"? Ak príkaz k úhrade, potom ten ešte nie je dôkazom o úhrade záväzku. Dôkazom je príslušný debet na našom bankovom výpise, resp.doklad o vklade na účet príjemcu v jeho banke (ako súčasť nášho VPD) , resp. príjmový pokl. doklad vystavený dodávateľom (ako súčasť nášho VPD).
Nuž, každý robíme po svojom, ja nevidím význam prikladania plat. príkazu k faktúre ako dôkazu o úhrade.


Paula, ja netvrdím, že platobný poukaz je dôkazom o úhrade záväzku. Krycí list a platobný poukaz sú určité druhy interného dokladu, ktoré vystavujeme v rozpočtových organizáciách. Na platobnom poukaze mám doklad o tom, že faktúra bola formálne preskúmaná, vecne a číselne tiež, a hlavne, že riaditeľ školy dal pokyn, aby som mohla túto faktúru dať k úhrade. Preto platobný poukaz prikladám k faktúre. Pri bankových výpisoch mám príkazy na úhrady podpísané riaditeľom školy. Úhradu záväzku na platobnom poukaze účtujem preto, lebo program v ktorom účtujem dáva možnosť : zaúčtovanie vzniku záväzku na základe krycieho listu a úhradu na základe platobného poukazu. Platobné poukazy nevystavujem len pri faktúrach, ale všade tam kde dochádza k výdaju fin. prostriedkov, či už bezhotovostne alebo v pokladni. Neviem ako to robia iné a ani nežiadam aby to niekto robil tak ako ja. Kde prikladať krycie listy ? mám ich pri dod. faktúrach - je to vznik záväzku - ale to robím ja, ako to robia iné, skúsenejšie účtovníčky - prosím vyjadrite sa.
Lilly34
11.10.09,04:56
Ja to robím presne tak ako Juditka. Platobný poukaz vystavujem vždy keď nastáva čerpanie z bežného účtu. Aj pri výbere do pokladne.
Danila
11.10.09,06:47
Paula, ja netvrdím, že platobný poukaz je dôkazom o úhrade záväzku. Krycí list a platobný poukaz sú určité druhy interného dokladu, ktoré vystavujeme v rozpočtových organizáciách. Na platobnom poukaze mám doklad o tom, že faktúra bola formálne preskúmaná, vecne a číselne tiež, a hlavne, že riaditeľ školy dal pokyn, aby som mohla túto faktúru dať k úhrade. Preto platobný poukaz prikladám k faktúre. Pri bankových výpisoch mám príkazy na úhrady podpísané riaditeľom školy. Úhradu záväzku na platobnom poukaze účtujem preto, lebo program v ktorom účtujem dáva možnosť : zaúčtovanie vzniku záväzku na základe krycieho listu a úhradu na základe platobného poukazu. Platobné poukazy nevystavujem len pri faktúrach, ale všade tam kde dochádza k výdaju fin. prostriedkov, či už bezhotovostne alebo v pokladni. Neviem ako to robia iné a ani nežiadam aby to niekto robil tak ako ja. Kde prikladať krycie listy ? mám ich pri dod. faktúrach - je to vznik záväzku - ale to robím ja, ako to robia iné, skúsenejšie účtovníčky - prosím vyjadrite sa.Zadávateľka sa pýtala, čo priložiť k dodávateľskej faktúre. Paula sa vyjadrila, že platobný poukaz sa jej pozdáva ako príloha zbytočný. Ja súhlasím. Pretože spôsob účtovania je vyjadrený v internej smernici. Je teda variabilný, a to podľa potrieb organizácie, či firmy. Rovnako všeobecné účtovanie má svoje subsystémy/ finančné, skladové, a pod.... napr./, kde na overenie účtovnej operácie mám prílohy iné. Ja napríklad považujem krycí list, ako dodatok/prílohu/ k faktúre za ten najpodrobnejší overovací/formálna, vecná správnosť/, schvaľovací/súhlas s úhradou za hospodársku operáciu/, prípadne iný.....Každú inú prílohu považujem za zbytočnú.
Ak Ty prikladáš niečo navyše, nedopúšťach sa celkom určite chyby. Ale,...
ekonómia času to zrovna nie je. Ber to, prosím, ako môj subjektívny názor.
judita1971
11.10.09,11:25
Zadávateľka sa pýtala, čo priložiť k dodávateľskej faktúre. Paula sa vyjadrila, že platobný poukaz sa jej pozdáva ako príloha zbytočný. Ja súhlasím. Pretože spôsob účtovania je vyjadrený v internej smernici. Je teda variabilný, a to podľa potrieb organizácie, či firmy. Rovnako všeobecné účtovanie má svoje subsystémy/ finančné, skladové, a pod.... napr./, kde na overenie účtovnej operácie mám prílohy iné. Ja napríklad považujem krycí list, ako dodatok/prílohu/ k faktúre za ten najpodrobnejší overovací/formálna, vecná správnosť/, schvaľovací/súhlas s úhradou za hospodársku operáciu/, prípadne iný.....Každú inú prílohu považujem za zbytočnú.
Ak Ty prikladáš niečo navyše, nedopúšťach sa celkom určite chyby. Ale,...
ekonómia času to zrovna nie je. Ber to, prosím, ako môj subjektívny názor.
danila, pracujem v programe WINIBEU - program vytvára interný doklad- ktorý sa volá platobný poukaz - na ňom je všetko to, čo ty uvádzaš v krycom liste - t.j. to overovanie. Program vytvára aj tzv. krycí list, ale ten ponúka len potvrdenie vecnej a formálnej správnosti, schvaľovanie úhrady však nie. Paula odpovedala zadávateľke, že platobný poukaz sa jej zdá zbytočný - reagovala som preto , lebo neviem či Paula robí v rozpočtovej sfére a zadávateľka zadala tému do porady - rozpočtové a príspevkové organizácie. V rozpočtových organizáciách sa vytvárajú platobné poukazy.

Viď prílohu:
adi11
11.10.09,14:59
danila, pracujem v programe WINIBEU - program vytvára interný doklad- ktorý sa volá platobný poukaz - na ňom je všetko to, čo ty uvádzaš v krycom liste - t.j. to overovanie. Program vytvára aj tzv. krycí list, ale ten ponúka len potvrdenie vecnej a formálnej správnosti, schvaľovanie úhrady však nie. Paula odpovedala zadávateľke, že platobný poukaz sa jej zdá zbytočný - reagovala som preto , lebo neviem či Paula robí v rozpočtovej sfére a zadávateľka zadala tému do porady - rozpočtové a príspevkové organizácie. V rozpočtových organizáciách sa vytvárajú platobné poukazy.

Viď prílohu:
U nás sa prikladá ku každej došlej fa. namiesto platobného poukazu Kontrolný realizačný list a v podstate obsahuje to isté čo obsahuje váš pl.poukaz. Proste je na každej RO a PO ako si zariadi náležitosti,ktoré sú nevyhnutné vykonať pred každou platbou.