majoneza
10.10.09,09:14
ZÁKON
o rodičovskom príspevku

Nárok na rodičovský príspevok
§ 3
(1) Podmienky nároku na rodičovský príspevok sú:

d) nevykonávanie zárobkovej činnosti rodičom.


Ale moze byt spolocnicka v s.r.o., pretoze to nie je zarobkova cinnost?

Zmeni nieco ak je zaroven konatelka / jeden z konatelov? Zmena navrhnuta od 1.1.2010 ma vplyv na tuto otazku?
majoneza
13.10.09,11:24
Funguje tak ako som pisal hore?
žabča
13.10.09,14:35
Dobry den,
tiez ma tato vec zaujima. Podla Zákona o socialnom poisteni 461/2003 sa spolocik s.r.o. za SZCO nepovazuje. Avsak podla Zakona o sluzbach zamestnanosti 389/2006 sa spolocnik s.r.o. povazuje za SZCO.
Na zaklade tychto zakonov ma spolunajitelka s.r.o. narok na materske, ale nie na rodicovky prispevok?
dakujem za odpovede
Jozef Mihál
13.10.09,16:35
Je to trošku komplikovanejšie, záleží na tom, v ktorom roku začala matka poberať RP.

Ak v roku 2009, tak:

Zárobková činnosť = činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa § 5 a § 6 ods. 1, 2 a 5 zákona o dani z príjmov (príjmy zo závislej činnosti, príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, nie príjem z prenájmu) na Slovensku alebo v cudzine.

Oprávnená osoba nesmie žiadne príjmy zo závislej činnosti, napr. odmenu spoločníka v s.r.o. odmenu konateľa či člena štatutárneho orgánu, odmenu poslanca obce a pod. Nesmie mať príjem z príkaznej zmluvy, považovaný za príjem zo závislej činnosti.

Za zárobkovú činnosť sa však nepovažuje práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Oprávnená osoba teda môže mať príjem ani na dohodu o vykonaní práce, pracovnej činnosti či brigádnickej práci študentov.

V prípade osôb, ktoré majú živnosť, sa pre získanie nároku na rodičovský príspevok vyžaduje pozastavenie živnosti.

Oprávnená osoba nesmie mať príjem z podnikania - na živnosť, z poľnohospodárskej činnosti, z podnikania podľa osobitných predpisov (napr. znalec, sprostredkovateľ poistenia), z autorských honorárov, a to ani honorárov zdanených zrážkovou daňou, atď.

Oprávnená osoba môže mať príjem oslobodený od dane, resp. príjem ktorý nie je predmetom dane, napr. príjem z podielov na zisku.

Môže mať príjem z prenájmu zdanený podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov.

Môže mať príjem zdanený podľa § 7 a 8 zákona o dani z príjmov - príjmy z kapitálového majetku, príjmy príležitostné - napríklad príležitostný príjem na základe zmluvy o dielo alebo zmluvy podľa § 51 Občianskeho zákonníka.

To bola citácia z www.drak.porada.sk, konkrétne z témy

http://www.porada.sk/t121007-rodicovsky-prispevok-od-1-1-2010-kto-ma-na-co-narok.html

s láskavým dovolením autora.
majoneza
13.10.09,18:13
Dakujem pekne pan Mihal.