jan139
10.10.09,16:17
Dobrý deň, chcem sa spýtať naa Váš názor. Na severnej stene sa mi robí plieseň. Mám plastové obloky a aj keď pravidelne vetrám, mám hrozne veľkú vlhkosť. Chcel by som teda zatepliť. Je lepšie zateplovať z vnútra, či z vonku?
Materiál polystyrén 5-8 cm.
Ďakujem.
220870
10.10.09,15:07
Na svernej stene .Pýtam sa .V miestach kde sú vence ? podlahy? kedy ste menili okná? kedy sa začala objavovať plieseň? máte starý dom nový ? novostavba?
jan139
10.10.09,15:13
U podláh a to aj na 1. poschodí.
220870
10.10.09,15:31
Skúste odpovedať na čo najviac mojich otázok.
Zitulda
10.10.09,15:47
Mám ďaľšie otázky... Blok už máte zateplený?alebo ešte nie? Je to blok z celostenových železobetónovách panelov... Na severnej strane máš iba jednu miestnosť?...alebo aj druhú (napr. kuchyňu) a poprípade ďaľšiu? Plieseň sa Ti robí vo všetkých alebo iba v tej jednej?
AndrejG
10.10.09,23:48
Su len 2 moznosti preco mate velku vlhkost. Bud malo kurite, teda je vnutri zima, alebo malo vetrate. A ked zateplite zvnutra, iba sa ta pliesen zhorsi. A ked zvonka a iba tych 5cm, to iste.
220870
11.10.09,07:37
Z vnútornej strany zateplujú len ľudia ktorý si nevážia svoje zdravie a zdravie svojich blízkych.Polystyrén je karcinogénna látka.
http://zivot.lesk.cas.sk/cl/100010/248064/Viete--o-doma-d-chate-
Predpokladám že sa vám prechladzuje povrch vnútorných stien od zle zateplených vencov ,stropov a prekladov.Ale na to aby som mohol napísať čo s tým musím vedieť viac.
ciners
11.10.09,08:25
Kedže nepoznám terajší tepelný odpor, tak by som to takto kategoricky asi nepovedal .
Možno tých 5 cm izolácie zvonku "presunie " v dostatočnom rozsahu teplôt rosný bod do vnútra steny = nemusí stena vlhnúť - všetka vzdušné voda bude iba vo vzduchu.

PS
Samozrejme aj kúrenie = zvyšovanie vnútornej teploty "zatláča" rosný bod do steny.

mimotemyOno to,ze bude rosny bod vo vnutri steny este nic neriesi. Treba pozitivnu bilanciu vodnych par.
Pamatam si,ked sme mali na skole tepelnu techniku, vtedy sa este takto vo velkom nezateplovalo,zateplovalo sa mineralnou vlnou. polystyren sa povazoval za absolutne nevhodny, 5cm polystyrenu sa povazovalo za hriech, kto dostal na zadanie zateplit objekt polystyren mal pruser,ze mu bilancia vodnych par nebude fungovat. Dnes na materialovo technologickej fakulte v TT robia vyskum,lebo plesen sa tvori uz len tym,ze na polystyren sada pel, to je plesen zvonka. Na stavarine je zase problem,ze plesen vznika na spoji polystyren-stena. Ked otrhate polystyren od steny, mate namet na znalecky posudok :)
Odkedy som ja sedel na tepelnej technike a to nie som az tak stary sa tie posudenia nemenili, dnes po uzasnej lobby sa vsak polystyren pouziva vsade a nad cadicovou vlnou sa moc neuvazuje (je draha). Mna by zaujimalo v com je ten polystyren dnes iny,ze je zrazu vsetko v poriadku...
Barbarakol
11.10.09,14:03
Jedna taká maličkosť. I keď vlhkosť vzniká aj z dýchania, málokto si uvedomuje, že pranie a sušenie prádla býva hlavným a najčistejším zdrojom vlhkosti v byte. Ak má niekto v byte aj sušičku prádla, je pochopiteľné, že výpary sa dostávajú do ovzdušia vznik plesne je tak nezvratný. Doporučuje sa ošetriť miesto výskytu plesní Savom a nechávať okná aspoň na štrbinu pootvorené.
220870
11.10.09,14:53
Jedna taká maličkosť. I keď vlhkosť vzniká aj z dýchania, málokto si uvedomuje, že pranie a sušenie prádla býva hlavným a najčistejším zdrojom vlhkosti v byte. Ak má niekto v byte aj sušičku prádla, je pochopiteľné, že výpary sa dostávajú do ovzdušia vznik plesne je tak nezvratný. Doporučuje sa ošetriť miesto výskytu plesní Savom a nechávať okná aspoň na štrbinu pootvorené.
Savom odstránite dôsledok nie príčinu.Ak si to dobre pamňtám tak 5 členná rodina v dome byte vyprodukuje za týždeň 180 litrov vodných pár.
alltracboy
11.10.09,18:30
pisal litrov vodnej pary.. nie vody.. aj ked lespie by to asi bolo v dm kubickych
ciners
11.10.09,18:42
1, "" ze na polystyren sada pel, to je plesen zvonka "" - NEROZUMIEM
2, " plesen vznika na spoji polystyren-stena " - nepoznám, ale povedal by som, že ASI IBA pri bodovo (a nie plošne ) lepenom polystyréne.
3, " Treba pozitivnu bilanciu vodnych par. " - tu som laik (dokonca iba tuším, čo znamená - pozitívna.

4, " Ono to,ze bude rosny bod vo vnutri steny este nic neriesi. " - NOOOOO.
Ja som mal síce termo iba 2-3 semestre, ale ak sa fiktívne budeš posúvať po krivke GRADIENTU TEPLOTY ( z povedzme vnútornej + X Celsia na vonkajších povedzme - 5 Celsia ) a rosný bod ti pre všetky vnútornne teploty nad 18 Celsia a všetky relatívne vlhkosti vnútorného ovzdušia VŽDY vyjde aspoň 1-2 cm pod povrchom steny, tak čo sa ti v ňom bude zrážať ( pri vnútornej teplote NAD 19 Celsia?
IBA :
- pary obsiahnuté od tej hĺbke steny po vnk. izoláciu
(a ak si pri stavbe nechal steny dobre vysušiť a potom chránil, až tak veľa by jej v materiáli steny nemalo byť)
- pary ktoré tenzia pretlačí cez tú 1-2 cm vrstvu steny.

Ak ma teda logika a fyzika neklamú.

PS
Zvýšením teploty sa znižuje relatívna vlhkosť a zvyšuje "teplota rosného bodu " = ak ju udržíš vyššiu, ako je povrchová teplota steny - máš stenu suchú .
Ok,postupne k bodom.
1. S tym pelom riesia, ze ked pel sa nalepi na fasadu zvonka, tak sa tam tvori plesen. Riesia co s tym.
2. Pri styku polystyren-stena sa brutalne zvysuje difuzny odpor, tam to zvykne zaplesniviet, tiez skumaju,co s tym. Zvykne znamena zvykne, nie je to pravidlo.
3.Zajtra sem prilozime jednu publikaciu, teraz nemam po ruke tak rychly net, tam si to precitas. V konstrukcii sa bud nepripusta kondenzacia vobec a ak sa pripusta(je presne definovane kedy),tak sa posudzuje, ci sa za rok viac z konstrukcie odpari,ako nakondenzuje, to znamena pozitivna bilancia. Tu je ten problem s tym stykom polystyren-stena, ze nakondenzuje rocne sice malo,ale predsa,ale viac nakondenzuje,ako sa vypari, z coho prameni moznost vzniku plesni.
4.Rosny bod nie je bod v zmysle matematiky. Existuje oblast v stene ,kde sa zraza vodna para. tych oblasti v priereze steny moze byt viac, to zavisi od gradientu teplot,ako sam pises a od difuznej skladby fragmentu steny. Zase,ak by ta to zaujimalo,zajtra v tej publikacii,co sem dam to bude.
V tom pdfku potom najde,koho by zaujimalo aj to preco zateplovat zvonka a nie zvnutra.
ciners
11.10.09,18:50
Pardon,doplnam. Rosny bod je bod v zmysle matematiky, ale nie je to ta predstava,co sa tu casto podsuva,ze je to bod v stene ako nejaky bod konstrukcie.
220870
11.10.09,20:09
Ja som si tých 180L nevmyslel, len si to nepamätám presne.Jaa nemám možnosť to vyrátať.Rátali to ,,odborníci,, na plastové okná.Snažili sa tým dokázať len to že vetrať sa musí.Skúsim to nájsť.Ale aj tak nieje podstatné či je to 90 alebo 200.
ciners
11.10.09,20:12
333river
S obmedzenou kondenzáciou vodnej pary v konštrukcii
možno navrhnúť strechy, stropy a steny, v ktorých sú
splnené všetky tieto podmienky:
a) skondenzovaná vodná para neohrozí požadovanú
funkciu konštrukcie;
b) ročná bilancia skondenzovanej a vyparenej vodnej
pary je priaznivá,
gk < gv
c) prípustné celoročné množstvo skondenzovanej
vodnej pary je :
• pre ostatné konštrukcie (napr. aj obvodové plášte)
gk ≤ 0,5kg/(m2.rok)
• pre jednoplášťové strechy gk ≤ 0,1kg/(m2.rok)

Takto to definuje STN 730540 :)
220870
11.10.09,20:19
Penetrákom likvidovať plieseň.:D:D:D:eek:
333 river vy predávate alebo vyrábate polystyrén? Skúste odborne vysvetliť kde sa to tam vzalo?
http://translate.google.sk/translate?hl=sk&langpair=de|sk&u=http://www.konrad-fischer-info.de/2131bau.htm&prev=/translate_s%3Fhl%3Dsk%26q%3Dpo%25C5%25A1kodenia%2B polystyr%25C3%25A9nov%25C3%25BDch%2Bfas%25C3%25A1d %26sl%3Dsk%26tl%3Dde
Podobné veci ako sú na tej stránke som videl.
ciners
11.10.09,20:36
Prepáč, ale "takto" (bez napr teploty a tlaku pary môžu rozprávať ženy z domácnosti a nie technici .


Toto je forum pre jednoduchych ludi,co nie su z fachu, ak chces odbornu diskusiu tak treba ist na www.sksi.sk



Ale môže to byť aj fyzický bod (ale skôr plocha v stene - viacmenej rovnobežná s povrchom steny kde je " zrovna teplota rosného bodu.

Matematicky to mozno na laikov znie dobre, ale v tomto ponimani to nie je plocha ale 3D oblast.


b, takto naformulovaná pozitívna bilancia - EEEÉ.

Pozitivnu bilanciu definuje norma, mozeme si mysliet,co chceme,ale definiciu nezmenime.

Dopisal som to rovno do citacie, nechce sa mi s tym pol dna babrat :)
jan139
12.10.09,05:25
Ďakujem za Váš názor. Zabudol som uviesť, že ide o murovaný dom, nie o byt. Teraz sme si dali ÚK, namiesto el. konvektorov, tak uvidíme, čo to spraví. Ale aj tak máme ráno v spálni ( 2 dospelé osoby + 1 dieťa) relatívnu vlhkosť 99 percent - teraz je aj vonku vlhko, takže to môže byť aj tým. Brutal. Myslíte, že by pomohlo okrem riadneho vetrania aj mikrovetranie? A čo si myslíte o vysúšacích sondách v stene, čo tlačia vodu el. impulzmi smerom do zeme?
alltracboy
12.10.09,06:48
Prepáč, ale "takto" (bez napr teploty a tlaku pary môžu rozprávať ženy z domácnosti a nie technici .
PS
Tie dm kubické sú "zhruba litre" = nič by nevylepšili.

no ja som vychadzal z toho ze v litroch sa meraju hlavne kvapaliny, a para je plynne skupenstvo. nevydim problem vyprodukovat 190 litrov pary.. na to kludne staci pol litra vody. zalezi od nasytenia vzduchu
ciners
12.10.09,07:10
Nepoužívaj normu ako niečo nemenné - aj tú urobil iba človek.
A pre "b, " ( gk < gv ) použi "logiku vysušenej steny" kde "gv" môže byť NAJVIAC AK ROVNÉ "gk" , ale nie väčšie = kde nie je - ani čert neberie.

Co to mas s vysusenou stenou? Slovne ta nerovnost znamena- skondenzovane mnozstvo vodnej pary v konstrukcii za rok na meter stvorcovy fragmentu musi byt mensie,ako hodnota urcena normou. Takto treba navrhnut konstrukciu. Toto nie je fyzikalny zakon, to je ludska poziadavka, fyzikalne moze platit,ze skondenzovane mnozstvo vodnej pary v konstrukcii za rok na meter stvorcovy fragmentu moze byt vacsie,ako hodnota urcena normou, ale...vznika riziko vzniku plesni,pretoze sa v konstrukcii bude hromadit skondenzovana vodna para.

Pouzivam tuto normu ako cosi nemenne z jedneho dovodu. Normy vseobecne nie su zavazne,ale tieto kriteria,co som tu dal z normy sú podľa §21 ods. 3 vyhlášky č.532/2002 Z.z. zozáväznené a musia sa pri navrhovaní a uskutočňovaní stavieb dodržať.
zase sa opakujem, treba sa naucit brat zodpovednost, vtedy clovek zacne chapat zmysel tych noriem.
ciners
12.10.09,07:11
Pridavam pdf. prednasku, koho by to zaujimalo :)