santini
10.10.09,21:05
Dobrý večer, nikde som sa nedpatrala odpovede na nas problem, preto sa obraciam s prosbou o Vasu pomoc, skusenosti. Moje otazky su:
1/ mame stavebny pozemok, vedla ktoreho je parcela, ktora ako sme sa dopatrali v pozemkovej knihe, patri statu. ide o 3400m2. mame zaujem ju odkupit od statu. ako sa presne postupuje?
2/je sanca, ze nam to stat odpreda a za priblizne aku cenu? viem ze to zalezi aj od lokality a bonity pody, ale kto urcuje cenu statnej pody?
3/ mame ako susedia predkupne pravo alebo nie?
4/ je moznost ze by nam mohli odpredat cely pozemok, alebo je nejako zakonom urcene, kolko z celkovej rozlohy je mozne odpredat?
Este uvediem ze parcela je nevyuzivana, rastie tam len burina a divoko.
Budem Vám velmi vdacna za radu. dakujem
ospravedlnujem sa,ak nahodou podobna otazka uz bola zodpovedana, ale ozaj som nic k teme nenasla..
santini
11.10.09,07:45
1, SPF, alebo obec
2, je to parcela, alebo stavebný pozemok ?
3, NIE ( právo iba vyjadriť sa, ak by sa tam malo stavať)
4, podľa ÚP obce - (pri dedení sa parcely skôr nedelia)

- je to parcela, ide o ornú pôdu v intravilane
- uzemny plan na tuto oblast nie je. my sme ziadlali mesto o povolenie umiestnenia stavby na nasom pozemku.

ide o to, ze pribuzny pracuje na mestskom urade, za jedno tvrdi ze mame predkupne pravo a za druhe tvrdi, ze celu parcelu nam stat urcite nepreda. ak, tak len nejaku cast. neviem z coho vychadza, preto sa pytam ci ma niekto skusenosti. neviem ci je to niekde v zakone stanovene, on tvrdi ze ano, ale systemom "jedna pani povedala"
sarasara
11.10.09,18:09
1. SPF v okresnom meste, zájsť tam, alebo poslať žiadosť o odkúpenie
2. štát vám to môže odpredať, cena je podľa miesta, kde sa to nachádza
3. predkupné právo rozhodne nemáte
4. nie je zákonom stanovené, koľko vám môžu odpredať, no keďže je v intraviláne, môže byť drahšia, ako keby bola v extraviláne
mimika36
12.10.09,06:58
Ja mam take informacie, ze ak je to statna poda, tak sa moze vypisat konkurz- podas ziadost na prislusnom urade, oni podaju napr. inzerat, kto navrhne viac- anonymne v obalke- ten berie podu... aspon pred rokom sme mali aj my takuto skusenost. Vtedy soms a pytala aj pravnika, ci mozeme s manzelom podat dva navrhy na cenu zvlast, da sa to- aspon to nie je v ziadnom zakone zakazane. Treba tu mat aj stastie. Predkupne pravo ako sused nemate.
santini
12.10.09,10:01
Dakujem zavase informacie, pomaha mi to zorientovat sa.
To s tym konkurom ma vcelku prekvapilo, nic take som necakala a v podstate ani nepocula, ze by sa to tak robilo. Jedine v prípade ak ide o mestskú pôdu, majetok mesta.
Ziadost o odkupenie by mala byt uz podana na SPF, ako dlho by im malo trvat , kym sa vyjadria alebo stanovia cenu? Zabezpecuju si oni odhadcu alebo my?
ascari
12.10.09,11:19
Žiaden konkurz nerobia, to čo píše mimika36 sa týkalo zrejme niečoho iného.
Na začiatku píšeš že vlastníš stavebný pozemok, teda ešte tam nemáš stavbu?
Ten štátny potrebuješ načo? Ten tvoj pozemok je úzky alebo chceš tam mať ďalší dom alebo záhradu? alebo len tak špekulatívne že kúpiš lacno a predáš drahšie?
Totiž ak nemáš pádny dôvod tak štát ti to vôbec nemusí predať. A ak chceš lacno kúpiť a draho predať tak pozor lebo spadneš na zadok keď zistíš za akú cenu predáva štát. :D

Skús napísať bližšie info na čo to chceš kúpiť.
santini
12.10.09,18:40
ahoj, nas pozemok ma 1200m2, nie je uzky je taky akurat na stavbu domu, ale neostava tam uz priestor pre ziadne velke upravy, moj sen je mat okrasnu zahradu s malym sadom a ked sme sa dozvedeli, ze vedla pozemok ma jedneho vlastnika - stat, tak som dufala, ze by to mohlo vyjst, pretoze v okoli je to s parcelami strasne problematicke, su rozkuskovane a maju mnozstvo majitelov, to vysporiadat je na dlhe lakte, navyse nikto nechce predat..v ziadosti sme uviedli polnohospodarske ucely. Vies nieco blizsie o cenach statnej pody? :Dsem so skusenostami;) spominanana parcela nie je v moc atraktivnom prostredi, nie su tu ziane iS s vynimkou elektriny, okrem nasej stavby -ktora este nestoji - mame len vykopane zaklady tu stoji v okoli asi 8 domov, z toho 4 obyvane..
olybaba
13.10.09,04:22
pozdravujem,
- dlho by som svoj zaujem o kupu pozemku nenatahovala
- pri vaznom zaujme o konkretny pozemok by som sa cim skor informovala o moznostiach kupy na prislusnom Slovenskom pozemkovom fonde
- nieze ta niekto predbehne