katarína 85
11.10.09,09:30
Podnikám od 6.7 2009 predtým som bola na úrade práce približne jeden rok. požiadala som o dotáciu od Úpsvr na začatie podnikania, ktorú som aj dostala. Medzitým som však otehotnela a 10.12 2009 mám termín pôrodu.
Moja účtovníčka mi povedala, že mám nárok na rodičovský príspevok na dieťa, len v prípade ak pozastavím živnosť. Tu však pozastaviť nemôžem 2 roky pre dotácii od štátu. Potrebovala by som poradiť či je to naozaj tak, či ak mi živnosť bude stále bežať tak to znamená, že rodičovský príspevok nedostanem.
veronikasad
11.10.09,08:03
katarína 85
11.10.09,09:48
Ďakujem, no velmi ma to nepotešilo a ak som to správne pochopila tak ak ho chcem dostať tak musím pozastaviť živnosť.
Ja mám aj zamestnanca a ak nechcem toto pracovné miesto zrušiť tak pozastaviť živnosť nemožem a aj napriek tomu mi asi vyplácať nič nebudú.
Xanti
11.10.09,09:51
Ďakujem, no velmi ma to nepotešilo a ak som to správne pochopila tak ak ho chcem dostať tak musím pozastaviť živnosť.
Ja mám aj zamestnanca a ak nechcem toto pracovné miesto zrušiť tak pozastaviť živnosť nemožem a aj napriek tomu mi asi vyplácať nič nebudú.
Dostaneš 25% z výšky rodičovského príspevku.
Ak zrušíš alebo pozastavíš živnosť, tak budeš musieť alikvotnu časť dotácie vrátiť, a iste aj časť dotácie za zamestnanca.

Ešte by si mohla dieťa dať do jaslí, k opatrovateľke živnostníčke a preplácali by Ti náklady na pobyt dieťaťa v tomto zariadení.


Výška príspevku

Príspevok za kalendárny mesiac je

a) v sume preukázaných výdavkov oprávnenej osoby, najviac v sume rodičovského príspevku, ak starostlivosť zabezpečuje zariadenie zriadené podľa osobitných predpisov (z. o výchove a vzdelávaní), iná právnicjá osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu (z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby), fyzická osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu podľa osobitného predpisu (z. o živnostenskom podnikaní)

b) 25 % sumy rodičovského príspevku ak starostlivosť zabezpečuje iná fyzická osoba (starý rodič...) a nevypláca sa jej rodičovský príspevok alebo rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a nezabezpečí starostlivosť o dieťa inak

Príspevok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.
veronikasad
11.10.09,09:53
Ďakujem, no velmi ma to nepotešilo a ak som to správne pochopila tak ak ho chcem dostať tak musím pozastaviť živnosť.
Ja mám aj zamestnanca a ak nechcem toto pracovné miesto zrušiť tak pozastaviť živnosť nemožem a aj napriek tomu mi asi vyplácať nič nebudú.
Na rodičovský príspevok máš nárok len ak pozastavíš živnosť, to však pri poskytnutom príspevku z UPSVaR nemôžeš urobiť, lebo alikvotnu časť musíš vrátiť.
Preto som ti dala odkaz na príspevok na starostlivosť o dieťa, ak splniš podmienky môžeš požiadať oň. Preplácajú sa však len skutočné náklady, príp. 25 % nároku.
ERKO
11.10.09,18:51
Ahojte, potrebovala by som poradiť aj ja. Chcem sa opýtať, či keď som na materskej dovolenke môžem medzi tým byť SZČO. Presne som na materskej dovolenke od 6.9.2009, živnosť by som chcela mať dajme tomu od 20.10.2009. Vtedy nestratím nárok na nemoceské dávky, čo budem dostaváť pol rok???
katarína 85
12.10.09,17:05
Môžte mi ešte poradiť prosím? to, že nemám nárok na rodičovský príspevok pretože som SZČO znamená, že nedostanem ani ten jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa čo je nejakých 670€?
Ďakujem.
Xanti
12.10.09,17:14
Môžte mi ešte poradiť prosím? to, že nemám nárok na rodičovský príspevok pretože som SZČO znamená, že nedostanem ani ten jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa čo je nejakých 670€?
Ďakujem.
Ale áno dostaneš, to nemá s rodičovským príspevkom nič spoločné. Prvé 6 mesiace aj tak dostávaš materskú.
katarína 85
20.10.09,08:56
Dávno som neprispievala a ďakujem za užitočné rady. Dozvedela som sa nové skutočnosti a chcela by som, aby ste sa ak chcete, k tomu vyjadrili. Bola som na úrade sociálnych vecí a rodiny a tam som sa dozvedela, že rodičovský príspevok mi bude vyplácaný aj keď budem viesť živnosť naďalej, v prípade, že budem mať zamestnanca a podpíšem čestné prehlásenie o tom, že nebudem vykonávať činnosť. prosím ak sa viete k tomuto vyjadriť rada si to preštudujem.
veronikasad
20.10.09,09:01
Dávno som neprispievala a ďakujem za užitočné rady. Dozvedela som sa nové skutočnosti a chcela by som, aby ste sa ak chcete, k tomu vyjadrili. Bola som na úrade sociálnych vecí a rodiny a tam som sa dozvedela, že rodičovský príspevok mi bude vyplácaný aj keď budem viesť živnosť naďalej, v prípade, že budem mať zamestnanca a podpíšem čestné prehlásenie o tom, že nebudem vykonávať činnosť. prosím ak sa viete k tomuto vyjadriť rada si to preštudujem.

Táto informácia sa mi nezdá správna. Ak nebudeš mať pozastavenú živnosť, budeš nať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 25 % rodič.príspevku.

Výška príspevku
Príspevok za kalendárny mesiac je
a) v sume preukázaných výdavkov oprávnenej osoby, najviac v sume rodičovského príspevku, ak starostlivosť zabezpečuje zariadenie zriadené podľa osobitných predpisov (z. o výchove a vzdelávaní), iná právnicjá osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu (z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby), fyzická osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu podľa osobitného predpisu (z. o živnostenskom podnikaní)
b) 25 % sumy rodičovského príspevku ak starostlivosť zabezpečuje iná fyzická osoba (starý rodič...) a nevypláca sa jej rodičovský príspevok alebo rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a nezabezpečí starostlivosť o dieťa inak
Príspevok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.