KatarinaB2
11.10.09,11:24
Dobrý deň, som predčasný starobný dôchodca od februára 2009. v septembri 2010 mám nárok sa starobný dôchodok. môj zamestnávateľ mi dal výpoveď k 31.12.2009. ako dôvod uviedol krízu a potrebu zamestnať ľudí vedených na ÚPSVaR. chcem sa spýtať, mám nárok na nejakú dávku poskytnutú zamestnávateľom alebo nejakým iným úradom, okrem odstupného a odchodného? je možné, že mi niekto doplatí dobu od januára 2010 do septembra 2010, kedy budem mať priznaný riadny starobný dôchodok? aj keď budem počas tejto doby poberať dôchodok, ale je možné získať od zamestnávateľa ešte nejaké peniaze?
ďakujem Katarína
Xanti
11.10.09,09:27
Dobrý deň, som predčasný starobný dôchodca od februára 2009. v septembri 2010 mám nárok sa starobný dôchodok. môj zamestnávateľ mi dal výpoveď k 31.12.2009. ako dôvod uviedol krízu a potrebu zamestnať ľudí vedených na ÚPSVaR. chcem sa spýtať, mám nárok na nejakú dávku poskytnutú zamestnávateľom alebo nejakým iným úradom, okrem odstupného a odchodného? NIE
je možné, že mi niekto doplatí dobu od januára 2010 do septembra 2010, kedy budem mať priznaný riadny starobný dôchodok? NIE
aj keď budem počas tejto doby poberať dôchodok, ale je možné získať od zamestnávateľa ešte nejaké peniaze? NIE
ďakujem Katarína
odpoved v texte ...
veronikasad
11.10.09,09:51
Dobrý deň, som predčasný starobný dôchodca od februára 2009. v septembri 2010 mám nárok sa starobný dôchodok. môj zamestnávateľ mi dal výpoveď k 31.12.2009. ako dôvod uviedol krízu a potrebu zamestnať ľudí vedených na ÚPSVaR. chcem sa spýtať, mám nárok na nejakú dávku poskytnutú zamestnávateľom alebo nejakým iným úradom, okrem odstupného a odchodného? je možné, že mi niekto doplatí dobu od januára 2010 do septembra 2010, kedy budem mať priznaný riadny starobný dôchodok? aj keď budem počas tejto doby poberať dôchodok, ale je možné získať od zamestnávateľa ešte nejaké peniaze?
ďakujem Katarína
Ako poberatel predčasného starobného dôchodku nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti .
Pozri zákon o sociálnom poistení.

2) Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká vždy dňom vyradenia poistenca z evidencie uchádzačov o zamestnanie a dňom priznania starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.

Keďže podmienkou priznania predčasného dôchodku je jeho výška v sume 1,2-násobku životného minima, nemáš nárok ani na dávku v hmotnej núdzi.

V prípade nepriaznivého zdravotného stavu môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba. Do 270 dní poistenia sa ti počíta aj doba poistenia zo zamestnania. Počas PN-ky budeš mať nárok na nemocenské, ktoré vypláca sociálna poisťovňa - počas poberania nemocenského sa dobrovolné nemocenské poistenie neplatí.

Okrem odstupného a odchodného od zamestnávatela nemáš nárok na žiadnu dávku.
KatarinaB2
12.10.09,04:27
Prosím Vás, ešte jedna otázka. nie ja tam ani žiadna ochranná doba, počas ktorej mi zamestnávateľ nemôže dať výpoveď? nemyslím PN, ale skôr nejaká doba, kým mi nepriznajú starobný dôchodok...
veronikasad
12.10.09,05:04
Prosím Vás, ešte jedna otázka. nie ja tam ani žiadna ochranná doba, počas ktorej mi zamestnávateľ nemôže dať výpoveď? nemyslím PN, ale skôr nejaká doba, kým mi nepriznajú starobný dôchodok...
Neviem akú ochrannú dobu máš na mysli. Dovršením dôchodkového veku sa predčasný starobný dôchodok síce stáva starobným dôchodkom, ale krátené % za predčasný odchod ti nikto doplácať nebude.

Zákaz výpovede zamestnávatela je definovaný v § 64 Zákonníka práce :

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#64
Xanti
12.10.09,05:10
Prosím Vás, ešte jedna otázka. nie ja tam ani žiadna ochranná doba, počas ktorej mi zamestnávateľ nemôže dať výpoveď? nemyslím PN, ale skôr nejaká doba, kým mi nepriznajú starobný dôchodok...
Nie nie je taká doba ochranná, ty poberáš dôchodok predčasný. Takže si už dôchodkiňa. On sa TI len premenuje na normálny ked dovršiš vek.