ZDENIELA
11.10.09,13:48
Chcela som poprosiť...
Sestra je chorá na kĺby a čakajú ju operácie. Lekárka jej chce vypisovať papiere k získaniu invalidného dôchodku, no ja sa obávam, že naň nebude mať nárok :mee:
Má viac ako 28 rokov, teda by mala spĺňať podmienku nemocenského poistenia minimálne 5 rokov a to v posledných 10 rokoch.
Má 11 a 4 ročnú dcéru, s ktorými bola a vlastne s mladšou ešte je doma (rodičovský príspevok + po 3 rokoch celodenná neplatená starostlivosť o dieťa)
Má z tohto neaké obdobie nemocenského poistenia?
Xanti
11.10.09,12:00
Chcela som poprosiť...
Sestra je chorá na kĺby a čakajú ju operácie. Lekárka jej chce vypisovať papiere k získaniu invalidného dôchodku, no ja sa obávam, že naň nebude mať nárok :mee:
Má viac ako 28 rokov, teda by mala spĺňať podmienku nemocenského poistenia minimálne 5 rokov a to v posledných 10 rokoch.
Má 11 a 4 ročnú dcéru, s ktorými bola a vlastne s mladšou ešte je doma (rodičovský príspevok + po 3 rokoch celodenná neplatená starostlivosť o dieťa)
Má z tohto neaké obdobie nemocenského poistenia?SKús trošku konkretizovať čo je tvojej sestre s klbami. Mám kamarátku, má menené obe bedrové klby a je na plnom invalidnom dôchodku.
Záleží od ochorenia a od ťažkostí. Skús si pozrieť zákon http://www.zbierka.sk/diskusia/default.aspx?PredpisID=208172 174/2008 prílohu č. 4 a tam máš podľa čoho lekári budú posudzovať tvoju sestru.

Ináč tento predpis, že ked má osoba nad 28rokov potrebuje 5 rokov poistenia bude k 1.1.2010 minulosťou.

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=198
Potrebný počet rokov dôchodkového poistenia
Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku


do 20 rokov je menej ako jeden rok,
nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.
veronikasad
11.10.09,12:08
Chcela som poprosiť...
Sestra je chorá na kĺby a čakajú ju operácie. Lekárka jej chce vypisovať papiere k získaniu invalidného dôchodku, no ja sa obávam, že naň nebude mať nárok :mee:
Má viac ako 28 rokov, teda by mala spĺňať podmienku nemocenského poistenia minimálne 5 rokov a to v posledných 10 rokoch.
Má 11 a 4 ročnú dcéru, s ktorými bola a vlastne s mladšou ešte je doma (rodičovský príspevok + po 3 rokoch celodenná neplatená starostlivosť o dieťa)
Má z tohto neaké obdobie nemocenského poistenia?
Pokial požiada o ID po 1.1.2010, zvýraznené neplatí. Sleduje sa obdobie dôchodkového poistenia z celého obdobia pred vznikom invalidity. Do doby dôchodkového poistenia sa zahrňa aj obdobie starostlivosti o deti.
ZDENIELA
11.10.09,13:36
Ďakujem za odpovede. Cením si vašu snahu pomôcť a vaš čas venovaný odpovediam.

Rozmýšľam čo s ňou dovtedy... Mala by možnosť nástupu do PP a následne nastúpiť PN-ku do konca roka 2009 a o invalidný žiadať až v januári. Nebude problém s vyplácaním PN-ky? Tu nemusí spĺnať neaku minimálnu dobu nemocenského poistenia pred nástupom na PN?
Len v čase nástupu na PN musí byť nemocensky poistená, teda bude zamestnaná a môže PN-ku poberať aj 3 mesiace?
ZDENIELA
11.10.09,13:39
Pokial požiada o ID po 1.1.2010, zvýraznené neplatí. Sleduje sa obdobie dôchodkového poistenia z celého obdobia pred vznikom invalidity. Do doby dôchodkového poistenia sa zahrňa aj obdobie starostlivosti o deti.

Zvýraznené znamená že sa do doby dôchodkového poistenia ráta celých tých 6 rokov obdobia starostlivosti za predpokladu, že matka je na tej tzv. "šesťročnej neplatenej materskej"?
veronikasad
11.10.09,14:13
Zvýraznené znamená že sa do doby dôchodkového poistenia ráta celých tých 6 rokov obdobia starostlivosti za predpokladu, že matka je na tej tzv. "šesťročnej neplatenej materskej"?
v súčasnosti ano - či to platilo aj pred 11 rokmi pri prvom dieťati - neviem (zdá sa mi, že vtedy to bolo len do 3 rokov veku dieťaťa). Ko)lko má rokov a koľko skutočne odpracovaných rokov (bez starostlivosti o dieťa) ?
veronikasad
11.10.09,14:15
Ďakujem za odpovede. Cením si vašu snahu pomôcť a vaš čas venovaný odpovediam.

Rozmýšľam čo s ňou dovtedy... Mala by možnosť nástupu do PP a následne nastúpiť PN-ku do konca roka 2009 a o invalidný žiadať až v januári. Nebude problém s vyplácaním PN-ky? Tu nemusí spĺnať neaku minimálnu dobu nemocenského poistenia pred nástupom na PN?
Len v čase nástupu na PN musí byť nemocensky poistená, teda bude zamestnaná a môže PN-ku poberať aj 3 mesiace?
Podmienka 270 dní nemoc. poistenia je potrebná len v prípade dobrovolného nem.poistenia.
Ak by s ňou však zamestnávatel skončil pracovný pomer v skúšobnej dobe a pracovný pomer by netrval 42 dní, ochranná doba = doba v ktorej môže mať začiatok PN-ky po skončení prac.pomeru, je len toľko dní, kolko odpracovala.
mysimis
11.10.09,19:17
Ďakujem za odpovede. Cením si vašu snahu pomôcť a vaš čas venovaný odpovediam.

Rozmýšľam čo s ňou dovtedy... Mala by možnosť nástupu do PP a následne nastúpiť PN-ku do konca roka 2009 a o invalidný žiadať až v januári. Nebude problém s vyplácaním PN-ky? Tu nemusí spĺnať neaku minimálnu dobu nemocenského poistenia pred nástupom na PN?
Len v čase nástupu na PN musí byť nemocensky poistená, teda bude zamestnaná a môže PN-ku poberať aj 3 mesiace?

Ja osobne som mala podobný prípad, bola som zamestnaná 2 týždne a nastúpila som na dlhodobú PN, na ktorej som dodnes, problém s vyplácaním nemám žiadny. Ak je človek zamestnaný, tak je poistený nemocensky ihneď, ináč je to ak je podnikateľ, alebo dobrovoľne nemocensky poistená osoba, v tom prípade je potrebné spĺňať podmienku 270 dní nemocenského poistenia.