ipomoni
11.10.09,14:04
Dobry den, chcem sa opytat, mozem si 15.10.2009 kupit gastro listky na cely mesiac oktober alebo sa kupuju vzdy a len dopredu - asi to nie je mozne spatne kupovat a pouzivat - , preto sa pytam.dakujem.
Lianka
11.10.09,12:08
Ak si SZCO, len dopredu.
veronkaj
21.10.09,07:19
vzhľadom k tomu, že sa blíži koniec roka prosím odsúhlasíte alebo zmeníte mi ako je to potom s gastrol. na konci roku u szčo, platca dph, sám pre seba

- kúpi teraz v 10/2009 - tak ako vždy dám poplatok za službu celý aj s dph do réžie, pretože dph nemôže uplatniť
- sumu gastrol. dám ako príjem do pokladne a zároveň do knihy cenín
- každý mesiac do konca roka adekvátnu sumu podľa počtu odprac. dní dám VPD do nákladov a zároveň počet odpíšem z knihy cenín

- to čo zostane vlastne bude zostatok v knihe cenín - počet kusov musí sedieť
- v pokladni mi to zostane ako finančná položka
- zároveň musím na konci roka urobiť tabulku nákup a čerpanie gastrolístkov a zostatok musí sedieť na tú tabulku.

je to takto správne, podľa mňa áno
ego.mc
21.10.09,10:38
vzhľadom k tomu, že sa blíži koniec roka prosím odsúhlasíte alebo zmeníte mi ako je to potom s gastrol. na konci roku u szčo, platca dph, sám pre seba

- kúpi teraz v 10/2009 - tak ako vždy dám poplatok za službu celý aj s dph do réžie, pretože dph nemôže uplatniť
áno
- sumu gastrol. dám ako príjem do pokladne a zároveň do knihy cenín
nie, výdavok z pokladne a príjem do knihy cenín cez priebežné položky (kniha cenín je vlastne tiež pokladňa)
- každý mesiac do konca roka adekvátnu sumu podľa počtu odprac. dní dám VPD do nákladov a zároveň počet odpíšem z knihy cenín
áno
- to čo zostane vlastne bude zostatok v knihe cenín - počet kusov musí sedieť
áno
- v pokladni mi to zostane ako finančná položka
nie
- zároveň musím na konci roka urobiť tabulku nákup a čerpanie gastrolístkov a zostatok musí sedieť na tú tabulku.
musíš spraviť inventúru aspoň dvakrát štyrikrát do roka ako pri pokladni
je to takto správne, podľa mňa áno
odpoveď v texte
JarkaL
21.10.09,10:46
- kúpi teraz v 10/2009 - tak ako vždy dám poplatok za službu celý aj s dph do réžie, pretože dph nemôže uplatniť


Prečo si neuplatníš DPH z provízie za nákup SL? Veď provízia je služba ako každá iná.
ego.mc
21.10.09,10:50
SZČO si nemôže uplatniť DPH za služby týkajúce sa lístkov kúpených pre seba.
Bolo tu niekde aj zavesené vyjadrenie DRSR k tejto téme.
JarkaL
21.10.09,10:55
Tak to som nevedela, účtujem s.r.o. a SL pre zamestnancov. Ale predpokladám,že pri nákupe SL pre svojich zamestnancov (nie pre seba) si SZČO teda DPH uplatniť môže? Skúsim pohľadať to usmernenie DR.
veronkaj
21.10.09,11:00
JarkaL - pretože pokiaľ si kupuje szčo sám pre seba tak si nemôže uplatniť dph z tejto položky - čo účtujú ako poplatok za službu pri kúpe gastrolístkov a musí to ísť celé len do nákladov = PR. réžia, len keby ich kupoval pre svojich zamestnancov, už tu bolo o tom veľa písané.

ago - toto je postup, ktorý som našla tu na porade a aj v Alfe ho popisujú ak si sám sebe kupuje gastrol. podnikateľ

- uhradu faktury za nákup gastrolístkov urobite v PD. Ak to bolo zaplatene v hotovosti tak cez Pokladnicne doklady nasledovne:
1. doklad - Pokladna - Vydavok - stlpec PD - Vydavok na priebeznu polozku - suma 3,60 x 20 ks - hodnota za stravne listky
2. doklad - Pokladna - Vydavok - stlpce PD - Prevadzkova rezia - suma 6,31 - poplatok

- ceniny prijmente naspat do pokladnice. V PD v zvolite Pokladna - Prijema - Prijem z priebeznej polozky - hodnota gastrolístkov

- na konci mesiaca, ked budete vydavat stravne listky, tak to zauctujete opat cez doklad
1. doklad - Pokladna - Vydavok - stlpec PD - Prevadzkova rezia - 3,60x pocet vydanych listkov

Nespotrebovane listky zostanu stale v pokladnici.


takže takto to aj robím

- a inventúra pokladne sa má robiť 4x do roka, takže aj v podstate tých gastrolístkov tiež by mala byť 4x do roka.
ego.mc
22.10.09,07:25
Iba citujem z Postupov účtovania:
§ 6
Pomocné knihy zložiek majetku a záväzkov

(11) V knihe cenín sa účtujú ceniny.

(12) V pokladničnej knihe sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti s výnimkou cenín. Ak je v účtovníctve otvorených niekoľko pokladníc v slovenskej mene eurách a niekoľko pokladníc v cudzej mene, otvorí sa pre každú pokladnicu pokladničná kniha pre každý druh meny. V pokladničnej knihe, otvorenej pre príslušnú menu, sa účtuje v slovenskej mene eurách a v cudzej
mene. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)

Takže gastrolístky určite nie v pokladni s peniazmi.
Daggmar
22.10.09,07:34
"SZČO si nemôže uplatniť DPH za služby týkajúce sa lístkov kúpených pre seba."


A keď SZČO nakupuje gastrolistky pre seba na jednu fa spolu aj pre zamestnancov ako delíte služby a dph? počtom lístkov ?
Lianka
22.10.09,08:27
Takže gastrolístky určite nie v pokladni s peniazmi.

Ego.mc, ti, co uctuju v Alfe, to asi inak vyriesit nevedia. Alfa ponuka len uctovanie v internych dokladoch alebo pokladni, pricom pokladni si mozes vytvorit, kolko len potrebujes. Pokial viem, interne doklady su len jedny, t. j. jeden rad.

Po studiu prispevkov tu na Porade som dospela tiez k tomu, ako veronka, ze inak to v tomto programe nejde. Nie je to klasicka pokladna, neuctujem tu pohyb penazi, ale si vytvorim novy ciselny rad v "pokladni", v ktorom uctujem len pohyb cenin.
veronkaj
23.10.09,06:13
"SZČO si nemôže uplatniť DPH za služby týkajúce sa lístkov kúpených pre seba."


A keď SZČO nakupuje gastrolistky pre seba na jednu fa spolu aj pre zamestnancov ako delíte služby a dph? počtom lístkov ?


keď kupuje szčo pre seba aj zamestnancov naraz na jednu faktúru tak sa poplatok za službu rozdelí podľa počtu lístkov. Suma ktorá spadá pod lístky za szčo nemá nárok na odpočet dph a suma za lístky zamestnancov má nárok a tak si tento rozpočet treba priložiť potom k dokladu aby sa v budúcnosti nemuselo pátrať čo je to za čiastku.
veronkaj
23.10.09,06:19
Ego.mc, ti, co uctuju v Alfe, to asi inak vyriesit nevedia. Alfa ponuka len uctovanie v internych dokladoch alebo pokladni, pricom pokladni si mozes vytvorit, kolko len potrebujes. Pokial viem, interne doklady su len jedny, t. j. jeden rad.

Po studiu prispevkov tu na Porade som dospela tiez k tomu, ako veronka, ze inak to v tomto programe nejde. Nie je to klasicka pokladna, neuctujem tu pohyb penazi, ale si vytvorim novy ciselny rad v "pokladni", v ktorom uctujem len pohyb cenin.


presne tak lianka

písala som vtedy priamo do alfy ked sa to v ceninách a priebežných položkách písalo a tam dali priamo odpoved takú akú som napísala.

- doklad o úhrade faktúry je bežný výdavkový doklad, lebo je to bežný pohyb z pokladne ako úhrada
- na tie ostatné pohyby sa môže urobiť zvlášť dokladový rad výdavkových dokladov.a príjmových dokladov

podstatné je aby ten príjem a výdaj sedel a bol vysporiadaný podľa počtu lístkov

- zároveň som sa opýtala či v alfe než dajú nejaký návod do príručky alebo odpoved či to aj obstojí pri daň. kontrole proste či tieto postupy s niekým konzultujú.

- odpoved alfa než niečo také začne a robí a dá do príručky a pod. tak majú účtovníkov a daniarov s ktorými tieto kroky konzultujú pretože to musí obstáť aj na DU pri kontrole a neboli by radi, keby prišli o klientov alebo dostávali pokuty za to že niečo zle navigovali v príručke a potom na to zákazník doplatil, teda zodpovedajú za to že tie informácie sú správne.

- ja som si ten postup od nich vytlačila a ked účtujem fa za gastrolístky idem podľa toho a mám doklad

takže lianka robím to správne.že
Daggmar
23.10.09,07:30
keď kupuje szčo pre seba aj zamestnancov naraz na jednu faktúru tak sa poplatok za službu rozdelí podľa počtu lístkov. Suma ktorá spadá pod lístky za szčo nemá nárok na odpočet dph a suma za lístky zamestnancov má nárok a tak si tento rozpočet treba priložiť potom k dokladu aby sa v budúcnosti nemuselo pátrať čo je to za čiastku.

veronika dakujem, tento rok už necham tak s tou dph ( je to smiesna suma ) ,ale nabuduce to teda rozratam ako ma byt. Nevies kde by som nasla toto vysvetlene od DRSR?
Paula
23.10.09,07:38
Tak to som nevedela, účtujem s.r.o. a SL pre zamestnancov. Ale predpokladám,že pri nákupe SL pre svojich zamestnancov (nie pre seba) si SZČO teda DPH uplatniť môže? Skúsim pohľadať to usmernenie DR.



zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) :

otázka:
Má právo na odpočítanie dane podnikateľ fyzická osoba (FO) platiteľ dane zo stravovania a zo sprostredkovania pri stravovacích poukážkach, ktoré nakupuje pre vlastnú potrebu, ak nemá žiadnych zamestnancov?

odpoveď:
Napriek skutočnosti, že podľa § 19 ods.2 písm. e) zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. umožňuje fyzickým osobám zahrnúť do výdavkov aj náklady na stravovanie, z hľadiska zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) nemožno považovať tieto náklady za náklady na tovary a služby, ktoré fyzická osoba prijala na účely svojho podnikania. Na základe uvedeného fyzickej osobe, platiteľovi dane v zmysle § 49 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) pri nákupe stravných lístkov a stravovacích poukážok na osobnú spotrebu nevzniká právo na odpočítanie dane


P.S.: To sa týka SZČO, aj keď má zamestnancov.
informatik
30.10.09,07:14
Môžete mi niekto poradiť , či prináleží zamestnancovi stravný lístok aj počas služobného voľna (podľa zákona č. 346/2005 Z.z., §104 ods.1, písm.a).
Ja osobne si myslím, že v tomto prípade mu za daný deň stravný lístok neprináleží.
Tweety
30.10.09,07:15
Môžete mi niekto poradiť , či prináleží zamestnancovi stravný lístok aj počas služobného voľna (podľa zákona č. 346/2005 Z.z., §104 ods.1, písm.a).
Ja osobne si myslím, že v tomto prípade mu za daný deň stravný lístok neprináleží.
Nie, neprináleží.
informatik
30.10.09,07:31
Nie, neprináleží.
Vďaka za rýchlu odpoveď.Nadriadený bude odo mňa však chcieť odôvodnenie.Môžem sa odvolávať na zákonník práce §152? A ako je to potom so zákonom č. 154/2001 Z.z. § 65 ods.m , ktorý sa týka dotyčného? Keďže za uvedený deň dostane zamestnanec náhradu platu, nebude sa to týkať aj stravného lístka?
Tweety
30.10.09,07:33
Vďaka za rýchlu odpoveď.Nadriadený bude odo mňa však chcieť odôvodnenie.Môžem sa odvolávať na zákonník práce §152? A ako je to potom so zákonom č. 154/2001 Z.z. § 65 ods.m , ktorý sa týka dotyčného? Keďže za uvedený deň dostane zamestnanec náhradu platu, nebude sa to týkať aj stravného lístka?
Nie, pretože tento deň neodpracuje, podľa § 152 ZP musí odpracovať viac ako 4 hod., a on neodpracuje ani minútu.
informatik
30.10.09,07:37
jasné,je to logické.tak ešte raz vďaka :-)
ERKO
02.11.09,14:47
ahojte poradaci, ja mám takýto problém. Podnikateľ, ktorému robím účtovníctvo nechce objednať stravné lístky pre svojích zamestnancov. On chce im vyplatiť peniaze, namiesto stravných lístkov. Je to možné, nie je to proti zákonné. On si tvrdí, že zamestnancov by potešili radšej peniaze ako stravné lístky.
Gard
02.11.09,16:40
uplne ho chapem.
Nech im ale da tie listky, ved si z nich da cast aj do nakladov.
Zamestnanci s nimi nemusia chodit na obedy, ved kazdy chodi do potravin, mozu s nimi nakupovat v potravinach.
polka
02.11.09,17:09
ahojte poradaci, ja mám takýto problém. Podnikateľ, ktorému robím účtovníctvo nechce objednať stravné lístky pre svojích zamestnancov. On chce im vyplatiť peniaze, namiesto stravných lístkov. Je to možné, nie je to proti zákonné. On si tvrdí, že zamestnancov by potešili radšej peniaze ako stravné lístky.
Pozri si § 152 Zákonníka práce, ods. 5 a 6, kde sú uvedené podmienky, za akých sa namiesto stravných lístkov môže poskytnúť finančný príspevok. Prikladám ako prílohu celý § 152 ZP.
ERKO
03.11.09,16:16
dakujem za odpoveď
gabrielik
20.11.11,15:07
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Má nárok na SL konateľ spoločnosti / má podpíanú prac. zmluvu/ aj počas PN? Lebo mám taký prípad že konatel bol PN dva mesiace ale SL mu boli poskytnuté. Je to danovo uznaný náklad? Ďakujem.....
Negoti
20.11.11,15:10
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Má nárok na SL konateľ spoločnosti / má podpíanú prac. zmluvu/ aj počas PN? Lebo mám taký prípad že konatel bol PN dva mesiace ale SL mu boli poskytnuté. Je to danovo uznaný náklad? Ďakujem.....
SL sú daň. výdavkom ak sú poskytované za odpr. dni (viac ako 4 hodiny denne).....
v PZ má výkon akých prác zazmluvnený?
gabrielik
21.11.11,13:04
V prac. zmluve má funkciu - riaditeľ spoločnosti...