Vlastak
11.10.09,13:30
Ahojte šikulky,
hľadám radu ako ušiť široký lem na obrus, hlavne ako vypracovať rohy,
hľadala som nejaké návody na nete ale darmo som gúglila nič som nevygúglila. Ak niekto viete poraďte prosím alebo pridajte nejaké linky.
ďakujem. :)
Melnick
11.10.09,12:22
Poznáš hru z minulého storočia? Volala sa nebo peklo.:) Nežartujem:). Ten široký lem by mal byť zošitý v mieste, kde sa táto skladačka otvára.
Nenapadlo ma na porovnanie nič lepšie. :D
danushka
11.10.09,12:37
Vlasti, fakt nemám dostatočnú slovnú zásobu,aby som Ti opísala bez náčrtu ako takýto lem ušiť.
Otázka znie, či ten lem má byť ako samostatný kus látky k obrusu alebo olemovanie obrusu okrajom obrusu...
Ale sadni ku kusu kancelárskeho papiera a vyskladaj si lem na akoby obruse, kde uvidíš pod akým stupňom sa látka lomí, kde ju treba zastrihnúť, k tomu pripočítaj vôľu na zapošitie.
Moje nervy, v tomto prípade je slovenčina fakt ťažká!

Majočka šla s nebom peklom a ja tu s týmto:D:D:D...
Vlastak
11.10.09,14:10
dievčence ďakujem za rady, s tým papierom by ma to nenapadlo,
ten lem chcem ušiť z inej - kontrastnej látky len neviem , ako to v rohoch zložiť a či to má byť šikmo strihaný pásik.
danushka
11.10.09,14:18
Šikmo strihaný pásik nemusí byť, pretože lem šiješ na rovnú stranu. Šikmý pásik sa využíva na nepravidelné lemy, vtedy sa tie lemy nekrútia.
Samozrejme, že v tomto prípade šikmým pásikom nič nepokazíš.

Zober dva pásiky papiera, prilož ich k sebe do pravého uhla, rohy zastrihni tak, aby do seba zapadali, pripočítaj vôľu na zapošitie.
Od vnútorného rohu po vonkajší cíp to bude 45 stupňový uhol. Vonkajšie cípy zoši po okraj, vnútornú časť nechaj aspoň pol cm voľnú, tú potrebuješ prišiť o obrus./najskôr priši lem o rub obrusa, aby vrchný lem na líci obrusa bol pekne opracovaný/
Ak sa Ti nepodarí trafiť na milimetre s lemom do obvodu obrusa, nič sa nedeje. Dopasuješ to natiahnutím látky, ktorá je pružná i keď ide o plátno. Pri rozžehlení to nebude vidieť.
Blankake
11.10.09,14:23
dievčence ďakujem za rady, s tým papierom by ma to nenapadlo,
ten lem chcem ušiť z inej - kontrastnej látky len neviem , ako to v rohoch zložiť a či to má byť šikmo strihaný pásik.

Skús pozrieť tu - ako pri patchworku

http://www.hobby-info.cz/art.php?id=patchwork
Vlastak
11.10.09,14:29
:) ďakujem Vám za cenné rady