stanco007
11.10.09,18:58
Kedy prezuvate na zimny dezen? Podla predpovede pocasia uz na buduci tyzden od utorka hlasia od cca 400m snezenie alebo dazd so snehom. Ja kedze som z pod Tatier a rocne najazdim cca 40-60 000km, tak uz asi radsej zajtra prezujem. Radsej opotrebovat kus dezen pneumatik ako rozbit auto.... Bezpecnost je prvorada
DanielaSL
11.10.09,17:05
Aj ja som spod Tatier, ale takto sme ešte nikdy auto neprezúvali. Až tak po všetkých svätých...jedine, že nasneží, tak to beží moja polovička do servisu aj skôr.
stanco007
11.10.09,17:09
Aj ja som spod Tatier, ale takto sme ešte nikdy auto neprezúvali. Až tak po všetkých svätých...jedine, že nasneží, tak to beží moja polovička do servisu aj skôr.
Takto to robia vcetsi ako vy. A potom to aj tak v tych pneuservisoch aj vyzera... Kolony jak fras. A uz ked nasnezi je prezuvat neskoro. Ale ked malo jazdite, tak preco nie. Letna pneumatika je neucinna pod 7C! A to uz na buduci tyzden bude pod 7C. A nejde len o sneh. Na snehu sa dobre jazdi. Ovela horsia je poladovica co bude skor ako napadne sneh
duves
12.10.09,05:17
Takto to robia vcetsi ako vy. A potom to aj tak v tych pneuservisoch aj vyzera... Kolony jak fras. A uz ked nasnezi je prezuvat neskoro. Ale ked malo jazdite, tak preco nie. Letna pneumatika je neucinna pod 7C! A to uz na buduci tyzden bude pod 7C. A nejde len o sneh. Na snehu sa dobre jazdi. Ovela horsia je poladovica co bude skor ako napadne sneh
Ja mam zvlašť zimaky a zvlašť letne kolesa. Sam prezuvam kompletne kola, tie "druhe" su vždy v garaži. Šóry v pneu nepoznam. Vyváženie dam urobiť, až blazinec pominie.
Co sa tyka letnych gum, už to tu bolo spomenute, že pod 7 stupnov su neúčinné, t.j. majú zlú vlastnosť aj na mokrom povrchu pod tou teplotou - nemusí byť poladovica a sneh. Kto ste z vrchov, kludne prezujte. Podla všetkeho bude tento týždeň studeny (po zadnej strane tlakovej níže so stredom na polskom bude prudit studeny articky vzduch).
220870
12.10.09,16:56
Ja by som to trochu upravil.Nie je pravda že letné sú pod 7 °C neúčinné.Ale zimné sú pod 7°C účinnejšie a naopak ak je teplota nad 7°C tak sú zimné horšie .Z toho všetkého sa mi zdá , že prezúvať tak skoro sa asi neoplatí.Po prvom snehu sa dá s trochou opatrnosti kľudne jazdiť aj na letných.
duves
12.10.09,17:08
Ja som dnes prezul. Mam info od meteorologa, teda asi 2 tyzdne, že ma byť skory nastup zimy. Zatial to vyzera, že mu to vychádza.
Zimne gumy nema vyznam šetriť, guma je mäkšia a starne aj ak sa s nimi nejazdí.
buchač
12.10.09,17:28
Ja som dnes prezul. Mam info od meteorologa, teda asi 2 tyzdne, že ma byť skory nastup zimy. Zatial to vyzera, že mu to vychádza.
Zimne gumy nema vyznam šetriť, guma je mäkšia a starne aj ak sa s nimi nejazdí.

Ak je to dr. IĽKO , tak potom je času habadééééj ....:---:D

http://i.sme.sk/cdata/9/41/4176289/big.jpg
duves
12.10.09,17:30
Nie. Peter J.
Paula
12.10.09,17:40
Nie. Peter J.


;)To je nejaká súkromná donášková služba s vylúčením zvyšku obyvateľstva, ktorému do predpovede nič nie je ?
duves
12.10.09,17:43
stanco007
13.10.09,04:34
Po prvom snehu sa dá s trochou opatrnosti kľudne jazdiť aj na letných.[/QUOTE]
No jasne!!! Ani sa nepohnes kamo. Letna moze byt aj uplne nova a na snehu si hotovy!!! Nehovor, ze nie lebo som to osobne skusal a aj som par tupcov videl, co sa vybrali do Popradu a Tatier na letnych gumach a potom ich museli tlacit ludia. Ja by som im ani bohovy nepomohol. Nemaju ziadnu zodpovednost a ked rozbiju auto, tak tak im treba za svoju "setrnost" lebo nechcu drat zimne gumy. A okrem toho! Svoju hav. poistku si mozete strcit viete kam, ked sposobite nehodu na letnych gumach a bude to o takom case a neskor ked bude sneh. Poistovna vas zrusi ako ziadost na byt, ze nemate zimne gumy. Aj pritom som bol svedkom :D
A uz vobec nepochopim tych ludi co si kupia milionove auto a setria na gumach a menia ich na Mikulasa za zimne... Ja mam posranu Feliciu z poslednej rady a menim v polke oktobra stale! Zodpovednost je zodpovednost. A to som urcite dobry a skuseny vodic, nakolko rocne najazdim cca 40-60 000km len na tej Felicii
duves
13.10.09,04:56
.Po prvom snehu sa dá s trochou opatrnosti kľudne jazdiť aj na letných.
Ako letná pneumatika vie, že je po 1.snehu? Co ak už bude po 2.či 3.snehu. To už nezvládne?
Kolega to tu napísal pekne. Sú ludia, čo kúpia auto za milion a jazdia na letňákoch 12 mesiacov. No proste sila!
feron
13.10.09,05:34
Tak §38 zákona 8/2009 Z.z. o cestnej premávke v tom má jasno, úplne nejasno je na tom situácia s prvým snehom (alebo aj neskorým aprílovým).


§ 38
Osobitosti premávky v zimnom období
(1) Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami s označením „M+S“, „M.S.“ alebo „M & S“;motorové vozidlá kategórieM2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra
do 31. marca a v prípadoch, ktoré sú uvedené v časti vety pred bodkočiarkou.
(2) Ustanovenie odseku 1 neplatí
a) pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd,
b) pre terénne motorové vozidlo,
c) pre motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu.
(3) Vodič motorového vozidla je povinný zabezpečiť splnenie podmienky podľa odseku 1, ak vzhľadom na ročné obdobiemožno predpokladať, že na trase, ktorou bude smotorovým vozidlom prechádzať, bude sa na vozovke
nachádzať súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.
osky
13.10.09,06:28
my byvame v burgenlande a mavame tu este dost dlho potom ako na Slovensku niektori ludia kuria,este teplo.
o snehu v pravom zmysle slova hovorit nemozno,je to skor ta clapkanica co za par minut zmizne,vietor osusi cesty a hotovo.je po zime.mraz tu tiez nebyva casty a silny uz vobec nie.
napriek tomu,my sme uz prezuli,hadam 2 tyzdne dozadu,sa mi zda.
suhlasim s tym,ze leto skoncilo a ,my by sme nemali setrit na bezpecnosti.
stanco007
13.10.09,06:40
Tak §38 zákona 8/2009 Z.z. o cestnej premávke v tom má jasno, úplne nejasno je na tom situácia s prvým snehom (alebo aj neskorým aprílovým).


§ 38
Osobitosti premávky v zimnom období
(1) Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami s označením „M+S“, „M.S.“ alebo „M & S“;motorové vozidlá kategórieM2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra
do 31. marca a v prípadoch, ktoré sú uvedené v časti vety pred bodkočiarkou.
(2) Ustanovenie odseku 1 neplatí
a) pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd,
b) pre terénne motorové vozidlo,
c) pre motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu.
(3) Vodič motorového vozidla je povinný zabezpečiť splnenie podmienky podľa odseku 1, ak vzhľadom na ročné obdobiemožno predpokladať, že na trase, ktorou bude smotorovým vozidlom prechádzať, bude sa na vozovke
nachádzať súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

My sa tu nebavime o tom, co hovori zakon ale o bezpecnosti a o "ludskej hluposti". Ale pre mna za mna robte ako viete ale necakajte potom, ze vam ludia budu pomahat ked ostanete niekde vysiet pre vase letne gumy a neochotu si kupit zimne, pripadne letne vymenit za zimne...
elpka
13.10.09,06:48
dnes dávam vyvažovať a zajtra prezúvam.....lepšie skôr, ako skončiť.....
každý rok prezúvam koncom októbra, ale počasie akosi zaskočilo...:rolleyes:
feron
13.10.09,11:27
My sa tu nebavime o tom, co hovori zakon ale o bezpecnosti a o "ludskej hluposti". Ale pre mna za mna robte ako viete ale necakajte potom, ze vam ludia budu pomahat ked ostanete niekde vysiet pre vase letne gumy a neochotu si kupit zimne, pripadne letne vymenit za zimne...chcel som tým povedať, že je dobré prezuť ešte pred prvým snehom (dokonca pre tých, čo jazdia aj povinné):)
Dada
13.10.09,11:34
Ja už mám od rána prezuté a to som myslela, že v pneuservise nikoho nebude a viete aký tam bol rad? :-)))
stanco007
13.10.09,16:34
chcel som tým povedať, že je dobré prezuť ešte pred prvým snehom (dokonca pre tých, čo jazdia aj povinné):)
Tak s tym s tebou suhlasim
DanielaSL
13.10.09,17:03
Ja už mám od rána prezuté a to som myslela, že v pneuservise nikoho nebude a viete aký tam bol rad? :-)))

Nie div,veď už sneží .... No hold počasie zaskočilo.....
jaros5
13.10.09,17:43
http://www.meteoexpress.estranky.sk/clanky/nezaradene/predpoved-pocasie-petra-jurcovica

"...do karpatskej oblasti začne rozširovať od juhozápadu výbežok vyššieho tlaku vzduchu. V pondelok sa už obnoví teplejšie juhozápadné prúdenie, takže budúci týždeň už by mal byť opäť v znamení babieho leta. Bude sa otepľovať na 15-19 st...." :eek:
... a v Komárne možno otvoria aj plážové kupko:):D:)
duves
13.10.09,18:11
To sa mi nechce veriť. I ked je pravda, že po skončení studeneho prudenia sa vzduch môže cez deň prehriať, ale to nadsadil. Musim mu napísať.
hladkyy
13.10.09,18:14
pred zimou kazdy prezuva za 5 12, ale po zime kazdy jazdi do jari. lepsie prezut skor teraz a skor prezuvat aj na jar
duves
13.10.09,18:20
pred zimou kazdy prezuva za 5 12, ale po zime kazdy jazdi do jari. lepsie prezut skor teraz a skor prezuvat aj na jar
S tou jarou je to ešte zakernejsie. Zemsky povrch je vtedy podchladeny. Na jar hrozi poladovica pri krajnici omnoho viac. Ja mam zimne gumy až do konca marca. Ak by bolo treba dlhsie, nie je problem. To vždy odsledujem podla vývoja počasia. Netreba prezuvať čoby sa aj vo februari ukazali slnečné dni.
jaros5
13.10.09,18:24
pred zimou kazdy prezuva za 5 12, ale po zime kazdy jazdi do jari. lepsie prezut skor teraz a skor prezuvat aj na jar

:) o 5 12 mimotemy
ekopo
13.10.09,19:10
Nechápem, prečo sa čaká na sneh - pretože je to vo vyhláške? To je choré. Letná pneu má inú zmes ako zimná, to je každému známe. Je aj známe, že sa odporúča prezuť na zimné ak teplota klesne pod 7-8 stupňov C počas dňa. Letná pneu už stráca svoju pružnosť a pod. Dôvodom na prezutie nemusí byť ani sneh, stačí tá teplota. Ten kto jazdí celú zimu na letných, je obyčajný hazardér s cudzím zdravím a životom. Viem, že pneu niečo stoja, ale... Ja som prezul a to som z južnej oblasti (väčšinou bez snehu).
duves
14.10.09,03:52
"...do karpatskej oblasti začne rozširovať od juhozápadu výbežok vyššieho tlaku vzduchu. V pondelok sa už obnoví teplejšie juhozápadné prúdenie, takže budúci týždeň už by mal byť opäť v znamení babieho leta. Bude sa otepľovať na 15-19 st...." :eek:
... a v Komárne možno otvoria aj plážové kupko:):D:)
Niekto mu zrkadli jeho stranku, aspon tak som tomu pochopil, toto mi odpísal:
Som rad, ze ste mi to poslali..
pozrite si stranku
http://www.cestovatel.eu/predpoved/ (http://www.cestovatel.eu/predpoved/)
tam su tie iste mapky ako ste nasli na meteoexpress.estranky.sk (http://meteoexpress.estranky.sk/)
ale text k tymto strankam je iny.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!

to je hrozna drzost, takto ma zhovadit, zajtra tam budem volat...
Zistil som, ze tu stranku vlastni Oliver Maksay
Je to asi 15-rocny fagan, ktory kopiruje, co ho napadne a keby aspon to dobre skopiroval, ale to nie...
Tak som mu napisal tvrdy mail, kde som mu dobre vynadal

Sopliak sa baví.
osky
14.10.09,05:12
tak vcera som dostala zdravotne problemy a museli sme upalovat do viedne do nemocnice,vecer o desiatej.
zima jak v psinci,prsalo a vetrisko este aj teraz kmase konare orechov,uz z nich trcia len pahyle.je po nich.
upalovali sme 160 km /h -sialene,viem,ale bolo to nutne.
veru neviem,neviem,ako by sme to boli zvladli s letnymi gumami.chvalabohu,zimne ani nepostrehli,ze je blbe pocasie.a ja som zdrava.:)
duves
14.10.09,09:13
jaros5
15.10.09,11:25
dnes dávam vyvažovať a zajtra prezúvam.....lepšie skôr, ako skončiť.....
každý rok prezúvam koncom októbra, ale počasie akosi zaskočilo...:rolleyes:
Prečo dáš najskôr vyvážiť a potom prezúvaš ?
elpka
15.10.09,11:31
Prečo dáš najskôr vyvážiť a potom prezúvaš ?
no nakoľko, keď sa ja rozhodnem prezúvať, tak aj celá Žilina...:rolleyes: , tak zhodím v jeden deň v pneuservise gumy na vyváženie a na druhý deň si ich vyzdvihnem bez čakania a prezuje ich manžel....:D
duves
15.10.09,12:22
Prečo dáš najskôr vyvážiť a potom prezúvaš ?
A dá sa to aj opačne? Vyvažovať kolesá priamo na aute?
jaros5
17.10.09,16:25
A dá sa to aj opačne? Vyvažovať kolesá priamo na aute?
:D:D:D:D:D:D:D:D ak by sa to dalo tak daj vedieť, lebo ja som to netvrdil;
jaros5
17.10.09,16:31
Len na vysvetlenie mojej možno blbej otázky ... :D
Pre mňa prezuť, znamená prehodiť letné gumy za zimné na diskoch - vtedy musím dať vyvažovať;
Ak mám letné aj zimné na samostatných diskoch, tak neprezúvam, len prehodím (vymením) letné za zimné :D;
misomiso
17.10.09,19:49
Je aj známe, že sa odporúča prezuť na zimné ak teplota klesne pod 7-8 stupňov C počas dňa. Letná pneu už stráca svoju pružnosť a pod.

To je taky bezne rozsireny nazor, ktory podporuju aj vsetky media. Cital som ale podrobne nemecke testy. Okrem ineho brzdili na suchom asfalte pod bodom mrazu. Nenasla sa ziadna zimna pneumatika, ktora by brzdila rovnako dobre ako najhorsia letna z testu. Okrem toho - manevrovatelnost - skus sa v 130 na dialnici na suchom asfalte vyhybat zajacovi na novych zimnych gumach, hoci pri +5. Ak su ojazdene aspon na 6 mm tak v pohode, ale na novych je to zazitok.
duves
18.10.09,04:59
Len na vysvetlenie mojej možno blbej otázky ... :D
Pre mňa prezuť, znamená prehodiť letné gumy za zimné na diskoch - vtedy musím dať vyvažovať;
Ak mám letné aj zimné na samostatných diskoch, tak neprezúvam, len prehodím (vymením) letné za zimné :D;
Aha, tak to je jasne. Ja mam letne disky - hlinikove s letnym dezenom a zimne disky plechove so zimnymi gumami. Pneuservis používam iba na vyvaženie, prezuvam sam, kompletne kolesa, vtedy ak to počasie vyžaduje.