klik63
12.10.09,08:09
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť niekoho skúseného o radu, pretože som zatiaľ na porade nenašla info, ktoré by sa týkalo mojej situácie..
Momentálne som zamestnancom na materskej dovolenke, ale plánujem si otvoriť svadobný salón. Zvažujem preto, akú formu zvoliť - živnosť či s.r.o. /o tom tu je popísaného dosť, len je tu tá maličkosť so zamestnaním/..Uvažujem správne, ak si myslím, že pri živnosti by som stratila nárok na rodičovský príspevok a navyše je tam ručenie celým majetkom a pri s.r.o. by mi zostal, ak by som bola konateľom, a ručenie by bolo len obmedzené?
Budem rada, ak mi napíšete váš názor..
Ďakujem.
veronikasad
12.10.09,06:21
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť niekoho skúseného o radu, pretože som zatiaľ na porade nenašla info, ktoré by sa týkalo mojej situácie..
Momentálne som zamestnancom na materskej dovolenke, ale plánujem si otvoriť svadobný salón. Zvažujem preto, akú formu zvoliť - živnosť či s.r.o. /o tom tu je popísaného dosť, len je tu tá maličkosť so zamestnaním/..Uvažujem správne, ak si myslím, že pri živnosti by som stratila nárok na rodičovský príspevok a navyše je tam ručenie celým majetkom a pri s.r.o. by mi zostal, ak by som bola konateľom, a ručenie by bolo len obmedzené?
Budem rada, ak mi napíšete váš názor..
Ďakujem.
Ak založíš s.r.o. - kto bude spoločníkom ?
Spoločník je považovaný za SZČO
klik63
12.10.09,06:52
Je to trošku zložitejšie, skúsim stručne vysvetliť - mama má ako živnostníčka svad. agentúru a zvažujeme, či ju previesť na s.r.o., kde by sme boli obe spoločníčkami, resp. či založiť novú s.r.o. /na svad. salón/ buď jednoosobovú alebo s 2 spoločníkmi /ja + 1/ a služby agentúry sprostredkovávať/mama by mala stále len živnosť/...:confused:
žabča
12.10.09,18:04
Ahoj Veronikasad, kde sa o tom hovori/pise ze spolocnik s.r.o. nema narok na poberanie materskej?
Dakujem na info.
klik63
13.10.09,15:01
Je tu, prosím, niekto, kto by mi vedel poradiť?
veronikasad
13.10.09,15:13
Ahoj Veronikasad, kde sa o tom hovori/pise ze spolocnik s.r.o. nema narok na poberanie materskej?
Dakujem na info.
Spoločník má nárok na poberanie materskej - pokial splnil podmienky nem. poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch.

Teba asi skôr zaujíma nárok na rodičovský príspevok podla nového zákona. Osobnú skúsenosť s vybavovaním RP spoločníka nemám, preto citujem len zo zákona

Podmienky nároku[/URL]

Podmienky nároku na rodičovský príspevok sú:

[URL="http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?&id=158"]riadna starostlivosť (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=135#Podmienky nároku) rodiča aspoň o jedno dieťa

do troch rokov veku dieťaťa alebo
do šiestich rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?&id=143), alebo
do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti.

trvalý pobyt (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?&id=140) alebo prechodný pobyt (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?&id=141) (týka sa len cudzincov) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,
trvalý pobyt alebo prechodný pobyt (týka sa len cudzincov) dieťaťa na území Slovenskej republiky.
rodič, ktorý je samostatne zárobkovo činná osoba má pozastavené prevádzkovanie živnosti
Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný alebo obdobná činnosť v cudzine; za zárobkovú činnosť sa nepovažuje práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.


Podľa § 5 odst. d Zákona o službách zamestnanosti sa za samostatne zárobkove činnú osobu považuje asj spoločník.

Viac ti poradiť neviem - skús na Úrade práce SVaR.
žabča
14.10.09,09:46
Dakujem, budem skumat dalej :-)
Zivnost sa da pozastavit, s s.r.o. to nie je take jednoduche.
ajale
05.12.09,16:28
Ahojte, prosim o radu:
1. februara 2010 mi konci materska po troch rokoch, zaroven v tento den bude presne rok mojej zivnosti. Kedze mi malu nezobrali do skolky a nemam ju ani kde dat, poziadam o predlzenie materskej do septembra. Pokial viem, mali by pokracovat s platenim socialneho a zdravotneho poistenia ale bez prispevkov. Takze od februara nebudem mat ziadny prijem zo strany statu.
Moja zivnost sa rozbieha velmi pomalym sposobom, ale predsa a robi mi radost. Mesacny zisk zo zivnosti vacsinou nemam ani vo vyske socialneho poistenia, ale i napriek tomu budem musiet aj ja platit socialne, aspon myslim. Vyhodnejsie by bolo pravdepodobne pozastavit zivnostensku cinnost. A to by ma velmi mrzelo, pretoze tolko casu a prace, ktore som do toho investovala a aj ti prvy zakaznici, ktori boli so mnou tak velmi spokojni by sa stratili.
Takze ak uvazujem spravne od februara nebudem mat ani cent ani zivnost ani inu moznost.
Mozno by sa dalo poziadat o socialny prispevok, alebo o nieco podobne, ale opat ak sa nemylim tam sa berie do uvahy aj manzelov prijem. Manzelov prijem je sice dost vysoko nad hranicou priemerneho zarobku, ale po splateni hypoteky, inkasa a stravy vysledok je 0. To si myslim, ze stat nezaujima.
Ak ste sa v tomto vyznali, povedzte, ktore moje uvahy su spravne, alebo co by ste mohli odporucit, jednoducho hocico. Najradsej by som chcela pocut/citat, ze sa mylim. Dakujem
brčko
05.12.09,19:34
Spoločník má nárok na poberanie materskej - pokial splnil podmienky nem. poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch.

Teba asi skôr zaujíma nárok na rodičovský príspevok podla nového zákona. Osobnú skúsenosť s vybavovaním RP spoločníka nemám, preto citujem len zo zákona

Podmienky nároku


Podmienky nároku na rodičovský príspevok sú:

riadna starostlivosť (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?&id=158) rodiča aspoň o jedno dieťa
do troch rokov veku dieťaťa alebo
do šiestich rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?&id=143), alebo
do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti.

trvalý pobyt (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?&id=140) alebo prechodný pobyt (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?&id=141) (týka sa len cudzincov) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,
trvalý pobyt alebo prechodný pobyt (týka sa len cudzincov) dieťaťa na území Slovenskej republiky.
rodič, ktorý je samostatne zárobkovo činná osoba má pozastavené prevádzkovanie živnosti
Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný alebo obdobná činnosť v cudzine; za zárobkovú činnosť sa nepovažuje práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.


Podľa § 5 odst. d Zákona o službách zamestnanosti sa za samostatne zárobkove činnú osobu považuje asj spoločník.

Viac ti poradiť neviem - skús na Úrade práce SVaR.


To je síce pravda, že podla zákona o službách zamestnanosti je aj spoločník spol. s r.o. považovaný za szčo, ale podla zákona o rodičovskom príspevku to neplatí. Ak ako spoločník nebude mať žiadny príjem, napr. za prácu, ktorý by sa zdanoval podla § 5 ods.1 písm. b) t.j. v tomto prípade ako závislá činnosť, tak by nárok na RP nemala podla zákona o RP účinného od 1.1.2009 a ani zákona účinného od 1.1.2010. Takže záleží či bude mať nejaký príjem. Ale všetky druhy príjmu spoločníka neovládam, takže možno existuje aj nejaký príjem, ak nie je príjem podla § 5 alebo § 6 ods.1 a ods.2 zákona o dani z príjmov, tak ten by nevadil.

Ale najlepšie si to ozaj overiť, napr. napísať na ústredie upsvar otázku.
katarinka1981
06.12.09,19:25
ups,tak tato tema ohladom rodic.prispevku by zaujimala aj mna...maly ma 9 mesiacov...cize poberam rodicov.prispevok nakolko sme ostali sami uvazujem nad zivnostou a malicky by siel do jasliciek-tak som vedela ze mi nechaju rodicovsky prispevok.Tych 270 dni mam,som bola ako samoplatca...meni to nieco na veci...ostala som zmätena...poradite... :O(
Jozef Mihál
06.12.09,19:56
katarinka1981
06.12.09,20:21
dakujem...
cize ak som spravne porozumela...
narok na RP 256 eur budem mat pretoze mam 270 DNP a musim od 1.1.2010 poziadat na urade...ale nesmiem mat zivnost...inak pridem o vsetko a nebude mi vyplacany ziadny RP...alebo kedze poberam RP od 2009 mozem vykonavat pracovny pomer na dohodu...a budem dostavat povodny RP 164 eur
chapem to vsetko spravne???
ak nie,opravte ma.
brčko
06.12.09,20:41
dakujem...
cize ak som spravne porozumela...
narok na RP 256 eur budem mat pretoze mam 270 DNP a musim od 1.1.2010 poziadat na urade...ale nesmiem mat zivnost...áno, musí byť bud zrušená alebo prerušená inak pridem o vsetko a nebude mi vyplacany ziadny RP len príspevok na starostlivosť o dieťa...alebo kedze poberam RP od 2009 mozem vykonavat pracovny pomer na dohodu...a budem dostavat povodny RP 164 eur áno, ak nepožiadaš o zvýšenie RP
chapem to vsetko spravne???
ak nie,opravte ma.

:)
zuzanka282
10.12.09,10:43
Dobry den,

prosim vas o radu. Som tehotna, nastup na matersku je v maji 2010, V tomto roku som bola zaestnana prve 4 mesiace, od 1.5.2009 som nezamestnana. podmienku 270 dni za posledne dva roky by som teda mala splnit a materska by sa mi teda pocitala ako priemer za prve 4 mesiace? Rozmyslam vsak nad podnikanim a chcem brat prispevok z uradu prace, kde nemozem zivnost zrusit dva roky. Chcem podnikat aj pocas materskej, resp. zivnost bude na financne poradenstvo, takze fakturovat nic nebudem, budem ako sprostredkovatel a mat prijmy z provizii. Ako to bude s materskou? bude sa mi aj tak pocitat z toho zakladu ked som bola zamestnanec? Vyssieho rodicovskeho som ochotna sa vzdat, ale ak by som mala kvoli tomu prist o matersku, to by som radsej prispevok nebrala. Dakujem vopred za radu.