dkleinova
12.10.09,10:50
Dobrý deň,

mám doklad vyhotovený na HUF maďarské forinty, ktorý potrebujem zaúčtovať do EUR pokladne. Doklad bol uhrádzaný v eurách, ale hodnota EUR je tam napísaná len ceruzkou.

Chcela by som sa opýtať, či by ste mi nevedeli poradiť, akým spôsobom tento pokl. doklad nahodiť do euro pokladne aj s kurzovým rozdielom. (s takýmto prípadom v pokladni som sa ešte nikdy nestretla, ale predpokladám, že sa to stáva bežne v zahraničí).

Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
dkleinova
13.10.09,09:53
nikto mi neviete poradit? :(
Johanka
13.10.09,10:16
Presne tak isto, ako úhradu zahr. faktúry cez b.účet. Použiješ vzor zDP - úhrada zahraničnej došlej faktúry. KR vypočíta SW.
andreaS
13.10.09,10:23
ak ide o doklad z ERP, tak ja robim tak, ze si pozriem kurz ECB pre dany den, napisem si ho na blok, vypocitam jeho sumu v EUR a zauctujem presne ako keby bol nas tuzemsky... akurat s tym rozdielom, ze platcovi dph dam celu sumu vratane dph do nakladov...

v jednej firme takto zvyknu platievat v hotovosti v polsku a soft mi nedovoli pridat valutovu pokladnu, nemam ani doklad o nakupe PLN, tak to riesim ako je napisane vyssie...

ak by islo o uhradu faktury, kt. bola v HUF a uhrada je v EUR, tak by som pouzila vzor 2z (uhrada zahranicnej fa) a kurzovy rozdiel by program vypocital sam.
bobiko
15.10.09,06:25
v jednej firme takto zvyknu platievat v hotovosti v polsku a soft mi nedovoli pridat valutovu pokladnu, nemam ani doklad o nakupe PLN, tak to riesim ako je napisane vyssie...


Nemusis mat zalozenu valutovu pokladnu, staci, ak si PLN (HUF, alebo ktorakolvek ina mena) zadas do ciselnika/penazne meny. Potom sa ti bude stahovat aj kurzovy listok pre tuto menu a pri uctovani EURo pokladne mozes pouzit aj PLN menu.
suma v PLN sa ti automaticky prepocita kurzom ECB.
pokial sa chces napasovat na sumu v EUR ktoru skusocne platili, staci pouzit tlacitko kurz banky, kde si zadas sumu v cudzej mene a sumu v EUR, a dostanes vysledny kurz, ktory je odlisny ako kurz ECB. takto vypocitany kurz bude pouzity pre zauctovanie.

podobne, ako pouzitie vzoru z2 pri uhrade zdf v cudzej mene.
dkleinova
04.11.09,10:53
Nemusis mat zalozenu valutovu pokladnu, staci, ak si PLN (HUF, alebo ktorakolvek ina mena) zadas do ciselnika/penazne meny. Potom sa ti bude stahovat aj kurzovy listok pre tuto menu a pri uctovani EURo pokladne mozes pouzit aj PLN menu.
suma v PLN sa ti automaticky prepocita kurzom ECB.
pokial sa chces napasovat na sumu v EUR ktoru skusocne platili, staci pouzit tlacitko kurz banky, kde si zadas sumu v cudzej mene a sumu v EUR, a dostanes vysledny kurz, ktory je odlisny ako kurz ECB. takto vypocitany kurz bude pouzity pre zauctovanie.

podobne, ako pouzitie vzoru z2 pri uhrade zdf v cudzej mene.
Ďakujem bobiko za vysvetlenie, veľmi mi to pomohlo :)
Doteraz som nechápala načo tam ta "kalkulačka" je.

Inak, asi som zabudla spomenúť, že mne v programe nefungujú VZORY (ani jeden jediný). Nikto nevie prečo to tak je a nikto mi s tým nevie pomôcť. Tak som si postupne vytvorila nejaké svoje, ale nie je o úplne ono, keď ma niekto odkáže na nejaký vzor a ja netuším, čo v tom vzore môže byť zadefinované.
bobiko
04.11.09,13:33
Spustite vzor - postavte sa do policka vzor a vyberte si jeden z preddefinovanych a stlacte enter. Spusti sa makro, ktore je vzorom nadefinovane.
Ked sa vam nedari spustit vzor (dovolim si povedat, ze mozne priciny su takmer vzdy na strane uzivatela. bud ked sa snazi zmenit, opravit vzor, alebo pri spustenom makre postupuje inak, ako je v makre nastavene - makro sluzi aj na nahratie, resp. zmenu krokov vo vzore!!!).
Existuje tu zachrana, spatneho nahratia vzorov. Kliknutim na "lupu" napravo od policka vzor sa dostanete do ciselnika vzorov. V zalozke funkcie najdete tlacitko Dalsie funkcie. Jeho stlacenim sa otvori menu, kde si mozte vybrat:
1) Nahradit vsetky vzory a predkontacie standardnymi - ak si aj uzivatel vytvoril,resp. prisposobil vzory na svoje potreby, moze o tie svoje prisposobene prist. Omega nahradi vsetky vzory standardnymi.
2) Nahradit vsetky vzory uzivatelom nezmenene vzory a predkontacie standardnymi - Omega prepise vzory a predkontacie len tych polozkach, ktore uzivatelom neboli menene.

Ked uz mate vytvorene vlastne, a funguju vam, odporucam pouzit druhy bod ponuky.

Ja osobne si mnohe vzory prisposobujem na svoje potreby, resp. si vytvaram nove, pre rozne uctovne pripady.