iskander
12.10.09,12:15
Dobry den prajem,

Poprosil by som o radu niekoho kto sa vyzna v STN normach.Ide mi o to ze mi vyrobili male vchodove dvere, vonkajsie rozmery su 900*2000 mm, namiesto 900*2100, ktore som mal v CP. V zmluve o dielo je tenot rozmer, ktory mi vyrobili, ale zmenil to az po zamerani, a ja nechapem mpreco -a pridal na velkost nadsvetlika..co je uplne nelogicke,kedze vnutorny otvor dveri je takto len 740*1890 mm, co je strasne malo. Zaplatil so za tie dvere strasne vela, ale mali sme velmi vela starosti a vsimli sme si to az teraz - asi o mesiac po montazi..Podla Vas to mozem reklamovat?Ta vnutorrna velkost sa mi zda fakt mala, preto sa pytam ci na to nie je nejaka norma..Samozrejme ako odbornik mi mal poradit skor vacsi otvor ako zmensit o 10 cm. Dakujem
220870
12.10.09,16:40
Ak ste podpísali cenovú kalkuláciu a zaplatili faktúru tak už s tým nič nenarobíte.Ono to celé nieje o STN normách ale nenažranosti firiem a sprostosti ich zameriavacích pracovníkov.
sthruska
13.10.09,05:23
K šírke môžem povedať len toľko, že pre stavby na bývanie skupiny A (napr. rodinné domy) platí vyhl. 94/2004 § 94 ods.
(6)Úniková cesta v stavbe uvedenej v odseku 4 musí byť široká najmenej 0,9 m a šírka dverí na tejto únikovej ceste nesmie byť menšia ako 0,8m; to neplatí na priestory, ktoré sú uvedené v prílohe č. 1 bode 4 písm. b) a c).
Dané dvere nevyhovujú.

Ešte dopĺňam, že sa jedná o vyhlášku a tá je v tomto prípade na úrovni zákona - je nutné ju dodržať a jej neznalosť neospravedlňuje. Na rozdiel STN, ktoré nie sú záväzné.
radek666
13.10.09,06:18
Dobry den prajem,

Poprosil by som o radu niekoho kto sa vyzna v STN normach.Ide mi o to ze mi vyrobili male vchodove dvere, vonkajsie rozmery su 900*2000 mm, namiesto 900*2100, ktore som mal v CP. V zmluve o dielo je tenot rozmer, ktory mi vyrobili, ale zmenil to az po zamerani, a ja nechapem mpreco -a pridal na velkost nadsvetlika..co je uplne nelogicke,kedze vnutorny otvor dveri je takto len 740*1890 mm, co je strasne malo. Zaplatil so za tie dvere strasne vela, ale mali sme velmi vela starosti a vsimli sme si to az teraz - asi o mesiac po montazi..Podla Vas to mozem reklamovat?Ta vnutorrna velkost sa mi zda fakt mala, preto sa pytam ci na to nie je nejaka norma..Samozrejme ako odbornik mi mal poradit skor vacsi otvor ako zmensit o 10 cm. Dakujem

Ako to tak čítam tak oni ani iné východisko nemali. pokial si mal svetlosť otvoru 900x2100 tak je logické že svetlosť otvoru dverí bude menší. pri hliníkových vchodových dverách ti to napr uberie na každej strane cca 10cm (treba počítať aj s nejakým profilom a penou). otvor na dvere so svetlostou 900x2000 mal byt 1100x2100 (pokial tam ide winstep). podla mna pochybili murári ktorý nechali malý otvor.

tomu nadsvetlíku trochu nerozumiem. tam taktiež treba rátať s profilmy.


Radek
iskander
13.10.09,07:10
ahojte,
Sthruska - mame ale aj balkonove dvere, ktore maju sirku 80 cm..takze podla tohto zakona to mozu brat ako unikovy vychod?A s vyskou problem nie je?1, 88 m je strasne malo...
Radek: otvor ma 1,2m*2.4 m - to znamena ze spochyubili okenari a my, ze sme taku blbost podpisali..oni mali vediet a navrhnut aka je norma, a ta je 2,1 m na svetlost otvoru. Ja som dal CP vypracovat po vlastnom merani na vysku 2,1 m -a aj ked z toho zoberies tych 10,12 cm na ram, tak ti zostane skoro 2 m svetla vyska. Povodne sme mysleli s tou velkostou svetlu vysku - otvor tj. bez ramu,ale serie ma najme ze oni po zamerani aj tych 210 cm znizili na 200 cm..nenachadzam v tom logiku. Ked dam reklamaciu tak mi mozno ani nenamontuju parapety a nebudu velmi ochotny pri nastavovani dveri - kedze uz teraz mam problem zavriet vchodove dvere a balkonove sa zasekavaju..hroza a dez a kolko som si vyberal..
radek666
13.10.09,07:56
otvor ma 1,2m*2.4 m - to znamena ze spochyubili okenari a my, ze sme taku blbost podpisali..oni mali vediet a navrhnut aka je norma, a ta je 2,1 m na svetlost otvoru. Ja som dal CP vypracovat po vlastnom merani na vysku 2,1 m -a aj ked z toho zoberies tych 10,12 cm na ram, tak ti zostane skoro 2 m svetla vyska. Povodne sme mysleli s tou velkostou svetlu vysku - otvor tj. bez ramu,ale serie ma najme ze oni po zamerani aj tych 210 cm znizili na 200 cm..nenachadzam v tom logiku. Ked dam reklamaciu tak mi mozno ani nenamontuju parapety a nebudu velmi ochotny pri nastavovani dveri - kedze uz teraz mam problem zavriet vchodove dvere a balkonove sa zasekavaju..hroza a dez a kolko som si vyberal..[/QUOTE]

no tak tomu potom nerozumiem ani ja. to ti tých 30 cm dostavali alebo dopenili. to snad nie. do toho otvoru mali ist min. drere s vonkajším rozmerom 110 čiže svetlosť 90cm (ak berieme typizované - štandartné rozmery). Výška mala byť tých 2100 svetlosť 2000. Ten nadsvetlík mal byť vysoký 30cm ale ten v podstate nemá ani význam pretože tam by si mal výšku skla 10 cm x 90cm ale budiš. Pokial si si to všimol až po mesiaci (nič proti ale to si bol po mesiaci na stavbe ale toto tam muselo byť ako päsť na oko hlavne ten detail zboku dverí) je tá zakázka zaplatená zmluva podpísaná a rozmery sedia podla zmluvy tak neviem či s nimy nejako pohneš. to sú nové dvere a tie niekto musí zaplatit.
chandler
13.10.09,13:35
keby Ti dom stavala firma na kluc tak mozes reklamovat, ze nesplna normy a vyhlasky. ked si si to ale objednal ty tak asi nemas ako uspiet.
220870
13.10.09,16:23
K šírke môžem povedať len toľko, že pre stavby na bývanie skupiny A (napr. rodinné domy) platí vyhl. 94/2004 § 94 ods.
(6)Úniková cesta v stavbe uvedenej v odseku 4 musí byť široká najmenej 0,9 m a šírka dverí na tejto únikovej ceste nesmie byť menšia ako 0,8m; to neplatí na priestory, ktoré sú uvedené v prílohe č. 1 bode 4 písm. b) a c).
Dané dvere nevyhovujú.

Ešte dopĺňam, že sa jedná o vyhlášku a tá je v tomto prípade na úrovni zákona - je nutné ju dodržať a jej neznalosť neospravedlňuje. Na rozdiel STN, ktoré nie sú záväzné.
Ale ak si zádávateľ a objednáš si trbárs aj 600 dvere oni to vyrobia namontujú.Montážno výrobná fa s tým nemá nič spoločné.Nieje v ich právomoci skúmať ktoré dvere sú vchodové únikové atd.Ak si zamurujete všetky okná a dvere je to váš problém nie firmy ktorá to urobí na základe vašej požiadavky.Je to to samé ako keby ste si dali na osobné auto namontovať kolesá z traktora .Firma to urobí.Ale to ešte neznamená že s tým autom môžšte jazdiť po cestách.
220870
13.10.09,16:29
K šírke môžem povedať len toľko, že pre stavby na bývanie skupiny A (napr. rodinné domy) platí vyhl. 94/2004 § 94 ods.
(6)Úniková cesta v stavbe uvedenej v odseku 4 musí byť široká najmenej 0,9 m a šírka dverí na tejto únikovej ceste nesmie byť menšia ako 0,8m; to neplatí na priestory, ktoré sú uvedené v prílohe č. 1 bode 4 písm. b) a c).
Dané dvere nevyhovujú.

Ešte dopĺňam, že sa jedná o vyhlášku a tá je v tomto prípade na úrovni zákona - je nutné ju dodržať a jej neznalosť neospravedlňuje. Na rozdiel STN, ktoré nie sú záväzné.
Táto vyhláška je záväzná pre novostavby a projektantov.oni musia podľa nej naprojektovať a zakresliť dvere( stavebný otvor).Zadávateľom do výroby je stále len investor.Ak ste ste si zadali zlý rozmer je to problém zadávateľa nie výrobno montážnej firmy.Ak by ste stavali hotelový komplex a mali na výkresoch 2000 ks dverí .......kto tam bude skúmať ktorý otvor vyhovuje ktrorej vyhláške-projektant ,nie montér?postupuje sa podľa výkresovej dokumentácie projektu.
Martasch
13.10.09,16:54
ahojte,
Sthruska - mame ale aj balkonove dvere, ktore maju sirku 80 cm..takze podla tohto zakona to mozu brat ako unikovy vychod?A s vyskou problem nie je?1, 88 m je strasne malo...
Radek: otvor ma 1,2m*2.4 m - to znamena ze spochyubili okenari a my, ze sme taku blbost podpisali..oni mali vediet a navrhnut aka je norma, a ta je 2,1 m na svetlost otvoru. Ja som dal CP vypracovat po vlastnom merani na vysku 2,1 m -a aj ked z toho zoberies tych 10,12 cm na ram, tak ti zostane skoro 2 m svetla vyska. Povodne sme mysleli s tou velkostou svetlu vysku - otvor tj. bez ramu,ale serie ma najme ze oni po zamerani aj tych 210 cm znizili na 200 cm..nenachadzam v tom logiku. Ked dam reklamaciu tak mi mozno ani nenamontuju parapety a nebudu velmi ochotny pri nastavovani dveri - kedze uz teraz mam problem zavriet vchodove dvere a balkonove sa zasekavaju..hroza a dez a kolko som si vyberal..

Dvere šírky 1,200 m sú asi pre všetkých výrobcov dverí čierna mora. A chceme dodržať vnútornú svetlosť dverí 0,9 m + dvakrát 8 cm rám, šírka dverí je 1,06 m, zostane tam 14 cm - čo s tým? Dá sa tam dať rozširovací profil, ale potom je rám dverí veľmi široký. U vás zrejme urobili 30 cm bočný svetlík a 90 cm dvere /teda aj so zárubňou/. Dvojkrídlové dvere šírky 1,2 sú tiež alternatívou, tie sú však drahšie, čo zákazníci väčšinou nechcú.
Na úpravu výšky nevidím žiadny dôvod. V zmluve o dielo máš uvedené rozmery, tak máš dvere aj vyrobené. Nastaviť dvere je bežnou záručnou a /u nás aj pozáručnou činnosťou/ firmy. Osadiť parapety /najmä ak to máš v zmluve/ by nemal byť problém. Pokiaľ ti výška dverí neprekáža /teda členovia tvojej rodiny nie sú takí vysokí, že sa musia prikrčiť/ skús požiadať o zľavu pre nedodržanie výšky.
sthruska
14.10.09,05:19
Súhlasím s príspevkami predo mnou. Len poznámočka: balkón ako úniková cesta nemôže slúžiť. To z balkóna budeš skákať padákom? Úniková cesta musí ústiť do voľného priestoru.
iskander
14.10.09,10:19
Pokial ide o tie balkonove dvere, vedu na terasu - ide o bungalow cize do volneho priestranstva. A ide skor celkovo o to ze ja som zadal spravnu vysku do ziadosti o CP - po vlastnom merani, ako laik, a on po vlastnom merani ako odbornik zmenil vysku - znizil ju na ergonomicky nevyhovujucu vysku,bez toho aby ma upozornil. To znamena ze minimalne moralne pochybil, a ja kedze som uz chcel byt po tom cirkuse, lebo sme dlho vyberali som zabudol prezriet presnu velkost na zmluve. Mal mi to povedat kde to zmenil.Ale toto je vsetko len filozofovanie,dolezite je ze s tym nic nenarobim bohuzial,a cely zivot s amoj brat bude musiet zohynat ked bude prechadzat cez nase dvere.Co uz...dakujem za prispevky
ciners
14.10.09,10:37
Ja by som hned len tak zbrane neskladal. Najdi takuto stranku na pravnu poradu, niekedy,ked sa bavim s pravnikmi,tak sa cudujem,co vsetko sa da vydobit,ked sa chce. Aj iste moralne veci su pravne vymahatelne,len to sa uz musis spytat pravnika. Mas stavebny otvor romerov X/Y, zhotovitel nameral P/Q, ty nie si podla mna povinny si to premeriavat a byt odbornik v tom,aky velky otvor tam ma byt. On mal dodrzat projektovanu velkost otvoru.
Mozno trepem,ale hned by som sa nevzdaval,takze hladat pravnu poradu a pytat sa. Ja sa ti an to spytam jednej pravnicky, mozno sa nic nedozviem, neslubujem,ale za pokus to stoji,tak hladaj aj ty.
220870
14.10.09,13:58
Ja by som hned len tak zbrane neskladal. Najdi takuto stranku na pravnu poradu, niekedy,ked sa bavim s pravnikmi,tak sa cudujem,co vsetko sa da vydobit,ked sa chce. Aj iste moralne veci su pravne vymahatelne,len to sa uz musis spytat pravnika. Mas stavebny otvor romerov X/Y, zhotovitel nameral P/Q, ty nie si podla mna povinny si to premeriavat a byt odbornik v tom,aky velky otvor tam ma byt. On mal dodrzat projektovanu velkost otvoru.
Mozno trepem,ale hned by som sa nevzdaval,takze hladat pravnu poradu a pytat sa. Ja sa ti an to spytam jednej pravnicky, mozno sa nic nedozviem, neslubujem,ale za pokus to stoji,tak hladaj aj ty.

Súhlasím.Kto neprotestuje nič nedosiahne.Dôležité je či ste mu podpísali zameranie,alebo cenovú kalkuláciu.Ak nie tak tam je stále priestor na vyjednávanie.Netreba sa báť a sťažujte sa , len tak sa podarí z trhu vyhnať klamárov podvodníkov a šuflikantov a fušerov.Možno tým že sa na toho pracovníka a firmu budete sťažovať už nepomôžete sebe, ale aspoň niekomu inému.