santhal
12.10.09,12:44
chcem sa spýtat...11/2009 mi končí materská s prvým synom..13.3/2010však opat nastupujem na materskú s druhým bábatkom..prosím poradte mi čo mám od toho 11/2009 až do 3/2010 robit aby som mala nejakú materskú..mam sa zaevidovat na úrad práce (aj dostanem nejaké peniaze?)alebo ešte lepšie zamestnat aby mi vyrátali vyššiu matersku??..alebo lepšie povedané čo možem urobit aby som mala čo najvyššiu materskú..ked som posledné tri roky doma..budem mat na nu nárok??..neviem ako je to totiž z matkami,ktoré idú na druhú materskú a medzi ukončením prvej a začatím druhej,je časové obdobie 4-5 mesiacov..ako si mám najšikovnejšie pomoct??dakujem..
ivka70
12.10.09,10:59
A si teraz este zamestnana? Pripadne kedy skoncil tvoj pracovny pomer?
santhal
12.10.09,11:11
nie..firma skrachovala..ked som bola 2 rok na materskej..čiže sme všetci dostali výpovede..
ivka70
12.10.09,12:08
nie..firma skrachovala..ked som bola 2 rok na materskej..čiže sme všetci dostali výpovede..

Tak potom narok na matersku ti uz nevznikne.
Nebudes mat platene nemocenske poistenie aspon 270 dni z poslednych 2 rokov - nepomoze ti uz ani dobrovolne poistenie, na to je neskoro.
skus si spocitat, ci ti to nahodou nevyjde, ak by si sa hned prihlasila ako dobrovolny platca, alebo daj sem aspon datum ukoncenia PP/

Od prveho dna narodenia dietata dostanes rodicovsky prispevok.

Na to, aby si dostala podporu v nezamestnosti, potrebujes mat platene poistenie v nezamestnanosti 3 roky z poslednych 4, co ti zasa nevychadza,
lebo pocas RD to za teba tiez nikto neplatil.

Pre teba bude asi najvyhodnejsie zahlasit sa ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov, to bude stat za teba aspon platit ZP.
santhal
12.10.09,15:18
ukončenie prac.pomeru mám k dátumu 30.4.2009..
santhal
12.10.09,15:20
a to poistenie v nezamestnanosti,to neplatí za ženy na MD štát??
zuzana.š.
12.10.09,15:52
Ahoj.
11/2009 ti končí materská alebo rodičovská dovolenka s prvým synom?

Ak rodičovská tak:
Ak máš ukončenie pracovného pomeru 30.04.2009, MD nastupuješ 13.03.2010, čiže do obdobia dva roky pred pôrodom tj. približne od 13.03.2008 máš už viac ako 270 nemocenského poistenia, takže ak máš možnosť tak sa pred materskou zamestnaj aspoň na krátku chvíľu s maximálnym platom a materskú budeš mať.
Ak nemáš takúto možnosť, môžeš si platiť minimálne dobrovoľné poistenie, dostaneš min. materskú, ale budeš mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok v sume 256 € nakoľko si poberala mateské. Je to lepšie ako len rodičovský príspevok v nízkej sume.
santhal
12.10.09,16:13
Ahoj.
11/2009 ti končí materská alebo rodičovská dovolenka s prvým synom?

Ak rodičovská tak:
Ak máš ukončenie pracovného pomeru 30.04.2009, MD nastupuješ 13.03.2010, čiže do obdobia dva roky pred pôrodom tj. približne od 13.03.2008 máš už viac ako 270 nemocenského poistenia, takže ak máš možnosť tak sa pred materskou zamestnaj aspoň na krátku chvíľu s maximálnym platom a materskú budeš mať.
Ak nemáš takúto možnosť, môžeš si platiť minimálne dobrovoľné poistenie, dostaneš min. materskú, ale budeš mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok v sume 256 € nakoľko si poberala mateské. Je to lepšie ako len rodičovský príspevok v nízkej sume.

dakujem..a keby som sa od 11/2009 zaevidovala na úrad práce,dobrovolne si platila nemocennské a napr.sa zamestnala u známeho len na jeden mesiac,napr.02/2010,február s platom 1000Eur,ako mi budú vyratávat materskú??dakujem:)
zuzana.š.
12.10.09,16:55
Môžeš sa ísť nahlásiť na zdravotnú poisťovňu ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov a platiť si dobrovoľné nem. poistenie, ale z toho dobrovoľného budeš mať minimálnu materskú, lebo už je menej ako 26 týždňov do nástupu na materskú /55% z 295,50 €/. Po ukončení materskej budeš mať zvýšený rodičovský príspevok, lebo si mala nárok na materské.
A druhá možnosť je lepšia a to zamestnať sa. Vtedy nemá význam platiť dobrovoľné nemocenské poistneie.
SILVIA54
08.12.09,12:05
Ahojte,neviem či som sa úplne presne trafila do témy,ale skúsim.Zamestnankyňa išla na materskú dovolenku v apríli 2007,momentálne je na rodičovskej.Oznámila mi však že je tehotná a dátum nástupu na ďalšiu materskú bude január 2010.Predtým ako odišla na materskú mala hrubú mzdu a k nej fixné príplatky vyplácané každý mesiac.Teraz keď budem dávať na sociálnu poisťovňu papier potvrdenie na účely uplatnenia ND mám tam zahrnúť aj príplatky,alebo iba hrubú mzdu?Myslím si že aj príplatky,ale niesom si istá.Môžete mi to potvrdiť alebo vyvrátiť.Ďakujem